Veja kaip dizaino elementas: pokyčiai kieme be išlaidų

Veja gali padaryti lemiamą pasikeitimą Jūsų kieme. Net nebūtina daug investuoti – jeigu kiemas pilnas įvairiausių augalų, tereikia juos pergrupuoti, ir skirtumas bus akivaizdus. Be to, prižiūrėti aplinką užtruksite žymiai mažiau – taigi, jau du rimti privalumai. Apie viską vaizdžiai papasakojau video filmuke:

Jame pamatysite ir pokalbį su Audriumi, kuris kaip tik tokį pasikeitimą turėjo savo sklype. Malonu žiūrėt į žmogų, kuris supasi sau krėsle vidury sklypo ir atvirai pasakoja savo įspūdžius praėjus vieneriems metams po pertvarkos.

Tai pabandom ir mes apibendrinti, kur čia slypi tas gerumas.

Sklypas kaip dar vienas kambarys

Pradėkime nuo klasikinio varianto: naujakuriai įsigyja sklypą, išvalo viską iki tuštumos, tada pasėja veją ir apsodina gyvatvorę palei sklypo kontūrą. Tipiškas sprendimas. Kaimynai taip darė, jūs nežinote ką daryti, tai darote taip pat. Galvojate, kad mažai augalų – mažai priežiūros. Su veja viskas aišku: pjauk tręšk laistyk, pjauk tręšk laistyk. Su gyvatvorėmis paprasčiau, nes jei pasodinote kolonines tujas, tai apie genėjimą net negalvojate.

Viskas atrodo aišku, kol galiausiai… nusibosta.

Įsivaizduokite sklypą kaip kambarį, kuris turi grindis (veją) ir sienas (gyvatvorę). Ilgai tuščio kambario nelaikysite, nes jis apaugs arba stilingais baldais, arba taps daiktų sandėliu. Taip ir sklype: jeigu jame tik veja ir gyvatvorė, anksčiau ar vėliau šis vaizdas atsibos. Ir jei neturėsite vizijos, tuomet esančią tuštumą imsite pildyti pavieniais augalais, susodindami juos be aiškios idėjos. Arba apsikrausite vazonais su vienmetėmis gėlėmis, tokiu būdu bent laikinai pagražindami aplinką (sakyčiau daugiausia laiko reikalaujančiu būdu).

Bet jūs turite namą ir kiemą, kas jau savaime yra vertybė. Ar tikrai reikia viską paversti daiktų ir augalų kratiniu? Siūlau vieną gudrybę, kuri gali padėti Jums sukurti tvarkingą dizainą savo kieme.

3 pasikeitimų etapai

Įprasta, kad nauji medeliai sodinami vejoje iškasus duobę. Kai vejoje tokių augalų jau nemažai „pritaškuota“, mums susidaro tas sandėliuko įspūdis: augalai yra, veja yra, dizaino nėra. Sutvarkykite veją ir perkelkite augalus laikydami šių principų:

1 ETAPAS.

Pirmiausia suteikite vejai aiškią formą. Veja gali būti kaip taisyklingas apskritimas, kaip griežtas stačiakampis, kaip plati S formos juosta, ir kt. Tegul vejos forma būna aiškiai išreikšta, o ne išplaukusi: užtvirtinkite ją palei kontūrą pratiesdami plastikinius bortus, akmens plokštes, žemą gyvatvorę. Tik įėjus į sklypą, turi aiškiai matytis, kad veja yra tam tikros formos, o ne atsitiktinis pavinguriavimas.

Jei veja vingiuoja, pasistenkite, kad linija būtų drąsi ir aiški, o ne tarsi drebančia ranka išpiešta. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.
Jei veja vingiuoja, pasistenkite, kad linija būtų drąsi ir aiški, o ne tarsi drebančia ranka išpiešta. L.Puodžiūtės projektas Vilniuje, kurį matėte video filmuke. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.

2 ETAPAS.

Kur dėti tuos medelius ir krūmus, kurie augo vejoje? Čia prireiks Jūsų rankų: persodinkite juos už vejos ribų, aiškiai atskirdami, kur veja, o kur augalai. Medeliams vejoje vis tiek reikėjo pomedį palikti, nuolat stebėti, kad jis nepiktžolėtų, ir šienaujant užknisdavo jį nuolat apeiti. O dabar, kai augalai perkelti už vejos ribų, jie auga kartu, jie ir prižiūrimi kartu. Apmulčiuokite tarpus tarp augalų, kol piktžolės nelįstų taip greitai ir kad drėgmė užsilaikytų ilgiau. Štai dabar ne tik veją greičiau nušienausite, bet ir augalams augti bus komfortiškiau.

Šiame pavyzdyje veja ne tik aiškiai įrėminta augalais, bet ir atlieka žaidimo aikštelės funkcija. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.
Šiame pavyzdyje veja ne tik aiškiai įrėminta augalais, bet ir atlieka žaidimo aikštelės funkcija. Mūsų kursų dalyvės sklypas Vilniuje. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.

3 ETAPAS.

Augalų zoną, esančią už vejos, apsodinkite patinkančiais augalais, kur dar jų trūksta. Jų gali būti daug ir įvairių. Svarbiausia, kad jie savo formomis ir dydžiu sukurtų kontrastą plokščiai vejai.

Vej turi sudaryti labai aiškų kontrastą už jos ribos esantiems augalams. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.
Veja turi sudaryti labai aiškų kontrastą už jos ribos esantiems augalams. Mūsų lektorės Vaivos Marozienės asmeninis sklypas. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.

Sutvarkius kiemą pagal šiuos etapus, jis atrodys įdomus, žvilgsnis pagaus vejos formą, o tada kils aukštyn kartu su augalais. Tokiu būdų visuma atrodys tvarkingai, atsiras aiškių linijų ir harmonijos pojūtis.

Jei norėsite eksperimentuoti su naujais augalais – eksperimentuokite sodindami juos augalų zonoje. Net jeigu kažkas nepavyks, bendro sklypo vaizdo nesugadinsite, nes vejos forma bus stabilus elementas, kuris išsilaikys kaip pagrindas.

Veja kaip dizaino elementas

Vejos forma, kurią pasirinksite, daro įtaką visam sklypo suvokimui. Kai kurios formos daro kiemą vizualiai erdvesnį, kitos gali sutvarkyti sklypą net tada, kai jis netaisyklingas ar kreivas. Parinkus tinkamą vejos formą, galima praplėsti siaurą ir ilgą sklypą.

Svarbu pasirinkti tinkamą vejos formą, nes nuo to priklausys galutinis sklypo vaizdas. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.
Šiame sklype pasirinkti du vejos apskritimai, kurie yra sujungti, paliekant vizualų atskyrimą nuo vaikų žaidimo vietos. Mūsų kursų dalyvės sklypas Vilniaus r. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.

Galite ir patys eksperimentuoti, kas labiausiai tiks jūsų sklypui – kursuose „Mano sodo dizainas“ pasakojame apie vejos formas ir padedame pasirinkti. Šis paprastas, bet labai svarbus sprendimas gali padaryti puikų pagrindą jūsų sklypo dizainui. Kai nusipiešite naująją vejos formą ant savo sklypo brėžinio, jau kursų metu pamatysite, kokį didelį pokytį ji turės jūsų kieme. Kraštovaizdžio architektė pateiks daug pavyzdžių ir atsakys į klausimus, kad įvertintumėt visas galimybes.

Smagu vis dažniau išgirsti, kaip mūsų kursų dalyviai pasinaudojo šiomis žiniomis ir patys padarė korekcijas savo sklypui. Ir džiaugiasi jie ne tik dėl gražesnio sklypo vaizdo, bet ir dėl to, kad nepalyginamai mažiau laiko sugaišta šienaudami.

Veja tarnauja žmogui, ar žmogus vejai?

Kaip tik šiltą rudens dieną nuvažiavome su mūsų lektore Lina Puodžiūte pas jos klientą, kurio nedideliame šlaitiniame sklype buvo padaryta būtent tokia pertvarka. Audrius papasakojo savo įspūdžius – galite pamatyti aukščiau įdėtame video reportaže pokalbį su juo ir pasižiūrėti keletą jo sklypo fragmentų.

Anksčiau Audriaus sklype buvo veja ir kelios obelys. Pasak jo, pritaikius minėtus dizaino principus, nedidelis kiemas iš esmės pasikeitė. Dabar jis jaučiasi tarsi gyventų nuolatiniame spektaklyje, kuriame pagrindiniai aktoriai – augalai. Juk gamtoje nuolatos vyksta kaita, ir jam smagu tai stebėti. Audrius sako, kad gėlynai reikalauja minimaliai priežiūros, jie tarsi gyvena savo atskirą gyvenimą. Tiesa, su veja kiek kitaip, nes ją turi nušienauti kartą per savaitę, o kur dar laistymas, tręšimas. Audrius sako, jog kartais apima pojūtis, kad ne veja tau tarnauja, bet tu vejai. Todėl smagu, kad vejos sumažėjo, o augalų zona atsirado ir užsipildė.

Veja, kuri turi aiškiai apibrėžtą formą, gali net mažą kiemą paversti įdomiu. Nuotrauka iš Audriaus sklypo, Vilnius. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.
Veja, kuri turi aiškiai apibrėžtą formą, gali net mažą kiemą paversti įdomiu. Nuotrauka iš Audriaus sklypo, Vilnius. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.

Noriu pridurti keletą techninių detalių dėl aiškumo. Audriaus kieme pertvarka įgyvendinta prieš metus, todėl tarpai tarp augalų dar dideli. Gėlynuose auga tik daugiamečiai augalai, todėl jų nereikia kasmet sodinti. Vejos kontūrui buvo panaudoti plastikiniai bortai. Gėlyne kai kur panaudota plėvelė, kuri, augalui plečiantis, yra pakoreguojama, kol galiausiai bus visai išimta. Augalų zona mulčiuojama.

Ačiū Audriui už pasidalinimą savo patirtimi!

Nebijokite vejos sumažinti, nebijokite jai suteikti aiškią formą. Kurkite savo kambarius ne tuščius, o spalvingus ir harmoningus.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Taip pat skaitykite:

“Naujo sklypo apželdinimas: nuo ko pradėti?”

“Kieme pertvarkos? Kokia teisinga darbų eilės tvarka”

Visus straipsnius, susijusius su vejos įrengimu ir lengvesne priežiūra – rasite čia.

Visi straipsniai, susiję su sklypo projektavimu – spauskite pasižiūrėti čia.

Kviečiame registruotis į kursus “Mano sodo dizainas”, kurių metu mokome, kaip susiplanuoti šiuolaikišką dizainą savo kiemui. Plačiau apie kursus skaitykite čia.


Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis