Kodėl į mano lesyklėlę neatskrenda paukščių

Su Naujaisiais! Sausis jau prasidėjo, lesyklėlė seniai pastatyta, kruopų paberta – na tai kur tos zylutės ir sniegenos? Tikriausiai pastebėjote, kad vieni sugeba privilioti būrius paukščių ir žavisi nesustojančiu jų choru po langais, o kitų lesyklėlės vis apytuštės. Pakalbinau Gediminą Petkų, Lietuvos ornitologų draugijos projektų vadovą, kodėl ne visos lesyklėlės yra gausiai lankomos paukščių ir ką daryti, kad atskristų jų daugiau.

Žaliukė puotauja ant erškėtrožės krūmo. Nuotr. aut. Gediminas Petkus.

Žaliukė puotauja ant erškėtrožės krūmo. Nuotr. aut. Gediminas Petkus.

REIKIA DAUGIAU LAIKO

Nuoseklumas yra labai svarbus, kai kalbame apie paukščių lesinimą. Pirmoji priežastis, kurią įvardijo Gediminas Petkus, yra ta, kad paukščiai dažniausiai būna nepripratę prie naujos lesinimo vietos.

Paberkite šiek tiek sėklų dar iš rudens – per daug nereikia, bet kad paukščiukai suprastų, kad jie čia yra laukiami. Kai prisimins gerą vietą, atskris pas jus ir žiemą.

UŽMIESTYJE SUDĖTINGIAU PRIVILIOTI PAUKŠČIUS 

Mieste daug žmonių įrengę lesyklėles, todėl paukščiai pripratę, kad gali lengvai surasti maisto. Jei viena lesyklėlė tuščia, tai kitoje bus paberta skanumynų. O užmiestyje, kaimo vietovėse, prie miško paukščiai dažniausiai ieškosi maisto patys. Sniegui apklojus žemę, paukščiai pritrūksta maisto, tik tada jie patraukia arčiau gyvenviečių, arčiau miesto.

Jei iš anksto būsite paukščiukams parodę, kad maisto gali gauti jūsų lesyklėlėje, tikėtina, kad pas jus jie ir atskris.

NENUSTOKITE LESINTI

Nustoti lesinti yra blogiau negu visai nepradėti. G.Petkus pasakoja, kad nuoseklumas čia labai svarbus. Nereikia pulti lesinti dideliais kiekiais, nereguliariai – žymiau svarbiau yra tęstinumas.

Jei nustojama lesinti, užmiestyje paukščiai į tai reaguoja ypač jautriai. Jei išpuola ekstremaliai šaltos naktys, paukščiai gali neišgyventi, nes ne taip greitai jie suras kitą lesykėlę. Miestuose yra daug lesinančių gyventojų, todėl didesnė tikimybė, kad paukščiai suras kitą lesykėlę.

Paukščiams labiau rūpi ne lesyklėlės dizainas, o kad joje maisto rastų. Nuotr.aut. G.Petkus

Paukščiams labiau rūpi ne lesyklėlės dizainas, o kad joje maisto rastų. Nuotr.aut. G.Petkus

TINKAMA LESYKLĖLĖS VIETA

Ornitologai pabrėžia, kad labai svarbu, kur pritvirtinta lesykėlė. Netinkama jos vieta gali būti svarbiausia priežastis, kodėl lesyklėlė nesulaukia populiarumo. Labai svarbu, kad lesinimo vieta nebūtų atvira, kad paukšteliai turėtų kur pasislėpti nuo plėšrūnų, pavyzdžiui, paukštvanagių. Paukščiai jaučiasi nesaugiai atvirame sklype – o būtent tokie dažniausiai yra naujakurių kiemai.

Parinkdami lesykėlėi vietą, ieškokite ne arčiau lango, o arčiau krūmų ar medžių. Dar geriau, jei jie su uogomis ar vaisiais, pavyzdžiui, gudobelės, šermukšniai, šaltalankiai, obelys, kriaušės. Pasibaigus derliaus metui, nenurinkite visko, palikite vieną kitą obuoliuką toliau kabėti ant medžio.

Palikite žiemai keletą obuolių kabėti ant medžio. Nuotr.L.Liubertaitė

Palikite žiemai keletą obuolių kabėti ant medžio. Nuotr.L.Liubertaitė

GAL VERTA PAKEISTI LESALĄ? 

G.Petkus teigia, kad lesalo įvairovė padės privilioti įvairių paukštelių. Jei bersite batono trupinius – jokios naudos. O įvairios sėklos, grūdai, riešutai, lašiniai pritrauks įvairių rūšių paukščių.

Kuo skirtingesnis lesalas – tuo įvairesni paukščiai. Zylutėms patinka saulėgrąžos, riešutai, lašiniai. Kėkštams patinka ir ąžuolo gilės. Mažesniems paukšteliams tinka įvairios sėklos – dar vasarą paskinkite balandų, dilgėlių, o žiemą paberkite surinktų jų sėklų.

Jei kabinate lašinius, jie turi būti nerūkyti, nesūdyti. Apskritai lesalas turi būti kokybiškas, nesurūgęs, nesupuvęs.

LESYKLĖLĖS PASIRINKIMAS

Jei paukšteliams trūksta maisto, pačios lesyklėlės dizainas jiems mažai rūpi – čia greičiau tik mūsų estetinio skonio reikalas. Žymiai svarbiau yra ne lesyklėlės tipas, o vieta. G.Petkus sako, kad tiktų ir paprasta namelio formos lesykėlė, pritvirtinta ant karties ar ant šakos – svarbiausia, kad būtų prie medžio ar krūmo, o ne atviroje erdvėje.

Žinoma, lesyklėlės irgi skiriasi. Cilindro (vamzdžio) formos lesykėles dažniau lanko didžiosios zylės, mėlynosios zylės, žaliukės. Atviros namelio tipo lesykėlės tinka zylėms, žaliukėms, o taip pat ir žvirbliams, sniegenoms, alksninukams, kėkštams.

Lesyklėlėms galima panaudoti plastikinius butelius. Nuotraukoje didžioji zylė. Nuotr. aut. G.Petkus

Lesyklėlėms galima panaudoti plastikinius butelius. Nuotraukoje didžioji zylė. Nuotr. aut. G.Petkus

O JEIGU LESYKLĖLĖJE LANKOSI VARNOS?

Varnoms ir šarkoms lengviau susirasti maisto negu zylutėms ar kitiems mažiems paukšteliams. Varnų šeimos paukščiai dažnai sukiojasi apie atliekų sąvartynus, komposto dėžes, jie prasimaitina apleistuose soduose, kur obelys dar ir dabar gausiai aplipusios obuoliais. Tačiau ir lesykėlėlių jie nevengia, taip atbaidydami mažuosius paukštelius, kuriems pagalbos reikia daugiau.

Jeigu norite varnos ar karveliai per dažnai lankosi jūsų lesykėlėje, pasigaminkite tinklinį užtvarą, pataria D.Petkus. Statybinių medžiagų parduotuvėje nusipirkite paprastą statybinį tinklelį su 5 cm akimis ir prisukite jį aplink lesykėlę. Pro tokios skersmes ertmes didieji paukščiai netilps, o mažieji puikiai pralįs.

LESINIMAS BE LESYKLĖLĖS

Galima prisivilioti paukščių į savo kiemą net neturint lesyklėlės. Pirmas būdas – auginti medžius ir krūmus, kurie ir žiemą išlaiko savo uogas ar vaisius. Paukščiai tikrai atskris paskanauti, galės tai daryti saugiai įsikūrę tarp šakų.

Kitas būdas – nukaskite sniegą ir toje nuvalytoje aikštelėje paberkite sėklų. Jei turite natūralios laukinės pievos, tada dar paprasčiau, tereiks tik nuvalyti sniegą. Pievų augalai subrandina sėklas, kurias mažieji paukšteliai žiemą susiranda ir mielai lesa. Stori sniego patalai jiems neleidžia to padaryti, tada žmogaus pagalba labai svarbi. G.Petkus atkreipia dėmesį į apžėlusius kaimo keliukus – tikriausiai matėte, kai jie nuvalomi, pakelėse greitai priskrenda zylučių ar žvirbliukų, kurie po nuvalytu sniegu susiranda ten sėklų. Pabandykite ir jūs padaryti paukščiukams tokią aikštelę. Jei dar papildomai sėklų pabersite, tikrai gerą darbą padarysite.

Didžioji zylė laukia jūsų pagalbos. Nuotr. aut. G.Petkus

Didžioji zylė laukia jūsų pagalbos. Nuotr. aut. G.Petkus

Lesyklėlė žiemą, o pavasarį – inkilas. Tai vienas iš būdų privilioti paukščius ir parodyti, kad jie šiame kieme yra laukiami.

Ačiū, Gediminai, už pokalbį! Daugiau apie paukščius galite paskaityti Lietuvos ornitologų draugijos svetainėje, o mes prie paukščių temos grįšime sausio pabaigoje, kai bus skelbiamos paukščių stebėjimo dienos.

Šis straipsnis buvo publikuotas ir LRytas.lt portale.

Taip pat skaitykite: “Kaip pritraukti paukščius ir gyvūnus į savo sklypą žiemą

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis