Išsamus gidas, kaip surasti kraštovaizdžio specialistą

Kai namo aplinka dar visiškai tuščia, arba kai viskas peraugę ir nusibodę, reikia profesionalo pagalbos. Kiekvieną pavasarį žmonės stebisi: atrodo, kad neįmanoma prisišaukti specialistų, kurie sukurtų aplinkos projektą. O kai kažką susirandi, pasirodo, kad vieni tik projektuoja, kiti tik konsultuoja, vieni yra medžių specialistai, o kiti sodina iškart be jokių projektavimų. Padėsim susigaudyti, kokio specialisto ieškoti, jei norite profesionalaus žvilgsnio į jūsų sklypą.

Namo aplinka kuriama etapais - vienas iš jų yra idėjų paieška. Nuotr. L.Liubertaitė

Namo aplinka kuriama etapais – bet vien gražių žurnalų čia nepakaks. Nuotr. L.Liubertaitė

KAS YRA KAS

Pradėkim nuo abėcėlės. Įsivaizduokite, kad statote namą: reikalingas ir architektas, ir konstruktorius, ir interjero dizaineris, ir plytelių klojėjas. Panašiai ir su namo aplinka – kūrimo procesas apima daug sričių, todėl natūralu, kad vienas žmogus negali išmanyti visko. Kad ir kaip netikėtai skambės, kraštovaizdžio architektas gali nežinoti apie augalus, o ilgametis botanikos sodo darbuotojas – apie dizainą. Štai ko galite tikėtis iš šių specialistų:

Architektas – projektuoja pastatą. Pasitaiko, kad architektas suprojektuoja ir aplinką. Kiek esu mačiusi tokių projektų, dažniausiai jie būna gana tušti augalų, o apželdinimo dalis apsiriboja veja, takais ir keliais augalais. Dažnai pasitaiko, kad augalų veislės parenkamos neatsižvelgiant į tai, ar galima surasti jų medelynuose, ir neatsižvelgiant į augalų kainą – vėliau sudėtinga įgyvendinti tokį projektą, tenka nuo jo nukrypti. Architektams palikite pastatus, aplinkai kurti ieškokite kito žmogaus.

Kraštovaizdžio architektas (kitaip – landšafto architektas) – projektuoja aplinką. Jis mato bendrą sklypo vaizdą, gerai jaučia erdves ir tūrius. Vadinasi, susitvarkys su reljefo iššūkiais, suvaldys takų linijas, pastatų ir pagrindinių augalų aukščius, kad sklypas būtų funkcionalus, proporcingas ir patogus naudoti. Trūkumas – nepažįsta augalų taip gerai, kad galėtų sukurti gerą projektą iki galo, kartu su pilnu augalų sąrašu. Šį trūkumą vieni kompensuoja bendradarbiaudami su botanikais, kiti toliau mokosi ir įgyja praktikos patys. Kraštovaizdžio architektas nesodina augalų – jis parengia projektą, kurį įgyvendina jo įmonė arba jo partneriai.

Kraštovaizdžio architektė Lina Puodžiūtė pasakoja, kaip namo aplinka gali būti keičiama. Nuotr. L.Liubertaitė

Kraštovaizdžio architektė Lina Puodžiūtė pasakoja, kaip namo aplinka gali būti keičiama, mūsų kursuose “Mano sodo dizainas“. Nuotr. L.Liubertaitė

Atestuotas kraštovaizdžio architektas – tik toks gali kurti projektą mokyklai, darželiui, viešosioms erdvėms. Tai nereiškia, kad jis neprojektuoja privačių sklypų. Tai reiškia, kad jis gali dar daugiau.

Kraštovaizdžio dizaineris (landšafto dizaineris, sodo dizaineris) – kuria aplinkos dizainą, dažniausiai tik privatiems sklypams. Jis gali sukurti apželdinimo projektą ir parinkti tinkamus augalus. Blogiausia tai,kad dizaineriu gali pasivadinti bet kas, todėl ypač svarbu įsigilinti, ar jis pajėgus išspręsti specifines problemas, pavyzdžiui, reljefo, melioracijos, didelės sodybos teritorijos, ir pan.

Geras ženklas, jei dizaineris aiškiai apibūdina savo specializaciją, tarkim natūralistinio stiliaus sklypai, sodybos, privatūs nedideli miesto sklypai, gėlynai, sklypai su vandens telkiniais, ir pan. Dizaineris gali turėti savo komandą, kuri įgyvendina projektus, arba gali dirbti vienas ir darbus atlikti pats. Jei jums reikia tik pasėti veją ir pasodinti gyvatvorę, į dizainerį nesikreipkite – pataikysite ne ten.

Apželdintojai – dažniausiai tai kelių žmonių komanda, kuri sėja, sodina, persodina, tręšia, geni ir atlieka kitus aplinkos tvarkymo ir priežiūros darbus. Jei vienas iš jų yra patyręs ir „turi akį“, galite paklausti patarimo, bet dizaino sprendimų nesitikėkite, nes jų specializacija tiesiog yra ne ta. O jei reikia sutvarkyti apleistą sklypą, atgaivinti veją, sergančią gyvatvorę arba atšviežinti gėlyną, jie jums tikrai padės.

Kitaip tariant, jeigu jau turite projektą ir reikia, kad kažkas jį įgyvendintų, kreipkitės į apželdintojus. Arba jeigu reikia atlikti kiemo priežiūros darbus, taip pat ieškokite ne kraštovaizdžio architekto ar dizainerio, o apželdintojų.

Botanikai, botanikos sodo darbuotojai, medelyno darbuotojai, augintojai – tai augalų specialistai. Jie žino, kaip išauginti augalą, kokių sąlygų jam reikia, kodėl pagelto, susirgo, kaip gydyti, kaip padauginti augalų. Jie gali patarti dėl to, ar jūsų sugalvotam augalų deriniui reikia panašių sąlygų (kad nepasodintumėt šalia sausamėgių ir reikalaujančių drėgno pavėsio). Tačiau nereikalaukite, kad jie gebėtų „pamatyti“ jūsų sklypo visumą ir pritaikyti šiuolaikiško dizaino principus.

Pagal įgytą specialybę, dar galite susidurti su dendrologais (medžių ir krūmų žinovai) ir arboristais (rūpinasi medžių gerove). Arboristai gali išgenėti medžius (ypač aukštus, jei trukdo elektros laidams ir pan.), tačiau nebūtinai imsis genėti vaismedžių sodą – atkreipkite į tai dėmesį. Jie rūpinasi medžių gerove, bet ne visi išmano ir sodininkystės reikalus. 

KAIP ATRODO GYVENIME

Apibendrinant, jeigu reikia rimtos pertvarkos:

  • kraštovaizdžio architektas suprojektuoja erdves,
  • dizaineris parenka dangas ir augalus,
  • medelyno darbuotojai parduoda augalus,
  • apželdintojai pasėja veją ir viską pasodina.

Bet realiai kas turės tiek pinigų mokėti kiekvienam specialistui? Tad gyvenime dažnai viskas vyksta paprasčiau. Lietuvos rinka yra nedidelė, o sezonas labai trumpas, todėl dažnai vienas žmogus arba viena įmonė atlieka kelias funkcijas

Tad kraštovaizdžio architektas su metais ir praktika gali gerai susipažinti su augalais ir parengti pilną kokybišką projektą. Todėl dažnas arboristas žino ir apie vaismedžių sodinimo ypatumus (tarkim kaip šiame video, kur arboristas pasakoja, kaip genėti jaunus vaismedžius). Todėl augintojas gali domėtis papildomai ir pradėti kurti gražius derinius klientų sklypams. Tad įprastiems kiemo pertvarkymo projektams kartais tereikia geros dizainerio ir apželdintojų komandos.

Dizainerio ir apželdintojų komanda gali padaryti, kad jūsų kiemo aplinka pasikeistų išties greitai. Nuotr. L.Liubertaitė

Dizainerio ir apželdintojų komanda gali padaryti, kad jūsų kiemo aplinka pasikeistų išties greitai ir gerai. Nuotr. L.Liubertaitė

Ar būtinas diplomas? Savamokslių šioje srityje yra labai daug, susijusios specialybės diplomą tikrai ne kiekvienas gali parodyti, o ir dėl kai kurių lietuviškų studijų kokybės vis girdime priekaištų. Todėl nuolatinis domėjimasis ir tobulėjimas šioje srityje ypač svarbus.

Kam tada šis straipsnis su visais paaiškinimais, kas yra kas? Ogi tam, kad būtų lengviau suprasti, koks yra to specialisto pamatas. Neleiskite, kad medelyno darbuotojas, kuris pasidomėjo augalų derinimo subtilybėmis, spręstų klausimus dėl reljefo.

Kaip jau supratote, vienos taisyklės nėra, o ir šitas apibendrinimas yra subjektyvus, kilęs iš bendravimo su specialistais ir iš patirčių tų daugybės žmonių, kurie jau apsilankė apželdinimo kursuose „Geltonas karutis“ (ne vienas šimtas žmonių jau apsilankė, tad tikrai prisiklausėm visko…)

O JEIGU KURTI APLINKĄ NORIU PATS?

Jei turite noro, fantazijos, jei nesusipykę su estetika, jei domina augalai ir norite kai ką pasidaryti savo rankomis, specialisto pagalba gali būti tik patariamoji. Štai trys būdai su skirtingais savarankiškumo lygiais:

Apželdinimo projektas. Kuria kraštovaizdžio architektas arba dizaineris. Didelė investicija, individualizuotas pilnas pasiūlymas. Privalumas – specialistas įsigilina į jūsų šeimos poreikius ir į esamą sklypo situaciją, su jumis derina eskizus, mylimus augalus, rekomenduoja. Jis atvažiuoja keletą kartų, išsimatuoja, įvertina dirvą ir kitas sąlygas. Trūkumai: didelė kaina, ilgas kūrybinis laikotarpis, ir labai svarbu asmeninis šeimininko ir specialisto suderinamumas, kad suprastų vienas kitą ir nebūtų nusivylimo. Jei dizaineris neturi savo komandos, kuri įgyvendintų, jis gali pasiūlyti autorinę priežiūrą – t.y. stebės, kad visi tolesni darbai būtų atliekami kaip numatyta, ir padarys mažas korekcijas, kurių prireiks eigoje.

Projektas pateikiamas kaip brėžinys, šalia gali būti augalų nuotraukos, koliažai. 3D vizualizacija yra papildoma paslauga, kuri paprastai atliekama su kita kompiuterine programa, todėl už ją reikia mokėti papildomai.

Konsultacija sklype – vienkartinė investicija. Specialistas atvažiuoja į sklypą vieną kartą, mokama už valandas arba už vieną apsilankymą (paprastai trunka 2-3 val.). Gerai, kad specialistas savo profesionalia akimi įvertina situaciją. Privalumas – patars ir dėl esamų sveikų/sergančių augalų, jeigu reikia kažko atsisakyti arba kitur perkelti. Todėl gerai, jau jau seniai turite sklypą, norite atnaujinti konkrečią vietą, bet pristigote idėjų. Tačiau tokios konsultacijos nepakaks, jei norite esminių sklypo pertvarkų, nes negausite gilesnių žinių, o tik tais konkrečiais klausimais, kuriuos užduosite.

Apželdinimo kursai – investicija į save. Kursuose sužinote ne tik sprendimų savo situacijai šiandien, bet ir gaunate pagrindus, kaip tvarkytis ateityje. namo aplinka bus nuolat koreguojama, augalai peraugs, keisis poreikiai ir skonis, bet jau žinosite, kokiais principais vadovautis. Privalumas – bazinės žinios apie dizainą ir auginimą leis išvengti daugelio klaidų ateityje. Be to, galėsite pasitarti su specialistu dėl savo rūpimų klausimų, gauti rekomendacijų dėl medžiagų, specialistų, kur ką įsigyti. Trūkumas – reikia skirti laiko. Kursai gali būti trumpi ir koncentruoti (pvz. mūsų kursai), bet po jų reikės užbaigti kūrybą patiems, ieškoti tinkančių augalų, sodinti ir pan.

Namo aplinka gali būti kuriama kartu su specialisto pagalba. Nuotr. L.Liubertaitė, kursai Vilniuje.

Namo aplinka gali būti kuriama kartu su specialisto pagalba. Nuotr. L.Liubertaitė, kursai Vilniuje.

Pilnas apželdinimo projektas kainuoja daug brangiau negu konsultacija ar kursai, todėl dažnai pasirenkami pastarieji, arba jų derinys. Pavyzdžiui, dizaineris sukuria apželdinimo projektą, o šeimininkai patys susiranda augalus ir pasodina; arba šeimininkai eina į apželdinimo kursus, o po to pasikviečia specialistą į sklypą, kad atsakytų į likusius klausimus vietoje ir patartų, ką daryti, kad namo aplinka būtų sutvarkyta protingai ir estetiškai. 

Straipsnis buvo publikuotas ir LRytas portale.

Susijusios temos:

Naujo sklypo apželdinimas: nuo ko pradėti?” (jeigu pradedate nuo tuščio sklypo)

Asta Grabauskienė: optinės apgaulės padeda suvaldyti erdvę” (interviu ir vieno sklypo pavyzdžio aptarimas)

5 dažniausios sklypo planavimo klaidos: peržiūrėkite prieš darydami pertvarkas” (video)

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis