Kaip ruošti rožes žiemai, kada ir kaip dengti

Kad rožės džiugintų savo žiedais ir ateinančiais metais, reikia pasirūpinti jomis rudenį. Štai keletas svarbių dalykų, ką reikia žinoti kiekvienam auginančiam, kaip ruošti rožes žiemai. Toliau skaitykite, kurias rožes reikia dengti, ar reikia genėti, kaip prilenkti rožes ir kokiomis dangomis verta dengti, o kokių nerekomenduojame.

Sveikam kūne – sveika siela

Tas pats galioja rožėms. Veislė, kurios genetikoje užprogramuota, kad ji atspari šalčiams, nepridarys jums daug bėdų. Todėl visų pirma čia svarbus rožės veislės pasirinkimas. Nepirkite eiliniame prekybos centre, ieškokite patikimų augintojų ar prekiautojų, kurie nurodo veislės charakteristikas.

Reikia pastebėti, kad dauguma senovinių rožių ir įvairūs erškėčių hibridai nereikalauja dengimo. Jie atsparūs, todėl tai geras pasirinkimas ne tik savo kiemui, bet ir sodybai, į kurią važiuojate tik vasaromis.

Pasirinkite ne tik tas rožes, kurios atsparios, bet ir tas, kurios tinka būtent jūsų kiemui – augalų dizaino pagrindų mokome “Augalų komponavimo seminare“. Nebrangus ir neilgas, tačiau pilnas dizaino dėsnių ir aiškiai pateiktų praktinių pritaikymo patarimų. Šis seminaras vyksta internetu, pradėti galite tiesiog dabar.

Žiemą geriau būtų dengti:

Kuo didesnis žiedas, kuo lepesnė veislė, tuo daugiau darbo su ja turėsite.

Todėl pirmas darbas ruošiant rožes žiemai yra tinkamos veislės pasirinkimas dar tada, kai perkate sodinuką.

Kaip paruošti rožes žiemai, lemia ir pačios rožės veislė. Nuotr. L.Liubertaitė
Kaip paruošti rožes žiemai, lemia ir pačios rožės veislė. Nuotr. L.Liubertaitė

Kaip ir kada genėti rožes

Čia įvairių specialistų ir mėgėjų nuomonės, kaip ruošti rožes žiemai, išsiskiria. Tradiciškai rožės yra nukerpamos gana trumpai, tačiau kiti specialistai teigia, kad visai be reikalo.

Išties geriausias metas genėti rožes yra pavasaris, o ne vėlyvas ruduo.

Pradėkim nuo to, dėl ko sutinka visi: jokiu būdu nereikia genėti rožių vasaros pabaigoje arba rudens pradžioje. Taip tik paskatinsite išleisti naujus ūglius, jie nespės sumedėti iki žiemos, o tada nušalti bus vienas juokas.

O štai vėlyvą rudenį vis dėlto nesiūlom daug sekatoriaus naudoti. Iškirpkite tik tas šakas, kurios pasenusios, pažeistos, kurios dubliuoja viena kitą. Jei pašalinsite daug šakų arba drastiškai trumpinsite, pažeisite augalo pusiausvyrą, balansą. Jam gali būti dar sunkiau ištverti žiemos šalčius.

Be to, kai kurios rožės, pavyzdžiui, vijoklinės, žiedus augina tik ant antramečių šakų. Dabar nukirpę ūglius, padarysite sau meškos paslaugą ateinantiems metams.

Tad lapkritį ar gruodį genėkite rožes tik dėl įprastos higienos, rimtų operacijų nedarykite. Geriausia, jei po to dar praeitų bent savaitė ar dvi iki apdengimo.

Kaip ruošti rožes žiemai ir kuo dengti

Aptarsime kelias dengimo priemones.

Rožių dengimas sniegu

O apdengti geriausiai yra su sniegu. Sniegas yra labai geras dalykas, nes jo pataluose išlaikoma daugmaž stabili temperatūra. Todėl sniegu apdengta rožė gali nepajusti didelių temperatūros svyravimų: didžiųjų šalčių sausį ir staigių, apgaulingų atlydžių vasarį.

Rožių dengimas žemėmis

Panašiai stabilią temperatūrą išlaiko ir žemė. Todėl pirmas pasirinkimas, kuo uždengti rožes, yra žemės arba durpės (nurūgštintos). Suberkite bent 20-25 cm kauburį, kad jautriausia rožės dalis – skiepo vieta – būtų kuo labiau apsaugota. Rožės yra sodinamos taip, kad skiepo vieta paslepiama 5-10 cm gylyje, tačiau rimtesnis žemių kauburys prieš žiemą dar labiau padidins apsaugą.

Dar labiau šąlant, kauburį papildomai apdenkite agroplėvele.

Kaip paruošti rožes žiemai, lemia ir pačios rožės veislė. Nuotr. L.Liubertaitė
Kaip ruošti rožes žiemai – geriausia apkaupti su durpėmis ir po to apdengti agroplėvele. Nuotr. L.Liubertaitė

Rožių dengimas su oro tarpu

Kitas būdas išlaikyti pastovesnę temperatūrą yra sukurti oro tarpą. Tam pastatomas specialus karkasas, apie 50-60 cm aukščio, kuris apdengiamas. Tai tarsi mini šiltnamis.

Nepatikėtumėte, kaip išradingai tokį karkasą sukuria rožininkai, tereikia pagalvoti, kokių priemonių turite po ranka, vienos taisyklės čia nėra. Svarbu tai, kad reikia užtikrinti vėdinimą. Jei karkasas yra sandarus, šiltomis dienomis reikėtų pradaryti ir šiek tiek pravėdinti.

Rožių dengimas su eglių šakomis

Dengti eglių šakomis galima, tačiau turi būti labai storas sluoksnis, kad jos išties saugoti nuo šalčių.

Vien eglių šakos tinkamos apsaugos gali nesuteikti. Specialistai teigia, kad egles geriau naudoti kaip vieną iš dengimo dalių. Jei bijomasi, kad karkase ar durpėse apsigyvens pelės, eglių šakos padeda jas atbaidyti. Be to, eglės gali duoti šiek tiek pavėsio, jei norime, kad per pirmąsias kaitrias žiemiškas dienas rožės nepradėtų per anksti sprogti.

Rožių dengimas su plėvele

Naudokite agroplėvelę, tačiau venkite polietileno: jis neleidžia kvėpuoti, rožė gali sušusti.

PRIEMONIŲ ROŽIŲ PRIEŽIŪRAI RASITE EMEDELYNAS.LT:

Kada ką daryti: eilės tvarka

Tai labai svarbus klausimas, svarbu nepaankstinti, bet ir ne pavėluoti.

Jau nuo spalio galima po truputį prilenkinėti rožių stiebus. Kadangi jų kardinaliai negenime, turime ilgus, kartais net labai ilgus, rožių stiebus. Kol jie dar elastingi ir paslankūs, rudenį po truputį palaipsniui juos lenkiame (vėliau, kai atšals orai, jau bus sunku tai padaryti nenulaužiant šakų).

Kaip prilenksite, pritvirtinkite šakų galus prie žemės su storos metalinės vielos kabliais. Kad šakų galai tiesiogiai nesiliestų su kabliais, apsukite juos agroplėvele.

Apsukite šakas agroplėvele ir prilenkite prie žemės. Nuotr. L.Liubertaitė
Apsukite šakas agroplėvele ir prilenkite prie žemės. Nuotr. L.Liubertaitė

Pirmam kartui viskas, toliau laukiame, kol bus bent -5 laipsniai. Sniego neišsigąskite, laukite, kol nusistovės vėlesni orai. Rožė po truputį pereina į žiemos režimą, prisitaiko, grūdinasi. Per anksti apdengta ji gali iššusti.

Kai nusistovi -5 ar -10 laipsnių temperatūra, jau galima apdengti:

  • Visų pirma suberkite žemių kauburį prie stiebo,
  • Vėliau apdenkite visą prilenktą rožę.

Jei tik šį rudenį pasodinote rožę, tada dar lengviau, nes nieko lenkti nereikia, tiesiog kauburį apdenkite kelis kartus perlenktu agroplėvelės sluoksniu ir dar kartą užberkite žemių, kad vėjai nenupūstų.

Pavasarį neskubėkite atidengti, pratinkite rožę prie pirmosios saulės palaipsniui.

Šis straipsnis buvo publikuotas ir LRytas.lt portale.

TAIP PAT SKAITYKITE:

Rožių sodinimas ir dažniausios klaidos

Pavasarinis rožių genėjimas: kaip nepagadinti?

SUSIJĘ KURSAI IR SEMINARAI:

Augalų komponavimo dirbtuvės – tai praktiškos ir smagios kūrybinės dirbtuvės, kuriose išmoksite iš medžių, krūmų ir gėlių sukurti harmoningą kompoziciją ir netgi pasidaryti augalų susodinimo planą su atstumais ir kiekiais.

„Geltonas karutis“ organizuoja mokymus Apželdinimo akademija, norintiems pradėti dirbti apželdinimo srityje, susipažinti su kraštovaizdžio projektų valdymu ir tolesne priežiūra, bei gauti daug praktinių žinių per trumpą laiką. Šie mokymai nėra skirti mėgėjams – tai susipažinimas su apželdinimo verslo „virtuve“.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis