Kaip apsaugoti vyšnias ir trešnes: pataria Marius Čepulis

Kaip apsaugoti vyšnias ir trešnes nuo paukščių, laidoje „Čia mano sodas“ apžvalgą padarė Marius Čepulis. Jis yra ornitologas, gamtos fotografas, laidos „Gamtininko užrašai“ vedėjas. Na ir šiaip jį tikriausiai jį jau žinote: sekate socialiniuose tinkluose. Man svarbu žinoti, kokių priemonių iš tikrųjų baidosi paukščiai, o kokios nevertos dėmesio.

Marių Čepulį gyvai sutikti galite rugpjūčio 26 d. vykstančioje Garden style konferencijoje, kur jis pristatys bioįvairovės svarbą. Gyvąją gamtą sukuria ne tik augalai, todėl bus puiki proga sužinoti, į ką Marius siūlo atkreipti dėmesį kuriant sodus.

Blizgios plastikinės spiralės

Dažname sode galima pamatyti ant vaismedžių šakų sukabintas blizgias plastikines spirales, skirtas paukščiams atbaidyti. Tačiau paukščių protinių gebėjimų nereikėtų nuvertinti, sako gamtos fotografas Mačius Čepulis.

Pirmą ar antrą dieną paukščiai galbūt ir vengs tokiomis juostomis apkabintų medžių, tačiau po poros dienų jie prie tokios naujienos jau bus pripratę ir toliau sėkmingai les uogas.

Be to, tokios plastiko juostos nėra ekologiška priemonė – plastiko šiukšlės kaupiasi ir jas vis tiek reikės išmesti, todėl Marius šios priemonės nerekomenduoja ir aplinkosaugos sumetimais.

Blizgančios spiralės paukščius atbaido nebent labai trumpam. Nuotr. Lina Liubertaitė
Blizgančios spiralės paukščius atbaido nebent labai trumpam. Nuotr. Lina Liubertaitė

Verdiktas: Ši priemonė nepakankamai veiksminga.

Kompaktiniai diskai

Jeigu savo kolekcijoje turite daug senų ir nebenaudojamų kompaktinių diskų, galite pabandyti suteikti jiems antrą gyvenimą – sukabinti ant vyšnių ar trešnių medžių ir taip bandyti atbaidyti paukščius.

Tačiau panašiai kaip ir su plastiko juostomis, tai tebus trumpalaikio veiksmingumo priemonė ir didelė tikimybė, kad paukščiai per kelias dienas prie naujo vaizdo pripras ir tiesiog nebekreips į diskus dėmesio, o jūsų derlius dėl to sumažės.

Verdiktas: Ši priemonė nepakankamai veiksminga.

Garsinės priemonės

Marius Čepulis sako, kad vaikystėje jam pačiam teko paukščių baidytojo darbas – pamačius paukščius, reikėjo kelis kartus garsiai suploti, kad jie išsigąstų ir nuskristų.

Tokio būdo trūkumas – visuomet privalote būti šalia medžių. Šiuolaikinis gyvenimo tempas toks, kad retas turi tiek laiko (o ir noro) kiekvieną vasaros dieną lakstyti aplink savo sodą.

Verdiktas: Ši priemonė veiksminga, tačiau atima per daug laiko.

Jeigu šalia nėra Čepulio, kuris suplotų rankomis, greičiausiai tokio būdo nenaudosite.

Plėšrių paukščių siluetai

Marius sako, kad uogas lesantys paukščiai tokių priemonių tikrai prisibijo – na, bent jau pirmomis dienomis. Paukščiai visuomet akylai stebi aplinką ir greitai pastebi potencialius priešus, o pamatę bet kokį didesnio plėšrūno siluetą jie iškart skrenda kitur.

Pamatę jūsų vyšnioje pakabintą „vanagą“ paukščiai greičiausiai šią vietą aplenks ratu, tačiau egzistuoja tikimybė, kad per kelias dienas jie prie naujo vaizdo pripras ir netikro paukščio nebebijos.

Ši priemonė efektyviausia, kai plėšraus paukščio siluetą pakabinate kiek aukščiau virš medžio (pavyzdžiui, ant karties) ir kai jį natūraliai siūbuoja vėjas.

Verdiktas: Ši priemonė gali būti veiksminga, jei iškelta aukštai virš medžio.

Balionai paukščiams atbaidyti

Sodo ir daržo prekių parduotuvėse galima rasti pačių įvairiausių priemonių paukščiams atbaidyti. Viena jų – štai toks balionas su „akimis“. Ar tokie balionai tikrai veikia?

Balionas paukščius gali atbaidyti pradžioje, bet vėliau paukščiai prie jo pripranta. Nuotr. Lina Liubertaitė
Balionas paukščius gali atbaidyti pradžioje, bet vėliau paukščiai prie jo pripranta. Nuotr. Lina Liubertaitė

Gamtos fotografo teigimu, visiška tiesa, kad dideli, juodi ir blizgantys apskritimai atbaido paukščius. Ši priemonė tokia efektyvi, kad tokios „akys“ netgi piešiamos oro uostuose ant lėktuvų variklių.

Vis dėlto per daug vilčių į tokius balionus dėti nereikėtų. Kaip ir daugelis kitų priemonių, balionai su „akimis“ veikia tol, kol paukščiai apsipranta prie naujo vaizdo. Taigi, didelė tikimybė, kad po kelių dienų jie tiesiog nebekreips į juos jokio dėmesio.

Verdiktas: Ši priemonė gana veiksminga, tačiau neturi ilgalaikio poveikio.

Perpjautas svogūnas

Internete kai kurie žmonės dalijasi dar viena netikėta paukščių atbaidymo priemone: tai perpjautas svogūnas. Neva jeigu svogūnų pridėliosite tarp vaismedžio šakų, paukščiai užuos aitrų kvapą ir čia nebeskris. Ar tai tiesa?

Marius sako, kad paukščių uoslė yra labai silpnai išvystyta, todėl jokiais kvapais jų nenubaidysite. Geriausiai kvapus užuodžia krankliai, tačiau jie apskritai nelesa uogų.

Verdiktas: Ši priemonė neveiksminga.

Apsauginiai tinklai ant medžių

Dažnas sodininkas dengia vaismedžius tinklais, kad apsaugotų savo uogas nuo paukščių. Nors daugeliui tai atrodo gana veiksminga apsauginė priemonė, Marius įspėja – paukščiai į tokius tinklus gali įsipainioti ir susižeisti ar netgi žūti.

Dėl šios priežasties gamtininkai nerekomenduoja naudoti tinklų ant medžių. Jeigu vis dėlto juos ketinate naudoti, rinkitės tinklus su kuo tankesnėmis akutėmis, kad paukščiai neturėtų galimybės į juos įsipainioti.

Apsauginis tinklas nėra tinkama priemonė paukščiams baidyti. Nuotr. Lina Liubertaitė
Apsauginis tinklas nėra tinkama priemonė paukščiams baidyti. Nuotr. Lina Liubertaitė

Verdiktas: Šios priemonės naudoti gamtininkai nerekomenduoja.

Išvados

Paukščiai labai greitai adaptuojasi prie aplinkos, ir jeigu viena priemonė veikė vakar, tai nebūtinai ji veiks šiandien. Tačiau jeigu dažnai keisite įvairias paukščių atbaidymo priemones, tuomet tikimybė, kad jums pavyks apsaugoti savo uogų derlių, bus didesnė.

Marius Čepulis sako, kad nereikia nuvertinti paukščių protinių sugebėjimų. Nuotr. Lina Liubertaitė
Marius Čepulis sako, kad nereikia nuvertinti paukščių protinių sugebėjimų. Nuotr. Lina Liubertaitė

Bet kuriuo atveju prieš imdamiesi priemonių įvertinkite, ar nepakenksite paukščiams. Juk ne visi naikina jūsų vyšnių derlių. Kuo daugiau paukščių yra sode, tuo didesnė bioįvairovė, tuo sveikesnė aplinka ir tuo darnesnis mūsų gyvenimas.

Ačiū Mariui Čepuliui, susitiksime su juo „Garden style konferencijoje 2023 m. rugpjūčio 26 dieną, kur jis pasidalins patarimais, į ką reikėtų atkreipti dėmesį kuriant ateities sodą.

Taip pat skaitykite:

„10 būdų, kaip atbaidyti paukščius nuo vyšnių ir kitų uogų“

„Kaip pasigaminti lesyklėlę, kad patiktų ir paukščiams“

Left Menu Icon
Krepšelis