Šiltnamio paruošimas žiemai – visa instrukcija trumpai

Baigėsi dar vienas puikus pomidorų ir agurkų sezonas šiltnamyje. Kad derlius ir kitais metais būtų gausus, būtina gerai sutvarkyti šiltnamį ir paruošti jį žiemai. Taigi šiltnamio paruošimas žiemai – pagrindiniai žingsniai šiame video ir straipsnyje po juo:

PRIEŠ PRADĖDAMI NUSPRĘSKITE, KĄ DARYSITE SU ŠILTNAMIO ŽEME  

Jeigu jau keletą metų iš eilės žemės šiltnamyje nepildėte kompostu, jos nekeitėte, jeigu pastebėjote, kad derlius vis mažesnis, pasikartoja tos pačios ligos ar kenkėjai – laikas pakeisti žemę. Tada reikės nukasti apie 10 cm žemės ir atnešti čia naujos.

Jeigu jūsų šiltnamyje dar tik pirmas ar antras sezonas, jeigu žemę vis pagerinate – tada užteks profilaktinio pasiruošimo žiemai ritualo. Skaitykite toliau.

1. GERAI SULAISTYKITE ŽEMĘ

Nokstant pomidorams, nereikia laistyti jų gausiai ir dažnai. Dar geriau, jeigu esate įsirengę kapiliarinę laistymo sistemą. Tačiau tai reiškia, kad žemė kiek drėgnesnė tik toje vietoje, kur augo sodinukas. O visur kitur ji – sausut sausutėlė. Todėl šiltnamio paruošimas žiemai turi prasidėti nuo dosnaus visos žemės sulaistymo.

Mūsų tikslas – kad dirvožemis būtų kuo artimesnis natūraliam. Palankioje terpėje gyvuoja įvairūs mikroorganizmai, grybeliai, erkutės, sliekai ir galybė kitokių smulkių organizmų, kurie reikalingi sveikam dirvos balansui. Išsausėjusiose žemėje nesukuriamos pakankamos sąlygos tam.

Mes laistėme šiltnamį parą laiko. Kai po to žemę purenome su šakėmis, pamatėme, kad tikrai galėjome laistyti dar ilgiau, nes žemė dar nebuvo pakankamai įgėrusi vandens (žiūrėkite video reportažą viršuje).

Net tiems, kurie žiemai planuoja šiltnamį nudengti, vis tiek patarčiau pabaigus sezoną gerai sulaistyti žemę.

2. PAŠALINKITE VISAS VIRVES, PAGALIUKUS IR KITAS PAGALBINES PRIEMONES 

Tai reikalinga ne dėl grožio, o dėl šiltnamio higienos. Gryname ore ligų pradai ir kenkėjai išsiblaško, susimaišo, išgyventi jiems sunkiau. Šiltnamyje paprastai auginamos 2-3 rūšys daržovių, ir jos nuolat tos pačios. Todėl ligų ir kenkėjų tikimybė šiltnamyje gerokai didesnė negu lauke. Be to, ir žiemoti čia patogu. Pašalinkite visur nebereikalingus kuolelius, virveles, augalų etiketes, juosteles, kartu išnešite patogius „žiemojimo būstus“ kenkėjams ir ligoms.

Šiltnamio paruošimas žiemai – tvarkydamiesi nepalikite jokių virvių, pagaliukų ir kitų pagalbinių priemonių.
Šiltnamio paruošimas žiemai – tvarkydamiesi nepalikite jokių virvių, pagaliukų ir kitų pagalbinių priemonių. Nuotr. L. Liubertaitė 

3. IŠNEŠKITE LAISTYMO SISTEMĄ

Šiltnamio paruošimas žiemai apima ir laistymo sistemos sutvarkymą. Atsargiai ištraukite visus kuolelius ir išneškite laistymo sistemos žarneles. Viską kruopščiai išplaukite, išdžiovinkite ir pasidėkite kitiems metams.

Likusius augalus taip pat išraukite. Mūsų šiltnamyje prie pomidorų augo serenčiai – jie atliko kenkejų atbaidymo funkciją. Be to, gražiai žydėjo visą vasarą. O dabar, padėkoję jiems už pagalbą, serenčius taip pat išrauname. Kai kas serenčius sukapoja ir jų žaliąją masę perkasa su žeme šiltnamyje, nes serenčiai turi dezinfekuojančių savybių.

Jeigu yra dar likusių augalų, visus juos išraukite. Pas mus prie pomidorų augo serenčiai, tvarkydami šiltnamį juos taip pat išrovėme.
Jeigu yra dar likusių augalų, visus juos išraukite. Pas mus prie pomidorų augo serenčiai, tvarkydami šiltnamį juos taip pat išrovėme. Nuotr. L. Liubertaitė 

Tačiau dabar dar neišnešame mulčio – paliekame jį vėlesniam darbų etapui.

4. SUTVARKYKITE AUTOMATINIUS LANGELIUS

Specialūs šiltnamio langeliai atsidaro automatiškai, kai yra poreikis vėdinimui. Ir užsidaro tada, kai jau nebereikia to daryti. Ar reikia vėdinti šiltnamį žiemą? Ne, nereikia. Todėl sutvarkome mechanizmą jau dabar. Instrukcijoje tikrai rasite, kokią detalę reikia nuimti. Pasižiūrėkite ir aukščiau esantį video reportažą. Veiksmas labai paprastas ir greitas, tačiau labai svarbus.

Stipriau papūtus vėjui, langelis gali pradėti darinėtis pats, skleisti bildesį. Todėl po to galite pritvirtinti jį su paprasta gumele, kad nuo šiol šaltąjį sezoną langelis būtų tvirtai uždarytas.

5. IŠPLAUKITE ŠILTNAMIO SIENELES

Planuojantys polietileninio šiltnamio plėvelę keisti, šitą punktą gali praleisti. O jei pas jus šiltnamis su polikarbonatine danga, praplauti sieneles reikia.

Su kuo tai daryti? Mes naudojome paprastą atskiestą indų ploviklį. Jei norite ko nors efektyvaus, bet natūralesnio, ieškokite ploviklių su probiotikais. Galite pasirūpinti ir specialiomis priemonėmis: pasiklauskite artimiausiame sodo prekių centre dezinfekuojančių ploviklių, skirtų šiltnamiui. Nebūtinai jie bus visiškai sintetiniai – gali būti pagaminti ir augalų ištraukų pagrindu. Atkreipkite dėmesį, ar turėjote šiemet bėdų su kenkėjais, ar su ligomis – tai skirtingos grupės, ir priemonės tam yra skirtingos. Atitinkamai pasirinkite specializuotą priemonę.

Ypatingiems atvejams naudojama sieros dūmadėžė – tačiau žinokite, kad ji nužudo ir blogus, ir gerus. Todėl tai priemonė tikrai išskirtiniams atvejams. Be to, ženkliai paskatina metalinių konstrukcijų rūdijimą, todėl polikarbonatiniams šiltnamiams su metalinėmis konstrukcijomis išvis nesiūlyčiau.

O dabar čiumpam purškiklį, pripilam ploviklio ir vandens, supurškiam šiltnamio sieneles ir puolam valyti. Patogiausia naudoti langų valymui skirtus šepečius. Tegul suputoja visas šiltnamis! Jokiu būdu neužmirškite sujungimų, bėgelių, mažų detalių – tokiose vietelėse mėgsta pasislėpti ir žiemoti kenkėjai. Vėliau viską nuplaukite vandens srove.

6. IŠNEŠKITE MULČIĄ

Tik dabar išneškite mulčią. Jei būtumėt padarę tą anksčiau, plaunant reiktų klampoti po drėgną žemę. Dabar gerokai patogiau: šiltnamį nuplovę, galite sutvarkyti ir mulčią.

Įvažiuokite su karučiu tiesiai į vidų ir sugrėbkite visą. Jį reikia išvežti. Knygose jums būtų parašyta, kad šį mulčią reikia sudeginti, bet juk negalima dabar laužo užsikurti bet kur ir bet kada. Todėl jeigu turite galimybę, išvežkite į tolimesnį kampą ir sukraukite atskirą krūvą, nemeskite į bendrą kompostą.

Kursuose dažnai mūsų klausia, ar tikrai nereikia mulčio palikti žiemoti šiltnamyje. Atsakydami grįžtame prie anksčiau išsakytos minties – šiltnamyje esančios sąlygos skiriasi nuo tų, kurios yra lauke. Kadangi sveiką natūralų balansą sukurti čia ypač sunku, nepaliekame kovos su kenkėjais savieigai. Todėl ir mulčią, kuris yra ir įvairių kenkėjų bei ligų pradų buvimo vieta, išnešame.

Mūsų šiltnamio paruošimas žiemai baigtas! Darbai atlikti – laukiame pavasario.
Mūsų šiltnamio paruošimas žiemai beveik baigtas! Nuotr. L. Liubertaitė 

7. PASĖKITE SIDERATINES KULTŪRAS

Turim švarų šiltnamį ir pliką žemę – o žiema dar ne ant nosies. Ką daryti? Sėkite sideratines kultūras (dar vadinamas žaliosiomis trąšomis), pavyzdžiui, garstyčias. Šiuo veiksmu nušaunam kelis zuikius iškart.

Viena vertus, nepaliekam nualintos, plikos žemės. Kitas vertus, ne tik pamaitinam dirvą, bet ir dezinfekuojam ją natūraliu būdu. Garstyčios greitai užauga, o tada jų žalioji masė, perkasta su žemėmis, atiduoda sukauptas maisto medžiagas dirvožemiui. Garstyčios ne tik pamaitins dirvą, bet ir pagerins jos struktūrą dėl gilyn besiraizgančių savo šaknų.

Sideratinės kultūros ne tik pamaitins dirvą, bet ir pagerins jos struktūrą.
Sideratinės kultūros ne tik pamaitins dirvą, bet ir pagerins jos struktūrą. Fotografuota 2 savaitės po sėjimo. Nuotr. L. Liubertaitė 

Jeigu pasėjote vėlai ir iki žiemos vos spėjo sudygti, palikite jas tiesiog kaip yra. Jaunos garstyčios labai liaunos, jos greitai suyra ir atiduoda daug azoto į dirvą. Brandesnės pradeda medėti (stiebai pasidaro kietesni), todėl irimo procesas pailgėja. Dėl to rekomenduojama garstyčias, jau kraunančias žiedus, bet dar nepražydusias, nupjauti ir įterpti į dirvą. Tada suspės suirti iki pavasario, kartu atiduodamos gerą azoto, fosforo ir kalio derinį.

Taip pat skaitykite: 

“Šiltnamį rinkis rudenį – 5 patarimai iš praktikos” (su video reportažu) 

“Kaip paruošti rožes žiemai, kada ir kaip dengti” 

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis