Arbūzų auginimas Vygintui iš Širvintų rajono gerai sekasi jau ne pirmus metus. Laidoje “Čia mano sodas” jis parodė, kokius sultingus arbūzus užaugina tiesiog lysvėje, o čia paprašėme pasidalinti ir arbūzų auginimo patarimais naujam sodininkui. Nuo sėklų iki tręšimo – visa instrukcija arbūzų auginimui yra žemiau.
Arbūzų augintojams pravers kursai „Šiuolaikinis daržas“. Tai — šiuolaikiniai sodo ir daržo kursai, kuriuose išmoksite užsiauginti gausų derlių natūraliais būdais.
Vygintas pasakoja, kad tai – šiltų kraštų augalas, labiausiai paplitęs Afrikos žemyne. Šiuo metu išvesta veislių, pritaikytų ir vėsesniam klimatui. Patirtis parodė, kad užsiauginti arbūzų Lietuvoje – misija įmanoma. Bet sėkmingam derliui sulaukti, įberti sėklą į žemę nepakanka, būtina pasiruošti sodinukus iš anksto.
Vygintas įsirengė arbūzų lauką ten, kur jo sodyboje sunkus, molingas dirvožemis. Vygintas teigia, kad tokį dirvožemį reikia gerinti:
- Žemė pirmiausiai buvo sufrezuota.
- Su plūgu buvo padarytos vagelės.
- Įrengta laistymo sistema.
- Uždengta plėvele.
- Išgręžus skyles, į jas įdėtas smėlis ir pievagrybių kompostas.
- Tik tada sodinti arbūzų daigai.
Jei norite paskaityti apie Vyginto šeimos sodybą ir tai, kaip jie susitvarkė su molio dirvožemiu, kokie molyje augantys augalai jiems pasiteisino bei kaip atrodo jų vešlūs gėlynai, skaitykite paspaudę čia.
10 patarimų arbūzų auginimui iš Vyginto patirties:
Kaip sėti arbūzų sėklas
- Tinkama sėkla. Sėkmingas arbūzų auginimas prasideda nuo sėklos. Sėklas Vygintas pataria pirkti specializuotose, patikimose parduotuvėse. Iš valgyto arbūzo paimta sėkla gali ir neišdygti, o išdygęs augalas subrandinti ne tokius kokybiškus ir skanius vaisius.
- Daiginimo laikas. Arbūzų sėklas pradėti daiginti rekomenduojama ne anksčiau nei balandžio 10-20 diena. Sėklos pamirkomos vandenyje ar vandens ir kalio permanganato tirpale. Sudygusias sėklas perkeliame į vazonėlius su substratu. Geriausia naudoti daigams skirtą substratą.
- Vazonas. Arbūzas nemėgsta persodinimo, todėl labai svarbu iš karto parinkti tinkamo dydžio vazoną. Rekomenduojama naudoti ne mažesnius nei 1l talpos vazonėlius. Į vieną vazonėlį sodinti 1 sėklą.
Kaip persodinti ir toliau auginti daigus
- Šviesa. Sėklų daiginimo etape nebūtina gera šviesa, tačiau arbūzų daigams ji turi būti intensyvi. Labai svarbu, kad daigai neištįstų. Todėl, jei turima palangė tamsi, reikia naudoti papildomą apšvietimą.
- Temperatūra. Daiginant sėklas temperatūra turėtų būti ne žemesnė nei 22 °C. Sudygusius daigus rekomenduojama auginti ne aukštesnėje nei 20 °C temperatūroje.
- Šiltnamis ar lysvė? Labai dažnai tenka girdėti, kad arbūzams auginti būtinas šiltnamis. Šiltnamis tikrai nėra tinkamas pasirinkimas. Arbūzams be saulės ir šilumos yra labai svarbi ir rasa, todėl arbūzus labiausiai tinka auginti lauke.
- Lysvės paruošimas. Arbūzai nemėgsta ravėjimo. Augdami jie trapiais ūsiukais apsiveja šalia užaugusias piktžoles, tad ravint galima pažeisti augalą ir jis žus. Todėl ruošiant lysvę patogu naudoti plėvelę. Į dirvožemį labai gerai įmaišyti komposto. Jei žemė sunki, molis, įterpti smėlio ar smulkaus žvyro.
- Persodinimas į nuolatinę vietą. Vygintas daigus vazonėliuose jau nuo balandžio vidurio augina nešildomame šiltnamyje, tad daigai būna gerai užgrūdinti, prieš persodinant į lysvę. Persodinus į lysvę Vygintas jų nedengia, nebent pranašauja šalnas (o tai kartais pasitaiko net ir birželio pradžioje). Tačiau jei daigai buvo auginami tik patalpoje, juos persodinus kurį laiką pataria dengti ne tik nuo šalčio, bet ir nuo saulės nudeginimų.
Pats Vygintas stengiasi į lysves juos persodinti tik tada, kai yra praėjęs šalnų pavojus. Orientacinis laikas – nuo gegužės vidurio iki birželio vidurio. Jei po persodinimo pranašaujamos šalnos, augalus būtina pridengti, pavyzdžiui, agrodanga.
Persodinimo metu labai svarbu nepažeisti šaknų sistemos.
Arbūzų auginimas lysvėje – kada laistyti ir tręšti
- Laistymas. Pasodintus augalus būtina gerai palaistyti. Arbūzai nemėgsta užmirkimo, todėl laistant daigus labai svarbu nepadauginti. Laistyti arbūzus rekomenduojama iki Joninių, tačiau jei vyrauja labai alinančios sausros, Vygintas juos palaisto ir vėliau. Per sezoną laisto apie 4-5 kartus.
- Tręšimas. Tinkamam augalo vystymuisi reikalingos azoto trąšos, o vaisių mezgimui – kalio trąšos. Pirktinėmis azoto trąšomis arba dilgėlių raugu Vygintas arbūzus patręšia 10 dienų po persodinimo. O dar po trijų savaičių tręšia kalio trąšomis arba pelenų raugu.
Dėkojame Vygintui, kuris pasidalino patarimais iš ilgametės patirties, kad ir jūsų arbūzų auginimas būtų sėkmingas. Užsiauginti arbūzus Lietuvoje, lysvėje – tikrai įmanoma.
TAIP PAT SKAITYKITE:
„Stilingas šiltnamis Vilniaus rajone — užsimanysite ir jūs tokio“
„Kaip įsirengti pakeltas lysves: instrukcija pradedantiesiems“
SUSIJĘ KURSAI:
„Šiuolaikinis daržas“ — šiuolaikiniai sodo ir daržo kursai, kuriuose išmoksite užsiauginti gausų derlių natūraliais būdais.
„Mano sodo dizainas“ — tai kursai, skirti turintiems kelių – keliolikos arų sklypą. Juose padėsime suvokti svarbiausius šiuolaikiško dizaino principus ir pritaikyti juos savo konkrečiam sklypui. Kalbame ne apie konkrečius augalus, o apie viso sklypo suplanavimą. Kursų metu dalyviai kuria eskizus iškart ant savo brėžinių — labai praktiška!