5 praktiški patarimai, kaip padaryti gražų daržą

Daržas yra neatsiejama sklypo dalis, todėl norisi, kad ne tik poilsio zona, bet ir sodas, daržas atrodytų estetiškai. Tai svarbu ne tik dėl svečių, kad ne gėda būtų savo daržą parodyti. Tai reikalinga ir sau – dėl motyvacijos. Juk gražioje vietoje ir pačiam maloniau darbuotis bei leisti laiką. Keli pokyčiai gali pakeisti jūsų daržo vaizdą iš esmės. Kaip padaryti gražų daržą, apie viską iš eilės.

1.TAKAI

Gal ir netikėtas šis patarimas – tačiau būtent takai turi labai didelę įtaką bendram daržo vaizdui.

Kaip padaryti gražų daržą? Pradėkite nuo tvarkingų takų.

Kaip padaryti gražų daržą? Pradėkite nuo tvarkingų takų. Čia filmavome video apie tai, kaip pasigaminti pakeltas lysves.

Deja, takai yra toks dalykas, į kurį mažiausiai atsižvelgiama. Ištryptas purvo takas neatrodo estetiškai, dar blogiau – piktžolėmis apžėlęs. Takai aprėmina lysves, jie tampa elementu, kuris apjungia visą vaizdą, tampa pagrindu. Pačių lysvių turinys ne visada bus estetiškas: pavasarį bus tik daigai, vasarą vienas daržoves keis kitos, rudeniop vaizdas bus vis labiau rudesnis. O štai takai aprėmins vaizdą visada. Tvarkingi takai – tvarkingas daržo vaizdas.

Keletas tvarkingų takų pavyzdžių:

 • Žievės mulčias. Tamsus ir neįkyrus, natūralios kilmės – puikiai tiks daržui. Atkreipkite dėmesį, kad sluoksnis turi būti storas (bent sprindis, kad nepraaugtų piktžolės), kartais reikės papildyti. Todėl jei žievės mulčią perkate, investicijos gali būti nemažos.
 • Trinkelės arba šaligatvio plytelės. Ilgaamžis sprendimas, be to – galėsite į daržą ateiti net su šlepetėmis. Atrodys labai tvarkingai, priežiūros nereiks, nebent piktžolės pradėtų dygti tarpuose.
 • Veja. Jei sklypas labai mažas ir daržo zonos neišeina paslėpti, vejos takai tarsi pratęs poilsio zoną. Svarbu: takų plotis turi būti toks, kad praeitų jūsų žoliapjovė. Priežiūros reikės nuolat.
 • Akmenys. Akmens plokštės – tinkamas pasirinkimas. Smulkių akmenėlių mulčio nerekomenduočiau, nes darže greitai apibyrės žemėmis ir pradės ten dygti piktžolės.

2.PAKELTOS LYSVĖS

Vienas iš beviltiškiausių darbų darže yra lysvių šonų ravėjimas! Kadangi lysvės paprastai daromos iškilios, jų šonuose atsiranda nuožulnūs kraštai. Čia jau nieko nepasodinsi, tas žemės ruožas neturi jokios funkcijos, nebent lietaus vandens nutekėjimo. Tačiau gamtoje žemė nebūna plika, todėl tuos šonus greitai apauga piktžolės. Jeigu šonus įrėmintumėt bent per vieną lentą, iškart atkrenta tas beviltiškas darbas ravėti piktžoles, o daržas iškart atrodo gražesnis.

Be to, jeigu lysvės aprėmintos, tada ir takus patogu gražiai įsirengti. Jeigu taką mulčiuosite žievėmis, jos nesusimaišys du daržo žeme. Jeigu taką užsėsite veja, ji „neįlips“ į daržą.

Kaip padaryti gražų daržą

Kaip padaryti gražų daržą? Naudokite pakeltas lysves. Nuotr. L.Liubertaitė

Pakeltas lysves galima pasigaminti arba įsigyti jau pagamintas:

 • Iš medienos: gali būti plonos lentos (neapdorotos, impregnuotos, apdorotos aukšta temperatūra – t.y. termomediena), gali būti stori tašai (t.y. brusai), rąsteliai;
 • Iš plastiko: specialios perdirbto plastiko lentos pakeltoms lysvėms;
 • Iš medžio-plastiko kompozito: lentos gaminamos iš medžio ir plastiko mišinio;
 • Galima išbetonuoti ar sumūryti;
 • Galima panaudoti akmenis.

Atkreipkite dėmesį, kaip sutvirtinti pakeltų lysvių kampai. Gražiausios lentos neatrodys estetiškai, jei bus sutvirtintos grubiomis metalinėmis plokštelėmis. Paieškokite sprendimų, dabar yra net metalinių kampų lysvėms, kuriuose lazeriu išpjaustyti ornamentai – tai būtų stilingas akcentas visam daržui.

Kaip padaryti gražų daržą

Metaliniai kampai su lazeriu išpjautais ornamentais patraukia akį ir daro jūsų daržą ypač stilingu. Čia mūsų kūrinys, galima ir įsigyti.

Pakeltos lysvės ypač vertingos ten, jeigu esamas dirvožemis labai molingas, labai smėlingas, arba jei toje vietoje kitokios netinkamos sąlygos (pavyzdžiui, ten užkastas statybų laužas). Tada lysves reikia gaminti aukštesnes, kad augalų šaknys pasiektų visas reikalingas maisto medžiagas lysvės viduje. Jei reikia, lysvės apačią galima atskirti nuo esamo dirvožemio su specialiomis „kvėpuojančiomis“ plėvelėmis ar tinkleliais, kurie praleidžia vandenį.

Kaip padaryti gražų daržą

Šios medinės pakeltos lysvės pagamintos kiek aukštesnės, apie 30 cm aukščio. Nuotr. L.Liubertaitė

Aukštesnes lysves galima gaminti ir tiesiog dėl grožio. 30 cm aukščio lysvės atrodys tvarkingai, be to, ant jų krašto (ypač jeigu platesnis) bus labai patogu prisėsti ravint.

3.VERTIKALŪS ELEMENTAI

Atkreipkite dėmesį į tai, kas matosi darže akių lygyje. Tai šiltnamis, sandėliukas įrankiams, lauko virtuvė, komposto dėžė, atramos vijokliniams augalams. Kai kuriuos dalykus galima paslėpti. Pavyzdžiui, komposto dėžę galima statyti už krūmų pavėsyje.

Tačiau net su laikinais sprendimais galima padaryti daržą gražesnį. Žirnius ir vijoklines pupeles raitykite ne ant palaikių pagaliukų su sumazgytomis virvėmis, o ant gražių estetiškų atramų.

Pamirškite visas ryškiai žalias vielas, kurias pardavinėja prekybos centruose – jų žalia spalva visai nepanaši į tą žalią, kurią turime savo darže vasarą. Pagalvokite, ant ko galite atremti vijoklinius augalus:

 • Atramos iš standžios vielos – rinkitės tamsiai rudą arba pilką;
 • Atramos iš pagaliukų arba sukaltų medinių lentelių – pasigaminkite patys arba įsigykite gatavas;
 • Atramos iš vytelių – įsmeikite, o kitus galus viršuje suriškite, indėnų vigvamo principu.

Atramos matomos ilgiau negu augalai, todėl jos tokios svarbios. Jos pastatomos gerokai anksčiau, kol augalas tik auga, o jeigu gražiai atrodo, galite palikti jas stovėti net nuėmus derlių.

Kaip padaryti gražų daržą

Ant atramų paleiskite valgomus arba dekoratyvinius vijoklinius augalus. Nuotr. L.Liubertaitė

Mano patarimas: neapsiribokite pupelėmis, įveskite papildomų vertikalių elementų. Surežisuokite, kad akių lygyje specialiai atsirastų gražūs elementai: pastatykite papildomas atramas ir auginkite žydinčias gėles, pavyzdžiui, kvapiuosius pelėžirnius.

Auginkite darže daugiau gėlių. Kai kurios iš jų, pavyzdžiui, serenčiai, nasturtės, medetkos, gali net padėti kovoti su kenkėjais.

Kaip padaryti gražų daržą

Kaip padaryti gražų daržą? Auginkite gėles prie daržovių. Nuotraukoje – šiltnamyje auga paprikos ir našlaitės. Nuotr. L.Liubertaitė

4.PAŠALINKITE ĮRANKIUS IŠ MATYMO LAUKO

Prisiminkite gražiausių daržų paveikslėlius – ar matėte ten besivoliojančius kibirus, kurie liko nuo statybų, arba žalią numestą laistymo žarną?

Kaip padaryti gražų daržą

Paslėpkite įrankius sandėliuke ar pašiūrėje, kad jie nesimatytų po akimis. Nuotr. L.Liubertaitė

Jei norite gerai jaustis besidarbuodami savo darže, jus turi supti graži aplinka. Kaip virtuvėje susitvarkome, taip ir darže turime rasti sprendimų. O jų visada yra:

 • Įrankiai turi būti laikomi specialioje vietoje, t.y. sandėliuke, pašiūrėje, garaže, ar kitoje tam skirtoje vietoje. Susitvarkykite šią vietą, pakabinkite kas kabinama, įrenkite lentynas ir dėžutes smulkiems daiktams. Sėklas laikykite sausai, trąšas ir įvairius cheminius preparatus aukštai.
 • Šiltnamyje pritvirtinkite kabliukus nedideliems dažniausiai naudojamiems įrankiams.
 • Didelę surenkamo lietaus vandens talpą ar komposto dėžę paslėpkite: pasodinkite prieš juos į akis nekrentantį žalią krūmą (tik jokiu būdu ne ryškiai žydintį) arba medinę sienelę.
 • Jei laistymo sistema ne automatinė, įrenkite keletą vandens taškų ir įsigykite vežimėlį žarnoms. Bus labai patogu naudotis, o žarnos nesivolios ištiestos po visą sklypą.

Paskirkite nedidelę vietelę staliukui su kėde ar suoliuku. Pamatysite, koks tai lobis! Pavasarį galėsite ant jo pikuoti daigus, vasarą pasidėsite krepšį su braškėmis, galėsite čia gliaudyti riešutus, o rudenį padėsite nukritusį obuolį. Net nepastebėsite, kaip smagu bus prisėsti su drauge, kai apžiūrinėsite savo daržą.

5. MIELOS DETALĖS

Bendras vaizdas svarbu, bet kartais detalės padaro tą lemiamą įspūdį. Štai keletas dalykų, kas galėtų atsirasti jūsų darže:

 • Netradicinės spalvos: jei nebijote drąsių sprendimų, nudažykite daržovių atramas mėlynai, o pakeltų lysvių šonus oranžine spalva. Jūsų asmeninis stilius gali atsispindėti ir darže. Jis neturi būti anoniminis, toks kaip visų.
 • Ženklai ir užrašai: pakabinkite medines ar metalines lenteles su užrašais ties įėjimu į daržą, šiltnamyje, prie lauko virtuvės. Linksmi užrašai privers nusišypsoti, duos daugiau pozityvumo kasdienai.
 • Vientisumas. Jeigu įrankiai sukabinti matomoje vietoje, pirkite juos iš vienos kolekcijos, kad būtų vienodos rankenos, vienoda spalvinė gama. Atrodys kaip iš paveiksliuko, nors įrankiai bus naudojami kasdien.
 • Pagalba paukščiams: įrenkite lesyklėlę ir paukščių girdyklą. Žiemą padėsite paukščiams, kurie alkani, o vasarą padėsite paukščiams, kurie ištroškę – tuo pačiu ir keletą kenkėjų iš jūsų daržo pasičiups. Be to, lesyklėlės ir girdyklos gali būti stilingas jūsų daržo akcentas.
Kaip padaryti gražų daržą

Drąsių spalvų pakeltos lysvės Lauko darželyje, kur vaikai mokosi sodininkauti. Nuotr. L.Liubertaitė

Išlaikykite pasirinktą stilių visame sklype, įskaitant ir daržą. Jei jūsų interjeras prašmatnus ir klasikinis, tegul šiltnamio pamatas ir pakeltos lysvės būna išmūrytos. Jeigu stilius šiuolaikiškas industrinis, tegul darže esančios rodyklės ir ženklai būna pagaminti iš grūdinto metalo. Jeigu stilius laisvas ir natūralistinis, tegul daržą puošia vabzdžių viešbutis ir žydintys prieskoniniai augalai, pritraukiantys bites ir drugelius.

Straipsnis buvo publikuotas ir LRytas portale.

Taip pat skaitykite: “Daugiametės daržovės: kartą pasodinę, derlių imsite daug metų

Daugiau šiuolaikiškų palengvinančių triukų galite išmokti kursuose “Modernus sodas ir daržas“.

Straipsnyje paminėti kampai pakeltoms lysvėms, jie yra čia.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis