Nasturtės – senovinės gėlės, būtinos šiuolaikiškame sklype

Dideli lėkšti lapai ir ryškiai oranžiniai žiedai – nasturtes tikrai esate matę. Net dabartiniai sodų dizaineriai, kurie lenkiasi prieš daugiamečius augalus, nasturtei atsispirti negali. Pasižiūrėkim, kodėl nasturtė nusipelno savo vietos mūsų kieme.

IŠRAIŠKINGĄ SPALVĄ GALIMA SUVALDYTI

Pripažinkim, kad savo išvaizda nasturtės labai pretenzingos. Aišku, pirmu smuiku čia groja jų spalva. Oranžinė yra ryški, energizuojanti, pretenzinga.

Nasturtės Lina Liubertaitė

Nasturtės. Nuotr. Lina Liubertaitė

Nuo seno darželiuose auginama didžioji nasturtė (lot. Tropaeolum majus), kuri pasižymi dideliais stambiais žiedais, o šiandien galite pasirinkti ir įvairiausių nasturtės žiedų atspalvių. Tad tikrai pro akis nepraslys. Tai ir privalumas, ir trūkumas. Pretenzingą spalvą sunku suvaldyti, tačiau įmanoma. Pabandykite duoti nasturtėms tinkamą foną: kuo mažiau ryškių spalvų bus aplinkui, tuo geriau atrodys nasturtės, tuo jos bus ryškesnės, patrauklesnės, išraiškingesnės. Radusios gerų augalų draugiją, nasturtės gali tapti ir šiuolaikiško sodo akcentu. Štai turime gražų nasturtės panaudojimo atvejį.

GARSAUS SODO LE JARDIN PLUME PAVYZDYS

Pasižiūrėkite garsaus Le Jardin Plume sodo Prancūzijoje nuotraukas, kurias nufotografavo olandų sodo dizainerė Carrie Preston. Jose matome ne tik nasturtes, bet ir tokias mums įprastas gėles kaip jurginus. Tačiau čia jie suskamba visai kitaip.

Nasturtės Le Jardin Plume sode Prancūzijoje. Nuotr. Carrie Preston

Nasturčių ir jurginų skambesys Le Jardin Plume sode Prancūzijoje. Nuotr. Carrie Preston

Spalvų paletė apribota iki geltonos, oranžinės, kuri galiausiai nusėda tamsiuose jurginų kotuose. Ir žinoma, žalia, o jos čia tikrai daug. Jei čia pasodintumėt dar vieną augaliuką mėlyną, vieną violetinį ir vieną ryškiai raudoną (kas dažnai atsitinka mūsų lietuviškuose kiemuose), iškart susigadintų visas vaizdas. Šiuo atveju oranžinė išlieka oranžinė, ir ji suskamba kaip nuostabi simfonija.

Nasturtės Le Jardin Plume sode Prancūzijoje. Nuotr. Carrie Preston

Nasturtės Le Jardin Plume sode Prancūzijoje. Nuotr. Carrie Preston

Be abejo, labai daug duoda griežtai formuota gyvatvorė, kuri savo stabilumu ir sodria žalia spalva duoda gerą atsvarą ryškiai ir išsidraikiusiai nasturtei. Puikus prancūzų dizainerių kūrinys. Nedaug spalvų ir ryškus formos kontrastas daro stebuklus, pabandykite tai panaudoti ir savo sode.

Nasturtės Le Jardin Plume sode Prancūzijoje. Nuotr. Carrie Preston

Nasturtės Le Jardin Plume sode Prancūzijoje. Nuotr. Carrie Preston

Jei trūksta žinių, kaip suderinti augalus, to galima išmokti kursuose „Šiuolaikinis gėlynas“ ir susikurti savo stilingą gėlyną. Ir nepamirškite, kad nasturtė puikiai tinka ne tik gėlyne!

NASTURTĖS KAIP MAISTAS

Jei niekada nesusimąstėte apie jas kaip apie maistą, tikrai vertėtų sužinoti daugiau. Nasturčių, kaip maisto produkto, prekybos centre nerasite, bet jos gali būti vartojamos kaip aštrūs priedai salotoms ar sumuštiniams. Skonis šiek tiek primena ridikėlius, be to, turi daug vitamino C.
Šiuo atveju oranžinė spalva atrodo ypač žavingai. Pasigaminkite sviestuko su smulkintomis nasturtėmis, jis bus švelnios tekstūros su oranžinėmis žiedlapių dalelėmis. Kiti naudoja nasturčių sėklas kaip kaparėlių pakaitalą. Sėklas rinkite, kol jos yra žalios ir nesukietėjusios. Įdėkite į stiklinį butelį ar stiklainį ir užpilkite geros kokybės actu. Galite naudoti po 3 dienų, jų nereikia laikyti šaltai. O paprasčiausia – dideliais oranžiniais nasturčių žiedais puoškite savo vasaros stalo patiekalus.
Nustebinkite savo draugus, mėgaukitės patys gurmaniškais patiekalais tiesiai iš savo gėlyno ar daržo. Ar tinka šiuolaikiškam kiemui nasturtės? Tikrai taip.

NASTURTĖS TIEMS, KURIE NETURI LAIKO

Nasturtes labai lengva auginti, lengviau būtų tik jei sėklos pačios iššoktų iš sėklų pakelio. Geriausiai auga priesmėlyje, bet lygiai taip pat gali augti bet kuriose kitose pralaidžiose dirvose. Dažniausiai, kuo skurdesnis dirvožemis, tuo daugiau būna žiedų. Tinkamiausia vieta – saulėta ir pusiau šešėlis. Galite pasirinkti laipiojančias, nykštukines, šliaužiančias ar tradicines nasturčių veisles. Nasturtės yra vienmetės gėlės, tačiau kasmet gali išbarstyti sėklas ir pasisėti pačios. Pasėtos sudygsta per dvi savaites, o po pusantro mėnesio jau pražysta pirmieji žiedai.
Nasturtės puikiai tinkamos vaikų pažinčiai su augalais: sėklas patogu laikyti mažais piršteliais, rezultatas garantuotas, žiedai ryškūs, ir net paragauti galima.

Nasturtės Geltonas karutis

NASTURTĖS KAIP NATŪRALUS BŪDAS KOVOTI SU KENKĖJAIS

Ir dar vienas svarbus dalykas, kuris kartais yra pagrindinė nasturčių pasirinkimo priežastis. Tai jų draugystė arba kova su smulkia sodo gyvūnija. Nasturtės privilioja naudingus vabzdžius, atbaidančius kenkėjus, ar apgauna kenkėjus maskuojamuoju kvapu. Net nasturčių pavadinimas kilę iš lotyniškų „Nasus“ ir „Tortum“, o tai reiškia nosies suraukimą, tikriausiai dėl ypatingo nasturčių kvapo. Šio kvapo nemėgsta dažnas kenkėjas, todėl nasturtes verta auginti darže prie kopūstų, moliūgų, agurkų, bulvių. Jei stengiatės auginti savąsias daržoves naudojant kuo mažiau cheminių preparatų arba jei norite visai jų išvengti, nasturtės tikrai nusipelno savo gražius žiedus parodyti jūsų darže.

Taip pat skaitykite:

3 gėlės gražuolės, kurios padės kovoti su kenkėjais” – gėlių pavadinimai su nuotraukomis ir aprašymais.

Daugiau idėjų nemokamai – tiesiai į el.paštą:

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis