Paukščiai kieme yra gražiausia, kas gali nutikti – nežinau kaip jums, bet aš visada išgirstu paukščius ir nenustoju jų giesmėmis žavėtis. Negana to, visada smalsu stebėti, kaip jie pešasi dėl kokio grūdo, arba kaip suklykia norėdami įspėti draugą dėl sėlinančios katės. Naudos taip pat negalime pamiršti – paukščiai užtikrina bioįvairovę kieme, todėl galime tikėtis lengviau užauginti natūralų, ekologišką derlių. O kaipgi tuos paukščius prisivilioti?
Apie tai – mūsų video. Jame pasivaikščiojimas su Birute Stuke, iniciatyvos „Margas paukštis“ įkūrėja. Man įdomiausia tai, kad kalbėjomės ne bendromis frazėmis, o apie konkrečius paukščių pavadinimus ir apie konkrečius augalus, kurie jiems patinka:
Su Birute kalbėjome apie Lietuvoje gyvenančių paukščių rūšis ir augalus, kurie teikia jiems daugialypę naudą. Jei nežiūrite video, kviečiu skaityti toliau.
Kada paukščiai nutaria apsigyventi kieme
Kad paukščiai dažniau lankytųsi kieme, jiems galima padėti:
- Iškelti inkilus;
- Pasodinti tinkamus augalus;
- Tiesiog netrukdyti.
Kalbant apie trečiąjį punktą, paukščiai dažnai patys prisitaiko bei susiranda tinkamą vietą lizdui susisukti. Tam tinka tiek naujų namų pastogės, tiek apleisti pastatai, malkinės, retai naudojami pagalbiniai pastatai, kuriuose mėgsta įsisukti baltoji kielė, dūminė ar paprastoji raudonuodegė, pilkoji musinukė ir kiti sparnuočiai. Mūsų darbas – jiems netrukdyti.
Vis dėlto šio straipsnio tikslas – sužinoti, kokius augalus mėgsta paukščiai. Jiems augalai gali būti svarbūs dėl dviejų priežasčių:
- Augalas lizdui sukti ir jaunikliams perėti;
- Augalas kaip maisto šaltinis.
Augalai, kad paukščiai kieme suktų lizdus ir perėtų jauniklius
Tankumas – svarbus faktorius, nes tokiuose augaluose paukščiai gali saugiai įsikurti ir pasislėpti nuo naminių kačių ar laukinių plėšrūnų. Taigi jei norite užtikrinti paukščiams saugų prieglobstį, rekomenduojama kieme sodinti įvairias gyvatvores:
• Gudobelės – kai tankiai suauga, net ir žiemą be lapų gudobelių gyvatvorė tampa praktiškai nepermatoma, vadinasi – saugi paukščiams;
• Raugerškio krūmai – jie turi spyglius, tas paukščiai juose saugiai pasislėps;
• Kalninis serbentas – vis rečiau kaip gyvatvorė panaudojamas augalas, tačiau paukščiams įsikurti jis tobulai tinka, todėl be reikalo pamirštas;
• Tujos ir visi kiti krūmai, kurie nuolat formuojami, nes tada šakelės būna itin tankios.
Per tujų šakas mėgsta nardyti alksninukai, mėgsta ir gliaudyti mažus jų kankorėžius.
Juose dažnas svečias ir liepsnelė, simpatiškas mažutis paukštelis, kuris sugrįžta anksti pavasarį ir nedrąsiai čiulba pranešdamas apie žiemos pabaigą.
Tankius krūmus mėgsta ir dagilis, o aukštesniuose gali apsigyventi žaliukė.
Į lazdyno krūmą gali įsisukti didysis margasis genys, o radęs riešutą nusineš jį į kalvę. Kalve vadinama tokia vieta, kur geniai riešutą su kevalu įspraudžia, ir ten jį patogiai išgliaudo.
Eglė puikai tinka sukti lizdą pietiniam purpleliui arba keršuliui. Joje mielai įsikurs ir naminiai žvirbliai ar karklažvirbiai bei kiti smulkesni paukščiai.
Didesnių medžių, tokie kaip uosio, klevo sėklas mielai lesa lesa juodagalvės sniegenos.
Augalai, kad paukščiai kieme maitintųsi
Norėdami prisivilioti sparnuočius, rekomenduočiau auginti krūmus bei medžius, kuo ilgiau išlaikančius spalvingas uogas ar vaisius ant šakelių. Taip paukščiams bus paprasčiau rasti maisto ir išgyventi tamsųjį periodą. Štai keletas idėjų, kokius augalus galite rinktis:
• Puikiai tinka putinas, nes jo uogos išsilaiko raudonos ilgai ir jomis paukščiai gali pasisotinti;
• Rojaus obelaitė bei kitos dekoratyvinės obelys – jos gražiai atrodo, tad kieme gali augti ir reprezentacinėje zonoje. Ir paukščiams bus nauda, kai vieną kitą obuoliuką žiemą ras. Be to, rojaus obuoliukus galėsite panaudoti kalėdinėms dekoracijoms;
• Šermukšniai, kurie prikausto žvilgsnį savo didelėmis oranžinėmis kekėmis antroje metų pusėje. Be to, jie labai gražiai žydi pavasarį;
• Kukmedžiai, kadagiai, kurių uogytės mums visai nerūpi, bet paukščiams tampa puikiu skanėstu;
• Juoduogis šeivamedis, aronija, šaltalankiai ir kiti krūmai su uogytėmis;
• Erškėtrožės, kurios subrandina savo obuoliukus.
Paukščiai, dažniausiai gyvenantys mūsų kaimynystėje
• Smilginis strazdas – mums įprastas paukštis, sutinkamas pievose, parkuose ir soduose. Smilginiai strazdai dažniausiai ir žiemoja mūsų soduose, tad galite išvysti juos skanaujančius likusius obuolius ar uogas žiemą;
• Juodasis strazdas – lengva juos supainioti su varnėnu, tačiau atkreipkite dėmesį, kad jų melodijos skiriasi. Jeigu norite išgirsti, kaip čiulba juodasis strazdas, įsijunkite video reportažą, kaip Birutė sako – tai vienas maloniausių giesmininkų. Jo ypač smagu klausytis ankstyvo pavasario vakarais, leidžiantis saulei. Štai ir akivaizdus skirtumas, nes varnėnai tokiu laiku negieda. Pasitaiko, kad juodieji strazdai žiemoja ir Lietuvoje;
• Devynbalsės. Tai maži paukščiai, kurių kelios rūšys dažnai peri mūsų soduose – juodgalvė, pilkoji, rudoji. Tai vabzdžialesiai paukščiai ir pas mus nežiemoja, tačiau vasaros pabaigoje taip pat aplanko uogomis apkibusius krūmus;
• Varnėnas – visiems gerai žinomas paukštis, ne vienas esame jam inkilą iškėlę (o kaip jūs?..) Gegužės mėnesį jie išveda jauniklius, o birželį jau pradeda būriuotis, ruoštis migracijai, tad šiuo metu juos dažnai galima pamatyti lesant uogas. Daugeliui sodininkų tai greičiau yra problema nei džiaugsmas, kai prisirpusias uogas tenka dalintis su varnėnais. Jeigu esate vienas iš jų, skaitykite kitą mūsų straipsnį „10 būdų, kaip atbaidyti paukščius nuo vyšnių ir kitų uogų“.
• Svirbeliai. Šie spalvingi paukščiai iš šiaurinių kraštų pas mus pasirodo tik žiemą ir jie čia atskrenda būtent dėl maisto – jų mėgstamų įvairių uogų – putinų, gudobelių, amalų, kadagių.
Ačiū Birutei už įdomų pokalbį!
Taip pat skaitykite:
Straipsnius, susijusius su vaismedžių sodinimu ir priežiūra, rasite čia;
Mūsų straipsnis apie šilauogių auginimą – spauskite šią nuorodą;
Kiekvieną pavasarį kviečiame į „Geltono karučio“ kursus „Modernus sodas ir daržas„ su Inge Auželiene, kuriuose, be kitų temų, mokomės, kaip pasirinkti, pasodinti ir auginti vaismedžius.