Konferencija “Garden Style 2016” nustebino kvepiančiais lektorių pranešimais

Savaitgalį Trakuose įvyko aplinkos dizaino konferencija „Garden Style 2016“, kurioje buvo dalijamasi idėjomis bei patarimais, kaip sukurti savo aplinką remiantis penkiais pojūčiais.

Skaitykite apie tai, ką pasakojo pranešėjai – visko šiame straipsnyje neaprėpsime, tačiau nors mažą dalelę atmosferos bandysime perduoti. Žemiau – ir nuotraukos iš kartu vykusios parodos.

 

VIEN TIK GRAŽIŲ AUGALŲ NEPAKANKA

Buvimas kieme skiriasi nuo žiūrėjimo į gražią sodo nuotrauką, nes tada aplinką suvokiame ne tik per vaizdą, bet ir per kitus pojūčius: garsus, kvapus, lytėjimą, skonį. Kraštovaizdžio architektė Dovilė Ivanauskienė konferencijoje papasakojo, kaip panaudoti šiuos pojūčius kuriant savo aplinką. Ne visi pagalvojame, kad ir vanduo – nesvarbu ar upelis, o mažas vos čiurlenantis fontaniukas – yra ne tik grožio elementas, bet ir skleidžia garsą, kuris sukuria jaukią atmosferą.

Konferebciją "Garden Style 2016" atidarė kraštovaizdžio architektė Dovilė Ivanauskienė. Nuotr. Julius Andužis.

Konferebciją “Garden Style 2016” atidarė kraštovaizdžio architektė Dovilė Ivanauskienė. Nuotr. Julius Andužis.

Specialistė parodė ir nuotrauką iš savo projekto, jame – moderni aplinka su dideliu daugiamečių gėlių gėlynu, su suoleliu tarp kvepiančių gėlių, su pakeltomis lysvėmis, kuriose auga vaistinės žolelės, naudojamos ir maistui.

Lytėjimo pojūčio pavyzdys – neseniai įkurtas „Eko basų kojų“ takas Biržų rajone, kurį lektorė paminėjo kaip įdomų projektą Lietuvoje. Miško vertikalės ir ramybė kontrastuoja su aštriais pojūčiais po kojomis, kai basomis keliauji per specialiai sukurtą įvairių paviršių taką. Tai tik keletas būdų, kaip galima „įdarbinti“ pojūčius kuriant savo aplinką.

 

KAIP SUKURTI NEPAMIRŠTAMĄ SODĄ

James McGrath, specialiai į konferenciją atvykęs iš JAV, pasidalino savo patirtimi kuriant pasaulinio garso sodus. Jis sako, kad ir mažas privatus kiemelis, ir didelis prabangus dvaras gali palikti neišdildomą įspūdį, jei tik panaudojamos kelios gudrybės.

James McGrath

James McGrath nustebino, kad didžiausiam įspūdžiui sukurti nebūtina naudoti ypatingų augalų arba kažkokių išskirtinių sprendimų. Nuotr. aut. Julius Andužis

 

Sukurkite netikėtumą – pataria dizaineris. Jei visas kiemas yra akimi aprėpiamas ir jame nėra jokių paslapčių ar netikėtumų, jis gali ir nepalikti įspūdžio, nors yra tvarkingas ir gerai prižiūrėtas.

  • Pastatykite suolelį naujoje vietoje, arba esamą atsukite į kitą pusę, kad pasikeitęs vaizdas pakeistų ir jūsų patyrimą sode.
  • Pastatykite arką arba vartelius, kurie sujungti skirtingas kiemo zonas, apauginkite juos kvepiančiais vijokliais – jausite malonų kvapą kiekvieną kartą praeidami.
  • Iškelkite gražią lesyklėlę arba girdyklą paukščiams, kad buvimą sode paįvairintų čiulbančių paukščių garsai.

Tai skirtingi patyrimai, kurie kartu padaro buvimą toje aplinkoje ypatingą.

 

KIEK IR KOKIŲ KVEPIANČIŲ AUGALŲ AUGINTI

James McGrath teigia, kad geriausia kvepiančius augalus pirkti žydėjimo metu, nes kvapai skiriasi ne tik kiekvienos veislės, bet ir kiekvieno augalo atskirai. Augalus, kurie yra auginti vazonuose (konteineriuose), galima sodinti bet kuriuo metų laiku, todėl nebūtina laukti pavasario.

Nesodinkite daug skirtingai kvepiančių augalų vienoje vietoje, kad aromatai nesusimaišytų. Geriau tokiu atveju sodinti daug vienos rūšies augalų, kad kvapas būtų dar intensyvesnis.

Konferencijoje „Garden Style“ kvapų temą gražiai pratęsė Gražina Žumbakienė, Lietuvos liaudies buities muziejaus etnologė. Ji pristatė tokius kvepiančius augalus, kuriuos pažįstame iš vaikystės, iš kaimo, iš tradicijos.

Gražina Žumbakienė į konferenciją atvyko su kvepiančia gėlių ir žolelių puokšte.

Gražina Žumbakienė į konferenciją atvyko su kvepiančia gėlių ir žolelių puokšte. Nuotr. aut. Julius Andužis.

Etnografiniai kvepiantys augalai – tai alyvos, jazminai, mėtos, serenčiai, rūtos, baltosios lelijos, pelynai, šalavijai, narcizai, bijūnai, pakalnutės, nasturtės, pelėžirniai ir kiti. Etnologė išeidama paliko kvepiančią puokštę, iš kurios daugiausia dėmesio sulaukė diemedis. Prisimintas ir paminėtas šiame kvapų kontekste, diemedis sulaukė daug konferencijos lankytojų susidomėjimo.

 

KVAPŲ REIKŠMĖ KURIANT APLINKĄ

Kvapai veikia mūsų pasąmonę, būtent todėl jie yra nedaloma mūsų aplinkos suvokimo dalis. Kvapai iš nerūpestingų vaikystės prisiminimų gali atsidurti ir šiuolaikiniame kieme vidury miesto, ir sodyboje, kurioje vasarojate. Pasodinkite augalus, kuriuos uostydavote vaikystėje, ir pajusite, kaip tokioje aplinkoje nesąmoningai kyla asociacijos su jaukumu, šiltumu, maloniu rūpesčiu. Be etnografinių augalų, kuriuos konferencijoje išvardijo Gražina Žumbakienė, apie kvapų poveikį kalbėjo ir kraštovaizdžio architektė Ilzė Rukšanė iš Latvijos.

Ilzė Rukšanė, kraštovaizdžio architektė iš latvijos, sužavėjo visus pasakojimu apie gydantį sodą. Nuotr. Julius Andužis

Ilzė Rukšanė, kraštovaizdžio architektė iš latvijos, sužavėjo visus pasakojimu apie gydantį sodą. Nuotr. Julius Andužis

Pranešimai buvo lydimi intriguojančio kvapų žaidimo – dalyviai gavo iškvėpintas juosteles ir galėjo atspėti, kokių tradicinių augalų kvapai buvo juntami ant juostelių. Pasirodė, kad uostome rūtos, serenčio ir pipirmėtės kvapus – neįtikėtina, kaip sunku įvardinti augalą, kai jo tiesiogiai nematai.

Žaidimuose su kvapais nėra teisingų ir neteisingų atsakymų - svarbiausia leisti savo uoslei jatpažinti kvapus ir juos išjausti. Nuotr. aut. Julius Andužis

Žaidimuose su kvapais nėra teisingų ir neteisingų atsakymų – svarbiausia leisti savo uoslei jatpažinti kvapus ir juos išjausti. Nuotr. aut. Julius Andužis

Šio žaidimo iniciatorė Jurga iš “Hortus apertus” pasakojo, kad per mažai atkreipiame dėmesį į uoslę, nes dažniausiai aplinką vertiname pagal vaizdus. Jei tik daugiau dėmesio skirsime kvapui, atrasime aplinką naujais rakursais, bus lengviau sukurti ir įdomius kiemo patyrimus, kurie sukelia įspūdį.

 

NAUJI ĮKVĖPIMO ŠALTINIAI

Konferencijoje į įprastus augalus pasižiūrėjome naujai, o James McGrath parodė, kad kartais nereikia labai įmantrių sprendimų, kad sukeltume įspūdį ir sukurtume jaukumą kieme. Svarbiausia nesustoti ir ieškoti naujų galimybių, naujų idėjų, reikia nuolat kažką keisti savo kieme ir keisti savo galvoje.

Kraštovaizdžio architektė Lina Puodžiūtė pasakojo apie spalvų derinimo taisykles. Nuotr. Julius Andužis

Kraštovaizdžio architektė Lina Puodžiūtė pasakojo apie spalvų derinimo taisykles. Nuotr. Julius Andužis

Tie patys augalai, persodinti prie kitų spalvų augalų, gali sukurti lemiamą pokytį – apie tai pasakojo kraštovaizdžio architektė Lina Puodžiūtė.

Tie patys augalai, šiek tiek praretinus arba kitaip paformavus, gali atverti visai kitus vaizdus – rodė pavyzdžius James McGrath kitą dieną vykusiuose mokymuose specialistams.

Tie patys augalai, pasodinti kitoje aplinkoje, gali simbolizuoti ir paprastumą, ir eleganciją, ir prabangą – apie tai kalbėjo „Sibirkos rožyno“ šeimininkai, kurių romantišką stendą su rožėmis konferencijos dalyviai paskelbė patraukliausiu šioje parodoje.

Garden style 2016

Konferencijos “Garden style 2016” parodoje patraukliausiu stendu lankytojai išrinko “Sibirkos rožyno” kvepiančią kompoziciją, labai gražiai atitinkančią ir pagrindinę konferencijos temą “5 pojūčiai”. Nuotr. aut. Julius Andužis.

Konferencijos „Garden Style 2016“ tema „5 pojūčiai“ persikelia į lankytojų kiemus: mėgėjai gavo įkvėpimo ir praktiškų patarimų, o specialistai išklausė kolegų patirties pasidalinimo ir gavo naujų impulsų savo kuriamiems apželdinimo projektams.

 

STAIGMENOS KONFERENCIJOS STENDŲ PARODOJE

“5 pojūčiai” persikėlė ir į konferencijos parodą. Joje dalyvavo nedaug įmonių, todėl buvo labai įdomu su kiekviena iš jų pabendrauti, jų kuriamus darbus apžiūrėti, augalus apuostyti, dažus išbandyti, lietuviškų vynuogių ir iš jų gaminamo vyno paragauti, apšvietimo sistemą pajunginėti, skrybėlę pasimatuoti, sekatoriaus aštrumą išbandyti, įmerkti pirštus į baseino vandenį ir sukurti gėlyno koliažą per 5 minutes.

Visais penkiais pojūčiais konferencijos lankytojai gėrė informaciją į save ir bendravo tarpusavyje su šypsena. Dalinamės konferencijos “Garden Style 2016” nuotaikomis:

"Gėlyno per 5 min iššūkis" mūsų "Geltono karučio" stende

“Gėlyno per 5 min iššūkis” mūsų “Geltono karučio” stende

Gėlyno koliažas per 5 minutes - įmanoma!

Gėlyno koliažas per 5 minutes – įmanoma!

"Gardenos" stende sutikome daug ištikimų jų produktų naudotojų

“Gardenos” stende sutikome daug ištikimų jų produktų naudotojų

Kalbam su "Akvatechnikos" ir "VIPzone" atstovu apie naujoves

Kalbam su “Akvatechnikos” ir “VIPzone” atstovu apie naujoves

Konferenciją papuošė lietuvių autorių natiurmortai, kuriuos specialiai šiai parodai pristatė "AP galerija"

Konferenciją papuošė lietuvių autorių natiurmortai, kuriuos specialiai šiai parodai pristatė “AP galerija”

dr. Asta Ramaškevičienė didžiojoje scenoje papasakojo apie vynuogių auginimą Lietuvoje, o parodoje jos šeimos ūkis "Vyno kerai" pristatė tik ką sunokusių vynuogių, vynuogių sulčių ir tautinio paveldo vyno degustaciją.

dr. Asta Ramaškevičienė didžiojoje scenoje papasakojo apie vynuogių auginimą Lietuvoje, o parodoje jos šeimos ūkis “Vyno kerai” pristatė tik ką sunokusių vynuogių, vynuogių sulčių ir tautinio paveldo vyno degustaciją.

"DuPont" pasakojo apie efektyvius būdus auginti augalus be piktžolių - ir be chemijos!

“DuPont” pasakojo apie efektyvius būdus auginti augalus be piktžolių – ir be chemijos!

"Garden Girl" sodo aksesuarai traukė visų stilingų sodininkių akis

“Garden Girl” sodo aksesuarai traukė visų stilingų sodininkių akis

Susitiko seni pažįstami ir čia pat vietoje mezgėsi naujos pažintys

Susitiko seni pažįstami ir čia pat vietoje mezgėsi naujos pažintys

Diskusijos apie aplinką, 5 pojūčius ir priemones kurti gražesnę aplinką

Diskusijos apie aplinką, 5 pojūčius ir priemones kurti gražesnę aplinką

Rėmėjai įsteigė beveik 30 prizų konferencijos "Garden Style 2016" lankytojams - nuo prijuosčių iki dovanų kuponų ir puodynių.

Rėmėjai įsteigė beveik 30 prizų konferencijos “Garden Style 2016” lankytojams – nuo prijuosčių iki dovanų kuponų ir puodynių.

Dėkojame medelynui "Soltra" už miško jausmą ant scenos, ir "Sodo.lt" už nuostabiai apšviestus beržus.

Dėkojame medelynui “Soltra” už miško jausmą ant scenos, ir “Sodo.lt” už nuostabiai apšviestus beržus.

Ir žinoma dėkojame savanorių komandai, krui oadėjo pasiruošti tokiam grandioziniam reinginiui

Dėkojame amatų mokyklai “Sodžiaus meistrai” už dekoracijas ir pagalbą, ir ačiū visai savanorių komandai (nuotraukoje jos tik dalis), kuri padėjo pasiruošti tokiam grandioziniam renginiui.

Ir ačiū Jums, kad buvote šio nuostabaus renginio dalimi. Nepykite, jei kas ne taip, ir tikėkite, kad kitais metais stengsimės dar labiau. “Garden Style 2016” pasibaigė, tebūnie naujoji “Garden Style” dar įspūdingesnė – pasižymėkite 2017 m. rugpjūčio 26 dieną!

James McGrath, pagrindinis "Garden Style 2016" pranešėjas, ir  Lina Liubertaitė, konferencijos organizatorė.

James McGrath, pagrindinis “Garden Style 2016” pranešėjas, ir Lina Liubertaitė, konferencijos organizatorė.

Nuotraukų autorius: Julius Andužis.

 

Left Menu Icon
Krepšelis