Hortenzijų genėjimas: instrukcija, kada ir kaip genėti

Hortenzijų genėjimas būtinas, kad krūmas atrodytų tvarkingai, o vasarą pasipuoštų žiedais. Bet kaip tiksliai tai daryti: tiesiog nukirpti žiedynus, ar nurėžti iki pat žemės? Ar rudenį, ar pavasarį? Kartu su Vaiva Maroziene, želdynų specialiste ir „Geltono karučio“ kursų lektore, parodėm viską aiškiai ir paprastai:

Hortenzijų genėjimas nėra sudėtingas darbas, tik reikia žinoti kelias pagrindines taisykles ir suprasti genėjimo tikslą. Tad žemiau surašiau, kaip tiksliai genėti:

KADA GERIAU GENĖTI: RUDENĮ AR PAVASARĮ?

Visas hortenzijas galima genėti tiek rudenį, tiek pavasarį. Bet hortenzijos net ir žiemą gali puošti jūsų gėlyną, nes sudžiūvę žiedynai atrodo labai dekoratyviai.

Šluotelinės hortenzijos dekoratyvios išlieka per visą žiemą. Nuotr. L. Liubertaitė
Šluotelinės hortenzijos dekoratyvios išlieka per visą žiemą. Nuotr. L. Liubertaitė

Jeigu šalia auga aukštesni varpiniai augalai, tokie kaip miskantai ar melvenės, kiemą visą šaltąjį sezoną puošia nuostabi augalų kompozicija. Štai kodėl skubėti ir kirpti rudenį tikrai nebūtina. Atėjus pavasariui, galima sutvarkyti ir hortenzijas, ir varpinius augalus (apie jų priežiūrą pavasarį galite paskaityti čia).

Išsamiau su varpiniais augalais susipažinti galite mūsų mokymuose „Varpinių augalų dizainas“, kuriuos dėsto Vaiva Marozienė. Mokymų metu išgirsite, kokias funkcijas varpiniai augalai atlieka želdyne, pamatysite daug pavyzdžių iš Lietuvos ir sužinosite, kaip kurti derinius su šiais augalais. Kursai vyksta internetu, tad pradėti galite jums patogiu metu.

ŠLUOTELINIŲ HORTENZIJŲ GENĖJIMAS: PAGRINDINĖ TAISYKLĖ

Šluotelinės hortenzijos – nuostabūs augalai, nes yra labai nereiklūs, greitai auga, o purūs ir gausūs jų žiedynai šviečia iš tolo (daugiau apie šluotelines hortenzijas ir jų veisles spauskite skaityti čia).

Bet kad bujotų ir gausiai žydėtų, jas būtina tinkamai genėti. Šluotelinės hortenzijos gali būti genimos įvairiai, priklausomai nuo to, kokio tikslo siekiame – apie tai netrukus. Bet kuriuo atveju būtina laikytis vienos svarbios taisyklės:

  • Nenukirpti naujos šakos ties viduriu!

Jeigu kirpdami paliksite galiuką, tai krūmas jį pats nudžiovins, iki jo esantiems pumpurams duos signalą, kad sprogtų ir augintų naujas šakas. Jei kirpsite ties šakos viduriu, krūmas ilgai džiovins šaką ir gali „nesuprasti“, kad apačioje esančius pumpurus reikia budinti. Todėl augalas ateinantį sezoną gali visai nežydėti.

Dėl šios priežasties šluotelinių hortenzijų geriau negenėti rutulio forma, kaip kokių lanksvų, nes tikrai nebūtinai pataikysite nukirpti ten, kur reikia.

Žemiau pateikti trys pagrindiniai būdai, kaip tinkamai genėti šluotelines hortenzijas, priklausomai nuo jų augimo sąlygų ir genėjimo tikslo.

1 BŪDAS: KAI GRUNTAS SKURDUS, O TIKSLAS – TVARKINGAS KRŪMAS

Kai šluotelinė hortenzija auga skurdžiame grunte, kur nėra pakankamai drėgmės, jos genėjimas yra itin paprastas. Viskas, ką reikia padaryti, tai:

  • Nukirpti nudžiūvusius žiedus.
Nukirpkite sudžiūvusius šluotelinių hortenzijų žiedus. Nuotr. L. Liubertaitė
Nukirpkite sudžiūvusius šluotelinių hortenzijų žiedus. Nuotr. L. Liubertaitė

Tokiu būdu jūsų hortenzija turėtų žydėti gausiai, bet smulkesniais žiedais, o krūmas atrodys tvarkingai.

2 BŪDAS: KAI GRUNTAS DERLINGAS, O TIKSLAS – DIDELI ŽIEDAI

Kai hortenzijos auga derlingame grunte, kur drėgmės pakanka, galima labiau pažaisti su žiedų dydžiu. Jeigu norite, kad žiedų būtų mažiau, bet jie būtų įspūdingai dideli:

  • Šakelę kirpkite palikdami ant jos dvi pumpurų juosteles. Kitaip tariant, atskaičiuokite du pumpurus nuo šakelės pagrindo ir virš antrojo nukirpkite aštriu sekatoriumi.
Labai svarbu genėti kokybiškais įrankiais. Aš naudoju „Gardenos“ sekatorių. Nuotr. L. Liubertaitė
Labai svarbu genėti kokybiškais įrankiais. Aš naudoju „Gardenos“ sekatorių.

3 BŪDAS: KAI KRŪMAS SENAS, O TIKSLAS – JĮ ATJAUNINTI

Jeigu šluotelinių hortenzijų krūmą auginate jau daug metų, turbūt pastebite, kad kasmet jo šakelės ir žiedai ėmė smulkėti. Tokiu atveju galite apgenėti stipriau, kad krūmas atsijaunintų:

  • Stambesnes šakas nukirpkite virš pirmojo pumpuro;
  • Smulkiausias šakeles visai pašalinkite.
Stipriai apgenėtas šluotelinės hortenzijos krūmas ateinantį sezoną atgims nauja jėga. Nuotr. L. Liubertaitė
Stipriai apgenėtas šluotelinės hortenzijos krūmas ateinantį sezoną atgims nauja jėga. Nuotr. L. Liubertaitė

Šie trys genėjimo būdai tinka tik šluotelinėms hortenzijoms, nes jos žydi ant pirmamečių ūglių. Tai reiškia, kad šiais metais išaugusios šakelės sukraus žiedus tais pačiais metais.

Šluotelinės hortenzijos ūgliai. Nuotr. L. Liubertaitė
Šluotelinės hortenzijos ūgliai. Nuotr. L. Liubertaitė

Tuo tarpu didžialapių ir šviesiųjų hortenzijų genėjimas yra kitoks. Tad dabar apie jas.

DIDŽIALAPIŲ HORTENZIJŲ GENĖJIMAS

Didžialapės hortenzijos (rožinės, violetinės, mėlynos) žydi ant antramečių ūglių, todėl jų genėti taip, kaip šluotelinių, jokiu būdu negalima.

Didžialapes hortenzijas reikia genėti kitaip nei šluotelines. Nuotr. L. Liubertaitė
Didžialapes hortenzijas reikia genėti kitaip nei šluotelines. Nuotr. L. Liubertaitė

Šias hortenzijas tvarkykite taip:

  • Pašalinkite tik žiedus;
  • Kirpkite visai arti žiedo, kad nepažeistumėte viršutinių pumpurų.

Jeigu nukirpsite šakas, tais pačiais metais naujos užaugs, tačiau žiedų nesitikėkite – jų reikės palaukti dar vienerius metus.

ŠVIESIŲJŲ HORTENZIJŲ GENĖJIMAS

Šviesiosios hortenzijos – tai tos, kurios auga dažnoje sodyboje. Balti žiedynų bumbulai atpažįstami iš tolo. Jų tvarkymas yra labai paprastas:

  • Kirpkite beveik iki pat žemės – užtenka palikti  maždaug sprindžio aukščio stiebus.
Šviesioji hortenzija. Nuotr. L. Liubertaitė
Šviesioji hortenzija. Nuotr. L. Liubertaitė

Nors šį darbą daug kas linkę atlikti rudenį, tačiau nieko neatsitiks, jeigu sudžiūvusius bumbulus paliksite žiemos grožiui, o nukirpsite juos pavasarį.

ĮVAIRIŲ HORTENZIJŲ RASITE EMEDELYNAS.LT:

Štai ir viskas. Tad jeigu jūsų hortenzijos dar negenėtos, nieko nebelaukit, apsiginkluokit aštriu sekatoriumi ir pirmyn į gėlyną. O tada jau laukit naujojo sezono žiedų.

Ačiū „Gardenai už bendradarbiavimą kuriant šį straipsnį bei aštrius ir kokybiškus įrankius, kurie visada palengvina darbus sode, darže ir gėlyne.

TAIP PAT SKAITYKITE:

Šluotelinės hortenzijos – žydintys krūmai be rūpesčių“

„Varpinių augalų priežiūra pavasarį: aiški instrukcija“

„Kas yra natūralistiniai gėlynai: paprastai ir aiškiai“

SUSIJĘ KURSAI:

Natūralistinis gėlynas“ – šiuose kursuose sužinosite šiuolaikinio augalų dizaino principus ir kursite savo asmeninį gėlyną. Galima registruotis į kursus grupėse arba internetu.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis