Pušų auginimas ir formavimas: įkvepiantis pavyzdys iš Kauno rajono

Ar pušų auginimas jums siejasi su brangiais pušų sodinukais? O gal galima paprastas miško pušis suformuoti tankias ir banguotas, tarsi kamuolinius debesis? Ar verta išlaikyti natūraliai pasisėjusias pušis, o gal geriau pirkti brangias kalnines su tam tikromis veislėmis? Gerai, kad turime puikių pavyzdžių. Su Inge Auželiene, kursų „Sodybos apželdinimas“ lektore, nuvykome į privatų kiemą Kauno rajone. Čia ji yra sukūrusi kiemo dizainą, konsultavusi dėl tolesnių darbų, o šilti, malonūs ir neabejotinai darbštūs šeimininkai per šiuos metus puikiai prižiūrėjo sklypą. Todėl dabar galime čia pasisemti idėjų ir atsakyti į svarbiausius klausimus apie pušis – skaitykite įspūdžius arba žiūrėkite video reportažą:

KADA TINKA SODINTI PUŠIS KIEME, O KADA – NE? 

Šiame kieme kai kurios pušys atsirado savaime, o kita dalis – pasodintos. „Kadangi aplink esanti teritorija yra daugiausia pušynai, kelias pasisėjusias pušis išlaikėme ir kieme, kaip neatsiejamą vietovės dalį“, – pasakoja I. Auželienė.

Pušų auginimas kieme – neabejotinai geras sprendimas, jeigu gyvenate pušynų apsuptyje.
Pušų auginimas kieme – neabejotinai geras sprendimas, jeigu gyvenate pušynų apsuptyje. Nuotr. L. Liubertaitė

Jei pušynai auga aplinkui, tai pušų auginimas savo kieme yra geras sprendimas. Tada galima laikytis minties, kad šis dirvožemis, ši aplinka ir mikroklimatas tikrai pušims tinka. Tad pataikote ir dėl stilistinio bendrumo su aplinka, ir dėl augimo sąlygų.

Jei norite išsamiau sužinoti, kaip iš gausybės augalų išsirinkti tinkamus būtent jūsų kiemui — augalų dizaino pagrindų mokome „Augalų komponavimo dirbtuvėse“. Gyvų kursų metu išmoksite kurti harmoningą kompoziciją, kurioje medžiai, krūmai ir dekoratyviniai augalai bus suderinti pagal dizaino dėsnius.

Jeigu jūsų aplinkoje dominuoja lapuočiai, pušys vis tiek gali augti, tačiau gerai pagalvokite, ar jos toje vietoje neatrodys svetimkūnis. Labai svarbu atkreipti dėmesį, kad pušys nemėgsta užmirkimo. Joms labiausiai tinkamas smėlingas, gerai besidrenuojantis dirvožemis.

Taigi visada reikėtų atsižvelgti į gamtą, ką gamta suderino tarpusavyje, tas tikrai derės ir pas jus kieme.

Kiemas, kuriame svečiavomės ir jo tolumoje Neries krantuose augantys pušynai.
Kiemas, kuriame svečiavomės, o jo tolumoje – Neries krantuose augantys pušynai. Nuotr. L. Liubertaitė

KADA RINKTIS KALNINES PUŠIS? 

Kalninė pušis yra labai dažnai sodinama, ji nėra aukšta, puikiai atrodo, gali tarnauti kaip gyvatvorė. Mūsų apžiūrėtame kieme šios pušys atlieka dvi funkcijas:

  1. Užstoja nuo kaimynų. Šių pušų auginimas gali jūsų kiemui suteikti daugiau privatumo, sukurti uždaresnę ir intymesnę aplinką. Net ir tose vietose, kur galite atverti gražų vaizdą, kartais verta įsirėminti, kad akys sukoncentruotų žvilgsnį į ten, kur reikia. Kalninės pušys tam puikiai tinka.
  2. Sutvirtina šlaitą. Neveltui ir vadinamos kalninėmis pušimis, nes galima sodinti šlaite. Tai ypač geras sprendimas, jeigu sklype turite šlaitų, kuriuos sunku šienauti, jei dirvožemis smėlingas ir jį dažnai išplauna stipresnis lietus. Net jeigu sklype vyrauja molis, šlaituose vis tiek vanduo neužsilaiko, tad kalninės pušys vis tiek tiktų.
Kairėje – kalninė pušis, o fone Neris ir už jos besidriekiantys pušynai.
Kairėje – kalninė pušis, o fone – Neris ir už jos besidriekiantys pušynai. Nuotr. L. Liubertaitė 

KAIP PASIRINKTI KALNINES PUŠIS MEDELYNE? 

Aplankytame kieme auga kalninės pušys be veislės. Įvairių jų būna: vienos gali augti iki 3 metrų aukščio, kitos gali būti mažesnės – tokios, kurias galime pamatyti augančias kopose. Taigi rinktis galima pagal varietetą arba tiesiog pasiklausus medelyne, kuriai rūšiai kalninė pušis priklauso – aukštesnių ar žemesnių.

Kalninė pušis gali būti ir tam tikros veislės. Jeigu norite auginti iki 1 metro aukščio ar visai miniatiūrinę pušį alpinariume, tada reikėtų rinktis mažo augumo veisles. Visada pasitikrinkite – perskaitykite dominančios veislės aprašymą internete, dekoratyvinių augalų kataloge, klauskite medelyne. Kiekviena veislė turi sAvo charakteristikas, įskaitant ir tai, kokio aukščio ir pločio pušis auga.

Perkant medelyne svarbu neapsigauti – iš mažo pušies kamuoliuko gali užaugti didelis krūmas ar net medis. Nelyginkite sodinukų pagal tai, kaip jie atrodo dabar vazonėlyje. Lyginkite pagal tai, kaip jie atrodys ateityje.

Jei visai neturite informacijos, susigaudyti gali pagelbėti parduodamų pušų kaina. „Jeigu abu sodinukai pagal dydį atrodo beveik vienodai, o kaina gerokai skiriasi, tai galima manyti, kad brangesnis yra mažo augumo veislės ir augs lėtai“, – pataria Ingė Auželienė. Taigi atkreipkite dėmesį ir į parduodamų pušų kainą.

AR ĮMANOMA PAPRASTĄJĄ PUŠĮ FORMUOTI TAIP, KAD ATRODYTŲ PANAŠI Į KALNINĘ? 

Kieme, kuriame svečiavomės, auginamos ir paprastosios pušys – tos pačios, kurios auga Lietuvos miškuose, visuose regionuose, kur tik yra jai tinkamos sąlygos. Apžiūrėta pušis tikrai labai primena kalninę pušį, nes nėra įprastai pušiai būdingos formos – nėra nei aukšto liemens, nei vainiko viršuje. Taip pat ji nėra labai aukšta, jos šakelės ir spygliai yra tankesni, žiūrint iš arti, matyti daug nedidelių ūgliukų. Kur slypi paslaptis? Ogi ši pušis yra formuota nuo pat jaunų dienų.

Tik pasižiūrėkite, kaip gražiai suformuota paprastoji pušis. Tai puikus pavyzdys, kad pušų auginimas – tai nebūtinai brangių veislių pasirinkimas.
Tik pasižiūrėkite, kaip gražiai suformuota paprastoji pušis. Tai puikus pavyzdys, kad pušų auginimas – tai nebūtinai brangių veislių pasirinkimas. Nuotr. L. Liubertaitė

KAIP IR KADA REIKIA FORMUOTI PUŠIS?

Kai pušis pasiekia maždaug 1–1,5 metro aukštį, ji jau krūmo formos, tad reikia pradėti pušį formuoti. Galima ir anksčiau, bet tada ji bus dar mažesnė. Seniai užaugusios pušies, kuri jau turi liekną kamieną ir vainiką viršuje, nebepakeisite. O formuojant nuo mažo augalo, galite padaryti stebuklus.

Formuoti tinkamas laikas – pavasaris. Tikrai nerekomeduojama naudoti nei sekatoriaus, nei žirklių, kad nebūtų pažeisti augalų spygliai, daug profesionaliau yra laužyti ūglius. Mūsų darbas

kiekvieną pavasarį nugnybti po pusę ar trečdalį ūglių ilgio, ir viskas! Jeigu jau praleidote vienus metus, tai viskas – šį darbą galima bus atlikti tik kitą pavasarį. Kitu metų laiku pušų nelieskite.

Formuoti pušis patariama tik pavasarį. Darykite tai kiekvienais metais ir turėsite štai tokius kamuolinius debesis ir savo kieme.
Formuoti pušis galima tik pavasarį. Darykite tai kiekvienais metais ir turėsite štai tokius purius kamuolinius debesis ir savo kieme. Nuotr. L. Liubertaitė

Taip formuojant pušys užaugs žemesnės, tankesnės, išliks krūmo formos, šakos atrodys tarsi purūs kamuoliniai debesys.

PAPRASTOJI PUŠIS KIEME NEFORMUOJAMA: AR TAI KLAIDA? 

„Tikrai galima palikti pušis augti laisvai, dizaino atžvilgiu tai nebūtų klaida, – atsako į mano klausimą I. Auželienė. – Nors mūsų apžiūrėtos pušys yra suformuotos debesėliais, tačiau tikrai galima rinktis tiek formuotą, tiek laisvą augimą. Tai priklauso nuo konkrečios situacijos ir nuo dizaino sprendimų.

Šiuo atveju, pušys buvo formuojamos, nes norėta turėti kompaktiškas augalų salas. Jei nebūtume formavę, aukštos pušys čia irgi tiktų. Tada jos mestų daugiau šešėlio, o po jomis atsirastų daugiau atvirų erdvių praėjimui.“

KĄ AUGINTI KARTU SU PUŠIMIS? 

Jeigu savo kieme auginate pušų giraitę, gal ir nevisai natūralią, suformuotą, po pušimis rekomenduojama sukurti natūralią augalų paklotę, tokią, kokią matome vaikščiodami miške.

eigu nusprendėte augintisavo kieme pušis, tai puiki draugija joms – natūrali miško paklotė.
Jeigu nusprendėte savo kieme augintis pušis, tai puiki draugija joms – natūrali miško paklotė. Nuotr. L. Liubertaitė 

Mūsų pavyzdiniame kieme būtent tai ir yra pabandyta sukurti. Augalams  labiausiai patinka, kai jie auga tinkamoje draugijoje. Taigi čia auga ir žemuogės, ir bruknės, ir spanguolės, ir šilauogės. Visoms šioms uogoms tinka šiek tiek rūgštesnis dirvožemis, koks dažniausia ir būna pušynuose. Šiame kieme dirvožemis nėra keistas, jis yra paliktas natūralus, išskyrus šilauoges, kur rūgščios durpės įterpėme papildomai.

Pušų auginimas – tai maža dalelė miško jūsų kieme. Aplankytame kieme kartu su pušimis auga ir miško žemuogės.
Pušų auginimas – tai maža dalelė miško jūsų kieme. Aplankytame kieme kartu su pušimis auga ir žemuogės… Nuotr. L. Liubertaitė
... bei šilauogės. Ir dar daugiau miško gėrybių galima rasti šalia pušų.
… bei šilauogės. Ir dar daugiau miško gėrybių galima rasti šalia pušų. Nuotr. L. Liubertaitė

Kalbant apie dizainą, galėtume sakyti, kad tai net ne sodo, o miško dizainas. Nes čia nėra auginami sodo augalai, tai daugiau miško augalai – miško bendrija. Galima sakyti, kad tai maža dalelė miško kieme.

Šis straipsnis taip pat buvo publikuotas portale LRytas.lt 

Taip pat skaitykite: 

“Namo aplinkos planavimas gudriau – kad vėliau priežiūros būtų mažiau” 

“Kaip išsirinkti spygliuotį. Tujos, pušys, kadagiai” 

Susiję kursai:

“Sodybos apželdinimas” (dėsto Ingė Auželienė) – skirta sodybų šeimininkams, norintiems atsinaujinti sodybą.

Kursai internetu:

“Mano sodo dizainas”– tai nuotoliniai kursai norintiems susiplanuoti pertvarką savo sklype. Kursai skirti Jums, jeigu turite nedidelį sklypą ir norite susikurti šiuolaikišką dizainą jame. Kursų metu kraštovaizdžio architektė paprastais žodžiais pristato dizaino kūrimo eigą ir duoda patarimų, o jūs, atlikdami užduotis su savo sklypo brėžiniu, kuriate savąjį svajonių kiemą.

“Spalvų derinimas kieme” – tai nuotoliniai kursai tiems, kurie nori išmokti kurti harmoningus augalų derinius savo kieme. Garsiausi sodų kūrėjai remiasi tam tikromis taisyklėmis, kurių dėka “suvaldo” spalvas. Šiame kurse supažindinsime Jus su pagrindine informacija apie spalvas ir jų derinimą, o ją galėsite pritaikyti kurdami savo gėlynus.

Taip pat rasite ir nestandartinių nuotolinių mokymų.Su visomis nuotolinių kursų programomis kviečiame susipažinit: spauskite čia.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis