Šilauogių auginimas: ką daryti, kad jūsiškės būtų skaniausios pasaulyje

Šilauogės – sparčiai išpopuliarėjęs vaiskrūmis, vertinamas dėl sveikatai naudingų savybių ir gana nesudėtingo auginimo. O kur dar tas sunokusių uogų gardumas… Vasara jau įsibėgėja ir uogos netrukus ims sirpti, tad apie šilauoges kalbamės su Inge Auželiene, sodininkystės eksperte, “Geltono karučio” kursų “Sodybos apželdinimas” lektore. Ji su mumis mielai pasidalino patarimais dėl veislių pasirinkimo, jų sodinimo ir priežiūros bei iššūkių, su kuriais galite susidurti pradėję auginti šiuos krūmus. Taigi skaitykite, ką reikia žinoti, kad šilauogių auginimas teiktų daugiau malonumo nei rūpesčių.

PATIKIMOS ŠILAUOGIŲ VEISLĖS

Ingė Auželienė išskyrė kelias veisles, kurios yra laiko patikrintos:

  • ‚Blue crop‘
  • ‚Patriot‘
  • ‚Spartana‘
  • ‚Duke‘

Jos geros tuo, kad neperšąla, uogos stambios ir šilauogių auginimas džiugina gausiu derliumi. Be abejo, galima eksperimentuoti su visomis veislėmis, nes uogų skonis panašus.

MAŽAS SODINUKAS AR DIDELIS KRŪMAS: KĄ RINKTIS

Tiesą sakant, nesvarbu rinksitės mažutį sodinuką ar didelį krūmą jau su uogomis, svarbiausia – augalo kokybė. Jeigu jis buvo augintas vazone, jo šaknys susiformavo vazono viduje (tai vadinama uždara šaknų sistema) – tada persodinant jos praktiškai nepažeidžiamos. Skirtumas tik tas, kad mažas sodinukas lengviau prigis, o didesnis krūmas gali reikalauti atidesnės priežiūros. Jį reikėtų dažniau ir gausiau palieti, naudinga apipurkšti visą augalą vandeniu ryte ar vakare (atsižvelgiant į orų prognozę).

Sodinant didelius krūmus, jų priežiūrai reikės skirti daugiau dėmesio. Šilauogių auginimas

Sodinant didelius krūmus, jų priežiūrai reikės skirti daugiau dėmesio.

Didelius krūmus, augintus su uždara šaknų sistema, sodinkite bet kada, šiltuoju metų laiku. Tik šiam darbui geriau pasirinkti vėsesnę dieną, ne tokią saulėtą, kad augalas lengviau prigytų.

Svarbu nepamiršti, kad nepriklausomai nuo augalo dydžio, duobės apimtys ir paruošimas turi būti lygiai toks pat, nes sodinukas anksčiau ar vėliau užaugs į didelį krūmą.

DUOBĖS PARUOŠIMAS SODINIMUI

Pirmas darbas, nuo kurio prasideda šilauogių auginimas – išsikasti kvadratinio metro dydžio duobę, o jos gylis turėtų siekti apie 40 cm. Duobės gilumas taip pat priklauso nuo dirvožemio:

  • Jeigu dirva smėlinga, užteks ir anksčiau paminėtos 40 cm duobės, kadangi jų šaknys giliau ir neturėtų siekti;
  • Jeigu pasitaikė molinga dirva, teks įkasti apie 20 cm giliau nei įprastai ir padengti dugną drenažo sluoksniu, kad vandens perteklius pasišalintų nuo šaknų. Tam galite naudoti smėlį, žvyrą arba priklausomai nuo krūmų skaičiaus ir savo galimybių – keramzitą.

Į KĄ ATKREIPTI DĖMESĮ RENKANTIS DURPES

Svarbiausia šilauogių krūmus sodinti į rūgštų dirvožemį, tad rinkitės natūralias durpes, kurių pH svyruoja tarp 3-4 (~3,5). Rūgščioje terpėje yra palankios sąlygos augti tam tikriems grybams, kurie būtini, kad šilauogė galėtų sėkmingai pasisavinti maisto medžiagas.

Tinkamai prižiūrimi vaiskrūmiai apdovanoja stambiomis uogomis.

Tinkamai prižiūrimi vaiskrūmiai apdovanoja stambiomis uogomis.

Vieno krūmo sodinimui vidutiniškai sunaudojamas didelis maišas durpių, maždaug 200 – 250 l, tad priklausomai nuo krūmų skaičiaus būkite pasiruošę jų užtektinai. Nustebsite, netikėsite, abejosite – tiek durpių gali pasirodyti keistai daug, ypač jeigu sodinukas dar labai mažas. Bet I.Auželienė teigia, kad tikrai tiek reikia – nepasigailėsite, kad nepagailėjote.

Durpės taip pat vertingos tuo, kad sugeria daug vandens ir po truputį augalui jį atiduoda, užtikrindamos gerą drėgmės ir oro kiekį.

LAISTYMO YPATUMAI

Prieš sodinimą gerai suliekite duobę, po sodinimo augalą gerai paliekite dar kartą, o po to palaikykite tinkamą drėgmės balansą. Šilauogės jautrios vandens pertekliui, ypač ilgesniam šaknų užmirkimui. Tačiau ir drėgmės joms reikia nemažai, ypatingai kai mezgasi ir noksta uogos.

Šiuo klausimu galėtų pasitarnauti ir laistymo sistema (kapiliarinė), ypač jeigu krūmų turite daug. Pirmiausia tai labai patogu, o ir šilauogės bus pastoviai aprūpintos tinkamu drėkinimu ir atsidėkos gausiu derliumi.

Kad šilauogės nokintų stambias uogas, svarbus tinkamas drėkinimas.

Kad šilauogės nokintų stambias uogas, svarbus tinkamas drėkinimas.

ŠILAUOGIŲ AUGINIMAS IR TRĘŠIMAS

Jeigu krūmas gerai laikosi – matome, kad turi ūglių prieaugį, uogos stambios – turėtų užtekti vienkartinio tręšimo pavasarį. Priešingu atveju, reiškia, kad augalui trūksta maistinių medžiagų, tad ateinančiais metais šilauoges tręškite specialiomis tam skirtomis trąšomis per kelis kartus – tradiciškai pavasarį ir šiek tiek vasaros metu.

Tačiau atminkite, kad šilauogių auginimas ir jų pertręšimas – pavojingas derinys. Krūmų šaknys paviršinės, smulkutės, tad nereikia persistengti ir šiuo atveju galioja taisyklė – geriau truputi mažiau nei daugiau.

SPECIALIOS PRIEMONĖS RŪGŠČIOS DIRVOS PALAIKYMUI

Jeigu pasirinkote tinkamas durpes ir augalus tręšiate šilauogėms, rododendrams arba azalijoms skirtomis trąšomis, kurios dirvą natūraliai ir parūgština, problemų kilti neturėtų. Visgi jei matote, kad rūgštinti būtina, parduotuvėje įsigykite specialų dirvožemio rūgštintoją ir naudokite šią priemonę saikingai, kas keletą metų.

Šilauogių dirvos rūgštinimui naudokite specialias priemones. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.

Šilauogių dirvos rūgštinimui naudokite specialias priemones. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.

Žmonės vis dar mėgsta dirvos rūgštinimui naudoti tokias natūralias priemones, kaip actą, surūgusį pieną ar supuvusius obuolius. Specialistė I. Auželienė pataria vengti tokių naminių produktų, nes atsiranda didesnė tikimybė įsimesti puviniui.

IŠŠŪKIAI, SU KURIAIS SUSIDURIA ŠILAUOGIŲ ŠEIMININKAI

Įsigijus sveiką, kokybišką sodinuką, tikimybė, kad šilauogės susirgs, yra nedidelė. Įvairios grybinės ligos dažniausiai pasireiškia tik šilauogių plantacijose ir išplinta labai greitai.

Jeigu krūmas skursta (neveda uogų, nežydi), greičiausiai kalta netinkama priežiūra, dėl kurios jis neturi galimybių apsirūpinti pakankamu maistinių medžiagų kiekiu.

Taip pat neretai pasitaikanti augalo nykimo priežastis – per maža duobė. Sodinukui paruošus negilią duobę, kelis metus krūmas augs puikiai, tačiau anksčiau ar vėliau jam ims trūkti vietos ir įvairių medžiagų. Todėl uogos ima smulkėti, krūmas neaugina naujų ūglių. Tokiu atveju augalą būtinai persodinkite į tinkamai iškastą ir paruoštą duobę. Tai padaryti bus nesudėtinga, nes šaknų sistema, tikėtina, nebus gerai susiformavusi.

Tinkamos vaiskrūmių priežiūros rezultatas - skaniausias šilauogių derlius.

Tinkamos vaiskrūmių priežiūros rezultatas – skaniausias šilauogių derlius.

TAIP PAT SKAITYKITE:

Puikus pavyzdys iš Kauno rajono, kaip šilauogės ir dekoratyviniai augalai, kurie yra taip pat rūgščiamėgiai, auga kartu – spauskite šią nuorodą skaityti.

Kviečiame į Ingės Auželienės vedamus kursus – “Sodybos apželdinimas“, kurie skirti norintiems atsinaujinti savo sodybą – plačiau skaitykite čia.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Left Menu Icon
Krepšelis