Pomidorai, kurių nereikia genėti – viskas apie juos

Pomidorai, kurių nereikia genėti – auksinė frazė visiems pomidorų augintojams pradedantiesiems. Juk skabyti jų pažastinius ūglius, išskinti lapus ar dar kitaip riboti atrodo vienas vargas. Be to, reikia išmanyti, kaip tai daryti teisingai. Tai štai šiame video sužinosite, kad vieni pomidorai auga kaip vijokliai, o kiti – kaip krūmai, ir nuo to priklauso, ar reikia juos genėti:

Šiame straipsnyje detalizuoju, kas yra determinantiniai pomidorai, kas yra indeterminantiniai pomidorai, kuo jie skiriasi ir kaip suprasti, kurie yra tie pomidorai, kurių nereikia genėti.

Dvi pomidorų grupės

Pradėkime nuo to, kad pomidorai, priklausomai nuo to, kaip jie auga, yra dviejų rūšių:

  1. Indeterminantiniai.
  2. Determinantiniai Indeterminantiniai.

Indeterminantiniai pomidorai

Indeterminantiniai pomidorai – patys įprasčiausi pomidorai, kuriuos auginame šiltnamiuose ir juos būtina rišti, nes kitaip neišlaikytų savo svorio. Pomidoras iš principo yra liana – vijoklis. Žinau, keistai skamba, bet taip yra.

Pomidoras vyniodamasis auga aukštyn, nuolat išleidžia šonines šakeles. Tos šakelės pradeda gyventi savo gyvenimą ir gali toliau vyniotis kaip pilnaverčiai augalai. Ir taip pasaka be galo – pomidoras augtų aukštyn, vyniotųsi tolyn ir šakelių leistų į šonus nevaldomai, jeigu tik jo neištiktų bėdos.

Indeterminantinis pomidoras. Nuotr. L.Liubertaitė
Indeterminantinis pomidoras. Nuotr. L.Liubertaitė

Bėdos auginant pomidorus Lietuvoje, kurios lemia pomidorų sezono pabaigą:

  1. Ateina ruduo ir žiema (čia geriausiu atveju),
  2. Užklumpa ligos (čia dažniausiu atveju).

Kadangi turime ribotą sezoną, pomidorai negali išnaudoti viso savo potencialo ir mes jiems turime padėti. Jeigu leistume augti visoms šakoms, pomidoras nebūtų pajėgus ant jų visų užauginti derlių. Taigi skabydami pažastinius ūglius pristabdome augalo augimą, kad gautume maksimalų derlių iš kiekvieno sodinuko.

Kaip genėti indeterminantinius pomidorus, išsamiai parodžiau ir aprašiau čia.

Determinantiniai – tai tie pomidorai, kurių nereikia genėti

Determinantinis pomidoras auga ne kaip vijoklis, o kaip krūmelis. Jis yra užbaigto augimo: kiek jam lemta išaugti aukščio, tiek iš išaugs, o tada sustos: atsiras žiedų, susiformuos vaisiai, ir po to augalas nunyks. Tad tokio pomidoro gyvenimas gerokai aiškesnis ir paprastesnis. Derliaus gal neturėsime tokį ilgą laiką, kaip su indeterminantiniais pomidorais, bet jis vis tiek gali būti gausus – čia jau priklauso nuo veislės ir nuo jūsų skiriamos meilės.

Determinantinis pomidoras. Nuotr. L.Liubertaitė
Determinantinis pomidoras. Nuotr. L.Liubertaitė

Jau supratote, kad determinantinio pomidoro atveju, kiek žiedų – tiek vaisių. Jeigu pašalinsite šakelę, pašalinsite ir pomidoriuko tikimybę. Todėl genėti, skabyti ar gnybti jų nėra reikalo – tai ir yra tie pomidorai, kurių genėti nereikia.

Determinantiniams pomidorams genėjimas gali būti reikalingas tik dėl higienos palaikymo. Nuotr. L.Liubertaitė
Determinantiniams pomidorams genėjimas gali būti reikalingas tik dėl higienos palaikymo. Nuotr. L.Liubertaitė

Tiesa, yra momentų, kada verta šiek tiek patvarkyti: paprastai pašalinu žemę siekiančius lapus, kad nepradėtų pūti. Galima vieną kitą lapą nugnybti, kad užsimezgę pomidoriukai turėtų daugiau saulės šviesos. Tačiau tai yra tik higiena. Iš esmės determinantinius auginame tokius, kokie yra.

Kaip atskirti?

Deja, tačiau ant pakuotės labai dažnai neparašyta, koks tai pomidoras, ir mes turime suprasti iš užuominų. Jeigu parašyta, kad veislė yra žemaūgė, pvz. ‘Vilma‘, ‘Bajaja‘ – vadinasi, toks pomidoras turi ribotą augumą, jis bus determinantinis.

Riboto augumo pomidoras. Nuotr. L.Liubertaitė
Riboto augumo pomidoras. Nuotr. L.Liubertaitė

Pomidorai, kurių nereikia genėti – štai keletas determinantinių veislių:

‘Vilma’ (apvalūs maži raudoni, kietoki)

‘Venus’ (geltoni maži pomidoriukai)

‘Bajaja’ (raudoni maži, su rūgštele)

‘Magnus H’ (vidutinio dydžio pomidorai, raudoni)

‘Promyk’ (vidutinio dydžio raudoni pomidorai)

Jeigu ant pakuotės nieko neparašyta apie pomidoro aukštį, greičiausiai pomidoras – indeterminantinis. Kaip juos prižiūrėti ir auginti, skaitykite kituose mano straipsniuose: apie pomidorų auginimą, veisles, pomidorų genėjimą ir tolesnę šiltnamio priežiūrą – viskas čia.

Taip pat skaitykite:

„Pomidorų genėjimas: video instrukcija pradedantiesiems“

„Pomidorų sodinimas į šiltnamį guldant: kodėl ir kaip tas daroma“

„Pomidorų sodinimas į vazoną balkone“

KURSAI INTERNETU:

“Šiuolaikinis daržas” – video pamokos jums patogiu metu ir tiesioginė klausimų-atsakymų sesija su lektore po to. Daugiau čia

APŽELDINIMO KURSAI:

Trumpi, koncentruoti, orientuoti į praktiką – žiūrėkite mūsų kursų programas, spauskite čia.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis