Padengus žemę kartonu ir pamulčiavus, galima net tik pagerinti dirvos struktūrą, bet ir praktiškai panaikinti piktžoles arba gerokai sumažinti jų kiekį. Toks auginimas su šiaudais ir kartonu – natūralus piktžolių naikinimo būdas, kurį prieš kelis metus savo vynuogyne išbandė ir Leonardas Mekionis iš akademijosarboristai.lt. Kaip jam sekėsi, žiūrėkite šiame video reportaže.
O toliau pateiksiu jums trumpą santrauką apie tai, kaip panaudoti tą kartoną, kokį mulčių geriausia rinktis ir kokie gi skirtumai tarp šiuo būdu paruoštos dirvos ir kai ją paliekame tiesiog natūraliai. Bet apie viską nuo pradžių.
Prieš dvejus metus L. Mekionis ėmėsi naujo projekto – vynuogyno. Po pasodinimo, vieną dalį vynuogyno padengė kartonu, o mulčiui panaudojo šiaudus. Tuo tarpu kitą dalį, dėl laiko stokos, paliko neapdengtą. Todėl dabar galima palyginti rezultatus, kurie itin akivaizdūs.
Kaip uždėti kartoną?
Taigi, kokie žingsniai jūsų laukia:
- Susiraskite kartono, tam puikiai tiks nuo kraustymosi ar kokių daiktų užsilikusios dėžės.
- Jas išlankstę, iškirpkite apie metro pločio gabalus, o ilgį palikite tokį, koks išeina.
- Suguldykite kartono lakštus ant žemės paviršiaus išilgai lysvės, vieną šalia kito, nepalikdami tarpų (kitaip pro juos greitai pradės lįsti piktžolės); tarpus palikite tik ten, kur auga jūsų sodinukai.
- Kartono paviršių padenkite šiaudais, visai nemažu jų sluoksniu (žr. video). Tokiu, kad jie prispaustų kartoną ir vėjas jo nenupūstų.
Apskritai šis darbas daug pastangų nereikalauja – užtruksite keliolika minučių, priklausomai nuo sodinamo ploto dydžio. Be to, auginimas su šiaudais ir kartonu turi privalumą – nereikia didelių investicijų, o rezultatas tiesiog puikus.
Sprendimas šis ne amžinas, tačiau kartonas laikui bėgant suyra ir pats tampa trąša augalams. Todėl ir dirvą pagerinate, ir sliekus pamaitinate, ir sau ravėjimo gerokai susimažinate.
Šiaudai ar kitos medžiagos mulčiavimui
Pagalvojus, kartoną paprasčiausia padengti šiaudais, pjuvenomis arba žemėmis. Tačiau kiekviena šių medžiagų turi savo poveikį, kurį L.Mekionis apibūdina taip:
- Šiaudai naudingi tuo, kad nerūgština dirvos ir tinka daugumai augalų. Visgi tai yra pagalbinė priemonė, nes palikus tik šiaudus (be kartono po apačia), piktžolės turės daugiau galimybių augti. Per kokį plyšį tarp šiaudų, saulės spinduliams patekus iki grunto, bus sužadintas jų dygimas, ko mes visai nenorime. Jeigu lysvė apdengta ir kartonu, ir šiaudais, po viskuo „palaidotos“ piktžolės netenka šviesos šaltinio ir taip joms sukuriamos nepalankios sąlygos augti ir plėstis.
- Pjuvenos rūgština dirvą, tad jos visai netinka, kaip šiuo atveju, vynuogynams.
- Daržo žemė: L. Mekionis nepataria kartono apiberti žemėmis. Jis teigia, kad tada sukursime palankias sąlygas piktžolėms pasisėti iš viršaus. Tad vėlgi susidursime su piktžolėmis, o mes su jomis siekiame turėti kuo mažiau reikalų.
Auginimas su šiaudais ir kartonu – rezultatų palyginimas
Grįžkime prie eksperimento. Visos vynuogės buvo sodintos rudenį. Pavasarį dalis vynuogių lysvės buvo padengta kartonu su šiaudais. Toje vynuogyno dalyje dabar dirvožemio struktūra kur kas geresnė, žemė puri, o drėgmė išsilaiko ilgiau. Be to, piktžolės tik kelios užaugo, ir jas iš tų šiaudų galima išrauti be jokių pastangų.
Visai kita situacija toje vynuogyno dalyje, kur kartonas, dėl laiko stokos, nebuvo paklotas, ir tą darbą jie prisiruošė padaryti tik dabar, prabėgus dar metams. Šioje vietoje – pilna suvešėjusių piktžolių. Žemė kieta, ypač kai ši vasara pasitaikė ypač karšta. Piktžolės sunkiai išsirauna – raunamos usnys nutrūksta ir šaknys lieka žemėje.
Bet svarbiausia – taigi sodinukai! Vynuogės, kurios nebuvo dengtos kartonu ir šiaudais – 5 ar 6 kartus mažesnės negu tos, kur žemė buvo apklota ir pamulčiuota! Net ir lapų spalva rodo akivaizdų skirtumą, nes mažieji vynuogienojai, kurie augo piktžolėtoje žemėje, yra smulkūs, lapai kiek pageltę.
Darom išvadą – su kartonu ir šiaudais galima pagerinti dirvos kokybę, ir panašiai auginti ne tik vynuoges, bet ir daržoves.
Jeigu norite išgirsti daugiau profesionalių ir praktiškų įžvalgų apie augalus, apsilankykite aplinkos dizaino konferencijoje „Garden Style“, kuri vyks 2018-ųjų rugpjūčio 25 d. Joje pranešimą „Vienas krūmas – daug galimybių jį formuoti“ skaitys ir čia pat, scenoje krūmus genės arboristas Leonardas Mekionis. Kviečiame atvykti į įkvepiantį renginį apie augalus ir dizainą.
Taip pat skaitykite:
“Kova su piktžolėmis: alternatyvūs būdai vietoj ravėjimo”