Kelios gudrybės, kad kiemas atrodytų prabangus ir estetiškas

Šis straipsnis ne arogantiškiems snobams, kuriems norisi pasirodyti – jie tegul nusiperka brangių bonsų ir išsigrindžia kiemą raudonomis trinkelėmis. O jei jums rūpi, kaip sukurti prabangos įspūdį savame kieme, tačiau nepažeidžiant stilistikos ir estetikos, skaitykite toliau.

KAM TA PRABANGA KIEME

Gyvenamieji rajonai būna ekonominės, vidutinės ir aukštos klasės (savo mieste greitai susigaudysite, kuris rajonas kokią klasę atstovauja), privatūs namai taip pat gali būti pastatyti ir įrengti ekonomiškai arba prabangiai (apie tai labai aiškiai papasakojo “Statybų studijų” seminare). Jei galvojote, kad standartinė trijulė „veja, tujų gyvatvorė ir pušelės“ tinka visur, tai apsirinkate. Kiemas taip pat neša informaciją ir turi atitikti kontekstą.

Jei jūsų namas yra klasikinio stiliaus ir gerame rajone, čia reikia pagalvoti ir apie prabangų kiemą. Kiemelis senamiestyje, alsuojantis šimtametėmis miesto istorijomis, taip pat neturi būti atsainiai tvarkomas. Dar daugiau, jei jūsų sodyba yra ne šiaip pirkelė su ganyklomis aplink, o senas paveldėtas dvaras, jis taip pat reikalauja atitinkamo požiūrio.

Šis straipsnis aktualus ir tiems, kas nori parduoti sklypą – akivaizdu, kad prabangus ir estetiškas kiemas pakelia sklypo vertę.

BRANDŪS MEDŽIAI

Su tik ką pasodintais nykštukais prabangos jausmo neišspausite. Jeigu jūsų sodyba ar kiemas yra šviežiai iškeptas ir plikas plikutėlis, visų pirma investuokite į didelius medžius. Kvieskitės profesionalus, šiais laikais jau įmanoma pasodinti išties didelius medžius. Jie iškart pakeis visą vaizdą ir įneš aplinkai brandaus solidumo.

Brandūs medžia.i Vilniaus senamiesčio kiemelis

Prabangus kiemas neįsivaizduojamas su jaunais sodinukais. Vilniaus senamiesčio kiemelis, nuotr. L.Liubertaitė

Jei kieme jau yra senų brandžių medžių ir krūmų, neskubėkite jų pašalinti, net jei jie ypač seni. Pasidomėkite, gal yra būdų sergančius pagydyti, aplūžusius ir sutankėjusius apgenėti.

Jei sena lapuočių gyvatvorė (pavyzdžiui, gudobelių) yra peraugusi ir pavirtusi medžių raizgalyne, kirskite palikdami tik šiek tiek nuo žemės. Kitais metais augančius ūglius formuokite dar kol mažučiai, ir po kelių metų vėl turėsite sveiką, stiprią ir gražiai žaliuojančią gyvatvorę.

DVARIŠKI DEKORATYVINIAI AUGALAI – AKCENTAMS

Nebūtina visą sklypą apsodinti retais, lepiais ir ypač brangiais augalais – kiemas gali atrodyti ne prabangus, o tiesiog neprotingai perkrautas. Be to, lepūs augalai reikalaus papildomos priežiūros, gali tekti juos dengti žiemai, purkšti dėl puolančių ligų ir pan.

Auginkite patikimus nereiklius augalus fonui, pavyzdžiui, lanksvas, hortenzijas, erškėtrožes. O įspūdžiui pasirinkite augalą ar augalų grupę, kuri trauks visų dėmesį. Pasižvalgykite į senuosius dvarų parkus ir prieš akis iškils keletas įdomių pavyzdžių.

Tulpmedis, ginkmedis – dvaro parko pasididžiavimas. Ąžuolas – prabangus pavėsis priemiesčio sklype. Uogomis apsipylęs šermukšnis – senamiesčio kiemelio pažiba. Pavasarį pražystanti magnolija – susižavėjimą keliantis akcentas. Budlėja – kvepianti drugelių magija (geriau vakarinėje Lietuvos dalyje, reikia švelnesnio mikroklimato).

Magnolija

Magnolija – puikus akcentas prabangiam kiemui. Kupiškis, nuotr. L.Liubertaitė.

Akcentinio augalo idėjos ieškokite Lietuvos dvarų parkuose ir botanikos soduose. Apsilankykite ten sezono metu ir rasite labiausiai jums patinkantį perliuką.

ROŽĖS IR PRABANGUS KIEMAS

Rožynais didžiavosi daugelis didelių dvarų, jos yra neatskiriamas prabangaus sklypo augalas, jūs taip pat galite jas auginti.

Ne visos yra tokios lepios, kaip dažniausiai manoma. Pavyzdžiui, senovinės rožės auga gana nemažu krūmu ir dažnai jos net nereikalauja dengimo žiemai. Be to, nuostabiai kvepia. Niekas neneigia, kad kvapas veikia mūsų pasąmonę, todėl jis yra neatskiriama prabangaus kiemo dalis.

Rožės ir prabanga. Rundalės dvaro parkas

Rožės ir prabangus kiemas – klasikinis derinys. Rundalės dvaro parkas, Latvija. Nuotr. L.Liubertaitė

Apie tai kalbėjome ir aplinkos dizaino konferencijoje „Garden Style“, kuri įvyko 2016 m. rugpjūčio 27 dieną Trakuose. Kvapas gali suteikti jūsų smegenims tą užslėptą informaciją, tą prabangos jausmą, sumišusį su šiluma ir jaukumu. Todėl nepirkite kvepiančių rožių veislių, kol nepauostėte jų kvapo. Todėl nemaišykite daug kvepiančių augalų vienoje vietoje. Pasirinkite tą, kuris labiausiai patiko ir kuris atspindi norimą nuotaiką. Tai bus vienas iš sėkmės faktorių, kurie tik įėjus į jūsų kiemą, leis suprasti, kad čia dvelkia prabanga.

O KUR AUGINTI VALGOMUS AUGALUS ?

Nereikia slėpti, lietuviais esame mes gimę, ir savo daržovę mėgstam patys užsiauginti. Tai nebūtinai kertasi su prabangos estetika! Žinoma, bulvių laukas prabangiame kvartale atrodys daugiau nei keistai, tačiau tam tikri valgomi augalai buvo laikomi gurmaniškais ne tik anksčiau, jie tokie nebėra ir dabar.

Vynuogės – vieni iš tokių augalų. Konferencijoje „Garden Styledr. Asta Ramaškevičienė papasakojo apie vynuogių veisles, kurios puikiausiai tinkamos auginti Lietuvoje.

dr. Asta Ramaškevičienė

dr. Asta Ramaškevičienė

Ji sako, kad saldžios ir skanios vynuogės jau seniai nebėra egzotika net rytinėje Lietuvos dalyje. Yra atsparių veislių, kurių uogos spėja prinokti jau rugpjūčio pabaigoje. Pasiimkite uogų kekę eidami į svečius, spauskite sultis ir net gaminkitės vyną – konferencijoje viso to buvo galima paragauti.

Pranešėjos šeimos nariai (čia jų parduotuvėlė) tęsia lietuviško paveldo vyndarystės tradicijas, tad turi daug ko papasakoti iš realios praktikos, kaip pasirinkti, auginti ir prižiūrėti vynuoges Lietuvoje.

Be to, vynuogės ir atrodo estetiškai, jų gražūs karpyti lapai, gali būti rausvi lapkočiai, pilnos gražios kekės – tikra prabanga savo kieme.

Vynuogės Lietuvoje

Vynuogės, auginamos Lietuvoje. Nuotr. Asta Ramaškevičienė.

Dar vienas gurmaniškas augalas, kuris iš dvarų daržų perėjo į kaimiečių gėlių darželius, yra smidras. Dabar jau susipratome, kad smidras, toks pažįstamas ažūrinis plastiškas krūmas, augęs po močiutės palange, pavasarį yra kuo vertingiausia daržovė. Kiti tegul smidrus perka parduotuvėje, o jūs net ir prabangiame kieme raskite vietos smidrų krūmams.

Salotos, prieskoninės žolelės ir vaistiniai augalai gali būti auginami ne tik įprastame darže, kurį norisi paslėpti už gyvatvorių, bet ir matomiausioje vietoje. Tereikia įrengti pakeltas lysves ir panaudoti šiek tiek sumanumo, kaip gražiai auginti šiuos žalumynus. Vienas iš gražių pavyzdžių – iš Vilniaus universiteto botanikos sodo Kairėnuose:

Daržas VU Botanikos sode Kairėnuose

Daržas VU Botanikos sode Kairėnuose. Nuotr. L.Liubertaitė

SKULPTŪROS IR MAŽOJI ARCHITEKTŪRA DARO STEBUKLUS

Meskite iš galvos mintis apie plastikinius gandrus, nykštukus ir upelius iš spalvoto mulčio. Prabanga yra estetiška tada, kai ji kuriama pasitelkus kokybiškas medžiagas ir subtilumą, o ne pigius blizgučius. Geriau viena skulptūra, kuri pagaminta iš medžio, akmens, plieno ar kitų medžiagų, kuri pagaminta su meile ir polėkiu, negu dirbtinai supiltas kalnelis su akmenimis ir japoniškų žibintų imitacijomis.

Skulptūra. Taujėnų dvaro parkas

Skulptūra. Taujėnų dvaro parkas, Ukmergės r. Nuotr. L.Liubertaitė

Sodyboje tinka ir vietinių meistrų dirbiniai, kurie tipiški tam kraštui: rūpintojėliai, kryžiai, vėtrungės.

Skulptūra yra gera išeitis ir tada, kai reikia akcento, tačiau nėra sąlygų toje vietoje išauginti akcentinio augalo. Net nuobodžių tujų fone pastačius prabangią skulptūrą, visa erdvė nusidažo kitomis spalvomis.

Skulptūros ir augalų duetas – tobulas derinys.

Skulptūros ir augalų derinys. Užutrakio dvaro parkas

Skulptūros ir augalų derinys. Užutrakio dvaro parkas. Nuotr. L.Liubertaitė.

LAUKO APŠVIETIMAS – ŠILTAS VAKARO PRISILIETIMAS

Dar vienas svarbus dalykas yra lauko apšvietimas. Prabangiam kiemo lauko apšvietimas – būtinas. Tačiau net ir paprastam gyvenamam sklypui, kuris nepretenduoja į kažkokias ypatingas aukštumas, jaukus apšvietimas gali duoti to šarmo, dėl kurio norėsite ilgiau būti lauke, o ir vaizdas pro langą ilgais rudens vakarais bus malonesnis. 

KAS NELEISTINA PRABANGIAME SKLYPE

Yra ir dar kai kas, ko jokiu būdu negali būti prabangiame sklype. Tai akivaizdžiai matomos ūkio priemonės, netvarkingi įrankiai, laistymo žarnos, kibirai ir kiti rakandai. Slėpkite, slėpkite ir dar kartą slėpkite.

Jei reikia laistyti, įsirenkite laistymo sistemą arba naudokite paslėptus vandens šulinėlius, prie kurių prijungiate žarną, kai reikalinga. Už gražių gyvatvorių pastatykite pašiūrę įrankiams, kurioje viską laikykite. Prabangus kiemas alsuoja poilsiu, čia turime matyti suolelį, supynes, užuosti kvepiančias gėles, rasti stalelį arbatai, čia galima skaityti knygą hamake arba ilgai vakaroti terasoje, apšviečiant stilingam lauko toršerui. O visus juodus darbus, kuriuos nudirbote, kad sukurtumėt šitą grožį, laikykite paslaptyje.

Straipsnis buvo publikuotas Manonamai.lt portale, “Garden Style” konferencijos straipsnių serijoje.

Save

Save

Save

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis