Dienoms ilgėjant, šildymą namuose pagaliau išjungus, kambarinių augalų priežiūra pavasarį reikalauja pokyčių. Apie konkrečius veiksmus „Žinių radijo“ laidoje „Augalų entuziastai“ kalbėjau su Oresta Dvarvytyte iš studijos „Kambarinės gėlės“. Straipsnyje skaitykite, kokių netikėtų ir naudingų kambarinių augalų priežiūros patarimų pateikė specialistė.
KAMBARINIŲ AUGALŲ PRIEŽIŪRA PAVASARĮ: NUO KO PRADĖTI
Saulės šviesa – pagrindinis augalų augimo variklis. Pavasarį suaktyvėjus saulei, pasirūpinkite, kad augalai jos gautų pakankamai:
1) Nuvalykite langus, kad pro juos į vidų lengviau patektų saulės spinduliai;
2) Pasirūpinkite augalų lapų higiena – nuvalykite per žiemą ant augalų nugulusį dulkių sluoksnį. Dulkės trukdo saulės spinduliams patekti ant augalo, tad jas būtina pašalinti.
KAIP VALYTI AUGALŲ LAPUS
Skirtingiems augalams naudojami skirtingi valymo metodai:
- Kaktusus patogiausia valyti smulkiu kosmetiniu arba dulkių šepetėliu;
- Lapinius augalus lengvai nušluostysite švaria sudrėkinta natūralaus pluošto arba mikropluošto šluoste. Tik nedrėkinkite audinio vandeniu tiesiai iš čiaupo, nes nuo jo ant augalų lapų liks kalkių nuosėdų – atsiras baltų dėmių. Geriausiai tinka virintas, filtruotas arba pastovėjęs vanduo.
KUO BLIZGINTI LAPUS
Prekybos vietose galima rasti purškiamo lapų blizgiklio, bet kambarinių augalų žinovė jo nepataria naudoti, nes tai yra stipri cheminė priemonė. Jautresnius augalus, tokius kaip paparčiai ar palmės, šis purškalas net gali nudeginti, tad iš jo bus daugiau žalos nei naudos. Be to, tokia priemonė tik vizualiai nublizgina augalo lapus, bet dulkių sluoksnis lieka nenuvalytas.
Specialistė siūlo labai netikėtą, natūralų ir paprastą augalų blizginimo būdą… banano žieve! Vidinė banano žievės pusė ne tik puikiai nublizgina lapus, bet ir nuvalo dulkes. Kad būtų patogiau, žievę galite susikarpyti mažesniais gabalėliais ir valyti kaip su audinio šluoste.
Banano žievę galima naudoti visiems augalas, turintiems stambesnius lapus. Smulkialapiams, tokiems kaip papartis, šis būdas irgi tinka, tik nuvalyti kiekvieną lapelį labai ilgai užtruks. Bet jei kambarinių augalų priežiūra pavasarį jums yra tarsi meditacija ir būdas atsipalaiduoti – drąsiai imkite banano žievę ir mėgaukitės procesu.
AR TIKRAI AUGALUS NAUDINGA NUPLAUTI PO DUŠU
Daug kas mano, kad paprasčiausia ir efektyviausia kambarinių augalų priežiūra pavasarį – susinešti juos visus į vonią ir gerai nuprausti po dušu. Bet Oresta Dvarvytytė yra visiškai kitos nuomonės. Vanduo iš čiaupo yra per kietas, jame daug kalkių, tad po tokio dušo kalkės nusėda tiesiai ant augalų lapų ir žemės paviršiaus. Taip užkemšamos augalo poros, sutrikdomos jo augimo funkcijos. Kalkės ypač pavojingos tokiems augalams kaip begonijos, kalatėjos, paparčiai.
Bet net ir tokie augalai, kurie nėra labai jautrūs vandens kokybei, pavyzdžiui, monsteros, fikusai, „pinigų medžiai“, tikrai irgi bus laimingesni, jei jų priežiūrai naudosite minkštą vandenį.
Ką tuomet naudoti?
- Vietoje dušo geriau augalus gausiai apipurkšti su purkštuvu, naudojant virintą, filtruotą, lietaus, akvariumo arba bent pastovėjusį vandenį.
- Kitas būdas – šiltą pavasario dieną augalus galima išnešti į lauką ir trumpam pastatyti po lengvu lietumi (nešti į liūtį nereikėtų).
Naudojant tinkamą vandenį, kambarinių augalų priežiūra pavasarį reikalauja daug mažiau laiko ir energijos – vėliau nereikia gelbėti jų pabalusių lapų ir keisti užkalkėjusios žemės.
KODĖL PAVASARĮ TURI KEISTIS AUGALŲ LAISTYMO REŽIMAS
Laistymo režimas pavasarį iš esmės turi keistis, nes:
- Kambariai nebešildomi, todėl oras nebe toks sausas;
- Radiatoriai ir šildomos grindys nebeskleidžia šilumos, todėl keičiasi šilumos šaltinis ir kryptis;
- Ilgesnės dienos ir aktyvesnė saulė skatina vegetaciją, augalas pradeda aktyviau maitintis.
Natūralu, augalai yra labiau ištroškę, todėl juos reikia pradėti dažniau laistyti. Kiek dažniau, klausiate? Vieno recepto, tarkim, kad augalus pavasarį reikia lieti kartą per savaitę, deja, nėra. Specialistė sako, kad visi augalai skirtingi, todėl kiekvienam reikia iš naujo sureguliuoti laistymo režimą. Nustatę pasikeitusį vandens poreikį, nuspręsite, kokiu dažnumu dabar reikės laistyti.
KAIP NUSTATYTI NAUJĄ AUGALO LAISTYMO REŽIMĄ
1) Pastebėkite, kada augalas duoda ženklą, jog yra labai ištroškęs. Jis gali atrodyti kiek nuleipęs, lapeliai nusileidę ar susisukę. Tai reiškia, kad augalas jau patiria diskomfortą, stresą. Tuomet augalą palaistykite.
2) Stebėkite ir užsirašykite, kiek dienų praeina, kol augalas vėl rodo tuos pačius nepasitenkinimo ženklus. Jei praėjo 10 dienų, vadinasi, geriausia augalą būtų laistyti kas 7 dienas, kol jis dar nespėja pajusti tokio didelio troškulio ir streso. Štai jums ir laistymo režimas.
Aišku, jei kelios dienos iš eilės labai karštos, gali tekti palieti ir dažniau. Ir atvirkščiai – jei visą savaitę oras visai apniukęs, drėgmės atsargas galima papildyti ir keliomis dienomis vėliau.
Oresta Dvarvytytė pabrėžia, kad tinkamai laistyti augalus pavasarį ir vasarą ypatingai svarbu, nes šiltuoju metu augalas turi kaip įmanoma labiau sustiprėti, paaugti ir prikaupti jėgų, kad paskui vėl galėtų sėkmingai išgyventi ilgą tamsųjį sezoną.
AR PAVASARĮ KAMBARINIUS AUGALUS NEŠTI Į LAUKĄ
Šiltuoju metų laiku pabūti lauke naudinga visiems kambariniams augalams, nes taip jie greičiau auga ir stiprėja. Tik reikia prisiminti kelis svarbius niuansus:
- Į lauką kambarinius augalus galima nešti tik tada, kai nakties temperatūra bent kelias paras yra ne žemesnė nei 10 °C.
- Augalų lauke negalima iš karto statyti saulėtoje vietoje, nes pavasarinė saulė labai kaitri ir gali augalus greitai nudeginti. Bent dvi savaites augalus po truputį pratinkite prie saulės laikydami juos pavėsyje arba tokioje vietoje, kur saulės yra nedaug.
- Venkite skersvėjo. Ypač tai aktualu filodendrams ir monsteroms – šie augalai skersvėjo negali pakęsti, todėl paieškokite jiems malonios užuovėjos.
- Pasirūpinkite, kad kambariniai augalai ilgai nešlaptų po lietumi, nes jie gali paprasčiausiai permirkti ir supūti.
Ačiū Orestai Dvarvytytei, kad taip aiškiai papasakojo, kaip keičiasi kambarinių augalų priežiūra pavasarį ir tiek praktiškų patarimų pasiūlė! Visą mūsų pokalbį galite išklausyti paspaudę čia.
TAIP PAT SKAITYKITE:
„Monsteros ir jų rūšys: kuri geriausiai tinka jūsų namams“
„Kitokios orchidėjos: atraskite naujas, įdomias rūšis ir veisles“
„Stilingiems namams: 7 kambariniai augalai, mėgstantys tamsą“
SUSIJĘ KURSAI:
Nuotoliniai apželdinimo kursai – tai video pamokos su patarimais, pavyzdžiais ir užduotimis. Visas kursų programas rasite paspaudę čia.