Šluotelinės hortenzijos – žydintys krūmai be rūpesčių

Vieni augalai trumpai žydi, kiti daug serga, kiti anksti nuruduoja, kitus reikia žiemai dengti – tai ar yra tokių augalų, kurie augtų be rūpesčių? Taip! Vieni iš tokių – tai šluotelinės hortenzijos. Jos ne tik puikiai auga, užima nemažą plotą, bet ir gausiai žydi stambiais žiedynais. Apie jas papasakojo Lina Puodžiūtė, kraštovaizdžio architektė, modernių apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ lektorė. Žiūrėkite video arba skaitykite straipsnį žemiau:

KAIP ATRODO ŠLUOTELINIŲ HORTENZIJŲ ŽIEDAI

Šluotelinės hortenzijos (lot. Hydrangea paniculata) žydi stambiais kiaušiniškais žiedynais, kiekvieną iš jų sudaro itin daug mažų žiedukų. Dažniausiai žiedynai būna gelsvi ar žalsvi, laikui bėgant keičia spalvą į rausvą. Tačiau vienos taisyklės nėra – skaitykite toliau, kad sužinotumėte veislių skirtumus ir būtų lengviau pasirinkti. Yra tokių veislių, kur žiedynai itin balti, o yra tokių, kurie palaipsniui nusidažo raudonai. Tačiau visais atvejais svarbu tai, kad žiedynai būna stambūs ir jų yra daug.

Šluotelinės hortenzijos – kokią jų veislę bepasirinktumėte, jos džiugins jus savo gausiais žiedynais. Nuotraukoje 'Limelight' veislės hortenzija. Nuotr. aut. Lina Puodžiūtė
Šluotelinės hortenzijos – kokią jų veislę bepasirinktumėte, jos džiugins jus savo gausiais žiedynais. Nuotraukoje ‘Limelight’ veislės šluotelinė hortenzija. Nuotr. aut. Lina Puodžiūtė

DIZAINAS: KUR TINKA ŠLUOTELINĖS HORTENZIJOS

Dėl didelio kiekio stambių žiedų darom išvadą, kad hortenzijų krūmai ir žiedynai matomi iš toli. Tai labai svarbu, kai renkame vietą hortenzijoms kieme. Vadinasi, galime sodinti jas kiemo gilumoje, tolimiausiame kampe – žiedynai švies iš toli. Smulki faktūra ir perregimi augalai tinka prie pat terasos, kur galime sėdėti ir čia pat žiūrėti. O stambių faktūrų augalus sodinkite toliau, kad galėtumėte grožėtis visu krūmu, ar net keliais.

Sodo projektavimo pagrindų galite išmokti mūsų kursuose „Mano sodo dizainas“. Juose susipažinsite su dizaino dėsniais, projektavimo eiga, galiausiai patys kursite tiesiai ant savo sklypo plano. Ir pamatysite, kad apželdinimo projektas – sudėtinga, bet tikrai įveikiama ir labai įdomi užduotis.

Šluotelinių hortenzijų krūmai, priklausomai nuo veislės, užauga nuo 0,8 m iki 3 m aukščio ir pločio. Tai didelis privalumas sodyboje. Jeigu turite daug erdvės, nušaunate du zuikius: ir nemažą plotą padengiate, ir žiedynai matomi iš tolo. Hortenzijų gyvatvorė – dar įspūdingiau! Žydi jos ilgai, žiedynus galima palikti net per žiemą, todėl grožis bus matomas ilgai.

HORTENZIJOS NEDIDELIUOSE SKLYPUOSE

Šluotelinės hortenzijos nedideliuose sklypuose puikiai tinka reprezentacinėje zonoje, kitaip tariant, prie įvažiavimo arba įėjimo. Šioje zonoje augantys augalai turi atitikti keletą kriterijų: jie turi būti dekoratyvūs ilgą laiką, turi būti atsparūs ligoms ir kenkėjams, ir kad nereikėtų dengti jų žiemą. Reprezentacinė zona – tai tarsi kiemo vizitinė kortelė. Nesinorėtų, kad matytųsi kenkėjų nugraužti lapai, kad žiemą stirksotų kauburiai su apdangalais. Šluotelinės hortenzijos atitinka anksčiau paminėtus kriterijus ir puikiai tiktų kiemo priekinėje dalyje.

Be to, hortenzijos gana atsparios taršai, tad jos gali puošti ir sklypą, kuris yra miesto centre.

ŠLUOTELINIŲ HORTENZIJŲ VEISLĖS

Su Lina Puodžiūte apžvelgėme keletą veislių, kurias galima įsigyti Lietuvoje. Rinkitės ne tik pagal žiedyno stambumą ir spalvą, bet ir pagal krūmo aukštį bei plotį.

Pavyzdžiui, šluotelinė hortenzija Levana gali išaugti iki 3 m, ‘Tardiva’ – 2,5 m (ji pradeda žydėti kiek vėliau nei kitos), ‘Great star’ ir ‘Pink diamond’ – iki 2 m. Būtinai pasidomėkite ir atitinkamai parinkite tinkamą vietą. Hortenzijų šaknys užims panašiai vietos, kiek ir antžeminė dalis, dažnu atveju ir dar plačiau. Todėl nors sodinukas dabar atrodo mažas, planuokite tokius atstumus tarp augalų, tarsi krūmas jau būtų didelis.

Šluotelinė hortenzija 'Levana'. Jos krūmas gali išaugti iki 3 m. aukščio.
Šluotelinė hortenzija ‘Levana’. Jos krūmas gali išaugti iki 3 m. aukščio. Nuotr. aut. Lina Puodžiūtė
Šluotelinė hortenzija 'Great star'.
Šluotelinė hortenzija ‘Great star’. Šios veislės krūmas taip pat auga aukštas – gali siekti 2 m. Nuotr. aut. Lina Puodžiūtė
Šluotelinė hortenzija 'Tardiva', auga iki 2,5 m aukščio. Šios veislės krūmai pradeda žydėti vėliau nei kiti.
Šluotelinė hortenzija ‘Tardiva’, auga iki 2,5 m aukščio. Šios veislės krūmai pradeda žydėti vėliau nei kiti. Nuotr. aut. Lina Puodžiūtė 
Dar viena šluotelinių hortenzijų veislė – 'Pink diamond'.
Dar viena šluotelinių hortenzijų veislė – ‘Pink diamond’. Nuotr. aut. Lina Puodžiūtė 

Reikia ne tokių stambių šluotelinių hortenzijų? Prašom, rinkitės iš tokių kaip ‘Limelight’ (žalsvi ir balti žiedyno atspalviai, 1,5-2 m), ‘Vanille Fraise’ (balta keičiasi į rožinę, 1,5 m),  ‘Wim’s Red’ (balta keičiasi į raudoną, 1,5 m), arba rinkitės visai kompaktišką šluotelinę hortenziją ‘Bobo’ (1-1,2 m)

Ieškote kiek mažesnės šluotelinės hortenzijos? Tuomet rinkitės 'Limelight' veislę., kuri auga iki 1,5-2 m aukščio.
Ieškote kiek mažesnės šluotelinės hortenzijos? Tuomet rinkitės ‘Limelight’ veislę, kuri auga iki 1,5-2 m aukščio. Nuotr. aut. Lina Puodžiūtė 

SĄLYGOS, TINKANČIOS ŠLUOTELINĖMS HORTENZIJOMS

Svarbiausia parinkti joms saulėtą vietą ir užtikrinti turtingą dirvą bei pakankamai drėgmės. L. Puodžiūtė sako, kad šluotelinės hortenzijos yra nereiklus augalas, todėl jos tinka pradedantiesiems arba tiems, kurie neturi itin daug patirties, su jomis labai sunku suklysti. Jeigu hortenzijos augintos vazonuose, o ne iškastos tiesiai iš grunto plikomis šaknimis, galite sodinti jas bet kuriuo metų laiku, net ir žydinčias. Parinkite saulėtą vietą, duobėje žemę permaišykite su kompostu ir sodinkite. Jeigu turite laistymo sistemą, hortenzijoms drėgmės režimas patiks.

Kruopštūs sodininkai peržydėjusius žiedus nukarpo, tačiau tai ne augalo higienos, o žmogaus požiūrio klausimas. Sodyboje tikrai nevarkite, o nedideliame sklype, kur hortenzija yra kaip akcentinis augalas, gal ir vertėtų nužydėjusius žiedus sutvarkyti. Kita vertus, kai kurių veislių hortenzijų žiedynai nužydėję labai gražiai sudžiūva ir tokie išstovi vos ne iki pavasario. Todėl natūralistinio stiliaus gerbėjai gali juos tiesiog palikti per žiemą.

Nužydėjusių žiedynų nukarpyti nebūtina, tai daugiau grožio klausimas.
Nužydėjusių žiedynų nukarpyti nebūtina, tai daugiau grožio klausimas. Nuotr. aut. Lina Liubertaitė 
Šluotelinės hortenzijos žydi ilgai, tad galėsite žiedais džiaugtis iki pat žiemos (galima palikti žiedynus net ir per žiemą)
Šluotelinės hortenzijos žydi ilgai, tad galėsite žiedais džiaugtis iki pat žiemos (o galima palikti žiedynus net ir per žiemą). Nuotr. aut. Lina Liubertaitė 

Jeigu vieta yra pusiau pavėsyje ar pilname pavėsyje, šluotelinės hortenzijos gali žydėti vėliau ir ne taip gausiai. Geriau pasidomėkite šviesiosiomis hortenzijomis (čia tos, kurios žydi apvaliais žiedynų bumbulais ir tradiciškai auginamos sodybose) arba laipiojančiomis hortenzijomis (žiedynai šviesūs, sudaryti iš daugelio šviesių žiedukų). Jos puikiai jausis pavėsyje.

Šis straipsnis taip pat buvo publikuotas portale Lrytas.lt

Taip pat skaitykite:

“Augalai, kurie žydi madingiausia 2017-ųjų metų spalva” 

“Gražuolė magnolija: kaip išsirinkti, pasodinti ir prižiūrėti”

Susiję apželdinimo kursai:

Lina Puodžiūtė dėsto kursuose “Mano sodo dizainas”, kuriuose dalyviai mokosi susikurti stilingą ir patogią aplinką savo kieme. Grupės nedidelės, dalyviai kursų metu kuria dizainą ant savo sklypo brėžinio. Nebūtina turėti specialių įgūdžių ar priemonių. Daugiau.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis