Mažas daržas – planuojame ir ruošiame rudenį

Mažas daržas, kaip ir didelis, reikalauja suplanavimo, Ingė Auželienė, Kauno miško ir aplinkos inžinerijos kolegijos dėstytoja, apželdinimo kursų “Geltonas karutis” lektorė, pasakoja, ką galima padaryti dabar, rudenį:

Geriausia daržą planuoti iš rudens – dar “šviežiai” prisimenate, kokios daržovės patiko, ką įdomaus matėte, kaip šešėliai tįsta sklype. Svarbu sodinti ne tas daržoves, kurias gali duoti kaimynė ar pirkote per akciją, o tas, kurias tikrai patinka valgyti – tada ir motyvacija kita!

Daržo dydis, reikalingas šeimai, dažnai suvokiamas skirtingai, atsižvelgiant į poreikius. Rekomenduoju daugiau auginti tų kultūrų, kurios greitai užauga ir vartojamos šviežios, kad visada ant stalo turėtumėt šviežių daržovių. Galite auginti ir atsargai – šaldyti, konservuoti, džiovinti, – tačiau iš anksto apgalvokite, ar turėsite tam noro ir laiko. Patarimas: sodinkite tik tai, ką išties mėgstate valgyti!

Daržo planas. Darže turėtų būti visų tipų daržovių: lapinių, ankštinių, šakninių, vaisinių. Kadangi vienoje vietoje kelis metus iš eilės nerekomenduojama auginti tų pačių kultūrų, siūlau padalinti daržą į keturias dalis ir auginti visų grupių daržoves kaitaliojant jas vietomis. Toks būdas vadinamas sėjomaina. Tokiu būdu tos pačios daržovės grįžta į tą pačią vietą po 3 metų pertraukos. Žinoma, tokią rekomendaciją taikykite lanksčiai – ypač jei kažkurias daržoves mėgstate labiau nei kitas.

Be to, jei jūsų mažas daržas ir plotą norite kuo labiau išnaudoti, planuokite kelis derlius per metus. Pavyzdžiui, iš rudens pasisėkite salotas ar ridikėlius (pats metas tai padaryti dabar, prieš šalčius!), pavasarį, nuėmę derlių, auginkite žirnius, o dar vėliau vėl galite pasisėti salotų rudeniui.

Modernus sodas ir darzas Mažas daržas ir deriniai jame. Vaismedžiai, krūmai, daržovės ir gėlynai – visa tai gali būti kartu, tik pasirinkite tinkamą draugiją, tinkamą formą ir vietą. Vaismedžius drąsiai galime sodinti darže ar gėlyne, jei jų kompaktiška lapija ir nedaug krentančių vaisių. Jei norite obelų, rinkitės koloninės formos arba augintas ant špalerių. Kitas sprendimas – auginti vaismedžius šiaurinėje daržo dalyje, kur lapijos šešėlis nekris ant daržo.

Nebijokite maišyti dekoratyvių augalų su valgomaisiais – šios dvi funkcijos dažnai eina kartu. Tarkim, moliūgas ant komposto dėžės ne tik gauna trąšios žemės, kas jam labai reikalinga, bet pridengia, pagražina. O daugelis augalų savaime ne tik skanūs, bet ir dekoratyvūs.

Darbai darže rudenį. Jei pakeltos lysvės jūsų planuose ir jau numatėte joms vietą, dabar pats laikas pasiruošti. Iš lentų sukalkite rėmelį lysvei, suberkite ten sugrėbtus lapus, šiaudus, nupjautą žolę ir daržo žemių arba pasiruoštą kompostą. Per žiemą susigulės puikiausia lysvė! Pavasarį, jei reiks, papildysite žemių, pasėsite ankstyvųjų daržovių ir uždengsite plėvele ar skaidriu lakštu, kad greičiau įšiltų. Pakeltoje lysvėje uždengimą labai lengva pritvirtinti.

Kaip įrengti pakeltas lysves, žiurėkite video reportaže “Geltono karučio” Youtube kanale.

Kitus lapus ir žolę, taip pat organines daržo atliekas, vienmečių augalų liekanas kompostuokite. Kompostas turi susigulėti, ir nieko papildomai dabar nereikia daryti, kaitinimas jau praktiškai nebevyksta. Užtat po metų kitų turėsite puikios trąšios žemės be jokių ypatingų pastangų.

Rudeniniai lapai gali tarnauti ir kaip mulčias. Tad nepersistenkite kruopščiai pašalinti lapų – jei yra šalia krūmų, nugrėbkite po jais. Išskyrus veją – ant jos palikti lapai gali sugadinti veją toje vietoje. Ne veltui sakome, kad veja reikalauja labai daug priežiūros.

Left Menu Icon
Krepšelis