Kvepiantys augalai ir visa, kas nesimato nuotraukose

Vien tik augalų nepakanka, kad kiemas būtų jaukus ir gražus. Tą jausmą lemia ir kiti dalykai, kurie ne tokie akivaizdūs – tai kvapai, garsai, skoniai, asociacijos, detalių žaismas. Štai keletas gudrybių, kaip pakutenti pojūčius savo kieme. 

KVEPIANTYS AUGALAI

Tik įėjus į kiemą, mus veikia ne tik vaizdas, kurį matome, bet ir kiti pojūčiai: kvapas, garsas, skonis. Todėl natūralu, kad vaizdas nuotraukoje skiriasi nuo jausmo, kurį patiriame toje aplinkoje būdami. Be to, jau įrodyta, kad kvapas veikia mūsų pasąmonę, todėl pasigilinę jo net nesuvokiame. Tačiau jei atkreipsime į kvapą dėmesį, šitą pojūtį jau galime pakreipti norima vaga.

Toks takas sužadina smalsumą. James McGrath projektas

Toks takas sužadina smalsumą. James McGrath projektas

 “Studija ALPS” sako, kad kvapais mes net galime suvokti erdvę. Pasodinkite alyvą vienoje vejos pusėje, o bijūną kitoje. Atsistokite per vidurį ir užsimerkite, leiskite sau pajusti aplink esančią erdvę per kvapus. Kvapo pobūdis ir stiprumas šiek tiek keičia erdvę, leidžia kitaip mums ją suprasti ir pajausti, tarsi ji būtų didesnė ar mažesnė, atviresnė arba jaukesnė, ir pan. Tačiau stiprių kvapų nepadauginkite, ryškiai kvepiantys augalai turi turėti sau erdvės, kad nebūtų šalia kito sklindančio aromato.

Alyvos Nuotr. aut.  Lina Liubertaitė

Alyvos Nuotr. aut. Lina Liubertaitė

Jei kiemas kuriamas vyresniems žmonėms, sergantiems, prastai matantiems, Ilzė Rukšane sako, kad toks kvepiantis sodas pojūčius veikia dar labiau.

KVAPAS BE VAIZDO

Silpnaregiai ir neregiai yra įpratę jausti aplinką per kitus pojūčius, o visiems kitiems atskirti vaizdą nuo kvapo yra sudėtinga. Aplinkos dizaino konferencijoje „Garden Style“ darysime eksperimentą, bandysime atspėti, kokie gerai žinomi kvepiantys augalai paslėpti užduotyse 😉 Iki rugpjūčio 27 d. dar yra šiek tiek laiko, tad galima pasitreniruoti savo kieme ir bandyti užuosti skirtingus kvapus. O kvepiančių tikrai surasite.

Jau vien tik rožės turi tokią begalę aromatų, kad į vieną paletę jų nesudėtum. Yra ir tokių kvapų, kurie tipiški ir labai atpažįstami: tai alyvos, jazminai, mėtos, krapai, čiobreliai… Jau įsivaizduojate?

Kvepiantis balkonas su raudonėliais ir mėtomis. Ilzės Ruksanės projektas

Kvepiantis balkonas su raudonėliais ir mėtomis. Ilzės Ruksanės projektas

Etnologė Gražina Žumbakienė, Lietuvos liaudies buities muziejaus Rumšiškėse vyresnioji muziejininkė, konferencijoje pristatys daug etnografinių gėlių, kurios turi ryškų kvapą. Pasodinkite keletą savo kieme ar sodyboje, ir pajusite, kad sugrįžo lietuviška dvasia, vaikystės prisiminimas ir kažkoks sunkiai nusakomas šiltas jaukumas, kurio jokioje nuotraukoje negalėtum užfiksuoti.

VAIZDAS TINKAMOJE VIETOJE

Žinoma, sodinti augalus reikia ne bet kur, mes rekomenduojame juos sodinti pasikliaujant ne tik grožio kriterijais, bet ir pojūčiais, kuriuos galima sukurti:

  • Mėtos prie takelio – praeinant užkliudysite ir jos paskleis savo aromatą.
  • Suoliukas už aukšto gėlyno – pasislėpsite tarp žiedų ir turėsite gražiausią vietą pasaulyje tik sau.
  • Vaikų žaidimų aikštelė po virtuvės langu – ruošdami vakarienę, matysite savo vaikus.
  • Baseinas po plačiu medžiu – turėsite į ką žvalgytis besimaudydami.

Kartais tereikia sujungti kelis dalykus į vieną, kad pavyktų pasiekti efektą. Sodo dizaineris James McGrath (jo svetainė ir Instagram), į konferenciją atvykstantis iš JAV, pasakojo, kad viename sklype buvo medis, kuriame nuolat čirškė papūgos (akivaizdu, kad klimatas ten ne toks, kaip mūsiškis). Jis priėmė sprendimą, kad lauko baseiną reikia įrengti ne kažkur viduryje sklypo, o būtent po tuo medžiu. Galiausiai tas sklypas visiems šeimos draugams įsiminė būtent dėl to, kad maudantis galėjai užversti galvą ir virš savęs matyti bečirškančias papūgas. Tiesiog gyvas paveikslas, tikra gamtos muzika, kuri tapo to sodo išskirtinumu. Ar kas nors prisimins piktžoles ar nesutvarkytą namo kampą? Tikrai ne.

Mažam kiemelyje nebijokite takų ir posūkių. Kitas James McGrath projektas JAV.

Dar daugiau konkrečių pavyzdžių, lengvai pritaikomų Lietuvoje, James McGrath pristatys savo pranešime „Emocinis poveikis: vieta, kurios niekada nepamiršite“. James pasidalins savo patirtimi tiek kuriant nedidelius privačius sodus, tiek didelius istorinius parkus Europoje, ir papasakos, kokios reikšmingos detalės gali lemti, kad jūsų sodas būtų įspūdingas.

SVARBIAUSIAS TAŠKAS ESI PATS

Viename interviu kraštovaizdžio architektė Ilzė Rukšanė pasakojo, kad kai nežinai, nuo ko pradėti kuriant savo aplinką, pradėk nuo savęs, nes pats esi tas pirmasis taškas erdvėje. Todėl apie visus jausmus reikia kalbėti iš to taško pozicijos.

Jei kalbame apie spalvų derinimą, tai reikia kurti vaizdą, koks yra matomas iš kažkurios konkrečios vietos.

Jei kalbame apie kvapus, tai reikia būti konkrečioje vietoje ir pajusti, kokie aromatai supa.

Jei kalbame apie garsus, reikia sustoti atidžiai paklausyti, kokių garsų prisirpusi aplinka.

Dažniausiai tokia stabtelėjimo vieta – įėjimo į kiemą varteliai, vaizdas pro virtuvės langą, pro svetainės langus, vaizdas, kuris matomas sėdint terasoje ar pavėsinėje. Nueikite į tą vietą, pabūkite joje, nufotografuokite ką matote, pajauskite, išgirskite.

O jei norite atsinaujinti savo kieme, sukurkite naują buvimo tašką! Tokiais atvejais suoliukas daro stebuklus. Nors lietuviams tai tikrai neįprastas sprendimas, tačiau tikrai vertas dėmesio. Pastatykite suoliuką naujoje vietoje. Kraštovaizdžio architektė Dovilė Ivanauskienė (KABI kraštovaizdžio architektų biuras), kuri konferencijoje pasakos apie penkis pojūčius kuriant aplinką, ir Lietuvoje yra sukūrusi gražių projektų. Viename iš jų takas veda per vešlų spalvingą daugiametį gėlyną, kol galiausiai nuveda prie išraityto suoliuko tarp gėlių. Tobula vieta sau.

Dovilės Ivanauskienės projektas, “Riterio krantas”, Trakų r. Nuotr. aut. Lina Liubertaitė

Pabandykite suoliuką pastatyti ten, kur jo niekada nebuvo, arba tiesiog esamą apsukite į kitą pusę. Pakeitus matymo kampą, kiemas atsiveria visai kitaip. Be to, atsiranda nauja kryptis, naujas tikslas, kur galima nueiti. Tai tipiškas dizaino triukas mažam sklypui – kuo daugiau tokių lauko kambarių ir netikėtų posūkių, tuo labiau kiemas darosi neišmatuojamas.

Daugiau praktiškų patarimų su pavyzdžiais – įkvepiančioje konferencijoje „Garden Style“, kuri įvyks rugpjūčio 27 d. Trakuose.

Straipsnis buvo publikuotas ir Delfi portale Manonamai.lt

Save

Save

Save

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis