2016-ųjų aplinkos kūrimo tendencijos

Jau praėjo tie laikai, kai nauja įspūdingo žiedo ar spalvos gėlė buvo didžiausia siekiamybė ir grožio etalonas. Šiuolaikinis aplinkos dizainas vis labiau krypsta į nuosaikumą, natūralumą, subtilumą, o efektai išgaunami ne su dideliais žiedais. Kaip ir dera moderniems apželdinimo kursams, “Geltonas karutis” pasidomėjo, kokios 2016-ųjų aplinkos kūrimo tendencijos prognozuojamos Europoje ir, žinoma, Lietuvoje.

JUNGTIS SU GAMTA

Kadangi dabartinis jaunimas – vadinamoji Z ir Y karta – dirba daugiausia sėdimąjį darbą, laisvalaikiu buvimas gryname ore tampa vis labiau vertinamas. Daugėja bėgiojančių rytais, važiuojančių dviračiu, plaukiančių baidarėmis, iškylaujančių ir pan. Sodininkavimas – ne išimtis. Kuo esam daugiau civilizuoti, tuo labiau vertinam natūralumą, ekologiją, gamtos laisvę. Šios tendencijos atsispindi ir kuriant aplinką: mažiau griežtų formų, „išmanikiūrintos“ vejos, tręšimo ir dirbtinio skatinimo, o daugiau kūrybos, gaivališkumo, natūralių linijų, netaisyklingų formų daržovių ir pan.

2016 aplinkos kūrimo tendencijos: laisvas gamtiškas stilius vietoj „išmanikiūrintos“ vejos. Nuotr. aut. L.Liubertaitė

2016 aplinkos kūrimo tendencijos: laisvas gamtiškas stilius vietoj „išmanikiūrintos“ vejos. Nuotr. aut. L.Liubertaitė

Lietuvoje dar vis yra siekiančių minimalizmo, kur tebūtų veja, keletas formuotų medelių ir griežta tiesi gyvatvorė. Tačiau konferencijos „Garden Style“, vykusios rugpjūtį Vilniuje, pranešėja Carrie Preston pasakojo, kad Olandijoje minimalistinis griežtas stilius atsilaisvino jau apie 2007-2009 metus (krizės periodu), kai įsileido daugiau augalų, kurie suminkštino griežtas formas ir, tiesą sakant, padarė sodus gyvesnius, įdomesnius. Lietuvoje taip pat stebime šias tendencijas. Ir nepanašu, kad ši banga ruošiasi ristis žemyn, o atvirkščiai, randama vis daugiau įvairių būdų savo kiemą padaryti panašų į dalelę nuostabios gamtos.

SPALVŲ SUBTILUMAS

Žinoma, geri ryškūs spalviniai akcentai yra kaip vyšnaitė ant torto, tačiau didelis margumynas jau seniai nebemadingas. Dizaino dėsniai leidžia sužaisti augalo kero forma, lapų tekstūra, lajos ažūriškumu, ką jau kalbėti apie skleidžiamą kvapą arba tylų šiugždėjimą. Ryškus augalo žiedas yra tarsi simptomas, kuris nukreipia ir išblaško dėmesį, tačiau ne visada padeda pamatyti esmę. Todėl tendencijos krypsta į subtilius niuansinius spalvų derinius (nuo rausvos iki vyšninės, nuo melsvos iki violetinės ir pan.), atkreipiamas dėmesys į baltąjį sodą (jame žiedai vaidina tokį pat svarbų vaidmenį kaip lapai) arba tiesiog vienspalvį gėlyną.

2016 aplinkos kūrimo tendencijos

2016 aplinkos kūrimo tendencijos: kieme sudaromos sąlygos ir įvairiems augalams, ir smulkiems gyvūnėliams, ir paukščiams. Nuotr. L. Liubertaitė

Net ir 2016-ųjų metų spalva, kurią kasmet paskelbia Pantone(R), šiemet yra išskirtinai ne viena, o spalvų derinys: dangaus žydrynės ir rožinio kvarco. Taigi, taip pat subtilūs, švelnūs, banguojantys tonai. Subtilius spalvų derinius pristato ir dizainerai, dalyvaujantys prestižinėse tarptautinėse augalų parodose. Jie nustebina pasirinkdami švelniai gelsvą ar šokoladinę, o ne ryškias sintetines spalvas. Be to, kartais pasirenka augalus, kurių žiedai tokie smulkūs, kad spalva išvis sunkiai nusakoma.

Šiame žaidime dekoratyvinės žolės (miskantai, lendrūnai, melvenės, ašuotės, kt.) dar vis nesitraukia nuo mados podiumo. Būtent jos suteikia kiemui dinamikos, gyvumo, be to, puikiausiai praturtina rudens ir žiemos vaizdą. Jei prisisodinote pušelių ir darosi nuobodoka, pasodinkite prie jų dekoratyvinių žolių.

2016 aplinkos kūrimo tendencijos

2016 aplinkos kūrimo tendencijos: kai ryškios spalvos neužgožia, geriau atsiskleidžia augalų faktūrų, dydžių, formų deriniai. Nuotr. aut. L.Liubertaitė

Apskritai augalų pasirinkimas darosi sudėtingesnis, nes reikia išmanyti augalų dizaino principus, o ne tiesiog nusipirkti naują ryškią gėlę. Tada vaizdas ištisus metus tampa estetiškas ir harmoningas, o ir priežiūros reikia vis mažiau. Todėl populiarėjantys kursai “Šiuolaikinis gėlynas” tampa ta gera atsvara, kur žmonės gali išmokti susiplanuoti gražų gėlyną pagal šiuolaikinio dizaino principus.

DRĄSŪS KIEMO SPRENDIMAI

Žymiausi aplinkos dizaino leidiniai vienbalsiai tvirtina, kad kiemas vis labiau tampa ne vieta, į kurią gražu pažiūrėti, bet vieta, kurioje verda gyvenimas.

Visų pirma, kiemas įgauna daugiau scenarijų, ką jame nori ir gali veikti šeimininkai. Naujos technologijos ir dizaino sprendimai leidžia kiemus padaryti kuo labiau individualizuotus. Tai viena iš kertinių tendencijų, ką pastebi žymūs sodo dizaineriai ir akcentuoja leidiniai (pvz. gardendesign.com). Tad vietoj standartinės žaidimų aikštelės atsiranda labirintai ir laipynės, priderinti prie namo stilistikos, o vietoj įprastos rąstų pavėsinės kiemo gale atsiranda moderni darbo vieta su stogeliu nuo saulės arba nuošali vieta šeimininkės rytinės jogos valandėlei. Jau vien lauko židiniai gali būti tokie skirtingi, kad vien tai gali būti centrinis akcentas, užduodantis toną jūsų kiemo stilistikai ir individualumui.

Lauko apšvietimas atveria naujas galimybes išnaudoti kiemą labiau nei anksčiau. Apšvieskite ne tik takelį ar įėjimą, bet ir gėlyną, skulptūrą, medžius. Jūsų terasa gali būti kaip atskiras kambarys, jei joje panaudosite toršerą, bra arba net pakabinamą šviestuvą – įspūdis garantuotas, išnaudokite tai.

GYVYBĖ, MAISTAS IR VANDUO – VISKAS SAVAM KIEME

Gyvybės ciklas vis labiau akcentuojamas, o natūralistinė apželdinimo kryptis įgauna vis naujų postūmių. Anksčiau veja buvo laikoma centriniu objektu, dabar kiti augalai pasiglemžia visą dėmesį. Vis daugiau dizainerių nedidelius miesto sklypus pilnai apželdina augalais, nepalikdami vejai nė kvadrato. Veja laikoma žaliu asfaltu, nes joje nepakanka sąlygų bioįvairovei vystytis: vejai nereikia drugelių ir bičių, ten nėra gilių tvirtų šaknų sistemų, žolė per trumpa, kad ten gyventų ir slėptųsi įvairių naudingų vabaliukų. Be to, veja nuolat tręšiama, laistoma, šienaujama ir net purškiama cheminiais preparatais, kurie su ekologija ir resursų taupymu neturi nieko bendro.

Todėl kiemuose atsiranda daugiau įvairių augalų, kurie sukuria ekosistemą, artimą natūralioms gamtos sąlygoms. Tai visai nereiškia, kad kieme bus šabakštynas –vaizdas gali būti labai gražus, estetiškas ir jaukus. Tokias tendencijas brėžia ir dauguma pasaulinio lygio sodų kūrėjų.

2016 aplinkos kūrimo tendencijos

2016-ųjų aplinkos kūrimo tendencijos: augalai parenkami pagal esamas gamtos sąlygas, todėl jie sukuria gerą draugiją vieni kitiems. Nuotr. L.Liubertaitė

Vandens tema, jau taip išgvildenta Europoje ir JAV, lietuviams vis apsiriboja kūdra ir akmenuotu kriokliu. Natūraliai gyvybe pulsuojantis kiemas turi turėti ir vandens – tebūnie tai tik šlapias akmuo ar paukščių girdykla. Kita vertus, ekotvenkiniai dar nepelnytai mažai žinomi Lietuvoje, o jų natūrali prigimtis tikrai išpopuliarins juos ir pas mus.

Mums, lietuviams, net ir nereikia kalbėti apie valgomų augalų naudą, o Europoje ir JAV ši tema vėl iškeliama prie tendencijų. Uogos, vaisiai, daržovės taip pat yra visavertės aplinkos dalis. Į kursus “Modernus sodas ir daržas”, kuriuose mokoma užsiauginti sau sveiko ir natūralaus maisto, ateina vis daugiau jaunų žmonių. Ingė Auželienė, šių kursų lektorė, sako, kad žinoti svarbiausius auginimo principus turi kiekvienas namo savininkas. Tada nereikės leisti pinigų nereikalingiems cheminiams preparatams, o išlaikyti aplinką sveiką ir natūralią bus gerokai lengviau.

2016-ųjų aplinkos kūrimo tendencijos rodo, kad savas kiemas tampa vis labiau kompleksiškas, daugiasluoksnis, todėl ir įdomesnis, gyvesnis. Ieškosime gražių pavyzdžių, kaip tendencijos atsispindi Lietuvos kiemuose.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis