Minimalistinis stilius: stereotipai, bruožai ir įgyvendinimas

Naujakuriai dažnai sako: „Man patinka minimalistinis stilius: daug vejos, keli medeliai, kiemas grįstas trinkelėmis, ir daugiau nieko nereikia“. Ir jie visiškai neteisūs. Viena vertus, po kelerių metų tokį kiemą pamatysite apaugusį įvairiais nesuderintais tarpusavyje augalais ir apkabinėtą krepšeliais su vienmetėmis gėlėmis (juk norėjosi šiek tiek spalvų). Kita vertus, minimalistinis stilius yra visai ne tai. Yra keli esminiai bruožai, kas būdinga minimalistiniam stiliui ir kaip jį sukurti savo kieme.

ERDVĖS IR TŪRIO SUVALDYMAS

Minimalistinis dizainas – tai gudrus erdvės ir tūrio žaidimas. Suraskite internete minimalistinio stiliaus sodų pavyzdžių, ir pamatysite, kad retai kada didelė erdvės dalis paliekama vejai. Paprastai plokštuma yra išskaidoma panaudojant skirtingas dangas: veją, medį, betoną, akmenį, vandenį. Vanduo paminėtas ne šiaip sau: baseinas čia labai tinka, nes jis gali būti aiškios formos (pavyzdžiui, griežto stačiakampio), jis tarnauja kaip dar viena plokštuma, kontrastinga medienai ar betonui.

Minimalistinis stilius Geltonas karutis

Minimalistinis dizainas yra ne vien veja, tai ir sudėtingi erdvės suskaidymo sprendimai. Nuotr. iš www.ectiup.com

Augalai taip pat atlieka tik architektūrinę erdvės ir tūrio funkciją, ne dėl žiedų jie auginami, ir margumyno jokio čia nėra. Augalai pasirenkami tokie, kurie turi aiškią formą arba yra pakantūs formavimui. Tam tiktų medžiai ir krūmai, paprastai naudojami gyvatvorėms: tujos, skroblai, lanksvos, kauleniai ir kt. Dažniausiai šiame vaidmenyje sutiksite buksmedį. Jis auga lėtai, tačiau iš jo galima formuoti tiek griežtą tiesią gyvatvorę, tiek galingus apvalius bumbulus. Be to, buksmedis ir žiemą nenumeta lapelių, todėl panašią išvaizdą išlaiko ištisus metus.

DOMINUOJANČIOS KIETOSIOS DANGOS

Angliško stiliaus soduose svarbiausi yra augalai, o minimalistiniame sode dominuoja kietosios dangos. Karkasai, trinkelės, plytelės, plokštės, lentelės, rėmai, sienos – yra daug būdų, kaip įvairius paviršius padaryti įdomius. Tereikia tuos būdus pasirinkti, o pasirinktą viziją išlaikyti visame sklype. Kuo mažiau medžiagos rūšių, tuo sodas atrodys labiau išbaigtas ir tikrai minimalistinis. Jei patiko tam tikros medienos ir betono derinys, būtent šį derinį atkartokite kurdami ir terasą, ir turėklus, ir tvorą, ir pakeltas lysves. Juk minimalistinis sodas yra toks, kur dėsnis „mažiau yra daugiau“ galioja visu šimtu procentų.

Minimalistinis stilius Geltonas karutis

Minimalistinis stilius – kuo mažiau margumyno ir aiškios formos. Nuotrauka iš http://www.drawhome.com

Dalis konstrukcijų gali persikelti ir į vertikalų lygmenį. Minimalizmui būdingos įvairios sienos, su kuriomis tarsi įrengiamas papildomas lauko kambarys. Tokios sienos gali būti išmūrytos ir nudažytos, gali būti iš matinio stiklo, rūdinto metalo. Siena tampa fonu kokiam nors charakteringam augalui, pavyzdžiui, šeivamedžiui, kuris vakare meta savo plunksniškų lapų šešėlį ant tos sienos.

Vejos kvadratas, stambių plokščių takas, stačiakampė aikštelė, stačiakampis baseinas, dviejų aukščių gyvatvorė, stiklo siena, charakteringas augalas – jau ryškėja vienas iš minimalistinio sodo variantų.

RIBOTA SPALVŲ PALETĖ

Dar būdinga – mažai spalvų, bet jos ne pasimetusios ir chaotiškos, o aiškios ir išgrynintos. Dažniausiai pasirenkamos prigesintos natūralios spalvos: pilka (minimalizmo karalienė), melsva, rusva, rami violetinė ir, žinoma, balta. Minimalistinis sodas labiau primena interjerą negu laukinę gamtą, nes kietosios dangos ir augalai, kurių funkcija yra suteikti kažkokį sumanytą tūrį, yra labai stabilūs, jie metų bėgyje praktiškai nesikeičia. Todėl kuriant tokį sodą, labai svarbu ir tai, kas namo viduje. It nenustebsime šio stiliaus gerbėjų namuose suradę daug baltos spalvos. Tegul ir ji ateina į lauką, tegul tampa kontrastu ryškiai žaliai vejai arba samaniniams lapams.

Minimalistinis stilius Geltonas karutis

Dideli aiškūs žalios spalvos plotai. Metams bėgant, jei kartais įgaus rausvą spalvą. Ir tiek, jokio margumyno. Klomba Kaune, nuotr. L.Liubertaitė

Pasirinkta spalvų paletė turi pasikartoti, ją naudokite ir pasirenkant augalus, ir medžiagas įvairioms konstrukcijoms ar statiniams. Tik taip sukursite švarų ir lengvą įspūdį.

KUO MAŽIAU AUGALŲ RŪŠIŲ

Minimalistiniam sodui augalai reikalingi, nes vien tik veja nesukurs jaukumo, neperteiks gyvybės. Vienas akcentinis augalas – protingas pasirinkimas. Nukreipkite visų žvilgsnius tik į jį, sukurkite jam tinkamą foną, nuveskite į jį taką, apšvieskite jį prožektoriais, leiskite jam suskambėti. Labai svarbu tokiam augalui ne tiek žiedai, kiek lajos forma, nes ji matysis žiemą ar vasarą. Nebijokite lapuočių – bus smagu matyti, kaip jūsų sodo pažiba keičiasi metų bėgyje. Toks augalas gali turėti ir tik trumpalaikio, bet labai efektingo grožio (pavyzdžiui, magnolija, skiepyta alyva, forzicija), bet gerą lajos formą turėti jis privalo visada.

Kitų augalų asortimentą gerokai apribokite, geriausia iki trijų ar penkių rūšių. Drąsiai sodinkite vienos rūšies augalais didesnį plotą, liniją, kvadratą – žodžiu, aiškią geometrinę formą. Pasirinkite ypač atsparius ir patikrintus, nes jei neperžiemos arba jei susirgs, prastai atrodys iškart visas plotas.

Minimalistinis stilius Geltonas karutis

Trikampis su forzicijomis, formuojamomis vienodo aukščio. Pavasarį – ryškus geltonas tūris, vėliau tiesiog žalias gražus trikampis. Po kelių metų vaizdas bus dar geresnis. Vilnius, nuotr. L.Liubertaitė

Perkelkite augalus ir į kitus lygmenis, pakartokite tuos pačius ir pakeltose lysvėse, ir dideliuose vazonuose. Vazonus pasirinkite geometrinių griežtų formų, vazono spalvą pasirinkite iš sumanytos spalvų paletės.

DIDELĖ MINIMALIZMO KAINA

Minimalistinis stilius visai nereiškia, kad jį įrengti bus nebrangu, o prižiūrėti paprasta.

Tiesą sakant, būtent kietosios dangos duoda tą didelį efektą, kodėl žavimės minimalistiniu stiliumi. Kartu tai yra ir priežastis, kodėl minimalistinių sodų praktiškai neturime Lietuvoje. Šiltesnio klimato šalyse nereikia kasti metro gylio pamatų dėl žiemos įšalo, todėl ten kietųjų dangų įrengimas nėra toks brangus. Dar daugiau, po kelerių metų jie gali persigalvoti ir įsirengti kokią nors betoninę konstrukciją kitoje vietoje, o mūsuose dar būtų rimtas darbas senus pamatus išardyti. Todėl turime dešimt kartų pamatuoti prieš įrengiant ką nors su pamatais, o augalus pasodinti atrodo gerokai paprasčiau.

Minimalistinis stilius Geltonas karutis

Tokį sodą Lietuvoje įsirengti visų pirma būtų brangu dėl didelio kiekio kietųjų dangų, bortelių ir sienutės, nes viskam reikalingi gilūs pamatai. Nuotr. iš homyxl.com

Minimalistiniam sodui prižiūrėti irgi reikia skirti laiko: valyti kietąsias dangas, keletą kartų per metus paformuoti augalus (vieno karto nepakaks, nes labai išryškėja, jei nėra formos grynumo), o daugiausia laiko praryja veja. Labai matosi bet koks nelygumas, paplėkimas ar ne vietoje išlindusi piktžolė, todėl prireiks ir kruopštumo, ir trąšų, ir daug laiko šienaujant. Be žoliapjovės, pravartu įsigyti orapūtę, kad galima būtų nupūsti išdžiuvusios žolės likučius nuo betoninių plokščių arba nukritusius lapus rudenį nuo tako.

Išgrynintos kokybiškos medžiagos kainuoja, o prižiūrėti irgi reikia. Todėl šis stilius Lietuvoje dažniausiai tebėra tik svajonių objektas. Apželdinimo kursuose, kai dalyviai turi pasirinkti stilių, gal tik vienas iš penkiasdešimties pasirenka minimalizmą. Dabartinės mados taip pat linksta į natūralumą, minimalistinės erdvės jau pildosi gausiomis augalų grupėmis kartu su žiedais, vaisiais ir uogomis, aiškias grynas formas vis daugiau sušvelnindamos ir pagyvindamos.

Taip pat skaitykite:

Angliškas stilius: kaip susikurti tokį Lietuvoje

Provanso stilius: būdingi bruožai ir galimybės susikurti Lietuvoje

Kurį stilių pasirinkti savo kiemui ir kaip įgvendinti:

kursai “Mano sodo dizainas

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis