Kieme pertvarkos? Kokia teisinga darbų eilės tvarka

Aplinkos tvarkymo specialistai eina iš proto, kiek sklypų šeimininkai šiemet darė klaidų, kurias teko taisyti. Ar kuriate naują kiemą plynoje vietoje, ar pertvarkote seniai puoselėjamą aplinką, yra tam tikra darbų eilės tvarka, kurios verta laikytis. Straipsnio pabaigoje rasite infografiką, kuriame visa darbų eilės tvarka yra paeiliui pavaizduota. Tad nuo ko pradėti?

PIRMIAUSIA DARBAI, KURIEMS REIKALINGA SUNKIOJI TECHNIKA

Chaotiškas darbas garantuoja daug papildomų sąnaudų, o suplanavus iš anksto darbus, galima gerokai sutaupyti. Vaiva Marozienė, kuri užsiima aplinkos kūrimu ir tvarkymu, pasakoja, kad būna net kuriozinių atvejų. Pavyzdžiui, atvažiavusi įrengti vejos, ji mato, kad trinkelės jau sudėtos, laistymo sistema išvedžiota, kai kurie augalai pasodinti, o papildomo augalinio grunto dar neatvežta. Kyla klausimas, kaip įvežti į beveik sutvarkytą kiemą daug žemių? Su malūnsparniu būtų sudėtinga, tenka darbuotis rankomis, o tai papildomas laikas ir papildomi kaštai šeimininkui.

Visų pirma atlikite darbus, kam reikalinga sunkioji technika. Nuotr. L.Liubertaitė

Visų pirma atlikite darbus, kam reikalinga sunkioji technika. Nuotr. L.Liubertaitė

Tad jeigu reikalingas žemių atvežimas, rekomenduojama palikti vieną tvoros segmentą neuždarytą, kad galėtų įvažiuoti sunkioji technika. Tik po to, kai sunkiosios technikos tikrai nebereiks jokiems darbams, galima pabaigti įrengti stacionarią tvorą.

Jei prie įvažiavimo numatytos trinkelės, pirma rekomenduojama susivežti žemes, ir tik tada pabaigti kloti trinkeles ties įvažiavimu. Tai reiškia, kad gali tekti trinkelių klojėjus kviesti du kartus. Kitu atveju sunkioji technika gali sugadinti dangą reprezentacinėje sklypo zonoje prie įėjimo ar įvažiavimo.

PIRMA TRINKELĖS, TIK PO JŲ – VEJA

Nežinodami, nuo ko pradėti, nauji sklypų šeimininkai dažnai pasisėja veją visame sklype arba didelėje jo dalyje, ir tik tada pamažu pereina prie kitų darbų. Kurti sklypo aplinką etapais yra geras dalykas, tačiau kurti nesilaikant darbų eilės tvarkos jau reiškia problemas ir nepatogumus. Taip atsitinka, kai žmonės pasisėja veją, o tada įsirengia trinkeles.

Trinkelės dedamos griežtai laikantis aukščių ir nuolydžių, o veja dažniausiai nebūna tokia tiksli. Tad jei viename kampe trinkelių ir vejos lygis sutampa, kitame gale atsiradęs 2 cm skirtumas jau yra aiškiai matomas ir tikrai nepatogus. Tą pažemėjimą reikia pakelti atvežant daugiau žemių, o jeigu čia jau auga veja, procesas iškart tampa sudėtingesnis, kaštai išauga, specialistą prisišaukti dėl vieno kampo sunku. Dažniausiai tokiais atvejais šeimininkai numoja ranka ir lieka su neišspręsta vieta, kuri ilgainiui kliudo ir erzina.

Pirma įrengiamos kietosios dangos, ir tik tada galima pereiti prie vejos ir želdynų. Nuotr. V.Marozienė

Pirma įrengiamos kietosios dangos, ir tik tada galima pereiti prie vejos ir želdynų. Nuotr. V.Marozienė

Tad visų pirma reikia įrengti kietąsias dangas, tokias kaip takai, laiptai, aikštelės, tik tada sėti veją ir įrengti želdynus, jų grunto lygį privedant prie kietųjų dangų lygio.

LAISTYMO SISTEMOS ĮRENGIMAS – TIK PO SUNKIOSIOS TECHNIKOS DARBŲ

Sunkioji technika reikalinga trinkelėms ir kitiems stambiems bei sunkiems dalykams atvežti, gruntui atvežti ir išlyginti. Tik tada galima kloti laistymo sistemos vamzdžius. Tai dar viena dažnai pasitaikanti šeimininkų klaida. V.Marozienė pasakoja, kad kartais būna, kad sklype jau yra atvežto grunto, tačiau dėl išvedžiotos laistymo sistemos traktorius negali jo išlyginti, nes kitaip pažeistų vamzdžius. Tokiu atveju išlyginimas darosi sudėtingas.

Svarbu: jeigu vanduo laistymui išvedamas iš namo, visų pirma pagrindiniai vamzdžiai pravedami po takais (bet dar neišvedžiojant vamzdelių po visą sklypą), tada klojamos trinkelės, ir tada galima toliau laistymo vamzdelius išvedžioti kur reikalinga.

Jeigu laistymo sistemą išvedžiosite po visą vejos teritoriją, o tik tada pradėsite trinkelių klojimo darbus, vamzdeliai gali būti suspausti, sutraiškyti ar kitaip pažeisti. Todėl laikykitės auksinės taisyklės, pagal kurią logiška darbų eilės tvarka: pirma, su sunkiąja technika prasistumdyti gruntą, tada kloti laistymo vamzdžius ir ištiesti apšvietimo laidus, ir tik tada sėti veją.

Pirma susistumdykite ir išsilyginkite žemes, tik tada klokite laistymo sistemos vamzdžius. Nuotr. L.Liubertaitė

Pirma susistumdykite ir išsilyginkite žemes, tik tada klokite laistymo sistemos vamzdžius. Nuotr. L.Liubertaitė

Dar geriau – dabar rudenį atsivežti augalinio grunto, išskirstyti ir palikti per žiemą susigulėti. Pavasarį tereiks pašiaušti paviršių, sukloti laistymo vamzdžius ir apšvietimo laidus, ir tada pasėti veją.

ATKREIPKITE DĖMESĮ Į KOMUNIKACIJAS PO ŽEME

Atkreipkite dėmesį į elektros, dujų, vandentiekio, nuotekų, geoterminio šildymo, lauko apšvietimo ir kitus laidus ar vamzdžius, kas yra išvesta po žeme. Svarbiausia – atkreipkite į tai dėmesį dar tada, kai planuojate, o ne tada, kai jau daromi darbai. Taip ne tik išvengsite nelaimių, bet ir sutaupysite laiko bei pinigų.

Pasitaiko ir tokių projektuotojų ar darbininkų, kurie nepaklaus jūsų apie komunikacijas, bet atsakomybė vis tiek tenka jums, todėl būtinai žinokite, kas ir kur yra jūsų sklype. V. Marozienė pasakoja atvejį: apželdinimo projekte buvo numatyta sodinti medį, o atvažiavusi prie pat tos vietos ji pamatė laistymo sistemos purkštuką. Paklausus šeimininkų, kur yra nutiesti laistymo vamzdžiai, vedantys į purkštuką, šeimininkai nežinojo. O juk toje vietoje reikia kasti didelę duobę, kurioje bus pasodintas stambus medis.

Sužinokite, kur komunikacijos veda po žeme. Nuotr. aut. V.Marozienė

Sužinokite, kur komunikacijos veda po žeme, ir iš anksto pasižymėkite savo planuose. Nuotr. aut. V.Marozienė

Geriausia, jei dar planuojant numatomi ir planuose nubraižomi visi vamzdžiai ir laidai, kurie yra po žeme.

PAGALVOKITE, AR TIKRAI VERTA SODINTI MEDŽIUS STATYBŲ METU

Apželdinimo kursuose „Mano sodo dizainas“ dalyviai planuojasi savo sklypų aplinką ir nori pradėti sodinti kuo greičiau, dar net nebaigus statybų. Tačiau V.Marozienė rekomenduoja tai daryti tik tuo atveju, jei jau turite pilną sklypo projektą.

Jei tiksliai žinote, kad žemės lygis nesikeis, verta pasisodinti tokius ilgai augančius medžius, kaip ąžuolas ar klevas, ir sutaupyti metus ar kitus. Sodinkite tik tuo atveju, jei jie numatyti atokesnėse sklypo vietose.

Jei medžiai ar krūmai numatyti prie pat namo arba priekinėje sklypo dalyje, geriau susilaikyti. Statybininkai ir sunkiosios technikos vairuotojai, būkim atviri, dažnai būna neatsargūs, nepastebi augalų, gali juos sužeisti, užversti žemėmis, pastumti.

Kalbant apie sodo augalus, tokius kaip obelys ar vyšnios, specialistė rekomenduoja palaukti, kol statybos pasibaigs ir apsigyvensite sklype. Tokiems augalams, ypač kol jie įsitvirtins, gali būti reikalinga priežiūra. Turite pastebėti, jei reikia palaistyti, paremti, jei užpuolė ligos ar kenkėjai, ir laiku pagelbėti.

PATARIMAS: SUSIRASKITE SPECIALISTĄ, KURIS PRIŽIŪRĖS DARBŲ EIGĄ

Net ir mažo sklypelio tvarkymas turi pereiti tokius pačius procesus, kaip ir didelio. Visa eiga nėra tokia paprasta, tenka ir daug darbų numatyti, ir skirtingus specialistus pasisamdyti. Statant namą, panašią funkciją atlieka darbų vadovas. Tokio žmogaus reikėtų ir kuriant aplinką, kad visa eiga būtų protingai suorganizuota ir tinkamai bei laiku atliekama.

Jei jums projektą kuria kraštovaizdžio architektas, paklauskite jo dėl autorinės priežiūros, ar į ją įeina ir tinkamos darbų eigos sureguliavimas. Jei apželdinimo viziją nubraižė sodo dizaineris, paprašykite, kad tarpininkautų ir tolesnėje įgyvendinimo eigoje. Jei patys kuriate savo aplinką, pasikalbėkite su specialistu, kuris nukreiptų tinkama linkme, kada ir kokius darbus atlikti, kokius ir kada specialistus reikia pasisamdyti, o kokius darbus ir kada galima atlikti patiems.

Visi darbai turi būti atliekami laiku. Nuotr. V.Marozienė.

Visi darbai turi būti atliekami laiku. Nuotr. V.Marozienė.

Aplinkos kūrimas pareikalauja daug lėšų ir laiko, o jei turėsite tinkamos pagalbos, sutaupysite bent jau savo nervų ir nereikalingų išlaidų.

Apibendrinant – pirmasis mūsų sukurtas infografikas:

Darbų eilės tvarka kiemo atnaujinimas Geltonas karutis Infografikas

Jei patiko šis infografikas, pasidalinkite juo, gal užbėgsite kažkieno klaidoms už akių. Ačiū!

Taip pat skaitykite: Naujo sklypo apželdinimas: nuo ko pradėti?

Žiūrėkite video mūsų Youtube kanale: “5 dažniausios sklypo planavimo klaidos – peržiūrėkite prieš darydami pertvarkas

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis