Kaip genėti pomidorus: kada išskinti lapus?

Kaip genėti pomidorus, kad šiltnamio džiunglėse karaliautų vaisių kekės, o ne lapai? Pasidalinau rekomendacijomis, kada reikėtų šalinti pomidorų lapus ir kaip tai geriausia daryti:

Kaip auga pomidorai

Prieš griebdamiesi sekatoriaus, visų pirma susipažinkite su pomidoro fiziologija — taip bus paprasčiau suprasti, kokiais etapais ir kaip genėti pomidorus:    

  • Pomidorai auga iš apačios į viršų: pradžioje atsiranda apatiniai lapai, tada skleidžiasi kiti ir augalas stiebiasi į viršų;
  • Pomidorų vaisiai taip pat auga aukštais: kol pirmi vaisiai bręsta apačioje, aukščiau augantys dar tik pradeda žydėti.

Ant to paties augalo galite pamatyti tiek nokstančius vaisius žemiau, tiek augančius mažus pomidoriukus aukščiau, tiek besimezgančius žiedus dar aukščiau.

  • Lapus šaliname taip pat palaipsniui, iš apačios į viršų — netrukus paaiškinsiu.

Noriu pabrėžti, kad čia aptariame indeterminantinius pomidorus — jų skirtumus nuo determinantinių pomidorų esu apžvelgusi atskirame straipsnyje.

Pirmi prinoksta apačioje esantys pomidorai — štai koks gražuolis iš pirmo aukšto. Nuotr. L. Liubertaitė
Pirmi prinoksta apačioje esantys pomidorai — štai koks gražuolis iš pirmo aukšto. Nuotr. L. Liubertaitė

Kaip genėti pomidorus: pažiūrėkite į vaisius

Pomidorų lapai atlieka be galo svarbią funkciją: fotosintezės metu lapuose gaminasi maisto medžiagos, kurias pasisavina aukščiau lapų esantys pomidorų vaisiai. Dėl šios priežasties augantiems pomidorams svarbu palikti bent du lapus, esančius po jais.

Tad kaipgi praretinti tas šiltnamio džiungles, klausite. Aš vadovaujuosi šia formule:

  • Palieku bent 2 lapus po kekėmis, kurios dar tik žydi, arba kurių pomidorai dar nepradėjo nokti;
  • Pašalinu lapus po kekėmis, kurių pomidorai savo augimo maksimumą jau pasiekė ir pradėjo nokti. Šiems vaisiams lapų teikiamų maisto medžiagų nebereikia, todėl lapus po jais galime pašalinti, kad pomidoras švaistytų energiją jų auginimui. 
Kaip genėti pomidorus, kai vaisiai dar nepradėjo nokti: po tokiomis kekėmis būtina palikti bent 2 lapus. Nuotr. L. Liubertaitė
Kaip genėti pomidorus, kai vaisiai dar nepradėjo nokti: po tokiomis kekėmis būtina palikti bent 2 lapus. Nuotr. L. Liubertaitė

Kiek lapų pašalinti per vieną kartą

Svarbu vadovautis „aukštų“ principu: lapus rekomenduojama šalinti palaipsniui, pradedant iš apačios ir su laiku kylant aukštyn. Kitaip tariant, kai pradeda augti pirmojo aukšto pomidorai, palikite du lapus iki jų, o žemiau esančius galite pašalinti. Antrojo aukšto pomidorai dar tik žydi, todėl aukščiau esančių lapų neliečiame.

Kai pirmo aukšto pomidorai nustoja augti ir prasideda nokimo procesas, tada galite pašalinti visus lapus iki pirmojo aukšto pomidorų. Tada pakelkite akis aukštyn: jei antrojo aukšto pomidorai dar auga, palikite bent du lapus po jais, o kai ir jie pradės nokti, galėsite ir visus iki jų pašalinti.

Po nokstančiomis pomidorų kekėmis lapų galime nepalikti — vaisiams maitinimo nebereikia. Nuotr. L. Liubertaitė
Po nokstančiomis pomidorų kekėmis lapų galime nepalikti — vaisiams maitinimo nebereikia. Nuotr. L. Liubertaitė

Taip ir šaliname: pradedame nuo apačios ir keliaujame į viršų — pasižiūrėdami, kad būtų lapų, užmaitinančių virš jų augančius pomidoriukus.

Niekada nepalieku pliko pomidoro augalo su daug kekių ir tik keliais lapais viršuje — kuo gi maitinsis augatys pomidorai? Turime palikti lapų po tokiais.

Išskyrus dvi išimtis.

Išimtys: kada dar galima šalinti lapus 

Šalinti lapus dar galima, kai:

  • Lapas remiasi į žemę;
  • Lapas yra pažeistas ligos ar atrodo nesveikas — tokių lapų būtina atsikratyti kuo greičiau, kad ligos nepasklistų po visą šiltnamį.
Kaip genėti pomidorus, kurių lapai su ligų požymiais - jei negalima pašalinti, tada trumpinu. Nuotr. L. Liubertaitė
Kaip genėti pomidorus, kurių lapai su ligų požymiais – jei negalima pašalinti, tada trumpinu. Nuotr. L. Liubertaitė.

Šalindami laikomės tos pačios taisyklės — po augančiais vaisiais turime palikti bent du lapus. Jei tie lapai yra pažeisti ligų — šaliname pusę lapo, o kitą pusę paliekam kaip gyvybiškai svarbią bręstantiems pomidorų vaisiams.

Kaip genėti pomidorus

Kerpant rekomenduoju palikti kelių centimetrų stiebelį — bus mažesnė rizika puviniui įsimesti, o su laiku galiukai patys nudžius. 

Naudokite aštrų sekatorių. Prieš darbus rekomenduojama sekatorių dezinfekuoti, o jei pastebite ligų požymių — tai daryti būtina.

Genėjimui naudokite tik švarius ir aštrius įrankius — bus mažesnė rizika puviniui įsimesti. Nuotr. L. Liubertaitė
Genėjimui naudokite tik švarius ir aštrius įrankius — bus mažesnė rizika puviniui įsimesti. Nuotr. L. Liubertaitė

Ar apskritai būtina šalinti pomidorų lapus?

Tiesa pasakius, lapų, esančių po pomidorų kekėmis, šalinti tikrai nėra būtina. Vaisių sulauksite, jei to ir nedarysite. Daug svarbesnis yra pažastinių ūglių genėjimas — nepašalinus ūglių, augalas energiją švaistys lapų auginimui, tad derliaus sulauksite pastebimai mažiau. Išsamią instrukciją, kaip genėti pažastinius ūglius rasite čia

Jei tik kyla mažiausių abejonių, kaip genėti pomidorus, ar lapus šalinti tikrai reikia — tuomet geriau neskubėkite ir lapus palikite.

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Profilaktinis pomidorų purškimas su naminėmis priemonėmis“

„Mano pomidorų ligos: kas atsitiko ir kaip juos gelbėju“

„Pomidorai, kurių nereikia genėti — viskas apie juos“

SUSIJĘ KURSAI:

„Šiuolaikinis daržas“ – nuotoliniai daržininkystės pagrindų kursai, kuriuose išmoksite užsiauginti gausų derlių natūraliais būdais.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt