Metalinės pakeltos lysvės darže: 5 argumentai jų naudai

Pakeltos lysvės – madinga užgaida ar rimtas sprendimas, kuris atlieka svarbias funkcijas? Nusiimkime rožinius akinius, pasižiūrėkime į šį reikalą iš esmės, panagrinėkime konkrečius argumentus, kada pasiteisina metalinės pakeltos lysvės, gal ir savo situaciją atrasite:

Štai penki argumentai su komentarais, kodėl verta rinktis metalines pakeltas lysves savame sklype:

1. Nebereikia ravėti lysvės šonų

Lysvės šonų ravėjimas man atrodo beprasmis darbas, neturintis jokios pridėtinės vertės – nei derlius nuo to bus didesnis, nei daržovės sveikesnės. Tačiau ravėti tuos šonus būtina, juk kitaip piktžolės karaliaus darže.

O štai įrengus pakeltas lysves, iškart atsikratome šio beprasmio darbo.

Tarpai tarp pakeltų lysvių. Nuotr. L.Liubertaitė
Tarpai tarp pakeltų lysvių: gali būti veja, gali būti ir kitokia danga. Nuotr. L.Liubertaitė

Be to, atsiranda aiškus lysvės ir tako atskyrimas, todėl galime drąsiai auginti vejos taką tarp lysvių, o vejos žolė į lysvę neužlips.

2. Daržas gali būti estetiškas

Palyginkite daržo vagą, paprastą lysvę ir pakeltą lysvę su gražiais borteliais. Žinoma, pakeltos lysvės atrodys estetiškiau:

  • Linijos bus tiesesnės ir atrodys tvarkingai;
  • Galima įrengti gražius takus, pavyzdžiui vejos, trinkelių, galima dengti šiaudais ar žievės mulčiu;
  • Borteliai gali būti paprastai sukalti iš lentų, bet jie gali būti ir itin gražūs.
Estetiškas daržas. Nuotr. L.Liubertaitė
Estetiškas daržas. Nuotr. L.Liubertaitė

Kad metalinės pakeltos lysvės gražiai derėtų prie namo fasado ar tvoros, galima užsisakyti norimos spalvos pakeltų lysvių. Šį straipsnį iniciavo nedidelis lietuviškas šeimos verslas, užsiimantis metalo gaminiais kiemui (žiūrėkite vazonai.eu) Jie gamina šviečiančius lauko vazonus ir aukštos kokybės pakeltas lysves iš cinkuoto metalo, dažo milteliniu būdu, pjauna lazeriu, todėl drąsiai galite rinktis prie kitų kiemo elementų derančią spalvą ir jums reikalingą aukštį.

Beje, šios metalinės pakeltos lysvės surenkamos labai paprastai: į žemę įsmeigiamos smeigės, o lysvės borteliai pritvirtinami prie jų varžtukais.

Metalinės pakeltos lysvės sumontuojamos tikrai lengvai. Nuotr.L.Liubertaitė
Metalinės pakeltos lysvės sumontuojamos tikrai lengvai. Nuotr. L.Liubertaitė
Metalinės pakeltos lysvės. Nuotr. L.Liubertaitė
Metalinės pakeltos lysvės. Nuotr. L.Liubertaitė

3. Ankstyvesnis derlius

Jeigu mėgstate ankstyvas daržoves – salotas, ridikėlius, špinatus, morkas – ir neturite šiltnamio, pakeltos lysvės yra puiki išeitis. Jose žemė pavasarį įšyla greičiau lyginant su įprastomis vagomis ar lysvėmis.

Be to, ant šių metalinių lysvių galima lengvai uždėti lankus su plėvele ir taip sukurti šiltnamio efektą pirmosioms pavasarinėms daržovėms. Jeigu neturite šiltnamio, tai puiki išeitis norint paankstinti derlių.

Pavasarį uždėti lankai garantuos ir ankstyvesnį derlių. Nuotr. L.Liubertaitė
Pavasarį uždėti lankai garantuos ir ankstyvesnį derlių. Nuotr. L.Liubertaitė

Dažnas abejoja dėl drėgmės išlaikymo – manoma, kad pakeltose lysvėse žemė išdžiūva greičiau. Tame yra tiesos, tačiau jei mulčiuojate, drėgmė užsilaiko ir ne taip greitai išgaruoja. O jei paprastose lysvėse naudojate laistymo sistemas, jas galima pritaikyti ir pakeltose lysvėse – šiuo atveju skirtumo nėra.

4. Lengviau prižiūrėti

Darže įrengus pakeltas lysves, tvarką palaikyti gerokai paprasčiau. Tarp lysvių galima pasidaryti veją ar įrengti kitokios dangos takelius.

Kad ir ką pasirinktumėte takui padengti, tai atrodys tvarkingai, nes lietus nenuplaus žemyn nei mulčio, nei žemių. Pakeltos lysvės bortas sulaikys žemes stiprių liūčių metu.

Metalinės pakeltos lysvės apsaugo daržą nuo lūčių poveikio. Nuotr. L.Liubertaitė
Metalinės pakeltos lysvės apsaugo daržą nuo lūčių poveikio. Nuotr. L.Liubertaitė

Be to, jeigu esate labiau atsipalaidavę šeimininkai, panaudokite nedidelę gudrybę. Į lysvę pripilkite žemių ne iki pat viršaus – iš tolo žiūrint smulkių piktžolių net nesimatys. Tvarkingi vienodi bortai pagaus žvilgsnį, o kažkur pasislėpusios kelios piktžolės liks nepastebėtos.

5. Skirtingos auginimo sąlygos

Jeigu jūsų sklype sunkus molis, tuomet svarstyti jau tiesiog nėra dėl ko. Vienareikšmiškai reikėtų rinktis tik pakeltas lysves. Jas užpildysite puriu geru dirvožemiu. Tik vertėtų pagalvoti apie aukštesnes pakeltas lysves, kad dirvožemio sluoksnis būtų storesnis.

Panašus principas galioja rūgščiamėgiams augalams – šilauogėms, spanguolėms, bruknėms. Galite pakeltas lysves pripildyti paprastos daržo žemės, o rūgščiamėgiams augalams lysvę užpildysite su durpių mišiniu.

Rūgšiamėgiams augalams galima lengvai pakeisti gruntą. Nuotr. L.Liubertaitė
Rūgšiamėgiams augalams galima lengvai pakeisti gruntą. Nuotr. L.Liubertaitė

Taip pat pakeltos lysvės yra nepakeičiamos auginant agresyviai besiplečiančius augalus, pavyzdžiui, mėtas. Jeigu jas auginsite laisvai darže, tai pamažu jos išsiplės ir augs visur. O jeigu tokie augalai auga pakeltose lysvėse, tai ir plėstis nebėra kur.

Pakeltos lysvės padeda suvaldyti ir agresyviai persiplečiančius augalus. Nuotr. L.Liubertaitė
Pakeltos lysvės padeda suvaldyti ir agresyviai persiplečiančius augalus. Nuotr. L.Liubertaitė

KURSAI BESIDOMINTIEMS DARŽAIS:

“Šiuolaikinis daržas” – video pamokos jums patogiu metu ir tiesioginė klausimų-atsakymų sesija su lektore po to.

TAIP PAT SKAITYKITE:

“Pomidorai, kurių nereikia genėti – viskas apie juos”

“Smidrų sodinimas: konkreti instrukcija sodinantiems pirmą kartą”

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis