Ne visos priemonės nuo šliužų suveikia taip, kaip norėtume. Žmonės jau daug ko yra išbandę, tad padarysiu trumpą apžvalgą – teks ir kelis mitus sugriauti.
Kas yra invaziniai šliužai ir kodėl juos reikia naikinti
Luzitaniniai arionai (arba ispaniniai arionai) – šliužai, kurių norime atsikratyti, kol jie nesuėdė mūsų salotų, barškių ir gražiųjų melsvių lapų. Dar daugiau – mes juos netgi privalome naikinti, nes jie yra atėjūnai, kurie dar neturi pakankamai natūralių priešų gamtoje. Dauginasi jie itin sparčiai – vienas invazinis šliužas padeda iki 400 kiaušinėlių.
Invazinius šliužus atpažinsime iš vienspalvio kūno – spalva varijuoja nuo oranžinės iki tamsiai rudos.
Nesumaišykime jų su mūsų kraštams būdingais didžiaisiais šliužais, kurie pasižymi tigrine taškuota mantijos dalimi ir dryžuota uodega.
Invazinių yra ne tik šliužų, bet ir sraigių, tačiau priemonės nuo šliužų galioja tos pačios.
Kiaušinių lukštai kaip priemonės nuo šliužų
Internetuose gana dažnas patarimas nuo šliužų gelbėtis smulkintais kiaušinių lukštais. Sakoma, kad šliužas neperlips per lukštus, nes jie yra aštrūs.
Turiu nuvilti – tiek sraigės, tiek šliužai tiesiog išleidžia daugiau gleivių ir puikiai perlipa per kiaušinių lukštus.
Tas pats galioja ir aštriai skaldelei.
Kiaušinių lukštai kaip priemonė nuo šliužų šliužams – nepakankamas barjeras.
Pelenai nuo šliužų
Dar viena natūrali priemonė, kurią žmonės išbando – pelenai. Pelenais šliužams šliaužti ne taip patogu – tai yra tiesa.
Tačiau dažniausiai šliužai būna aktyvūs, kai yra drėgna: paryčiais, kai yra rasa, arba po lietaus. Būtent tada pelenai sušlaps ir nebebus veiksmingi.
Taigi pelenai nėra veiksminga priemonė nuo šliužų darže.
Grikių lukštų mulčias
Pastebėjau, kad gėlyne, kur esu užžėrusi grikių lukštų mulčio, šliužų beveik nematau. Įtariu, kad jiems nepatogu šliaužti per lukštus, kurie yra lengvi ir greičiausiai nemaloniai priliptų prie šliužo.
Čia svarbi viena sąlyga – neturi būti jokių piktžolių ar nukritusių lapų. Tai turi būti tik grynas mulčias, nes kitaip per tuos lapus šliužai mielai ateina.
Atkreipkite dėmesį, kad čia yra mano pastebėjimas, tik mano išbandytas ir niekaip neįrodytas, tai negaliu pasakyti, kad tikrai veiks ir jums.
Alus ir alaus gaudyklės kaip priemonės nuo šliužų
Taip, šliužai alaus kvapą mėgsta. Esu bandžiusi įkasti plastikinį indą su alumi, kad šliužai būtų privilioti ir tada ten nuskęstų. Po nakties radau 2 nuskendusius ir kokius 12 aplink laimingai šliaužiojančius. Tai šio eksperimento nebekartojau, nors žmonės interete rašo, kad alaus gaudyklės pasiteisina.
Bėda ta, kad jie šį kvapą taip mėgsta, kad pas jus gali atkeliauti iš visų apylinkių (taip minėjo ir mokslininkė, kurią kalbinome LRT laidoje “Čia mano sodas”). Taigi, jei norite įkyrius šliužus “pavaišinti” alumi, gaudykles dėkite ne savo sklype, o kažkur gerokai toliau už sklypo ribos.
Būdas, kuris tikrai veikia: rinkimas
Paprasčiausias būdas (ir šlykščiausias) – tiesiog surinkti šliužus į talpą ir tada juos sunaikinti.
Geriausia šliužus rinkti anksti ryte ar po lietaus. Tamsesniame sklypo kampe, kur visada pavėsis ir drėgniau, padėkite lentą ar kartono lakštą. Po juo rasite šliužų, kuriuos bus paprasta surinkti.
Patarimas: neišmeskite jų už tvoros, nes jie labai greitai grįš. Juos reikia sunaikinti.
Moliuskocidai kaip priemonės nuo šliužų
Veiksmingiausios yra priemonės, kurios specialiai tam sukurtos – tai moliuskocidai. Šių priemonių yra įvairių, tad pasirinkite atsakingai.
Aš rekomenduoju “Vitrol”: kai šliužai ar sraigės suėda šias granules, sumažėja jų sekrecija ir jie nustoja maitintis. Šliužai pasislepia kažkur dirvoje, tad net jų gleivių pėdsakų ar likusių kriauklių nematysite – tiesiog pastebėsite, kad jų akivaizdžiai sumažėjo.
“Vitrol” yra pagamintas geležies pirofosfato pagrindu. Gamtoje jis išsiskaido į geležies jonus ir fosfatų jonus – tai, kas ir natūraliai yra dirvoje. Todėl naudodami galite nebijoti, kad pakenksite naminiams gyvūnams, ežiukams.
Be to, tai – veiksminga priemonė, kurią galima naudoti ir ekologiniuose ūkiuose, tai kodėl gi nenaudoti savo kieme.
“Vitrol” būna dviejų tipų pakuotėse. Barstykite jas per barstymo angas, taip bus lengviau paskleisti granules tarp augalų. Kartokite barstymą ne dažniau kaip kas 14 dienų.
Taigi kai ieškote kovos būdų, pirmiausia pasidomėkite, ar jūsų pasirinktos priemonės nuo šliužų nėra apipintos mitais.
Remiamas turinys.
Daugiau skaitykite:
„Invaziniai šliužai: kaip kovoti pataria mokslininkė“
„Ar tikrai naudingi kiaušinių lukštai augalams“
SUSIJĘ KURSAI:
„Šiuolaikinis daržas“ – nuotoliniai kursai norintiems auginti valgomus augalus ne iš nuojautos, o remiantis mokslu paremtomis žiniomis ir patyrusių sodininkų sukaupta praktika. Kursus sudaro vaizdo pamokos jums patogiu metu ir tiesioginė klausimų ir atsakymų sesija su lektore po jų.