Pavasarinis rožių genėjimas: kaip nepagadinti?

Pavasaris ateina kartu su svarbiausiu ritualu, kurį turime atlikti, jei norime džiaugtis prabangiomis rožėmis. Taip, pavasarinis rožių genėjimas. Visoms rožėms jis reikalingas, o prasidėjusi augalo vegetacija signalizuoja – jau beveik metas! Pašalas jau pilnai išėjęs, o pumpurai brinksta.

Sutapimas ar ne, bet tuo metu kaip tik dažniausiai pradeda žydėti forsitijos. Na, o naktinių nedidelių šalnų nereikėtų baimintis – jos nekenkia nugenėtoms rožėms.

Ar būtina genėti? Taip, jei norisi:

  • kerų be senų, ligotų, silpnų šakų;
  • naujų, stiprių šakų;
  • gražios krūmo lapijos bei formos;
  • stambesnių bei gausesnių žiedų;
  • ilgaamžės bei gyvybingos rožės.

Ruošiamės genėti

Koks gi svarbiausias dalykas prieš genint? Ogi apsirūpinti tam skirtais specialiais įrankiais. Jie būtinai turi būti švarūs bei aštrūs. Labai svarbu, kad augalo šaka būtų kerpama, o ne traiškoma. Nuotraukose matosi mano sekatorius iš “Gardenos” Comfort serijos (apie jį čia), jau daug matęs ir regėjęs, bet labai patikimas. Tik nepirkite sekatorių su prasilenkiančiais ašmėnimis – jie skirti sausoms šakoms kirpti, o ne rožėms genėti. Pjūvis turi būti tikslus ir be atplaišų, todėl pavasarinis rožių genėjimas be gero ir aštraus įrankio net neturėtų prasidėti.

Svarbiausias dalykas prieš genėjimą - apsirūpinkite tam skirtais kokybiškais įrankiais. Nuotr.aut. R.Laurinavičienė

Svarbiausias dalykas prieš genėjimą – apsirūpinkite tam skirtais kokybiškais įrankiais. Nuotr.aut. R.Laurinavičienė

Jei turite tik sekatorių, jo pilnai pakaks plonoms rožių šakoms. O storoms gali prireikti sodo žirklių ar net nedidelio pjūkliuko. Ir būkite mieli, netaupykite, ieškodami įsigyti tokio įrankio. Tai ilgalaikė investicija, kadangi tinkamai prižiūrimas toks įrankis tarnaus jums daugelį metų.

Pavasarinis rožių genėjimas: eilės tvarka

Štai seka, kurios laikomės genint:

  • gerai apžiūrime rožės krūmą, įvertiname rožės būseną, ir šakų amžių;
  • pašaliname visas negyvas ar ligotas šakas;
  • išgenime visas apšąlusias šakeles iki sveiko žalio pumpuro;
  • pašaliname kai kurias šakas, augančias į krūmo vidų, kad cirkuliuotų oras ir šakos gautų daugiau šviesos.

Toliau – atnaujinantis krūmo genėjimas, iškerpant kai kurias senas šakas. Bet kaip žinoti, kurias ir kiek jų iškirpti?

Didžiajai daliai modernių rožių trejų – ketverių metų šaką jau galima laikyti sena. Dažnai daugelis gaili išgenėti žalias šakas, tačiau vėliau pastebi, kad žydėjimas darosi vis menkesnis.

Senos šakos daug storesnės, tamsesnės, ir kartais net nesivargina išleisti pavasarį naujų šakelių. Jos sunkiai maitina  aukščiau esančias šakas, nepakankamai jas aprūpina vandeniu, maistinėmis medžiagomis. Išsirenkame tokias 2 ar 3 šakas ir iškerpame kuo arčiau žemės, taip rožę paskatindami auginti naujas šakas.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Dažna rožė pavasarį nukenčia nuo degligės. Ant šakų atsiranda rudai raudonos dėmės, kurios didėja, taip apjuosdamos šaką. Tokias šakas būtina išgenėti iki sveikos vietos, ir nupurkšti fungicidu.

Kaip taisyklingai atlikti pjūvį?

Šaka kerpama nuožulniai, paliekant 0,5-1 cm virš akutės. Kerpant arčiau, galite netyčia pažeisti akutę. Nukirpus šaką turi matytis šviesi žalsva, gyvybinga mediena, be rudų dėmių.

Pavasarinis rožių genėjimas. Šaka kerpama nuožulniai, paliekant 0,5-1 cm virš akutės. Nuotr.aut. R.Laurinavičienė

Šaka kerpama nuožulniai, paliekant 0,5-1 cm virš akutės. Nuotr.aut. R.Laurinavičienė

Pavasarainis rožių genėjimas. Nušąlusias rožės šakas būtina išgenėti iki sveikos, žalios medienos. Nuotr.aut. R.Laurinavičienė

Nušalusias rožės šakas būtina išgenėti iki sveikos, žalios medienos. Nuotr.aut. R.Laurinavičienė

Kaip genimos skirtingų grupių rožės?

Atsiminkite, kad:

  • arbatinės hibridinės rožės dažniausiai yra genimos stipriai, kad augintų kuo stambesnius žiedus;
  • floribundinės rožes paprastai genimos stipriai arba vidutiniškai, todėl jos pražysta greičiau ir žydi nepertraukiamai viso sezono bėgyje;
  • daugumai modernių krūminių rožių pakanka lengvo genėjimo, tačiau vertėtų kas kelis metus iškirpti kelias senas šakas, taip atnaujinant rožių krūmą.

Vieną kartą žydinčių rožių genėjimo ypatumai

Senovinių, vieną kartą žydinčių rožių bei erškėčių jokiu būdu nereikia genėti stipriai – jos žydi ant antramečių ir senesnių ūglių, o žiediniai pumpurai formuojasi viršuje ir vidurinėje šakų dalyse. O vegetatyviniai pumpurai, iš kurių išauga šakos, yra žemesnėje krūmo dalyje, arčiau žemės. Tad stipriai sutrumpinus šakas, keras augins šakas bei lapiją, o žiedų teks palaukti bent metus.

Pavasarinis rožių genėjimas. Senovinė rožės bei erškėčiai paprastai genimi labai silpnai. Nuotr.aut. R.Laurinavičienė

Senovinė rožės bei erškėčiai paprastai genimi labai silpnai. Nuotr.aut. R.Laurinavičienė

Vijoklinių rožių genėjimas

Prieš imantis vijoklinių rožių, svarbu žinoti, kuriai grupei šios priskiriamos – laipiojančių, vieną kartą žydinčių ar pakartotinai žydinčių vijoklinių. Nuo to priklauso, koks būtent genėjimo būdas reikalingas.

  • Laipiojančių, vieną kartą žydinčių rožių kelias senas šakas iškerpame prie pat pagrindo, taip atnaujindami kerą (jei nuo praėjusių metų yra likę daugiau nei 7 šakos). Tačiau jei po žiemos išliko mažai šakų, senų šakų nepatartina išgenėti, tokiu atveju tik patrumpiname dvimetes ar trimetes šakas per sprindį. Naujai užaugintų praėjusios vasaros šakų netrumpiname.
  • Pakartotinai žydinčios vijoklinės stambiažiedės rožės paprastai išaugina daug stambių šakų, iš kurių auga šonines žiedines šakeles. Jaunų šakų genėti nereikia, o šonines šakutes patrumpiname trečdaliu. Pačias seniausias šakas galime išgenėti, palikdami 3-5 sveikas šakas.

Po genėjimo vijoklines rožes parišam prie atramų, stengdamiesi lenkti šakas horizontaliai – tai skatina gausesnį žydėjimą.

Norėdami sužinoti, kokiais 3 etapais reikia nudengti rožes pavasarį, spauskite skaityti čia.

Tolimesnė rožių priežiūra pavasarį

Na štai, genėjimas kaip ir baigtas. Tačiau nieko negaila sodo gražuolėms, tad:

  • rožes nupurškiame vario preparatais (bordo skiediniu, “Champion”, ar pan.);
  • išgrėbstome nukritusius ir senus rožių lapus, išpurename žemę, išravime piktžoles;
  • patręšiame kompleksinėmis trąšomis (30-40g/ m2), o, esant galimybei, ir gerai perpuvusiu mėšlu.

Atėjus gegužei, dar kartą rožes purškiam profilaktiškai nuo grybinių ligų.

Viskas atrodo labai sudėtinga? Nesibaiminkite… Praktika rodo, kad tik mūsų pačių padarytos genėjimo klaidos galiausiai mus išmoko, kas yra geriausia vienai ar kitai rožei. Tad genėkite drąsiai, ir stebėkite, kaip po genėjimo formuojasi krūmas, kaip jis žydi ir sužinosite, kaip elgtis kitais metais.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

DAUGIAU IDĖJŲ JŪSŲ SODUI:

Peržiūrėkite straipsnius, susijusius su rožių auginimu ir priežiūra – skaityti čia.

APIE AUGALŲ TARPUSAVIO SUDERINIMĄ:

Kviečiame į  „Augalų komponavimo dirbtuves“, kuriose išmoksite, kaip išsirinktus augalus suderinti pagal įvairius dizaino dėsnius, pasidaryti augalų sodinimo schemą ir paskaičiuoti, kiek ir kokių augalų prireiks.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis