Dirvos spaudiklis – kas tai? Išbandom alternatyvą plastikinėms daigykloms

Dirvos spaudiklis – tai tvari alternatyva plastikinėms daigykloms. Angliškai šis prietaisas vadinasi „soil blocker“, o lietuvišką vertimą šiam daiktui sugalvojome kartu su sodininku Romanu Zyku. Jis dirvos spaudiklius sėkmingai naudoja jau kelis metus ir labai jais džiaugiasi – sako, kad darbas daug smagesnis už pikavimą į plastikinius indelius. Spauskite žiūrėti:

Jeigu domitės daržininkyste, rekomenduojame mūsų mokymus „Šiuolaikinis daržas“. Šiuose nuotoliniuose sodo ir daržo kursuose lektorė dr. Ingė Auželienė moko, kaip užsiauginti gausų derlių natūraliais būdais. Po mokymų – tiesioginė klausimų ir atsakymų sesija su lektore, kuri atsakys į jūsų klausimus, kylančius planuojant daržą arba auginant daržoves.

Svarbu pabrėžti:

Šis straipsnis nėra reklama, ir išvis šių prietaisų Lietuvoje prekyboje dar nemačiau. Bet kadangi jų galima atsisiųsti iš užsienio elektroninių prekyviečių, neabejoju, kad ir į Lietuvą dirvos spaudiklis atkeliaus. Todėl labai smalsu, kaip jis veikia, ir ar tai vertas dėmesio daiktas. Ne visiems gal patiks, bet žinosite, kaip vyksta daiginimas ir pikavimas tokiu būdu.

Kuo dirvos spaudiklis kitoks, kalbant apie daiginimą:

  • Tvarus sprendimas: nė vienoje augalo auginimo stadijoje nenaudojamas plastikas.
  • Paprastas naudojimas: procesą suprasti nesudėtinga net pradedančiajam sodininkui.
  • Ilgaamžiškumas: vieną kartą nusipirksite ir turėsite ilgam, o plastikinės daigyklos greitai dėvisi.
  • Sutaupo vietos: vienas komplektas pakeis net kelias įprastas daigyklas.
  • Paprastesnis pikavimas: daigų persodinimas vyksta dėlionės principu.
Dirvos spaudiklis - taip pavadinome šį prietaisą, nes vertimo į lietuvių kalbą dar nebuvo. Nuotr. Lina Liubertaitė
Dirvos spaudiklis – taip pavadinome šį prietaisą, nes vertimo į lietuvių kalbą dar nebuvo. Nuotr. Lina Liubertaitė

Kaip pasiruošti dirvožemį

Prieš pradedant reikia žinoti, kad skirtingo dydžio žemės blokeliams reikės skirtingų dirvožemio mišinių.

  • Darbui su mažiausiais blokeliais reikia komposto, maišyto su durpėmis santykiu 1:1. Tokio mišinio visiškai pakanka, nes šie blokeliai skirti tik sudaiginti sėkloms. Jeigu planuojate auginti po lempomis, vertėtų po to ant viršaus užberti vermikulito – jis neleis drėgmei labai greitai išgaruoti.
  • Persodinimui į didesnius blokelius (arba sėjimui į didesnius blokelius) reikės šiek tiek kitokio žemės mišinio. Tradiciškai jį turėtų sudaryti 3 dalys durpių, 2 dalys komposto, 1 dalis daržo žemės, 2 dalys perlito arba žvyro bei šiek tiek trąšų.

Romanas dalijasi paprastesniu, tačiau jam gerai pasiteisinusiu receptu: jis sumaišo kompostą su durpėmis (santykis 1:1) arba naudoja pirktinį durpių substratą (kurio sudėtis daugmaž 1:1 durpė ir kompostas), ir prideda perlito.

Kompostas mišinyje svarbus dėl maisto medžiagų ir dėl surišimo: dėl jo blokeliai „susiklijuoja“. Perlitas svarbus, nes dėl to šaknims priteka oro – kitaip substratas gali būti per daug suslėgiamas ir šaknelės neturėtų kur augti.

Atkreipkite dėmesį, jog sėklų daiginimui ir daigų persodinimui skirta žemė turėtų būti pakankamai šlapia – tuo ji skiriasi nuo naudojamos plastikinėse daigyklose. Užsienio forumuose sodininkai pataria žemę sušlapinti tiek, kad jos konsistencija gniaužant rankomis būtų panaši į minkštą sviestą. Jeigu žemė bus nepakankamai drėgna, nepavyks išlaikyti formos, ji byrės. Neišsigąskite, jei dirvožemis iš pradžių atrodys per šlapias, nes spaudžiant žemę visas perteklinis vanduo nubėgs.

Pirmas etapas sėklų daiginimas

Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad šiuo prietaisu sudėtinga naudotis, bet taip tikrai nėra. Pats procesas labai paprastas: paimkite spaudiklį su mažiausio dydžio blokeliais ir juo spauskite sudrėkintą žemę – į blokelį surenkamas dirvožemis per kokius tris kartus, dar pastumdant blokelį į šonus, kad tikrai viskas užsipildytų. Tada pirštais dar šiek tiek reikia spustelti žemę blokeliuose, kad ji tolygiai užpildytų visus blokelius visą jų tūrį.

Išspauskite blokelius tiesiai į indą, kuriame daiginsite. Nuotraukoje parodyta, kaip atrodo išspausti blokeliai ant rankos, bet čia tik demonstraciniais tikslais. Dirbdami išspausdinkite tiesiai į plastikinį pagrindą, ant kurio ir augs blokeliai toliau.

Nuo viršutinės kairės – darbų eiga žingsnis po žingsnio. Nuotr. Lina Liubertaitė
Nuo viršutinės kairės – darbų eiga žingsnis po žingsnio. Nuotr. Lina Liubertaitė

Galime sėti sėklas. Kaip ir minėta anksčiau, mažuosius blokelius Romanas dar užbarsto vermikulitu, kad ne taip greitai išgaruotų drėgmė. Štai ir viskas.

Antras etapas – daigų persodinimas

Užsimaišote dirvožemio mišinį, gerai sudrėkinate, surenkate dirvožemį į spaudiklį ir išspaudžiate blokelius ant plastikinio pagrindo – dirvos spaudiklis dirba tuo pačiu principu kaip aprašyta aukščiau, tik blokeliai didesni.

Blokeliai parduodami su skirtingais antgaliais, tai šiek tiek apie juos:

  • Pasirinkite apvalius antgalius, kurie suformuos blokelius su tam tikro gylio duobutėmis sėkloms. Toks variantas skirtas tam atvejui, jei ne pikuojate, o sėjate tiesiai į vidutinio dydžio blokelius. Tada išspaudžiate blokelius, sėjate sėklas į duobutes ir užžarstote žemėmis.
  • Pasirinkite kvadratinius antgalius, jeigu norite persodinti daigus, kurie jau augo pirmuosiuose blokeliuose. Kvadratinių antgalių dydis atitinka pirmųjų blokelių dydį. Kai išspaudžiate blokelius su kvadratiniais antgaliais, į jų suformuotas kvadratines duobes įdedate daigą, išaugintą mažesnio dydžio blokelyje. Dydis tiksliai atitinka, tiesiog imt ir įdėt. Jokios terlionės.
Štai taip į didesnius dirvožemio blokelius persodiname mažesniuose blokeliuose išaugintus daigus. Nuotr. Lina Liubertaitė
Štai taip į didesnius dirvožemio blokelius persodiname mažesniuose blokeliuose išaugintus daigus. Nuotr. Lina Liubertaitė

Trečias etapas – pomidorų persodinimas

Kai kuriuos daigus būtina persodinti ir į dar didesnes talpas. Čia pasitarnauti gali spaudikliai didžiausio dydžio blokeliams. Romanas sako, kad pats asmeniškai juos naudoja rečiausiai, tik pomidorų daigams persodinti. 

Šiame etape Jums gali tekti daugiau pasidarbuoti rankomis – reikės patiems paspaudyti žemę, nes dėl didelio tūrio ją sudėtinga pakankamai tvirtai suspausti vien tik spaudikliu. Šiek tiek daugiau preciziškumo reikės ir perkeliant blokelį į talpą, kad jis nesubyrėtų nuo savo svorio.

Na, o tolimesnis žingsnis jau pažįstamas – mažesnį žemės blokelį su daigu perkelkite į didesnįjį, tarsi sudėliodami dėlionę.

Didžiausiems blokeliams suformuoti reikės šiek tiek daugiau kruopštumo, o pats darbo principas nesikeičia. Nuotr. Lina Liubertaitė
Didžiausiems blokeliams suformuoti reikės šiek tiek daugiau kruopštumo, o pats darbo principas nesikeičia. Nuotr. Lina Liubertaitė

Šiek tiek apie priežiūrą

Į blokelius suspaustą žemę svarbu gausiai laistyti, nes juose vanduo greičiau išdžiūna. Kuo mažesnis blokelis, tuo dažniau laistome – pačius mažiausius gali tekti gausiai laistyti kiekvieną dieną, o didžiausiems galbūt užteks tik vieno karto per savaitę, atsižvelgiant į žemės sausumą. 

Romanas pasakoja, jog jam pačiam patogiausias laistymas per apačią – jis pripila šiek tiek vandens į plastikinę talpą, kur stovi dirvos blokeliai su daigais, ir žemė drėgmės pasiima tiek, kiek reikia. Vandens perteklių galima nupilti.

Apie dirvos spaudiklius papasakojo juos jau kelis metus naudojantis Romanas Zykas. Nuotr. Lina Liubertaitė
Apie dirvos spaudiklius papasakojo juos jau kelis metus naudojantis Romanas Zykas. Nuotr. Lina Liubertaitė

Štai ir viskas – nesudėtinga, tiesa? Man buvo labai įdomu susipažinti su šią naujovę jau išbandžiusio žmogaus patirtimi – ačiū, Romanai! Tikiuosi, kad šį tą naujo sužinojote ir Jūs.

SUSIJĘ KURSAI:

„Šiuolaikinis daržas“ – nuotoliniai kursai norintiems auginti valgomus augalus ne iš nuojautos, o remiantis mokslu paremtomis žiniomis ir patyrusių sodininkų sukaupta praktika. Kursus sudaro vaizdo pamokos jums patogiu metu ir tiesioginė klausimų-atsakymų sesija su lektore po jų.

TAIP PAT SKAITYKITE:

Agro perlitas ir vermikulitas: kuo skiriasi ir kada naudoti

Durpiniai vazonėliai – kodėl nenaudoju ir nerekomenduoju

Kaip sėti žalumynus į vazonus – paprasta instrukcija

Left Menu Icon
Krepšelis