3 gėlės gražuolės, kurios padės kovoti su kenkėjais

Serenčiai, medetkos ir nasturtės. Tai augalai, kurie atbaido kenkėjus, padeda su jais kovoti. Norite užsiauginti sveiko, natūralaus derliaus, nenaudodami cheminių bei sintetinių priemonių? Vienas iš būdų yra auginti būtent tokius augalus – o dar geriau, kad jie dar ir žydi gražiausiais žiedais.

Susipažinkite su šiomis trimis gėlėmis, kurios neabejotinai ne tik papuoš jūsų daržą, bet ir bus naudingos pagalbininkės kovojant su kenkėjais.

Žiūrėkite video ir skaitykite straipsnį su papildymais žemiau:

KAIP AUGALAI GALI PADĖTI KOVOTI SU KENKĖJAIS

Pradėkim nuo to, kaip čia atsitinka, kad augalai apsaugo nuo kenkėjų. Jie gali apsaugoti dviem būdais.

Pirmasis būdas – tai kenkėjų atbaidymas savo kvapu. Augalai skleidžia specifinį kvapą, kuris nepatinka kenkėjams, todėl jie nesiartina arba toje vietoje būna neilgai. Taip pat gali būti, kad augalo skleidžiamas kvapas toks stiprus, kad sumaišo kenkėjams visas kortas ir jie tiesiog nesuranda tos daržovės, kurios ieško. Kenkėjai nėra išnaikinami, tačiau jų gerokai sumažėja.

Antrasis būdas – augalai privilioja „geruosius“ vabzdžius, kurie naudingi daržui. Pavyzdžiui, boružės minta amarais ir įvairiomis erkutėmis, todėl gerai, jei jų sutinkate darže daugiau.

Abiem atvejais, darže naudinga auginti gėles, kurios skleidžia kvapą. Savo žiedais jos privilioja vabzdžius, o kvapas gali atbaidyti kenkėjus. Tik neišeina universalių receptų įvardyti – skirtingi augalai privilioja skirtingus kenkėjus, o jiems atbaidyti tinka skirtingi augalai. Tačiau yra tokių gėlių, kurias augino jau mūsų senoliai, ir kurių poveikis išanalizuotas mokslininkų.

Ypač svarbus šių gėlių vaidmuo, jei auginate daržą balkone. Mažai daržovių rūšių, silpna kitų augalų konkurencija gali sudaryti palankesnes sąlygas kenkėjams. Todėl gėlės – kovotojos čia labai reikalingos.

SERENČIAI – RYŠKŪS KOVOTOJAI SU KENKĖJAIS

Serenčiai, dar vadinami tagetėmis, gvazdikėliais – tai vienmetės gėlės, kurias būtina paminėti pirmąsias. Nekreipkite dėmesio į skeptikus, kurie sakys, kad tai močiučių gėlė. Drąsiai sodinkite serenčius darže: prie bulvių, kopūstų, morkų, kur tik sugalvosite.

Serentis
Tradiciniai oranžiniai serenčiai – puikūs kovotojai su kenkėjais.
Serenčiai padeda kovoti su kenkėjais natūraliais būdais.
Serenčiai padeda kovoti su kenkėjais natūraliais būdais.

Serenčius labai paprasta užsiauginti tiesiog iš sėklų. Kai gerai įsitvirtina, jie pakenčia nelaistymą, o žydi visą sezoną be perstojo.

Tradiciškai serenčius įsivaizduojame oranžinius, tačiau dabar galite rasti įvairiausių veislių – nuo geltonų iki raudonų plytų spalvos, nuo smulkučių ir stambiažiedžių pilnavidurių.

Serentis
Serenčiai gali būti ir geltoni: stambiais žiedais, pilnaviduriai.
Serentis
Serenčiai gali būti ir smulkūs, ne tokie gausūs ir pilni “lengvesni”.

Bet kuriuo atveju serenčių žiedai yra ryškūs, todėl jie pagražins jūsų daržą.

O kad neatsirastų chaosas ir margumynas, tiesiog nesirinkite daug veislių, o įsigykite vieną ir auginkite tos pačios spalvos serenčius, pakartotus skirtingose daržo vietose.

Geriausiai kenkėjus atbaido tos veislės, kurios turi stiprų kvapą, bet iš esmės poveikis bus net pasirinkus mažiau aromatingą veislę.

Serentis
Serentis

Sodinkite serenčius tarp kopūstų, nes kvapas atbaido kopūstinius baltukus. Sodinkite prie morkų – padės kovoti su morkinėmis muselėmis. Be to, serenčiai kovoja ir su nematodais, o tai reiškia, kad jų poveikis yra net po žeme. Rekomenduojama serenčius sodinti tarp svogūnų arba po jų derliaus nuėmimo, nes taip dirva tarsi dezinfekuojama.

MEDETKOS – IR MAISTAS, IR VAISTAS, IR KOVOTOJAS

Dar viena oranžinė gražuolė – medetka. Ji gal mažiau pažįstama, tačiau ne mažiau svarbi darže.

Tai lengvai auginama vienmetė gėlė, kuri pradeda žydėti birželio mėnesį ir dovanoja puikius oranžinius ramunėlės tipo žiedus.

Medetkos ne tokios pretenzingos kaip serenčiai, jei kalbame apie stilistinį pritaikymą
Medetkos ne tokios pretenzingos kaip serenčiai, jei kalbame apie stilistinį pritaikymą
Medetkos labai gražiai atrodo melsvų gėlių fone.
Medetkos labai gražiai atrodo melsvų gėlių fone.

Prie ko sodinti vaistines medetkas?

Jas tinka sodinti prie braškių, bulvių, česnakų, kopūstų, ypač – prie pomidorų. Medetkos pasižymi specifiniu kvapu, todėl nubaido daugelį kenkėjų – vabzdžių ir nematodų.
Medetkos taip pat gali būti ne tik oranžinės, bet ir artimų gelsvų ar raudonų atspalvių. Tad pagražinkite savo daržą ir turėkite naudos papildomai.

Medetkos gali būti įvairių atspalvių, įvairių žiedo dydžių. Papuoškite jomis savo daržą.
Medetkos gali būti įvairių atspalvių, įvairių žiedo dydžių. Papuoškite jomis savo daržą.

Be to, vaistinės medetkos gali būti naudojamos arbatoms, antpilams, kosmetikai gaminti. Jos yra kartoko skonio, pasižymi priešuždegiminiu poveikiu. Skinkite tik ką pražydusius žiedus ir susidžiovinkite.

Kai kurios medetkų veislės pasisėja pačios.

NASTURTĖS – RYŠKUS VIJOKLINIS AUGALAS

Ir trečioji oranžinė gražuolė – nasturtė. Jos išskirtinumas yra tas, kad nasturtėmis galite pagražinti ne mažą kampelį, o ištisą sieną.

Nasturtės yra vijoklinis augalas, gali augti ant atramų, tvorų, palei sienas.
Nasturtės yra vijoklinis augalas, gali augti ant atramų, tvorų, palei sienas.

Plokšti apvalūs lapai turi sulaukti vien tik pagyrų, jie ypač gražūs po lietaus, kai švelniai žalsvai lapų spalva išryškėja, o lašiukai gražiai spindi ant jų. Tie ilgai besilaikantys lašukai yra viena iš priežasčių, kodėl smulkūs vabaliukai mėgsta nasturtes.

Nasturtė
Nasturtė turi ne tik gražius žiedus, bet ir labai įdomius plokščius lapus. Kol jų nesuvalgo sraigės, žinoma.

Žiedai verti atskiro dėmesio – nuo blyškiai žalsvų iki rūgščiai oranžinių, nuo mažučių iki stambių – visokių rasite parduotuvėse. Todėl nasturtės, nors įprastos matyti močiučių darželiuose, jos gali rasti savo vietą ir industrinio lofto pašonėje, prie betoninių laiptų ir grūdinto metalo pakeltų lysvių.

Nasturtė
Nasturtės geltonais žiedais – rečiau sutinkamas variantas.
Nasturtė
Nasturtės ryškiais žiedais – puikiai įsivaizduoju lofto balkone, suderinta su rūdintu metalu ir kontrastuojanti su betono pilkuma.

Pasisėti daugiau negu paprasta, net vaikas savo mažais piršteliais sėklas sugraibys, o daugiau jokios ypatingos priežiūros nereikia. Be to, nasturtės linkusios ir pačios pasisėti.

Kokia nauda iš nasturtės? Vienus kenkėjus ji nubaido, o kitus pritraukia – būtent to mes ir norime! Nasturtė nepatinka kopūstiniams baltukams ir kitiems kenkėjams, kurie puola kopūstus, ridikus, moliūginių šeimos augalus. Jeigu pasodinsite nasturtes prie šių augalų, tikėtina, kad kenkėjai juos puls mažiau.

Nasturtė gali būti klastinga jūsų sąjungininkė: ji privilioja amarus (ypač juoduosius), todėl sodinkite ją ten, kur didesnė amarų rizika. Dėl šios priežasties nasturtės pravers ne tik darže, bet ir prie vaismedžių ir vaiskrūmių, prie gėlyno.

Sultingi stambūs nasturtės lapai patiks ir sraigėms – po nasturčių lapais padėkite sraigių gaudykles arba tiesiog nurinkite jas iš ten.

Nasturtės lapų sultingumas ir jų sukuriamas šešėlis patinka daugeliui kenkėjų. Bet patinka ir tiems vabzdžiams, kurie minta tais kenkėjais. Tad serenčiai naudingi dėl to, kad jie atbaido kenkėjus, o nasturtė naudinga ir dėl to, kad ji kenkėjams tampa gerai paspęstais spąstais.

Nasturtė
Nasturtės ryškumas, kvapas ir sultingi lapai tampa patraukliais spąstais kenkėjams.

Kai nasturčių žiedai peržydės, lengvai susirinksite sėklas kitiems metams, o gali ir pačios pasisėti.

Serenčiai, medetkos ir nasturtės – tai šias tris gražuoles siūlom pasikviesti į savo daržovių draugiją, kad padėtų kovoti su kenkėjais ir kartu papuoštų daržo zoną.

Straipsnis buvo publikuotas ir LRytas.lt portale.

Taip pat skaitykite:5 praktiški patarimai, kaip padaryti gražų daržą

Left Menu Icon
Krepšelis