Turint sodybą su sunkiu dirvožemiu, tenka gerai pasukti galvą, kas auga molyje. Jeigu ir jūsų sklype tokia situacija, turime įkvepiantį pavyzdį ir pasiteisinusių patarimų. Svečiuojamės pas “Geltono karučio klubo” narę Justę ir Vygintą Širvintų rajone – sodyboje jie įkūrė nuostabius daugiamečius gėlynus, įrengė ąžuolų terasą, o darže augina net arbūzus.
Dešimtmečio patirtis
Justė pasakoja, kad šioje sodyboje šeimininkauti pradėjo prieš dešimtmetį. Prieš tai apie dvidešimt metų sodyba buvo apleista, tad naujakuriai gavo daug savaiminių želdinių, porą didelių medžių ir molio žemę.
Ką reiškia turėti molį sodyboje:
- Kai oras sausas, žemė kieta kaip plyta: neįmanoma net ravėti;
- Kai lietaus daugiau, žemė tampa neįeinama;
- Pavasarį ilgiau užsistovi sniegas ir vanduo, todėl padidėja rizika augalams užmirkti;
- Šaknims sunkiau augti, nes dirvožemis kietas, sunkus, mažai oro;
- Maisto medžiagų daug, tačiau jas sunku pasisavinti;
- Sausesniais periodais žemė skilinėja ir taip gali padaryti žalos augalų šaknims.
Per ilgus metus Justė išbandė įvairių būdų, kaip tokią dirvą dirbti ir joje užauginti nuostabių dalykų.
Kaip pagerinti molio dirvožemį
Laidoje “Čia mano sodas” Justė parodė, kaip gerina sunkų savo sklypo dirvožemį. Norėdama kažką sodinti, pirmiausia žemę ji supurena rankiniu kultivatoriumi. Tada Justė dirvožemį lengvina:
- Smėliu. Permaišius su smėliu, į dirvožemį lengviau pateks oras, o lietaus vanduo nutekės greičiau.
- Žvyru. Panašus poveikis, kaip ir su smėliu.
- Kompostu. Jis ne tik palengvina oro pritekėjimą, bet ir pagerina dirvožemio struktūrą. Justė dažniausiai naudoja pievagrybių kompostą kartu su smėliu arba žvyru.
- Mulčiuojant. Tai – taip pat pasiteisinęs dirvožemio gerinimo būdas, nes po mulčio sluoksniu gaminasi natūralus organikos sluoksnis, kuris dirvožemiui – labai naudingas.
- Renkantis anksčiau auginimui naudotus plotus. Justė nevengia įrengti gėlynus ten, kur prieš kelerius metus buvo daržas ir žemė jau buvo gerinta.
Taip paruoštoje molio žemėje pasodinti augalai jausis gerai ir labiau tikėtina, kad augs sėkmingai.
Augalų “vaikų darželis” – eksperimentų erdvė
Kai kuriuos augalus Justė daugina pati, juos pirmiausia sodina į lysvę-“vaikų darželį”, kur augalus išsibando, stebi jų augimą. Tai – pasiteisinęs būdas eksperimentuoti su augalais, kai neaišku, kas auga molyje.
Vienas iš sėkmingų “vaikų darželio” eksperimentų – kraujalakės. Šis gražus augalas išlieka dekoratyvus iki sezono pabaigos, gražiai atrodo iki pat šalnų. O net ir žiemą pumpurėliai išsilaiko ir atrodo labai dailiai. Justė siūlo kraujalakę derinti prie kitų aukštaūgių augalų, kad jie vienas kitam būtų atrama.
O štai plačialapis dirsūnas, nors ir, pasak literatūros, molį turėtų toleruoti, visgi Justės sodyboje auga gana sunkiai. Tad jos “vaikų darželio” idėja – labai praktiška, nes ne visada verta pasitikėti katalogais, kurie sako, kad augalas molyje tikrai augs.
Kas auga molyje? Pasiteisinę Justės gėlyno deriniai
Vieną gražiausių savo gėlynų Justė įrengė pasinaudodama po statybų likusios žvyro krūvos likučiais. Juos permaišiusi su dirvožemiu, moteris čia įsirengė gėlyną, kuriame puikuojasi:
- Smailiažiedžiai lendrūnai ‘Karl Foerster’,
- Dėmėtieji kemerai ‘Riesenschirm’,
- Ežiuolės,
- Rudeninis mėlitas.
Kemerus savo gėlynuose Justė itin mėgsta – molio dirvoje jie jaučiasi puikiai. Tai – vienas mėgstamiausių jos gėlynų augalų, kuriuos derina su smailiažiedžiais lendrūnais ‘Karl Forester’, miskantais. Tokį derinį Justė stengiasi atkartoti daugelyje gėlynų, taip kurdama vientisumą, harmoniją visoje sodyboje.
Didelė ąžuolų terasa
Šioje sodyboje ant molio prabangiai atrodo ąžuolai. Savininkai juos išsaugojo, integravo į didelę terasą ir džiaugiasi neįtikėtinai gražiu rezultatu.
Kodėl pasirinkta būtent didelė terasa ir joje palikti ąžuolai? Justė pasakoja, kad šioje vietoje žemė – nelygi, o pavasarį, rudenį, žiemą būna labai šlapia, vien balos, tad jei ne terasa, ši molinga aikštelė būtų mažai naudojama.
Terasą savininkai įsirengė jau prieš penkmetį ir tikina, kad ąžuolai joje jaučiasi labai gerai. Tiek drėgmės, tiek maisto medžiagų jie gauna pakankamai.
Derlingas daržas molingame sklype
Sodybos šeimininkas Vygintas arbūzų lauką įsirengė pačiame prasčiausiame sklypo šone – kur molis itin sunkus. Tačiau derliumi jis gali didžiuotis – dirvoje dera sultingi, mėsingi ir kvapnūs arbūzai. Arbūzams žemę Vygintas gerina į duobeles pridėdamas smėlio ir pievagrybių komposto.
10 Vyginto patarimų sėkmingam arbūzų auginimui galite paskaityti šiame straipsnyje.
Arbūzų tarplysviuose auga avižos, tačiau jos čia atsidūrė visai netikėtai. Kai šeimininkai galvojo, ką daryti, kad neaugtų žolė, ištiesė senų šiaudų rulonų, o iš jų pasisėjo avižos. Pasirodo, arbūzams avižų draugija labai patinka – aukštaūgės užstoja arbūzus nuo vėjo, jie mėgsta už avižų kabintis.
Molyje tikrai įmanoma auginti nuostabius augalus bei sodo gėrybes – tereikia eksperimentuoti. Justės sodyba – geriausias pavyzdys, kad paieškojus, kas auga molyje, galima pasiekti nuostabių rezultatų.
Laida parengta pagal LRT laidą “Čia mano sodas”.
TAIP PAT SKAITYKITE:
„Redos daugiametis gėlynas prie namo: sukūrė po kursų“
„6 sklypo dizaino patarimai: ką pritaikė kursų dalyvė Asta„
SUSIJĘ KURSAI:
„Sodybos apželdinimas“ – jei turite sodybą ir norite ją atnaujinti – šie kursai kaip tik Jums. Po jų jau turėsite konkretų planą, ką ir kaip pakeisti savo sklype.