Gražuolė magnolija: kaip išsirinkti, pasodinti ir prižiūrėti

Magnolija – daugelio svajonė, kiemo pažiba, akį traukiantis akcentas. Magnolija – tai medis arba krūmas, pavasarį, dar prieš išleidžiant lapelius, apsipilantis gražiais stambiais žiedais – kas gali būti įspūdingiau? Ar galima juos auginti Lietuvoje? Žinoma, pasižiūrėkime, ką reikia žinoti.

Pasižiūrėkite video iš VU botanikos sodo Vilniuje, Kairėnuose, kur vieną gražią gegužės mėnesio dieną apėjom ir apkalbėjom čia augančias magnolijas kartu su žavinga botanikos sodo darbuotoja Gintarėle Jurkevičiene:

Pasigrožėkite magnolijomis šiame video reportaže, o toliau surašiau viską, ką reikia žinoti apie magnolijų auginimą.

PASIRINKITE TINKAMĄ VEISLĘ

Magnolijų yra įvairiausių, bet ne visos gerai žiemoja Lietuvoje. Laimei, mūsų klimato sąlygomis gali gražiausiai sau augti Žvaigždinė magnolija (arba vad. Žvaigždėtoji magnolija, lot. Magnolia Stellata). Ji auga kaip krūmas, šakos išsišakoja jau nuo pat apačios, o dideli stambūs žiedai primena žvaigždes. Nuostabaus grožio!

Magnolija
Žvaigždinė magnolija VU botanikos sode. Nuotr. L.Liubertaitė

Jei turite daugiau vietos, neabejokite ir rinkitės Japoninę magnoliją (lot. Magnolia Cobus). Ji auga kaip medis, todėl erdvės reikės daugiau, bet ir įspūdis nepalyginti didesnis. Įsivaizduokite, kai dar tik skleidžiasi pirmieji kuklūs pavasario žiedeliai, štai didelis medis, šviečiantis iš tolo savo nuostabių didelių žiedų gausa.

Magnolija
Jaoninė magnolija (lot. Magnolia Cobus) auga kaip medis. Nuotr. L.Liubertaitė

Dauguma magnolijų žydi balandžio mėnesį, jų žydėjimas įspūdingas ne tik dėl didelių žiedų, bet ir dėl to, kad žydi dar net nepradėjus sprogti lapams. Videoreportaže pasižiūrėkite, kaip atrodo žvaigždinės magnolijos ir įspūdinga japoninė magnolija, kurios auga VU Botanikos sode Vilniuje. Apie jų auginimą reportaže pasakoja Gintarėlė Jurkevičienė.

Kaip išsirinktus augalus suderinti tarpusavyje dalinamės „Augalų komponavimo dirbtuvėse“. Čia išmoksite kurti harmoningą kompoziciją, kurioje medžiai, krūmai ir dekoratyviniai augalai bus suderinti pagal dizaino dėsnius.

Kitu metų laiku magnolijos atrodo gerai dėl savo formos (platus tvarkingas krūmas arba didelis taisyklingos lajos formos medis) ir dėl žvilgančių tamsiai žalių lapų.

Magnolijų rūšių yra įvairiausių, entuziastai augina ir Sulanžo magnoliją, Agurkinę, ir įvairias kitas rūšis. Tačiau vienos yra lepesnės, kitos negali pasigirti žiedų gausa, o su dviem pirmosiomis, kurias paminėjau, rūpesčių mažiausia.

Magnolija
Žvaigždinė magnolija – nuostabaus grožio žiedai. Nuotr. L.Liubertaitė

KAIP IŠSIRINKTI MAGNOLIJĄ PREKYBOS VIETOJE

Kai nusprendėte, kokios magnolijos jums reikia, telieka išsirinkti gerą sodinuką. Visų pirma atkreipkite dėmesį į etiketę – joje turi būti ne tik gražus paveiksliukas, bet ir tikslus veislės pavadinimas, įskaitant ir lotynišką.

Nėra pavadinimo? Vadinasi, perkate tik paveiksliuką, rizikuojate gauti tokią, kuri sunkiai žiemoja Lietuvoje. Pasiskaitykite, kas parašyta etiketėje, paieškokite daugiau informacijos internete arba kataloguose, kad būtumėt tikri, ko tikėtis iš savo pirkinio.

Magnolijų šaknys yra labai trapios. Vadinasi, rizikinga pirkti jas plikomis šaknimis, t.y. tiesiog iškastas iš grunto. Šaknys gali būti pažeistos iškasimo metu, galite ir patys pažeisti, kai sodinsite. Todėl ieškokite tik tokių, kokios buvo auginamos vazone. Tada galėsite atsargiai ištraukti šaknis kartu su visu žemių gumulu ir atsargiai perkelti į duobę.

Tiek šaknys, tiek ir antžeminė dalis yra jautri pažeidimams. Todėl apžiūrėkite sodinuką ir nepirkite:

  • jeigu matote kamieno ar šakų pažeidimus,
  • jei šakos keistos spalvos, dėmėtos,
  • jei šakos kryžiuojasi,
  • jei lapai keistos spalvos, dėmėti,
  • jei šaknys rudos ar pajuodusios.

Dėl šaknų apžiūrėjimo, patys prekyvietėje sodinukų iš vazonų netraukite – paprašykite, kad tai padarytų pardavėjas. Jei ištraukus matosi baltos tvirtos šaknys, viskas gerai. Jei šaknys tamsios, vadinasi, negyvybingos. Jei matosi, kad šaknys susisukusios ratu, geriau pasirinkite kitą sodinuką.

KAIP IŠSIRINKTI TINKAMĄ VIETĄ MAGNOLIJAI

Magnolijai patinka būti palepinamai, todėl skirkite jai pakankamai erdvės. Jei tik bus šalia stambesnių medžių arba aukštas pastatas, magnolija nežydės taip gražiai ir gausiai, kaip galėtų (videoreportaže yra pavyzdys).

Kaip jau supratote, magnolijai būtina užtikrinti daug saulės šviesos. Bet ir pomedyje neprisodinkite daug augalų, leiskite magnolijai būti tos erdvės karaliene.

Magnolija
Magnolija

Dirva turi būti derlinga, bet kartu ir laidi, neužmirkstanti. Be to, magnolijai patiktų šiek tiek rūgštesnė dirva. Todėl sodindami į duobę galite įmaišyti šiek tiek durpių. Jos parūgštins dirvą ir kartu suteiks purumo, įleis daugiau oro prie šaknų. Rūgšti dirva nėra būtinybė, bet jei norite palepinti šią karalienę, kodėl gi ne.

Ir nepamirškite laistymo. Jei vieta labai sausa, turėsite vargo. O jei turite įsirengę laistymo sistemą, nutieskite ir magnolijai, ji jums tikrai atsidėkos.

Ir svarbiausias dalykas, kai renkatės vietą kieme – duokite jai daug dėmesio ir garbės, sodinkite matomiausioje vietoje. Apželdinimo kursuose “Mano sodo dizainas” vis kyla diskusijų, koks augalas tiktų reprezentacinėje kiemo zonoje, prie įėjimo. Magnolija – puiki pretendentė būti matomiausioje vietoje.

KAIP SODINTI MAGNOLIJAS

  1. Iškaskite nemažą duobę, pripildykite ją komposto, žemių, durpės, sumaišykite viską duobėje. Tada apžiūrėkite magnolijos sodinuką, kad jokiu būdu šaknys nebūtų susisukusios ratu. Jeigu taip atsitiko, labai atsargiai atlaisvinkite. Jeigu šaknys nesusisukusios, tai geriau visai jų nejudinkite.
  2. Atsargiai išimkite magnolijos sodinuką iš vazono ir tiesiog įstatykite į duobę. Likusias ertmes užpildykite pasiruoštu žemės mišiniu. Nepasodinkite magnolijos per giliai, pasitikrinkite pagal tai, kaip ji augo vazone.
  3. Gausiai palaistykite ir apmulčiuokite. Magnolijos šaknys yra paviršinės, todėl geriau vengti ravėjimo prie pat šaknų. Kadangi jos nemėgsta kitų augalų konkurencijos, mulčiavimas yra puikus būdas išvengti piktžolių ir kartu palaikyti drėgmę viršutiniame žemės sluoksnyje.

Taigi pasodinate, palaistote, užmulčiuojate.

Magnolija

KAIP PRIŽIŪRĖTI MAGNOLIJAS

Svarbiausias priežiūros elementas – laistymas. Magnolijoms patinka drėgmė, todėl pirmaisiais metais dažnai laistykite, ypač pirmoje metų pusėje. Karštomis dienomis laistykite net porą kartų per savaitę. Vėliau magnolijos apsipras ir tokios akylos priežiūros nebereiks. Be to, jos pačios turės gana plačią lają, kuri pridengs šaknų zoną nuo kaitrios saulės karštomis vasaros dienomis.

Pavasarį galite patręšti ilgo veikimo pavasarinėmis trąšomis, tačiau nuo liepos nebetręškite, arba tręškite tik su rudeninėmis trąšomis. Paprastesnis būdas – užmeskite žolės, kurią neseniai nušienavote. Tai bus puikus natūralus mulčias.

Pirmuosius trejus ar ketverius metus skirkite daugiau dėmesio žiemos periodu. Apkaupkite durpėmis, apdenkite spygliuočių šakomis. Darykite tai ne rudenį, o kai šaltukas jau žymus (apie -10 laipsnių), kad po truputį pratintųsi prie šalčių.

Ir svarbiausia suprasti, kad magnolijos sunkiai gyja, jei pažeidžiamos šaknys, kamienas, šakos. Todėl genėti jos nereikia, išskyrus ypatingus atvejus, kai šakos kryžiuojasi arba trukdo. Saugokite ir nuo kitų pažeidimų, pavyzdžiui, atsargiai pjaukite žolę ar šakas netoliese, nes atšokusios dalelės, pataikiusios į magnoliją, gali padaryti nedidelių žaizdų.

Tai žinodami, užsiauginsite gražiausią puošmeną savo kieme.

Magnolija
Japoninė magnolija gali išaugti iki įspūdingo žydinčio medžio – gal kaip tik to reikia jūsų kiemui? Nuotr. L.Liubertaitė

Straipsnis buvo publikuotas ir LRytas.lt portale.

Daugiau idėjų:

Išsamus gidas, kaip surasti kraštovaizdžio specialistą

Gražiausi augalai sodybai prie tvenkinio, ežero ar upės

Kaip genėti jaunus vaismedžius” (video instrukcija)

APIE AUGALŲ TARPUSAVIO SUDERINIMĄ:

Kviečiame į  „Augalų komponavimo dirbtuves“, kuriose išmoksite, kaip išsirinktus augalus suderinti pagal įvairius dizaino dėsnius, pasidaryti augalų sodinimo schemą ir paskaičiuoti, kiek ir kokių augalų prireiks.

KURSAI INTERNETU:

„Spalvų derinimas kieme“ – tai nuotoliniai kursai tiems, kurie nori išmokti kurti harmoningus augalų derinius savo kieme. Garsiausi sodų kūrėjai remiasi tam tikromis taisyklėmis, kurių dėka “suvaldo” spalvas. Šiame kurse supažindinsime Jus su pagrindine informacija apie spalvas ir jų derinimą, o ją galėsite pritaikyti kurdami savo gėlynus.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis