James McGrath: idėjos iš intuicijos ir pažinimo

Lietuvoje viešėjęs ir konferencijoje Garden Style pranešimą skaitęs kraštovaizdžio dizaineris James McGrath (JAV) klausytojams pasakojo apie visų penkių pojūčių svarbą sode. Šįkart su sodininkystės ir meno specialistu kalbėjosi žurnalo “Sodo spalvos” redaktorė Indrė Vozgirdaitė.

Prisijunkite prie pokalbio apie požiūrį į gražiausius sodus, sodininkystės įvairiose šalyse skirtumus bei jos ateitį, kūrybą ir įspūdžius, patirtus dairantis po Lietuvą.

James McGrath po konferencijos papasakojo apie savo įkvėpimo šaltinius. Nuotr. J.Andužis

James McGrath po konferencijos papasakojo apie savo įkvėpimo šaltinius. Nuotr. J.Andužis

Indrė Vozgirdaitė: Kokį sodo stilių mėgstate labiausiai? Galbūt kurios nors šalies sodų tradicijos yra Jums priimtiniausios?

James McGrath: Yra daugybė sodų tipų, kuriais žaviuosi, bet kurdamas niekada nepasikliauju kuriuo nors vienu. Mano prioritetas – gerbti apylinkių kraštovaizdį ir architektūrą, nes sodai yra susiję su aplinka.

Tačiau yra vienas tipas, kuriuo žaviuosi labiau nei kitais, – laukinė sodininkystė, kurią tyrė didysis sodų rašytojas Williamas Robinsonas. Šis žmogus vadovavo judėjimui, propagavusiam natūralesnį ir laisvesnį sodo zonų kūrimą. Vietiniai ir svetimšaliai daugiamečiai augalai, medžiai ir krūmai sodinami taip, kaip atrodytų augdami natūraliai. Tai gerokai laisvesnis stilius. Pagal šį stilių sukurtas sodas varžosi su laukiniu vietinių peizažų grožiu.

Vaismedžiai ir už jų augantys jurginai – dizainerio mėgstamas kraštovaizdžio elementas.

Vaismedžiai ir už jų augantys jurginai – dizainerio mėgstamas kraštovaizdžio elementas. Nuotr. James McGrath

Iš visų šalių, kuriose esu gyvenęs ir sodininkavęs (JAV, Jungtinė Karalystė, Nyderlandai, Izraelis, Ispanija), labiausiai mėgavausi Anglijos sodų tradicijomis. Aistra žemės ūkiui yra taip giliai įsišaknijusi anglų kultūroje, kad visai nesunkiai įkvepia.

Išmokau daugybę dalykų vien lankydamasis soduose (mano mėgstamiausi, žinoma, yra sukurti Gravetye Manor ir Great Dixter), pažindamas naujus augalus ir stebėdamas technikas, kurias taiko anglai. Jungtinės Karalystės klimatas idealus didžiulei augalų įvairovei, todėl sodai turi įdomių bruožų.

Angliško sodo deriniai kraštovaizdžio specialistui ypač priimtini.

Angliško sodo deriniai kraštovaizdžio specialistui ypač priimtini. Nuotr. James McGrath

Kas Jus labiausiai įkvepia: gamta, kūrybingi žmonės, tendencijos ar kas kita?

James: Įkvėpimas atkeliauja iš daugelio vietų ir įvairiai. Tai gali būti spalvos ar formos, kurias matau tapybos darbuose, audinių tekstūros ar sezoninės gėlės, gamta. Mėgstu lankyti įvairias vietoves ir stebėti, kaip augalai natūraliai išsidėsto ir kokias skirtingas tekstūras sukuria. Taigi gamtos įtaka yra didžiulė. Mėgstu pasinerti ir į kitų sodininkų, dailininkų kūrybos procesą, matyti, kaip jie sprendžia problemą ir kaip pasiekia tikslą.

Įkvėpimo menininkas semiasi ir iš sezoninių gėlių grožio.

Įkvėpimo menininkas semiasi ir iš sezoninių gėlių grožio. Nuotr. James McGrath

Kai kurie žmonės sako nemėgstantys tendencijų, bet patys kuria savas. Ar sutinkate su jais? Ar globalios sodų tendencijos daro didelę įtaką Jūsų darbams?

James: Turiu pasakyti, kad pritariu tiems, kurie nemėgsta tendencijų. Man labai svarbu, kad žmonės surastų savitą išraiškos būdą ir suteiktų savo sodams to, ką jie iš tikrųjų myli ir kas jiems teikia malonumo. Tendencijos reiškia laikinumą. Manau, kad pagal jas sukurtas sodas jau po kelerių metų atrodys senamadiškas. Svarbiausia yra pasitikėti savo intuicija ir akimis. Tendencija – vienkartinis dalykas, o aš mėgstu ilgaamžius darbus. Būtent jie man atrodo sėkmingi.

DeWierse sodas Nyderlanduose – vienas iš mėgstamiausių dizainerio sodų, kuriame jis praleido nemažai laiko.

DeWierse sodas Nyderlanduose – vienas iš mėgstamiausių dizainerio sodų, kuriame jis praleido nemažai laiko. Nuotr. James McGrath

Kaip įsivaizduojate sodų ateitį, pavyzdžiui, po dvidešimties metų?

James: Nuostabus klausimas! Ateityje į sodus bus žvelgiama taip, kaip šiuo metu esame įpratę matyti savo namus, o žmonės mažiau baiminsis. Bus kuriamos įvairios lauko erdvės, tenkinančios skirtingus poreikius, kaip antai relaksacijos, malonumų ir produkcijos, o vidaus ir lauko riba taps nebe tokia ryški. Tikiuosi, mes išmoksime vertinti sodą ne vien estetiniu požiūriu ir rasime naujų būdų, kaip gauti naudos iš lauko erdvės. Žmonės supras, kaip suteikti sodams daugiau jėgos.

Bus auginami aukštesnės kokybės vaisiai, riešutai, daržovės, nes jau dabar suvokiama tokio maisto reikšmė. Permakultūra tikrai turėtų tapti vyraujančia sodininkystės kryptimi.

Laukiniai augalai Gravetye Manor sode (Anglija).

Laukiniai augalai Gravetye Manor sode (Anglija). Nuotr. James McGrath

Ką galėtumėte patarti naujokams sodininkams? Kurie pagrindiniai dalykai yra svarbiausi pačioje pradžioje?

James McGrath: Naujokui sodininkui geriausia matyti ir mokytis iš kiekvienos įmanomos patirties. Jam derėtų aplankyti tiek sodų, kiek tik pajėgia, stebėti, ką kiti žmonės daro ir augina savo soduose, išsiaiškinti, ką galima rasti vietiniuose parkuose, skaityti kuo daugiau sodininkystės knygų ir bendrauti su kitais aistringais sodininkais, dalintis patarimais, sodinukais ar sėklomis.

Reikėtų auginti daugiau augalų iš sėklų – daugelio dalykų išmokstama iš paties augalo. Svarbu nebijoti daryti klaidų, nes praleistos galimybės moko geriausiai. Niekada nenusivilkite – juk galite užtrukti, kol rasite savo sodininko gyslelę arba tinkamiausią sodo stilių. Svarbiausias dalykas, kurį reikėtų atminti – sodininkavimas visada turi būti malonus.

Ar turite mėgstamiausių augalų?

James: Mano mėgstamiausi augalai keičiasi pagal sezoną, bet ypač vertinu gėlių kombinacijas pievoje nuo pat tos akimirkos, kai jos ima skleistis, iki suirimo. Mėgaudavausi leisdamas laiką DeWiersse sodo pievose (Nyderlandai) – tai vienas mano mėgstamiausių sodų.

Augalas, kurį visada stengiuosi sodinti savo kuriamuose soduose, – baltasis sukutis (Ipomoea alba). Tai vienmetė „vynuogė“, kurią visada auginu iš sėklos ir kurios svarbiausia ypatybė – žydėjimas tik naktį. Šis augalas turi išvaizdžią tamsiai žalią lapiją ir labai didelius baltus žiedus, pasirodančius ir stipriai kvepiančius vakare, o ryte susiskleidžiančius ir išnykstančius. Puiku jį sodinti atvirose, matomose vietose, kur galima grožėtis didžiuliais baltais žiedais ir kvapu vakarais, sutemus. Augalas sodui suteikia šiek tiek magijos.

GravetyeManor sodas Anglijoje – J. McGratho vienas iš mėgstamiausių.

GravetyeManor sodas Anglijoje – vienas iš jo mėgstamiausių. Nuotr. aut. James McGrath

Viešėdami Lietuvoje spėjote aplankyti ir keletą sodų. Ką galėtumėte pasakyti apie mūsų sodų ir kraštovaizdžio ypatumus?

James: Aplankiau keletą lietuviškų sodų ir be galo susižavėjau drąsiu spalvų naudojimu, susijusiu su trumpa vasara. Jurginai ir įvairios obelys yra vieni iš mano mėgstamiausių sodo augalų, taigi labai nudžiugau jų čia visur matydamas. Tiek daug skirtingų obelų kraštovaizdyje – ryškus lietuviškų sodų ypatumas.

Džiaugiausi matydamas kūrybingą ir stiprų keleto privačių sodų dizainą, gerai suplanuotas erdves, sėkmingai parinktas kietąsias medžiagas ir, naudojant tinkamus augalus, sukurtu privatumu. Norėčiau pamatyti jūsų sodus ir žiemą, kad suvokčiau, kaip jie tada interpretuojami.

Buvo malonu tyrinėti ir laukinį kraštovaizdį, mėgavausi natūraliu Varnikų pažintinio tako grožiu. Stebėjausi matydamas, kiek laukinių uogų ir grybų auga gamtoje ir kaip jūs, lietuviai, sukaupę daug žinių, žinote, kuriuos iš jų yra saugu valgyti.

Man smalsu, kaip lietuviškas sodų stilius progresuos ateityje, kadangi turite nuostabių augalų.

J. McGrathui malonų įspūdį sukėlė gausios miško gėrybės, kurias lietuviai puikiai pažįsta.

J. McGrathui malonų įspūdį sukėlė gausios miško gėrybės, kurias lietuviai puikiai pažįsta. Nuotr. aut. James McGrath

Dizainerį Lietuvoje sužavėjo natūralus Varnikų pažintinio tako grožis.

Dizainerį Lietuvoje sužavėjo natūralus Varnikų pažintinio tako grožis. Nuotr. aut. James McGrath

Ar galėtumėte išvardyti keletą savo gimtojo regiono sodininkystės principų? Ar Amerikos sodininkystės tradicijos labai stipriai skiriasi nuo europietiškųjų?

James: Be abejonės, įvairiose šalyse man teko susidurti su akivaizdžiai skirtingų stilių ir priežiūros lygiu. Amerikai būdinga aukšta, netgi tobula priežiūra.

Bandydamas suprasti šio priežiūros tipo evoliuciją savo kultūroje, teikiu pirmenybę natūralesniam ir gausesniam stiliui, matytam Europoje. Puikus pavyzdys – angliškų kotedžų apželdinimas, kuriam būdinga meilė spalvai ir tekstūrai, o susodinti augalai susipina su savaime pasisėjančiais.

Man artimesnis laisvesnis, labiau atpalaiduojantis stilius, kuriuo daug paprasčiau mėgautis nei aukščiausio laipsnio tobulumu, nes jis visuomet primins apie darbą, kurį turėsi nuveikti, norėdamas palaikyti nesugadintą, puikų vaizdą. Sode man yra svarbiau auginti augalus nei juos kontroliuoti. Mes turime leisti jiems būti augalais!

J. McGrathas labiausiai mėgsta DeWiersse sodo pievas.

J. McGrathas labiausiai mėgsta DeWiersse sodo pievas. Nuotr. aut. James McGrath

 

Dėkojam James McGrath už pokalbį, už pasidalinimą savo įkvėpimu. Daugiau jo darbų ir įkvėpimo šaltinių galite rasti jo svetainėje ir Instagram paskyroje:

  Selvaspina James McGrath           James McGrath instagram

Susipažinkite su James!

Dėkojam žurnalui “Sodo spalvos” už iniciatyvą pakalbinti pagrindinį konferencijos “Garden Style” pranešėją, šis interviu publikuotas ir žurnale (2016, nr. 11)

Žurnalas Sodo spalvos James McGrath

O dabar truputį “behind the scenes” 🙂 Varnikų pažintinis takas, neslėpsiu, visai neįėjo į James numatytą programą, ką jis veiks Lietuvoje. Bet atsiranda tokių išprotėjusių žmonių (aišku, tai mūsų “Geltono karučio” lektorės), kurios dar su gera kompanija įkalba James iškart pro pranešimo konferencijoje važiuoti tiesiai į… pelkę! 

Visa miela kompanija, kuri parodė James dar vieną Lietuvos veidą. Nuotr. J.Andužis

Visa miela kompanija, kuri parodė James dar vieną Lietuvos veidą. Nuotraukoje iš kairės Vaida Vaitkutė-Eidimtienė, James McGrath, Ingė Auželienė, Tautvydas Gurskas.  Nuotr. J.Andužis

Po smagaus pasivaikščiojimo miškuose ir pelkynuose James entuziastingai rodė pririnktus grybus – jis buvo nustebintas mūsų žinojimu ir drąsa juos rinkti. Dar vienas smagus patyrimas, ačiū nuostabiai komandai!

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis