Kiemas žiemą: kas, be augalų, suteikia jam grožio?

Ar gali kiemas žiemą būti jaukus, gražus ir nenuobodus? To klausiau kraštovaizdžio dizainerės Ingridos Rauckienės „Žinių radijo“ laidoje „Augalų entuziastai“. Ingrida atskleidė, kaip suplanuoti tinkamą kiemo struktūrą ir kokie akcentai padės sukurti jaukią lauko aplinką net ir tamsiuoju metų laiku. Laidos įrašą galite išklausyti paspaudę čia, o dabar skaitykite toliau.

KIEMAS ŽIEMĄ BUS GRAŽUS, JEI TINKAMAI JĮ SUPLANUOSITE

Bepigu grožėtis kiemu vasarą, kai šilta, šviečia saulė, o aplinka skęsta žalumoje. Tuo tarpu žiema, ypač besniegė, kiemą tarsi išrengia ir visi jo netobulumai tiesiog bado akis. Tad Ingrida sako, kad svarbiausias dalykas norint džiaugtis kiemo grožiu visais metų laikais yra gerai suplanuoti jo struktūrą, kad kiemas žiemą neatrodytų kaip plokščias ir bespalvis blynas.

Pokalbio metu kraštovaizdžio dizainerė prasitarė, kad jai artima mintis traktuoti aplinką kaip kambarius lauke. Kiemą reikia planuoti taip pat, kaip namus. Juk kurdami namo vidaus erdves, apgalvojame, kam koks kampas bus skirtas, kur stovės baldai, kaip patogiai pereiti iš vieno kambario į kitą. Tad planuodami lauko erdvę, pagalvokite, kokius „kambarius“ norėsite ten turėti.

Kitaip tariant, suplanuokite atskiras kiemo zonas, pavyzdžiui, kur bus pasyvaus poilsio, žaidimų, maisto ruošimo, gėlyno ar daržo zona. Tai padės sudėlioti aiškų kiemo planą, o paskui jau galima galvoti apie estetinį aplinkos vaizdą ir kiemo stilių.

Kiemas žiemą terasa
Tai vienas iš mano “lauko kambarių”. Vasarą čia apsigyvena vazonai su augalais, o žiemą puošiu lempučių girliandomis ir statau kalėdinę eglutę. Nuotr. L. Liubertaitė

Jei tiksliai nežinote, kaip planuoti pertvarką kieme, kad žiemą ir vasarą būtų gražu, kad kiemas būtų patogus naudotis ir atitiktų jūsų šeimos poreikius, galime jums padėti – organizuojame apželdinimo kursus „Mano sodo dizainas“ (vyksta ir internetu). Juose užvesime ant kelio, pasitikrinsite idėją, kurią jau brandinate, ir padėsime atrasti geriausius sprendimus būtent jūsų aplinkai.  

TAKAI – FUNKCIONALŪS IR DEKORATYVŪS KIEMO ELEMENTAI

Žiemą, kai nebėra augalų gausos ir žalumos, o sniego irgi nėra, kaip niekada išryškėja kiemo takai. Tad juos būtina suplanuoti ne tik dėl patogumo, bet ir dėl aplinkos grožio. Po kiemą vingiuojantys takai žiemą gali atsiskleisti kaip gražus geometrinis raštas, apjungiantis bendrą sklypo paveikslą.

Takai ne tik įrėmina sklypą. Jie gali būti labai dekoratyvūs ir papildantys bendrą aplinkos stilių. Nuotr. L. Liubertaitė
Takai ne tik įrėmina sklypą. Jie gali būti labai dekoratyvūs ir papildantys bendrą aplinkos stilių. Nuotr. L. Liubertaitė

Kiemo takai nebūtinai turi būti išgrįsti trinkelėmis. Ingrida primena, kad jie gali būti suformuoti ir iš:

  • skaldelės;
  • bazalto;
  • medienos;
  • žievės mulčio.
Takas iš skaldelės. Nuotr. I. Rauckienė
Takas iš skaldelės, sutvirtintas specialiu koriu. Nuotr. I. Rauckienė

Tad rinkitės tokią dangą, kuri geriausiai dera su jūsų kiemo stiliumi.

KĄ DARYTI, KAD KIEMAS ŽIEMĄ NEATRODYTŲ PLOKŠČIAS

Žiemos kiemui daugiau įvairovės ir dinamikos suteikia vertikalūs kiemo elementai:

  • terasos;
  • atraminės sienelės;
  • tvoros;
  • pergolės;
  • užsklandos, širmos, treliažai (gali būti iš medienos, metalo, karklų vytelių ir pan.).
Vasarą tokią ažūrinę sienelę apsiveja žalias vijoklis, o žiemą ji pati tampa vertikaliu sodo akcentu. Nuotr. L. Liubertaitė
Vasarą tokią ažūrinę sienelę apsiveja žalias vijoklis, o žiemą ji pati tampa vertikaliu sodo akcentu. Nuotr. L. Liubertaitė (Bernardinų sodas, Vilnius)

Tad jei nukarpius augalus sodas atrodo per daug nuobodus ir plokščias, drąsiai įveskite daugiau tokių vertikalių akcentų – jie nukreips dėmesį nuo beformių augalų ir suteiks kiemui įvairovės net ir besniegę žiemą.

KIEMAS ŽIEMĄ – KOKIE AUGALAI JĮ PUOŠIA

Ingrida sako, kad žiemą puikiai atsiskleisti gali gyvatvorės. Juk dažniausiai jos būna visžalės, o formuoti jas galima kaip tik norisi: lygias kaip siena, raitytas, apvalias kaip burbulus, geometriškas kaip blokus ir t. t. Žodžiu, reikia tik fantazijos.

Įvairios gyvatvorės padeda išvengti plokščio kiemo efekto. Nuotr. L. Liubertaitė
Įvairios gyvatvorės padeda išvengti plokščio kiemo efekto. Nuotr. L. Liubertaitė

Kiemui vaizdo žiemą suteiks tokie augalai kaip:

  • paprastasis kadagys – tai vietinis augalas, puikiai tinkantis komponuoti želdynuose. Ypač koloninių formų veislės, tokios kaip ‘Sentinel’, ‘Arnold’, ‘Hibernica’. Šie augalai tarsi visžalės žvakės papuoš bet kurį sodą. Jei turite didesnį želdyną, pasodinkite net kelis kadagius – žiemą jie bus išraiškingi vertikalūs kiemo elementai;
  • kukmedžiai –  visžaliai augalai, kuriuos labai lengva formuoti. Yra koloninių veislių ir žemų, kurias galima auginti kaip neaukštas gyvatvores. Ingrida rekomenduoja veisles ‘Semperaurea’ ir ‘Summergold’ dėl gelsvai žalsvos spalvos, kuri pašviesins ir pagyvins jūsų kiemą;
  • pušelės, ypač tos, kurios keičia spyglių spalvą atšalus orams. Pavyzdžiui, kalninė pušis ‘Zundert’ arba ‘Carsten’s Wintergold’.

Dar daugiau Ingridos rekomendacijų, kokius augalus rinktis, kad kiemas žiemą būtų spalvingas, įdomus ir nenuobodus, surašėme straipsnyje „Žiemos augalai, puošiantys kiemą šaltuoju sezonu“.

TEGU KIEMAS ŽIEMĄ BŪNA ŠVIESUS!

Žiemos mums prailgsta labiausiai dėl to, kad nuolat yra tamsu. Todėl Ingrida sako, kad verta pasimokyti iš skandinavų, kurie yra puikiai išmokę prisijaukinti tamsą labai paprastais būdais. Skandinavų kiemuose, languose, prie durų, ant laiptų pamatysite jaukią šviesą skleidžiančius šviestuvus arba žibintus. Taip suvaldyta tamsa ne tik nebeatrodo tokia baisi ir varginanti, bet įgauna romantikos ir stebuklingumo prieskonį.

Tad pabandykite šviesa pažaisti ir savo kieme. Pirmiausia, išsirinkite objektus, kuriuos norėsite apšviesti. Rinkitės ne tik būdami lauke, bet ir atkreipkite dėmesį į tai, ką matote žiūrėdami pro namų langus. 

Apšviesti tiktų įvairius kiemo objektus:

  • vartelius;
  • suoliukus;
  • kietąsias dangas;
  • dekoratyvines žoles (pvz., soruoles);
  • įspūdingą krūmą;
  • laiptų pakopas;
  • didelius akmenis;
  • medžių šakas (pvz., obelis galima apvynioti lempučių girliandomis);
  • sūpuokles;
  • įdomias vazonų kompozicijas;
  • meno kūrinius, esančius kieme.
Dailus krūmas, siena už jo ir tinkamas apšvietimas sukuria tikrą šešėlių teatrą! Nuotr. L. Liubertaitė
Dailus krūmas, siena už jo ir tinkamas apšvietimas sukuria tikrą šešėlių teatrą! Nuotr. L. Liubertaitė
Apšviesti žiemojantys augalai. Nuotr. I. Rauckienė
Apšviesti žiemojantys augalai. Nuotr. I. Rauckienė

Ingrida sako, kad kiemas žiemą gražiausias tuomet, kai jame naudojami subtilią ir švelnią šviesą skleidžiantys šviestuvai. Jie sukuria jaukumo ir paslaptingumo efektą. Be to, dauguma objektų geriausiai atrodo apšviesti iš apačios.

PATRAUKLIAI ATRODANTIS DARŽAS ŽIEMĄ

Jei kieme turite daržą, net ir jis žiemą gali atrodyti gražiai. Pirmiausia, tvarkingumo ir struktūriškumo jau savaime suteikia pakeltos lysvės. Dar nesate tokių įsirengę? Paskaitykite mūsų straipsnį apie tai, kodėl tikrai verta turėti pakeltas lysves savo darže – spauskite skaityti.

 Pavyzdinis Ingridos daržas: aiški struktūra, graži geometrija, pakeltos tvarkingos lysvės, subtilus skaldelės takas ir su namo eksterjeru derančios spalvos. Taip daržas atrodo vasarą. Nuotr. I. Rauckienė
Pavyzdinis Ingridos daržas: aiški struktūra, graži geometrija, pakeltos tvarkingos lysvės, subtilus skaldelės takas ir su namo eksterjeru derančios spalvos. Taip daržas atrodo vasarą. Nuotr. I. Rauckienė
Žiemą šis puikiai suplanuotas daržas irgi atrodo gražiai ir tvarkingai. Nuotr. I. Rauckienė
Žiemą šis puikiai suplanuotas daržas irgi atrodo gražiai ir tvarkingai. Nuotr. I. Rauckienė

Jei norite daugiau įdomumo, darže auginkite augalus, kurie puikiai išsilaiko net šaltuoju metų laiku, pavyzdžiui:

  • čiobrelius;
  • levandas, kurios net žiemą pajudintos ar patrintos tarp pirštų kvepia!
  • lapinius (kale) kopūstus, nes jie tikrai ilgai išsilaiko, o jų spalva ir forma labai papuošia daržą.

Ačiū Ingridai Rauckienei už puikias idėjas. Akivaizdu, kad kiemas žiemą gali būti jaukus ir tikrai nenuobodus!

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Žiemos augalai, puošiantys kiemą šaltuoju sezonu“

„Konkretaus kiemo apželdinimo pavyzdys – pasakoja šeimininkė“

SUSIJĘ KURSAI:

„Mano sodo dizainas“ – kursai skirti Jums, jeigu turite nedidelį sklypą ir norite susikurti šiuolaikišką dizainą jame. Kursų metu kuriate savąjį svajonių kiemą, kuris puikiai atrodys bet kuriuo sezonu.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Left Menu Icon
Krepšelis