Kaip sukurti gražią kompoziciją vazone su prieskoniniais augalais

Balkone ar terasoje – ne tik ryškiaspalvės gėlės, bet ir prieskoniniai augalai. Dar geriau tai, kad prieskoniai gali atrodyti ne ką prasčiau nei gėlės. Apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ lektorė Lina Puodžiūtė seminare parodė, kaip pasisodinti gražią prieskoninių augalų kompoziciją vazone. Panagrinėkime visus žingsnius iš eilės.

1. KOKIE PRIESKONINIAI AUGALAI TINKA

Vazonuose galima auginti daugelį prieskoninių žolelių: bazilikus, čiobrelius, rozmarinus, mėtas, vaistinius šalavijus, laiškinius česnakus, net petražoles ir svyrančias braškes. Kaip pasirinkti augalus?

  • pagal tai, ką labiausiai mėgstate,
  • ir pagal tai, kur laikysite vazoną.

Gera žinia yra ta, kad prieskoninės žolės dažniausiai būna kilusios iš šiltesnių kraštų, todėl joms tinka saulėta vieta ir jos ne taip jautriai reaguoja į drėgmės trūkumą. Todėl jei jūsų balkonas yra saulėtoje pusėje, auginkite šalavijus, levandas, čiobrelius, rozmarinus. Jau vien galvojat apie juos, nosį tarsi pradeda kutenti skanus jų kvapas.

Pasirenkame augalus

Pasirenkame augalus – prieskoniniai augalai būna įvairiausi.

Jei jūsų balkonas arba terasa turi šiek tiek pavėsio, ten gali augti ir daugiau drėgmės reikalaujantys prieskoniniai augalai, tokie kaip bazilikai ar petražolės. Jiems reikės ir turtingesnio grunto.

Visais atvejais nepamirškite, kad prieskoniniai augalai gali turėti įdomių giminaičių, kurie bus labiau dekoratyvūs nei įprastos rūšys. Pavyzdžiui, obuolinės mėtos (Mentha suaveolens) veislė pavadinimu ‚Variegata‘ turi baltai margus lapelius, o bazilikas gali būti ne tik įprastai žalias, bet ir tamsiai purpurinis, po to dar pražystantis vertikaliais žiedynais.

2. SUKURKITE KOMPOZICIJĄ

Prieskoninių augalų kompozicijai kurti galioja tie patys dėsniai, kaip ir kuriant bet kokią kitą gėlių kompoziciją. Visų pirma, pasirinkite augalą, kuris bus visos grupės ašis, akcentas. Jei vazonas bus matomas iš vienos pusės, aukščiausią augalą sodinkite jo gale, o žemiausią (arba svyrantį) arčiausiai krašto. Jei vazonas bus matomas iš visų pusių, aukščiausią sodinkite ties centru, o aplink jį žemėjančius, kol žemiausias tebūnie bus svyrantis.

Jei nežinote svyrančių prieskonių, ne bėda –kartu sodinkite gėles arba kitus augalus, kurie pasižymi dekoratyviais lapais. Nebijokite eksperimentuoti.

Prieskoninių kompozicijų koloritas dažniausiai yra niuansinis, nes dominuoja ne žiedai, o įvairių atspalvių lapija. Todėl pasodinti vieną ar kitą žydinčią gėlę – puikus pagyvinantis sprendimas.

Seminaro „Gėlių kompozicijos vazonuose“ metu dalyviai bendru sutarimu išrinko kompoziciją iš trijų augalų rūšių: laiškinio česnako (dėl vertikalių linijų ir aukščio), baziliko (dėl vaiskiai žalios spalvos ir iš proto vedančio kvapo) ir lobuliarijos pajūrinės (lot. Lobularia maritima) (dėl svyrančių žiedukų ir svaigaus medaus aromato). Pirmieji du skirti vartoti, o trečiasis pasirinktas tik dėl estetikos, tačiau jo medų primenantis kvapas smagiai papildo šią draugiją. Skaitykite toliau, pamatysite kaip viskas atrodė.

3. PASIRINKITE VAZONĄ

Pasirinkite vazoną pagal aplinkos, kurioje jis stovės, stilių. Romantiškoje kaimo sodyboje tiks cinkuotus kibirėlius primenantys vazonai, naujamiesčio lofto terasoje – betoną imituojančios dėžės. Pasirinkite vieną stilistiką ir nesiblaškykite, kad išgautumėt vientisą vaizdą.

Svarbiausios trys taisyklės:

  • Pirma – kuo daugiau šaknims vietos, tuo geriau. Taigi ir kuo didesnė kompozicija, tuo erdvesnis indas jai turi būti.
  • Antra svarbi taisyklė – kuo lengvesnis indas, tuo geriau. Jei didelis vazonas ar lovelis puoš balkoną, svoris svarbus dėl balkono konstrukcijų tvirtumo. O jei vazonas bus lauke ar terasoje, lengvesnį tiesiog paprasčiau perkelti į kitą vietą ar šiek tiek stumtelėti, jei prireiktų. Juk žemės su laistymo vandeniu prideda tikrai nemažai svorio. „Ši taisyklė negalioja tik tokiose vietose, kur vazoną gali nupūsti vėjas arba yra vagystės tikimybė“, papildo Lina Puodžiūtė.
  • Trečioji taisyklė – vazone būtina anga vandens pertekliui nutekėti. Jei kompozicija bus lauke ir nebus kur nubėgti vandeniui, jau po trijų lietaus dienų vazono turinys pavirs pelke su pūti pradedančiais augalais. Todėl pasirūpinkite tinkamu drenažo sluoksniu ir patikrinkite, ar yra speciali anga. Perkant naują vazoną, kartais angą reikia padaryti pačiam – tai nesudėtinga, nes tam būna speciali vieta vazone.

Dabar vazonų, dėžių ir lovelių yra įvairiausių. Seminare pasirinkome balkonui pritaikytą vazoną, kuris skirtas patogiai pakabinti ant turėklo.

4. SUBERKITE DRENAŽĄ IR ŽEMIŲ MIŠINĮ

Pradėkite nuo drenažo. Naudokite tam molio šukes, akmenėlius arba specialias keramzito granules. Berkite bent 3-5 cm, didesniuose loveliuose dar daugiau. Atkreipkite dėmesį – vazone dažnai būna žyma, iki kurios vietos rekomenduojama pridėti drenažo.

vazone dažnai būna žyma, iki kurios vietos rekomenduojama pridėti drenažo

Vazone dažnai būna žyma, iki kurios vietos rekomenduojama pridėti drenažo

Toliau eilė žemių mišiniui. Prieskoniniams augalams dažniausiai reikia lengvai drenuojamos ne itin derlingos žemės, todėl maišome universalų substratą, kompostą ir agroperlitą. L.Puodžiūtė sako, kad maišyti galima atskiram kibire arba dideliam dubenyje, tačiau jei sodinate nedidelį vazonėlį, kartais paprasčiau žemes dėti tiesiai į jį, ten ir sumaišyti.

Skirtingi prieskoniniai augalai gali reikalauti skirtingo žemių mišinio.

Skirtingi prieskoniniai augalai gali reikalauti skirtingo žemių mišinio.

Jei pasirinkote augalus, kurie labiau mėgsta drėgmę ir reikalauja turtingesnės dirvos, jiems komposto dėkite daugiau. Seminaro metu naudojome vazoną balkonui, kuris turėjo du skyrelius, todėl galėjome laviruoti: viename gale, kur sodinome bazilikus, komposto dėjome daugiau. Kitoje vazono pusėje, kur augs laiškinis česnakas, dėjome daugiau durpės.

Šįkart naudojote agroperlitą, tačiau galima ir kitokias medžiagas, kurios ilgiau išlaiko drėgmę ir atiduoda ją augalams tada, kai reikia.

Šįkart naudojote agroperlitą, tačiau galima ir kitokias medžiagas, kurios ilgiau išlaiko drėgmę ir atiduoda ją augalams tada, kai reikia.

5. PAPILDOMOS PRIEMONĖS

Kai kurie augintojai prieskoninius augalus augina be papildomų trąšų, kai kurie įberia ilgalaikių trąšų, kai kurie naudoja ekologiškas priemones. Jei kažką iš šių pasirinksite, įmaišykite ruošdami žemių mišinį. Labai svarbu: neviršykite nurodytos trąšų normos.

Prieskoniai augalai dažnai visai nereikalauja trąšų. Jei jau naudojate, neviršykite rekomenduojamos normos.

Prieskoniai augalai dažnai visai nereikalauja trąšų. Jei jau naudojate, neviršykite rekomenduojamos normos.

Spustelkite žemes, kad neliktų oro tarpų, ir sulaistykite.

Spustelkite žemes, kad neliktų oro tarpų, ir sulaistykite.

Pasodinę gerai paliekite. Jei vėliau išvyksite atostogų, palikite specialius vandens bumbulus, kurie užtikrins, kad augalas gaus pakankamą drėgmės kiekį.

6. PASODINKITE AUGALUS.

Prieš sodindami pasimatuokite, kiek aukštai sodinsite augalus. „Vazono kraštai gali būti nevienodo aukščio, žiūrime žemiausią vazono kraštą ir sodiname taip, kad dar 2-3 cm žemiau būtų mūsų grunto lygis“, pataria specialistė. Taip turėsime pakankamai vietos, kad laistant vanduo netekėtų pro šonus.

Pamatuokite, kad augalus pasodintumėte tinkamame aukštyje.

Pamatuokite, kad augalus pasodintumėte tinkamame aukštyje.

Išimkite augalą iš vazonėlio. Jei žemių aplink šaknis gausu, jei matyti labai smulkių baltų šaknelių – puiku, jūsų augalas pasiruošęs persodinimui. Kuo mažiau jį lieskite, atsargiai perkelkite iš vazonėlio į naująjį indą, kad šaknys nebūtų traumuojamos. Toks augalas net nepajus, kad jis kažkur buvo perkeltas.

Jei žemių matosi daug, o tarpuose išlenda viena kita balta šaknelė, geriau tokio nejudinkite ir atsargiai perkelkite tiesiai į vazoną.

Jei žemių matosi daug, o tarpuose išlenda viena kita balta šaknelė, geriau tokio nejudinkite ir atsargiai perkelkite tiesiai į vazoną.

O jei išėmę iš vazonėlio matote, kad čia visiška šaknų raizgalynė, tokiam augalui jau reikės padėti. Vadinasi, jis vazone augintas buvo jau per ilgai. Drąsiais judesiais šaknis praskleiskite, padraskykite, jas reikia suaktyvinti, kad vėliau išleistų naujų smulkių šaknelių, kad vėl pradėtų pilnavertiškai maitintis.

Jei ištraukus iš vazono matosi, kad šaknys jau išsikeroję, jas drąsiai praskleiskite, net padraskykite. taip suaktyvinsite, atlaisvinsite susisukusias šaknis.

Jei ištraukus iš vazono matosi, kad šaknys jau išsikeroję, jas drąsiai praskleiskite, net padraskykite. taip suaktyvinsite, atlaisvinsite susisukusias šaknis.

Kai pasodinsite augalus, likusius tuščius tarpus užberkite pasigamintu žemių mišiniu, paliekite.

10

Ant žemių galite užberti tų pačių drenažo granulių – jos šiek tiek pristabdys greitą vandens išgaravimą, be to, atrodys natūraliai ir tvarkingai.

11

Na ir viskas, laikas vazonui keliauti į savo vietą, o prieskoniniams augalams kartas nuo karto atsidurti ant jūsų stalo.

Prieskoniniai augalai  - kompozicija keliauja į balkoną.

Prieskoniniai augalai – kompozicija keliauja į balkoną.

Po kurio laiko pražydo ir česnakai. Gražumėlis!

Po kurio laiko pražydo ir česnakai. Gražumėlis!

Save

Save

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis