Pomidorų genėjimas: video instrukcija pradedantiesiems

Pomidorų genėjimas iš pradžių atrodo sudėtingas reikalas. Tačiau pasižiūrėję šį video, tikrai suprasite, kokia logika vadovautis. O tada jau bus vieni juokai. Išnagrinėjau vieną pomidorą nuo apačios iki viršūnės ir paaiškinau, kas yra pažąstiniai ūgliai, kaip juos nugnybti, kada reikia pašalinti pomidorų lapus ir kaip tai padaryti:

Video pabaigoje parodžiau vieną gudrybę, kurią išmokau iš savo mamos – kaip nusiplauti rankas po darbo su pomidorais. Sodininkai paprastai dirba su pirštinėmis, nes su įprastu muilu “pomidorinių” rankų nenusiplausit lengvai. Bet visada naudoju tą gudrybę ir nebėra prasmės ieškoti pirštinių, kai geniu pomidorus 😉

Beje, jeigu svarstote, kokias pomidorų veisles rinktis, spauskite šią nuorodą. Čia pamatysite 18 skirtingų veislių pomidorų, kurie užaugo pernai tame pačiame šiltnamyje.

O dabar, jeigu nepatinka video formatas, pabandysiu trumpai paaiškinti pagrindinį genėjimo principą, kurį taikau.

Pomidorų genėjimas: kodėl iš viso tai reikia daryti?

Pomidorai, kuriuos mes auginame, dažniausiai yra indeterminantiniai, o tai reiškia, kad jie auga kaip vijokliai – kad ir kaip keistai tai beskambėtų. Įdomiausia tai, kad jei jiems sukurtume tobulas sąlygas, jie augtų nesustodami, pasiektų ne vieno metro aukštį.

Tačiau visi suprantame, kad mūsų klimato zonoje tos tobulos sąlygos trunka gana trumpą laiką: vasara greitai baigiasi, maisto medžiagos išsenka, užpuola ligos. Atkreipkite dėmesį, kad dažnai pomidorų sezonas pasibaigia ne todėl, kad augalas vaisių nebeaugina, o todėl, kad užėjo maras, užpuolė kenkėjai, arba tiesiog atėjo šalti orai.

Įvairių daržovių auginimo subtilybių galite išmokti iš ekspertės — kviečiame į kursus Šiuolaikinis daržas“. Tai nuotoliniai išsamūs mokymai norintiems auginti augalus ne iš nuojautos, o remiantis mokslu paremtomis žiniomis ir patyrusių sodininkų sukaupta praktika.

Turėdami ribotą laiko tarpą, norime sulaukti maksimalaus derliaus. Jeigu nesuvaldysime augalo, jis maisto medžiagas ir visą savo energiją paskirstys lapams, naujiems ūgliams, naujiems žiedynams, augantiems pomidorams. Bet kas iš to, jeigu artėjant rudeniui turėsime daug išsikerojusių šakų ir daug lapų, bet mažai vaisių? Todėl stengiamės daryti taip, kad pomidoras nukreiptų savo energiją taip, kaip mums naudingiau: kad jis užaugintų ir sunokintų daugiau vaisių.

Šalindami pažąstinius ūglius ir nebereikalingus lapus, stengiamės pasiekti, pomidorų genėjimas užtikrintų maksimalų kiekį derliaus per ribotą laiką.

Noriu atkreipti dėmesį, kad visa šita istorija skirta tik indeterminantiniams pomidorams. Tiems žemaūgiams, kurie auga kaip krūmas, pomidorų genėjimas yra nebūtinas. Plačiau, kas yra determinantiniai ir indeterminantiniai pomidorai, skaitykite čia.

Pomidorų genėjimas prasideda nuo pažastinių ūglių

Pomidorų “pažastys” – tai pažastiniai ūgliai,  kurie formuojasi tarp pomidoro stiebo ir šakelės. Iš jų vėliau išaugtų nauja šakelė, ant jos greičiausiai pamatytume naują žiedyną. Jeigu norime suvaldyti pomidorą, tokius pažastinius ūglius pašaliname. Čia pora pavyzdžių:

Pomidorų genėjimas
Pomidorų genėjimas

Jeigu mes to nepadarysime, augalas didelę dalį savo energijos resursų išnaudos žaliosios masės auginimui, o ne derliui, kuris mums šiuo atveju ir svarbiausias. O derliaus užteks ir iš esančių šakų.

“Pažastų” nugnybimas yra pomidorų priežiūros higiena. Kiekvieną kartą eidami pamatote ir nugnybiate. Tiesiog taip. Tada pamatysite juos mažučius, bus lengva nuimti nepadarius didelių žaizdų augalui. Augalai prižiūrėti, visi laimingi.

Pražiopsojus pažastinį ūglį (kaip atsitiko man ir nufilmavau video reportaže), jis užauga toks, kad nugnybti jau nebeišeis. Tokį laužiant, gali susidaryti didelės skersmens žaizdos, ilgos atplaišos. Tokį ūglį nukerpu su aštriu sekatoriumi (visada naudoju  vieną iš “Gardenos” sekatorių) ir palieku tik galiuką, kad žaizda tvarkingai uždžiūtų nepažeisdama stiebo.

Vienas ar du stiebai?

Pomidorus galima formuoti augti vienu arba dviem stiebais. Nėra vienos taisyklės: yra tokių sodininkų, kurie linkę visada auginti dviem stiebais, kiti – vienu. Aš auginu vienu stiebu, bet jeigu pomidoras pats “padiktuoja”, kad nori augti dviem stiebais, tai negi ginčytis su juo?

Pavyzdžiui, kartais pražiopsotas pažastinis ūglis išauga toks didelis ir tvirtas, ir jau žiedynus pradeda megzti – gaila kirpti jį tokį. Tada palieku jį kaip antrą stiebą ir tiesiog apsuku atskira virvute, kad prilaikytų. Kaip rišu pomidorus, papasakojau video reportaže.

O būna, kad pomidoras pats akivaizdžiai išsišakoja – tada taip pat palieku ir toliau auginu dviem stiebais. Beje, kai kurios veislės yra labiau linkusios į išsišakojimą negu kitos. Tad jeigu vienas krūmas labiau džiungliškas negu kitas, tai čia nebūtinai jūsų aplaidumo dėka – galbūt tiesiog tokia pomidoro genetika.

Pomidorų genėjimas šalinant lapų šakeles

Viskas prasideda nuo apačios: pirmoji pomidorų kekė užsimezga apačioje, pirmosios lapų šakelės auga apačioje, ligos taip pat dažniausiai pradeda pulti nuo apačios. Todėl ir genime nuo apačios.

Lapuose vyksta fotosintezė ir gaminasi maisto medžiagos, kurios maitina aukščiau esančius pomidorus – čia gal ne visai moksliškai paaiškinau, bet svarbiausia suprasti esmę. Tai reiškia, kad žydintiems ir beaugantiems pomidorams būtina palikti lapus, kurie yra žemiau, kad vaisiams užtektų jėgų augti dideliems ir skaniems. Tačiau tų lapų nereikia tiek, kad būtų panašu į mišką. Vadovaujuosi tuo:

  • Reikia bent 2 lapų šakelių po keke, kai žydi;
  • Reikia bent 1 lapų šakelės po keke, kai pomidorai užsimezgė ir auga;
  • Nebūtina palikti lapų šakelės po keke, kai pomidorai jau užaugę ir noksta.

Pavyzdys: buvo paliktos 3 lapų šakelės, bet dabar pomidorai jau užsimezgę, todėl (1) palieku, o (2) ir (3) nukerpu. Nuotraukoje (2) jau tik ką nukirptas, bet video gerai matysite viską.

pomidoru genejimas

Kai pomidorai nustos augti ir pradės nokti, tada nukirpsiu ir (1) šakelę.

Tas pats galioja ir kitiems pomidorų aukštams, t.y. stebime kiekvieną pomidorų kekę ir pagal pomidorų augimo stadiją šaliname lapus po ta keke.

Pomidorų genėjimas ne visada priklauso nuo pomidorų augimo. Kaip sakoma, yra ir papildomų salygų mažomis raidėmis. Lapus norime šalinti, kai:

  • lapai remiasi į žemę;
  • lapai atrodo nesveiki: matote dėmes, pomidorų lapai susisukę, ir pan.

Taip stengiamės anksti išvengti ligų paplitimo. Jeigu lapai kažkokie neaiškūs ir norime juos iškirpti, bet jie kaip tik po  žydinčia pomidorų keke – tada nukerpame ne visą šakelę, o dalį jos (pavyzdžiui, pašaliname tik pusę šakelės lapų).

Na kaip, atrodo sudėtinga? Tik pradėkite, ir pamatysite, kad kiekvieną kartą tik lengviau ir lengviau. O jeigu pomidorus genite vadovaudamiesi kitais principais, tai brūkštelkit čia komentaruose, juk labai įdomu!

Taip pat skaitykite:

Visi mūsų straipsniai apie pomidorus: pomidorų auginimas, veislės, terminai (determinantiniai, hibridiniai ir pan.), šiltnamio pasirinkimas ir priežiūra – visus pomidorinius straipsnius rasite paspaudę šią nuorodą.

Taip pat kviečiame į “Geltono karučio” organizuojamus kursus “Modernus sodas ir daržas”, kuriuose sodininkystės ekspertė Ingė Auželienė paprastai ir aiškiai moko visų svarbiausių auginimo principų. Kursai organizuojami kiekvieną pavasarį – kad jūsų sodas ir daržas atrodytų gražiai, o derlius būtų natūralus, sveikas, skanus ir gausus.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis