Prieš metus Redos sklype buvo tuščias vejos plotas. Tačiau dabar čia veši nuostabus, harmoningas, daug susižavėjimo šūksnių sulaukiantis daugiametis gėlynas prie namo. Susipažinkite su šio gėlyno kūrimo procesu.
Straipsnyje pasakojame, kaip gimė idėja pakeisti savo sklypą, kaip buvo sukurtas daugiametis gėlynas prie namo: pradedant nuo gėlyno formos parinkimo ir baigiant augalų sodinimo niuansais.
Kodėl atsisakyta tuščios vejos?
Reda sako, kad iš pradžių jie labai džiaugėsi gražia tvarkinga veja savo sklype. Jokių gėlių nereikėjo. Tačiau ilgainiui Redos šeima nusprendė, kad jiems atsibodo tas vienodas žalias vaizdas ir jie nori „rūbo“ savo sklype, nori drugelių, spalvų ir šiurenimo.
Taip ir buvo nuspręsta – turi atsirasti daugiametis gėlynas prie namo.
Gėlyno įrengimo pradžia
Visų pirma Reda pradėjo ieškoti informacijos, kaip sukurti tokį gėlyną, kad jis iš karto džiugintų, kad būtų gražus. Visą darbą ji norėjo atlikti pati. Literatūros, informacijos tikrai gausu, tačiau Reda norėjo greitesnio proceso ir gyvo bendravimo, todėl apsilankė „Geltono karučio“ organizuojamuose kursuose „Mano sodo dizainas“, kur išsigrynino kiemo suplanavimą, ir „Augalų komponavimo dirbtuves“, kur nusprendė dėl augalų dizaino savo gėlynui.
Po šių kursų prasidėjo sklypo keitimo procesas. Numatytose gėlyno vietose teko netgi gruntą keisti, kadangi statybų metu sklypas buvo sukeltas, o atvežtas žvyras augalams netinka.
Gėlyno formos parinkimas
Sklype nedaug vietos, šeimininkai augina šunis, todėl gėlyno forma turėjo atitikti kelis tikslus:
- gėlynas turėjo tilpti taip, kad liktų vietos keturkojams lakstyti,
- augintiniai turi neužklysti į gėlyną ir netrypti gėlių,
- turi būti patogu pjauti veją,
- reikia paslėpti šulinių dangčius.
Todėl daugiametis gėlynas prie namo buvo įrengtas palei tvorą, o ne kažkur viduryje kiemo, paliekant šunims erdvę lakstyti ratais ir vejos centre. Atsižvelgdama į kursų „Mano sodo dizainas“ metu išgirstus pasiūlymus, Reda gėlyne išvengė stačių kampų. Beje, panašiu principu sukonstravo ir savo terasą – taip pat be stačių kampų, kad sklype formos atsikartotų ir taip būtų sukurtas vientisumas.
Augalų parinkimas
Nustačius gėlyno formą, pakeitus jame gruntą, pereita prie kūrybiškiausio proceso: augalų parinkimo. Redai ta dalis buvo sunkiausia – o kaip pasirinkti, jos juk visos tokios gražios!
Vėlgi Reda turėjo savo reikalavimų: kad būtų lengva prižiūrėti, kad šiurentų, kad vėjas kedentų ir kad visą sezoną žydėtų. Gyvenamojoje zonoje norėjosi kažko ramaus, o reprezentacinėje zonoje – ryškaus.
Parinkdama augalus Reda pritaikė „Augalų komponavimo dirbtuvėse“ įgytas žinias:
- vadovavosi seminare pristatyta augalų derinimo schema;
- stengėsi, kad derėtų spalvos;
- atsižvelgė į žydėjimo laiką, dėliojo kalendorių pagal tai, kada augalai žydi;
- augalus rinkosi taip, kad vieni augalai neužstotų kitų;
- stengėsi, kad būtų sukurtas ritmas: centimetru nesinaudojo. Pasodino dvi karaganas kaip atskaitos tašką ir nuo jų jau sodino kitus augalus.
Kadangi Reda norėjo greito efekto, sodino šiek tiek didesnius augalus, ne pačius mažiausius. Augalai gerai prigijo. Pirmą vasarą dar buvo tarpų tarp augalų, tačiau antrais metais, kai lankėmės pas Redą, gėlynas jau gana tankus ir atskleidęs visą savo grožį.
Pasiteisinę augalai
Reda išvardija augalus, kurie jai labiausiai patinka iš šio gėlyno:
- Rasakilos ir katžolės derinys. Tiesa, katžolė išaugo ir išsviro, bet nesinori jos surišti į šluotą, todėl palieka ją taip, kaip yra;
- Viendienės puikiai čia tiko;
- Nuostabiai atrodo, kai vasarą į žydėjimą įsijungia juozažolės, o tuo metu lendrūnai pradeda leisti smilgas;
- Rudenį gėlyną puošia juozažolės, flioksai, rudeniniai astrai, kemeras, soruolės.
Tiesa, dėl soruolių sėkmingo gyvavimo šiame gėlyne Reda nėra tikra, todėl gali būti, kad jas teks perkelti kitur.
Kur paslėpti šulinio dangčiai
Kaip ir daugelyje sklypų, labai aktuali problema – kaip paslėpti šulinio dangčius. Reda sako, kad idėją pasisėmė iš „Geltono karučio“ video, kurį galite pasižiūrėti paspaudę čia. Jame rekomendavome šulinio dangtį slėpti vešliame gėlyne.
Redos sklype – trys šulinio dangčiai, tačiau nė vieno iš jų nesimato.
Bet jei gerai paieškosi, rasi: vieną užstoja jukos, kurios čia augo iš anksčiau, kiti du milžiniški šulinių dangčiai – pačiame gėlyno gale. Vasarą šiuos dangčius užstoja gėlės, o žiemą – sniegas.
Daugiametis gėlynas prie namo: norite ir jūs tokio?
Reda pataria: „Ieškokite informacijos. Aš siūlyčiau pasidomėti gėlynų kūrimo pagrindais. Spalvų derinimas, augalų išdėstymas, harmonija – labai svarbūs. Darbo daug, bet ir rezultatais smagu pasidžiaugti. Apželdinimo kursuose sutaupysite laiko. Pabendrauji su bendraminčiais ir žiūrėk pradeda galvoje megztis idėja“.
Ačiū Redai už tai, kad pakvietė į savo kiemą ir pasidalino savo gėlyno kūrimo patirtimi. Jei ir jūs po kursų lankymo norite pasidalinti savo rezultatais, su dideliu noru tai padarytume – susisiekite.
SUSIJĘ KURSAI:
“Mano sodo dizainas” – tai kursai norintiems sukurti savo sklypo dizainą – ypač naudinga naujakuriams ir pertvarkantiems sklypą iš esmės. Galite mokytis nedidelėse grupėse arba nuotoliniu būdu tiesiai iš namų. Kursų metu kuriate savo asmeninį dizainą.
„Augalų komponavimo dirbtuvės“ – smagūs praktiniai mokymai nedidelėse grupėse, kur sužinosite klasikinio augalų dizaino principus ir išmoksite kurti harmoningą želdyną iš medžių, krūmų, daugiamečių gėlių ir varpinių augalų.
TAIP PAT SKAITYKITE:
“Naujas gėlynas prie namo: konkretaus gėlyno įrengimo pavyzdys”
“5 patikimi lauko augalai iš pasakiškos Auksės Dobilienės sodybos”
“9 vasarą žydinčios daugiametės gėlės – pasisemkit idėjų gėlynui”