Naujas gėlynas prie namo: konkretaus gėlyno įrengimo pavyzdys

Kaip kuriamas gėlynas prie namo, realus pavyzdys parodys geriausiai. Yra įvairių būdų, tad pasižiūrėkite, kaip buvo šiuo atveju, ir kai ką tikrai pritaikysite kurdami savo gėlyną.

Šiame video ir žemiau esančiame straipsnyje papasakojome, nuo ko pradedamas kurti gėlynas prie namo, kaip parinkome augalus, kaip juos susodinome, kaip gėlynas atskirtas nuo vejos ir koks mulčas pasirinktas. Spauskite žiūrėti:

Gėlyną kurti padėjo Lina Puodžiūtė Ragauskienė, kraštovaizdžio architektė, kursų “Mano sodo dizainas” ir “Augalų komponavimo dirbtuvės” lektorė bei Lina Liubertaitė, šių kursų įkūrėja, tinklaraštininkė.

1. Pirmas etapas: situacijos įvertinimas

Gėlynas prie namo pradedamas kurti nuo situacijos įvertinimo, atsižvelgiant į vietą, gruntą ir esamus augalus.

Vieta. Apsižiūrėkite, kokioje vietoje gėlynas yra įrengiamas: kokia jo “kaimynystė”, koks apšvietimas (saulėta vieta, pavėsis). 

Mūsų kuriamas gėlynas yra “L” formos. Vienoje jo pusėje neišvaizdi kaimynų tvora, saulė atsisuka tik vakare, todėl čia dominuoja pavėsis. Kitoje pusėje – šlaitas už gėlyno, o pati vieta nuolat apšviečiama saulės. Kadangi apšvietimas nevienodas, tai ir augalai abiejose gėlyno dalyse turi būti parinkti skirtingi (apie juos skaitykite toliau).

Gėlynas prie namo
Pasiruošimas: gėlyno formos, grunto, apšvietimo įvertinimas. Nuotr. L.Liubertaitė

Gruntas. Šiam gėlynui gruntas buvo naujai atvežtas, supilta apie 30-40 cm. gero juodžemio. Augalai pradėti sodinti praėjus gerai savaitei po žemės atvežimo, kad žemė spėtų susigulėti.

Esami augalai. Šalia augantys medžiai mes šešėlį, tad tai svarbu, norint parinkti augalus. Šiame gėlyne augo jauni vaismedžiai, ir buvo nuspręsta vėliau juos perkelti į daržo zoną, tačiau dėl bręstančių vaisių ir uogų vaismedžiai kol kas palikti, o bus perkelti rudenį arba pavasarį. 

2. Augalų pasirinkimas

Daugiamečiai augalai, kuriuos sodiname saulėtoje pusėje ir šešėliuotoje pusėje, skiriasi. Įvardinome keletą augalų, kurie yra pasirinkti ir kodėl.

Šeimininkai norėjo, kad gėlynas prie namo būtinai turėtų rožių ir bijūnų. Todėl kūrimas prasidėjo nuo šių augalų kaip atskaitos taško. Augalų sąrašas pasipildė:

  • kitomis daugiametėmis gėlėmis, kurios bus gražios kitu metų laiku, kad gėlynas išliktų dekoratyvesnis ilgesnį laiką,
  • varpiniais augalais, kad gėlynas prie namo atrodytų laisvesnis, gamtiškesnis. Sklype yra nedidelė kūdra, netoliese yra brandžių medžių, natūralios gamtos, todėl taip siekiama, kad gėlynas neiškristų iš konteksto.

Augalai saulėtoje pusėje:

Saulėtoje pusėje pasodintos rožės ir bijūnai – skirtingų veislių, ne visų pavadinimai žinomi, dominuoja rausvi ir rožiniai atspalviai. Čia pat augs auga vasarą baltai žydinčios katžolės (Nepeta) ‘Alba’ – gali būti, kad pasisės, taip greičiau užpildys tuščius tarpus. Pirmoje metų pusėje žydės gojiniai šalavijai ‘Caradonna’. 

Rudenio žiedams – šilokas ‘Matrona’, kurio koteliai tamsūs, todėl atrodo dekoratyviai visą sezoną. 

Alūnės (Heuchera) pasodintos visame gėlyne. Jų spalvingi lapai atsikartoja, todėl apjungia abi dalis į visumą. Alūnių lapų spalva matoma net žiemą, todėl jų dekoratyvumas itin ilgas.

Abejose gėlyno pusėse pasodintos alūnės
Abejose gėlyno pusėse pasodintos alūnės. Nuotr. L.Liubertaitė

Rožės ir bijūnai labiau tiktų klasikiniam stiliui, tačiau atsižvelgiant į aplinką, šiame gėlyne labai norisi natūralumo jausmo. Tam pasodinti varpiniai augalai: melsvoji melvenė (Molinia caerulea) ‘Moorhexe’, smailiažiedis lendrūnas (Calamagrostis x acutiflora) ‘Karl foerster’ ir rykštėtoji sora (Panicum virgatum) ‘Squaw’ – ji skirta tam, kad užpildytų tuščius tarpus nužydėjus bijūnams ir pamaskuotų rožių apačią.

Gėlynas prie namo
Rykštėtoji sora (Panicum virgatum) ‘Squaw’ puikiai paslėps tarpus, atsiradusius nužydėjus bijūnams. Nuotr. L.Liubertaitė

Kai kurie daugiamečiai augalai bus gražūs dešimtmečiais (tokie kaip bijūnai), o kai kuriuos reikės dalinti jau po poros metų, kad būtų toliau gražūs.

Gėlės pavėsyje:

Šioje gėlyno dalyje rytinę saulę užstoja kaimynų tvora, dieninę ir popietinę saulę – sklype esančių didelių ąžuolų lapija. Saulė pasirodo labai anksti ryte ir vėl atsisuka tik vakare.

Todėl šioje pusėje pasirinkta astrancija (Astrantia major) ‘Primadonna’, mėgstanti pusiau pavėsį. 

Zydincios geles pavesine puse
Pavėsinėje pusėje pražydusi astrancija. Nuotr. L.Liubertaitė

Kemeras (eupatorium purp. Maculatum) ‘Atropurpureum” – jis pakankamai didelis ir skirtas greitai užslėpti tvorą. Tačiau reikia turėti mintyje, kad žoliniai augalai tvorą uždengs ne visą laiką, o tik dalį sezono. Bet juk tada bus taip gražu!

Dėl spalvinių dėmių gėlyno priekyje pasirinkta alūnė (Heuchera) ‘Georgia peach’.

3. Augalų vieta gėlyne

Prieš pradedant sodinti, verta visus augalus išsidėlioti gėlyne ir pažiūrėti, ar jų pakanka, o gal trūksta, galbūt kažką reikia pakeisti. 

Pradėkite dėlioti nuo augalų, kurie suteiks karkasą (medžiai, krūmai), arba nuo ryškiausių augalų, kurie sukurs ilgai matomas spalvines dėmes (pavyzdžiui, alūnės). O likusiais augalais pildykite tarpus.

Gelyno eskizas
Gėlyno eskizas. Aut. Lina Puodžiūtė

Nuo pasirinkto stiliaus priklausys, ar pasirinksite dėlioti vienodais atstumais, ar grupuosite laisvai, kad gėlynas atrodytų gamtiškesnis.

Gėlynas prie namo Augalų dėliojimas
Prieš sodindami išsidėliokite augalus: įvertinsite, ar visko pakanka ir ar gražiai žiūrisi. Nuotr. L.Liubertaitė

Manote, kad lengva dėlioti, kai profesionalai mintinai žino, kokio aukščio ir pločio augalai užaugs? Galite ir patys susikurti stilingą gėlyną, tam mes organizuojame labai smagų praktinį dizaino seminarą “Augalų komponavimo dirbtuvės”: jame sudėliosite koliažą su patinkančių augalų kortelėmis, sužinosite augalų dizaino dėsnius, išmoksite, kaip pasirinkti augalus ir net paskaičiuoti, kiek augalų reikės gėlynui. 

4. Augalų sodinimas

Augalus galite sodinti nebūtinai pavasarį, jeigu tik jie auginti vazonuose. Tada jų šaknų sistema uždara, šaknys pažeidžiamos minimaliai, ir augalų prigijimo tikimybė labai aukšta. 

Kaip žinoti, ar augalas augintas vazone? Apverskite atsargiai vazoną ir išimkite augalą. Jeigu šaknynas kartu su žemėmis išlaiko vazono formą, vadinasi, augalas augintas vazone. Jeigu žemė nubyra, tai reiškia, kad jis tik ką įsodintas į vazoną – tada jo prigijimas ne sezono metu yra abejotinas, rizikingas.

Jeigu išėmę iš vazonėlio matote, kad šaknys yra susivijusios, galite jas pradraskyti arba padaryti negilias įpjovas – tik tiek, kad būtų galima išskaidyti šaknis. Kiek giliai pjauti ir kaip tai daryti, detaliau pažiūrėkite video reportaže.

5. Kaip teisingai dedamas bortelis

Veja visada “lipa” į gėlyną, todėl norint užkirsti tam kelią, galima gėlyno zoną atskirti nuo vejos su “Plastbort” borteliais. Jie gaminami Lietuvoje, aukštos kokybės, todėl lengvai susiveria ir ilgai išlaiko formą. Gėlyno forma gali būti ir tiesi, ir lenkta, priklausomai nuo poreikio. Mes šiuo atveju kuriame tiesų L formos gėlyno kontūrą.

Dažnai kyla klausimų (o tarp specialistų net aršių diskusijų girdėjau), kuria puse dėti bortelį. L.Puodžiūtė Ragauskienė dalinasi tokia praktika. Kai sklype jau yra veja, o gėlynas naujas, tada plastikinį bortelį dedame taip, kad jo dantukai būtų nukreipti į gėlyno pusę. Ant dantukų beriamas mulčias, kad jų nesimatytų.

Gėlynas prie namo bortelio paruošimas
Borteliai yra 1 m ilgio, visų pirma juo sujungiame tarpusavyje ir tik tada dedame į reikiamą vietą. Nuotr. L.Liubertaitė

Kai įrenginėjama nauja veja ir naujas gėlynas (kaip mūsų gėlyno atveju), plastikinis bortelis gali būti dedamas taip, kad dantukai būtų nukreipti į tą pusę, kur bus veja. Jai augti ilgainiui tie dantukai nesutrukdys, o štai gėlyno pusėje bus lengviau išlaikyti grožį, kad išsisklaidęs mulčias neatidengtų dantukų. 

Prieš dedant bortelį tiesiai, ištempiame virvę, kad galėtume atitaikyti tiksliai liniją. Pasidedame jau sujungtą bortelį, užsipilame šiek tiek grunto, jį sulyginame, įgiliname, šiek tiek pritvirtiname vinimis. Galutinai atitaikome ir sukalame vinis, suteikdami lygų kontūrą. 

6. Gėlyno mulčiavimas

Gėlyne galima naudoti plėvelę nuo piktžolių, galima naudoti tik mulčią, arba galima nenaudoti nieko.

Susodinti augalai
Štai taip atrodo ką tik susodinti augalai. Nuotr. L.Liubertaitė

Šio konkretaus gėlyno atveju nenaudojome plėvelės. Kad žolė ne taip greitai augtų, ir kad iš dirvos neišgaruotų drėgmė, naudojamas grikių lukštų mulčias. Palyginti su įprastu pušies žievės mulčiu, grikių lukštų mulčias:

  • nerūgština dirvos – žievės mulčias labai silpnai ir per ilgą laiką, bet šiek tiek rūgština dirvą;
  • birus ir lengvas – esant atvirai vėjuotai vietovei, gali išpustyti, bet įprastame gėlyne tarp augalų neišpusto visai;
  • jo reikia mažiau, nes su tuo pačiu kiekiu padengiama daugiau ploto, negu naudojant pušų žievės mulčią;
  • turi santūraus blizgesio – labai estetiškai atrodo;
  • gali išaugti grikiai – čia nejuokauju! Kadangi mulčias ekologiškas, tarp lukštų kartais sudygsta vienas kitas grikis, bet juos lengva išrauti ir jie nesukelia problemų.

Mulčias paskirstomas vienodu sluoksniu visame gėlyne.

Gėlynas prie namo padengtas mulču
Gėlynas padengtas grikių lukštų mulču. Nuotr. L.Liubertaitė

Kaip atrodo gėlynas prie namo po 4 savaičių? 

Kai gėlynas prie namo buvo pradėtas kurti, veja dar nebuvo įrengta, nes reikėjo nemažai pakelti visą sklypo lygį. Visgi buvo nuspręsta, kad gražus gėlynas ir nesutvarkyta veja visai nedera, todėl vaismedžiai buvo iškelti, kiemo lygis pakeltas ir užsėta nauja veja, kuri jau spėjo beveik ir suaugti. 

Gėlynas prie namo po 4 savaičių
Gėlynas prie namo po 4 savaičių. Nuotr. L.Liubertaitė

Šis straipsnis parengtas bendradarbiaujant su sodomanija.lt ir ekofrisa.lt.

Straipsnis taip pat buvo publikuotas Manonamai.lt portale.

TAIP PAT SKAITYKITE:

9 pervertinti augalai: sužinokite, kodėl nerekomenduoju

MOKYMAI:

“Augalų komponavimo dirbtuvės” – jose išmoksite, kaip sukurti gražų derinį iš medžių, krūmų, daugiamečių gėlių ir varpinių augalų.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis