Kaip gimsta sodo idėjos – maisto tinklaraštinkės sodybos pavyzdys

Sodo idėjos dažnai reikia paieškoti, Google jos nesurasit. Bet kiekvienas sklypas, kiekviena šeima sufleruoja, kokią idėją, kokią koncepciją galima savo sklypui pasirinkti. Pasižiūrėkite, nuo ko atsispyrėme, kai ieškojome sodo idėjos Renatos Ničajienės sodybai, o žemiau tuoj pat parašau, kokiais būdais galite susirasti savąją kiemo viziją:

Šiame video filmuke – nuostabiai žiemiška diena Druskininkuose. Renata Ničajienė, tinklaraščio “Sezoninė virtuvė” kūrėja ir knygų “Gero maisto dienoraštis” autorė, mus pakvietė į savo sodybą “Kurorto namas”. Gėlėmis, vynuogėmis ir paukščiukais išpieštos sienos, stilingi pintų vytelių šviestuvai, užuolaidėlės su peltakiuotais kraštais (prisimenate, ką reiškia “peltakiavimas”?), kambariai, pavadinti metų laikais – akivaizdu, kad namas turi savo charakterį. Tačiau aplinka buvo neypatinga: veja, keli rododendrai, buksmedžiai, vazonai su sezoninėmis gėlėmis. Akivaizdu, kad ir aplinkai čia reikėjo kažkokios sodo idėjos, kurią būtų galima išpildyti.

Video buvo paminėta šeimos poreikių anketa, kurią galima užpildytiją galite atsisiųsti paspaudę čia. Ji padės sukonkretinti poreikius.

Tad kaip surasti savo idėją, nuo ko atsispirti? Štai keletas būdų:

1. Sodo idėjos, ateinančios iš aplink esančios gamtos

Namas prie Baltijos jūros, kur beveik jaučiamas sūrus jūros skonis? Tai gali būti pagrindinė jūsų kiemo tema. Rinkitės laisvas vingiuotas želdynų ribas, šviesaus smėlio takelius, būtinai – siūbuojančias vėjyje varpines žoles. Pastelinėmis spalvomis žydinčios gėlės – puikus šios jūrų sodo idėjos išpildymas. Vėtrungės – stilingas baltiškas atributas, kuris gali tapti viso kiemo svarbiausiu akcentu.

Namas pušyne – galite ir tai išnaudoti. Nebūtinai jūsų sodo idėjos turi turėti konkretų pavadinimą. Tiesiog pratęskite pušyno viziją savo kieme: pasisodinkite įdomesių pušų veislių, sukurkite augalų grupes, kurios primena miško paklotę. Puikus tokios sodo idėjos pavyzdys – Kauno rajone. Galite pamatyti, kokį dizainą sukūrė Ingė Auželienė, kursų “Sodybos apželdinimas” lektorė, prieš gerą dešimtmetį, ir kaip tai atrodo dabar: skaitykite “Pušų auginimas ir formavimas: įkvepiantis pavyzdys iš Kauno rajono” (kartu yra ir video).

2. Sodo idėjos, ateinančios iš interjero

Gyvenamoji erdvė gali sudaryti visumą. Viduje ar lauke: kodėl negali vyrauti vientisas stilius ir ten, ir ten?

  • Klasikinis interjeras – lauke griežtos gyvatvorės, treliažai, raganės, rožės, suoleliai su kalviškais išraitymais, klasikinė pašto dėžutė.
  • Lengvas ir šviesus skandinaviškas interjeras – lauke dekoratyviniai lapuočiai krūmai, baltai žydinčios gėlės, minimalistinio stiliaus lauko baldai, pilkai an baltai dažytos kolonos, turėklai.
  • Kaimiškas medinis interjeras – lauke obelys, šermukšniai, diemedžiai, kvepiančios vaistažolės ir prieskoniai, tradiciniai gėlių darželio augalai.
  • Provanso stilių menantis interjeras – lauke akmeninės sienutės, medinės arkos, levandos (daugiau apie šį stilių lauke skaitykite čia).
Sodo idejos prasideda nuo interjero - tokį būdą pasirinkome ir "Kurorto namui" Druskininkuose. Nuotr. L.Liubertaitė
Sodo idejos prasideda nuo interjero – tokį būdą pasirinkome ir “Kurorto namui” Druskininkuose. Nuotr. L.Liubertaitė
Kaip čia bus sodo idejos be sodo entuziasčių? :) Čoa mūsų "kūrybinė grupė": Lina Liubertaitė, Renata Ničajienė, Lina Puodžiūtė.
Kaip čia bus sodo idejos be sodo entuziasčių? 🙂 Čoa mūsų “kūrybinė grupė”: Lina Liubertaitė, Renata Ničajienė, Lina Puodžiūtė.

Kai svečiavomės “Kurorto name”, kaip tik šį būdą panaudojome, kad surastume vidų ir lauką vienijančią idėją (žiūrėkite video). Suradus idėją, daug lengviau atsakyti į klausimą “ką čia sodinti”. 

3. Sodo idėjos, ateinančios iš šeimos poreikių

Jeigu jūsų šeima turi kažkokį ryškų polinkį, galite atsiremti į jį.

Mėgstate sportuoti? Įrenkite vietą rytinei jogai, kur galėtumėt sportuoti besimaudant pirmuosiuose saulės spinduliuose. vietoj įprastų supynių – turnikas prisitraukimams, laipynės vaikams (ir net suaugusiems), kopėtėlės. Vietoj vejos – krepšinio aikštelė arba universali porto aikštelė su saugia gumine danga.

Mėgstate keliauti? Nudažykite suoliukus poilsio zonoje ryškiomis spalvomis, kurios primins keliones į Meksiką. Išklijuokite lauko virtuvės sienelę plytelėmis su mėlynais ornamentais, kurie primins saulėtą Portugaliją. Įkurkite džiungles primenantį kampelį, kur skaitysite knygas ir svajosite apie tolimus kraštus, kuriuose dar niekada nebuvote.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Pagalvokite, kokius pomėgius turi jūsų šeima. Tai gali būti jūsų sodo idėjos pradžia. Sustiprinkite tuos motyvus, pasirinkdami būdingas spalvas, raštus, augalus. Jeigu nežinote, kaip atskleisti sugalvotą idėją augalais, daugiau dėmesio skirkite poilsio zonos kūrimui. Ten galite ir krėslus nudažyti, ir lauko kilimėlį pakloti, ir charakteringus vazonus parinkti, ir atitinkančius temą šviestuvus parinkti.

O kas toliau?

Tai trys pagrindiniai būdai, kurie gali padėti jums užsikabinti už sodo idėjos ir išvystyti ją. Jeigu niekada nesusidūrėte su sklypo planavimu anksčiau, rekomenduočiau į kursus nueiti. Šiame video parodėme pirmuosius žingsnius, kuriuos galima daryti pradedant sklypo planavimą. Išsibrėžti pagrindines sklypo linijas, kad kiemas atrodytų proporcingas – tai įmanoma ir pradedantiesiems. Jeigu jau ryžotės gyventi name ir turėti savo kiemą, išnaudokite jį maksimaliai, kad gyvenimo kokybė būtų pati geriausia ne tik viduje, bet ir lauke.

Skaitykite, kokie sklypo planavimo etapai: “Naujo sklypo projektavimas: nuo ko pradėti?

Kursai norintiems susikurti nedidelio sklypo dizainą: “Mano sodo dizainas

Kursai norintiems susiplanuoti sodybą: “Sodybos apželdinimas

Left Menu Icon
Krepšelis