Svarbu dabar: gausus sniegas reikalauja tam tikrų darbų

Gausus sniegas sutrikdė įprastą kasdienybę, ir taip jau karantino sustabdytą. Miške dabar išgirsite medžių poškėjimą, gatvės atkirstos nulūžusiais medžiais, o aš pati, lauko duris atidarydama, su jomis nubraukiu gerą sluoksnį sniego terasoje. Esant tokiai situacijai, turime padaryti kai kuriuos svarbius darbus kieme.

Toliau skaitykite:

  • kada sniegas augalams pavojingas, o kada neverta nerimauti,
  • kaip pasirūpinti augalais, kai labai stipriai sninga,
  • kodėl svarbu nuvalyti kiemo statinių stogus ir kaip tinkamai tai daryti.
Gausus sniegas ant augalų: pavojinga ar ne? Nuotr. L. Liubertaitė
Gausus sniegas ant augalų: pavojinga ar ne? Nuotr. L. Liubertaitė

Ar sniegas augalams pavojingas

Pirmiausia skubu nuraminti, kad pats sniegas augalams nekenkia. Atvirkščiai – jis kaip minkštas, purus patalas, kuriuo apsikloję, augalai puikiai gali išgyventi žiemą, mat po sniegu jie nepatiria didelių temperatūros šuolių, todėl jaučiasi tikrai komfortiškai.

Daug blogiau yra tada, kai lauke nesninga, spaudžia stiprus šaltukas, dangus giedras ir dar šviečia saulė. Mums saulėtos žiemos dienos labai patinka, bet augalams tokia situacija gana grėsminga. Šviečiant aktyviai saulei, augalai sparčiai garina drėgmę, o jos kompensuoti negali, nes žemė įšalusi ir šaknys iš jos negali siurbti vandens. Tada augalai praranda daug drėgmės, o pavasarį matome padarinius: pietinėje augalo pusėje sutrūkinėjusią žievę ar nurudavusius spyglius, pajuodusius, parudavusius kamienus ir pan. Tada dažnai klaidingai manome, kad augalas nušalo, kai iš tikrųjų – jis perdžiūvo.

Kada pasirūpinti medžiais ir krūmais

Kaip supratote, pats sniegas augalams nekenkia. Kai lauke yra labai šalta, sniegas būna purus, lengvas ir „sausas“, jokių problemų jis nesukuria: nes vėjas dalį jo greitai nupusto.

Bet jei sninga itin gausiai, temperatūra nėra labai žema, sniego sluoksnis darosi vis storesnis ir sunkesnis. Va tada jau atsiranda rizika, kad augalams jis gali padaryti žalos:

  • Jaunų medelių ir krūmų šakos gali nulinkti ir vėliau sunkiai atsistatyti.

Pavyzdžiui, jei ant uolinių kadagių šakelių būna daug sniego, ilgainiui jos nulinksta kaip peržydėjusios tulpės žiedlapiai. Tokius augalus geriausia žiemai paruošti dar prieš tai, kai pradeda gausiai snigti: juos reiktų tiesiog aprišti virvele, kad šakelės būtų kiek labiau susispaudusios ir sniegas jų nenulankstytų. Bet jei to nepadarėte, o ėmė ir stipriai prisnigo, galite labai atsargiai sniegą nuo šakelių nupurtyti. Taip naštą palengvinti galite visiems apsnigtiems krūmams ir medeliams.

Kad sunkus sniegas nenulenktų šakelių, jas atsargiai nupurtykite. Nuotr. L. Liubertaitė
Kad sunkus sniegas nenulenktų šakelių, jas atsargiai nupurtykite. Nuotr. L. Liubertaitė
  • Brandžių medžių šakos gali lūžti.

Tokiais orais nerekomenduoju eiti pasivaikščioti po mišką, nes maža koks medis taukštels. O savame kieme medžiams tikrai galite padėti ir taip nelaimių išvengti. Receptas vėlgi paprastas – sniegą patariu karts nuo karto nupurtyti nuo visų savo kiemo medelių ir krūmų. Tik darykite tai labai švelniai.

Šlapias sniegas gali būti per sunkus net ir suaugusiems medžiams. Nuotr. L. Liubertaitė
Šlapias sniegas gali būti per sunkus net ir suaugusiems medžiams. Nuotr. L. Liubertaitė

Daugiamečiai žoliniai augalai – ar reikia juos gelbėti nuo sniego

Daugiamečiai žoliniai augalai puošia kiemą net ir šaltuoju metų laiku, nes nesuglemba patyrę pirmąsias šalnas, išlaiko savo struktūrą, stačius stiebelius. Pavyzdžiui, žiemą dar galima matyti išlikusius ežiuolių ir rudbekijų viduriukus, vertikalius veronikūnų, gumbenių žiedynus. O kur dar varpiniai augalai: miskantai, lendrūnai, melvenės ir daug kitų. Dėl savo ilgų stiebų, dekoratyvių šluotelių ar vaisių dėžučių jie gražiai atrodo net ir besniegę žiemą (daugiau apie augalus, puošiančius kiemą žiemą, galite paskaityti čia).

Sunkus sniegas, žinoma, gali šiuos augalus aplaužyti, nulenkti. Tad jei norite juos pasaugoti, nuo jų sniegą irgi švelniai nupurtykite. Bet jei to nepadarysite, labai nesijaudinkite, nes šie augalai vienaip ar kitaip jau ruošiasi pavasariui ir vasario-kovo mėnesį bus nukirpti.

Varpiniai augalai žiemą. Nuotr. L. Liubertaitė
Miskantų šluotelės žiemą. Nuotr. L. Liubertaitė

Gausus sniegas ant kiemo statinių

Ypač svarbu pasirūpinti savo kieme esančių statinių stogais. Ne tik namo, kuriame gyvenate, bet ir kitų statinių, tokių kaip:

  • sandėliukas,
  • pašiūrė,
  • pavėsinė,
  • oranžerija,
  • šiltnamis.

Jeigu stogo šlaitas pakankamai status, sniegas turėtų savaime nučiuožti ir didelių problemų nesukels. Bet jei šlaitas yra plokštesnis ir ant jo kaupiasi sniego sluoksnis, negalime būti tikri, kad statinio konstrukcija išlaikys tokį svorį. Ypač kai kalbame apie laikinus statinius (šiltnamius, stogines, pašiūres ir pan.), tikėtina, kad jų stogai nėra pritaikyti didelėms apkrovoms, tad gali įgriūti, įlūžti. Turbūt nė nereikia sakyti, kaip tai pavojinga.

Tai ką daryti? Sniegą nuo stogo būtina pašalinti. Tik jokiu būdu nelipkite ant stogo! Sniegą valykite saugiai stovėdami ant žemės. Jei neturite specialaus įrankio, puikiausiai galite panaudoti:

  • platų lapų grėblį,
  • ilgesnę šluotą – kuo platesnę, kad darbas eitųsi greičiau.

Tiesa, geriau nesirinkite metalinių įrankių, nes galite pažeisti stogo paviršių (ypač, jei jis stiklinis). Pasirinktu įrankiu pirmiausia nubraukite sniegą nuo stogo centro ir tada judėkite link kraštų, kol pašalinsite visą sniegą.

Tad šiltai apsirenkim ir eikim augalų šakelių švelniai papurtyti bei stogų valyti. Taip ir pajudėsim, ir augalams naštą palengvinsim, ir nuostabiomis sniego pusnimis pasidžiaugsim!

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Žiemos augalai, puošiantys kiemą šaltuoju sezonu“ – gražių augalų patarimai;

„Kiemas žiemą: kas be augalų suteikia jam grožio?“ – kiemo struktūros idėjos;

„Genėjimas žiemą: pataria medžių ekspertas L. Mekionis“ – ką galima genėti žiemą.

KURSAI INTERNETU:

Nuotoliniai apželdinimo kursai – tai video pamokos su patarimais, pavyzdžiais ir užduotimis. Visas kursų programas rasite paspaudę čia.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis