Anksčiau gražiai susodinti augalai jau suvešėjo arba kaip tik nunyko, pasikeitė šeimos sudėtis ar gyvenimo būdas, grožio suvokimas, atėjo naujos mados – laikas atsinaujinti ir savo kiemą ar sodybą. Aplinkos tvarkymas prasideda nuo ramios minutės apsvarstant savo poreikius.
NAUJAS SKLYPO ZONAVIMAS
Pradėkite nuo savo šeimos poreikių – prisėskite kokį ramų vakarą ir padiskutuokite su šeima, kokios zonos sklype pilnai išnaudojamos, kokiai veiklai vietos mažoka, kuri sklypo vieta nenaudojama. Nepraleiskite ne tik labiausiai matomų, bet ir visų užkaborių, tamsių vietų šiaurinėje pusėje, įvažiavimo.
Viską pasižymėkite plane – pilnai nuspalvinkite atskiras erdves, kad visas sklypo planas būtų spalvotas. Žymėjimas spalvomis leis atsitraukti nuo esamų smulkesnių objektų (medžių, suoliuko, šiltnamio) ir pamatyti savo sklypą tarsi iš šalies. Pabandykite pakoreguoti planą pagal savo poreikius. Jei vaikai jau užaugo, galima veją žaidimams sumažinti, o ramiam pasisėdėjimui pasodinti kvepiančių krūmų (jazminų, alyvų, senovinių rožių), kurie reikalaus mažiau priežiūros nei veja. Jei smėlio dėžė buvo stacionari, klasikinis sprendimas – įrenkite ten nedidelį vandens telkinį. Jei šeimoje gimė vaikų, paskirkite jiems atskirą zoną: mažesniems prie terasos ar virtuvės lango, didesniems vieta gali būti atokesnė, už karpytų krūmų, kad turėtų savo paslapties. Pasistenkite nepalikti vietų be funkcijos, be paskirties.
Pažymėję plane ir nuspalvinę visas zonas, pažiūrėkite, ar spalvinės dėmės plane proporcingos, ar jos panašių linijų. Jei takai vingiuoti, ar gėlyno linija irgi laisva ir vingiuojanti? Jei zonos suskaidytos aiškiais stačiakampiais, ar takai taip pat tiesūs? Išlaikykite panašų ritmą visame sklype. Zonos ir architektūriniai sprendimai yra pagrindas, jie bus matomi visus metus, taip pat ir žiemą. Aiškus principas, vienodai taikomas visam sklype, atrodys ne nuobodžiai, o harmoningai.
IŠ CHAOSO Į BALANSĄ
Paprastai per keletą metų ne tik suauga augalai, bet ir priauga kitų dalykų: čia medinė pavėsinė atsirado, čia voljeras, čia kaimynė gėlių padovanojo, čia vazonas nebrangus pasitaikė. Svarbiausia taisyklė – laikytis vienovės ne tik planuojant funkcines zonas ir linijas sode, bet ir kuriant kitas aplinkos detales.
Atsirinkti tinkamus dalykus ir drąsiai atsisakyti kitų – sudėtinga užduotis. Išmesti gražiuosius bijūnus, jei jie nedera bendram vaizde – taip, gali tekti. Pakeisti dar gerai išsilaikiusią tvorą – taip, jei tikrai ryžtingai nusiteikę pokyčiams. Norint sukurti harmoningą vaizdą, reikia pasirinkti medžiagas, formas ir spalvas, kurios būtų pakartotos visame sklype. Jei pasirinksite stilių, bus lengviau suprasti ir nepasiklysti. Pavyzdžiui, kaimiško tipo sodyboje supynes montuokite medines, panašią medieną naudokite turėklams, langinėms, pavėsinei. Jei moderniam namui panaudota daug stiklo ir metalo, tokias medžiagas atkartokite ir aplinkoje. Jau vien tinkuoto namo fasado spalva, atsiradusi ir ant suoliuko, ir ant atraminės sienelės, ir gėlyno žieduose, duos tą vienijantį elementą, sujungiantį visumą.
HARMONIJA GĖLYNE
Panašiai ir su augalais: jei akis aprėpia daug skirtingų spalvų, formų, faktūrų augalų, nesuderintų tarpusavyje, harmoningo vaizdo nėra, aplinkos tvarkymas neatneša tvarkos. Moderniuose apželdinimo kursuose “Geltonas karutis” sakoma, kad gražiam gėlynui sukurti užtenka tik 5 ar 7 veislių gėlių. Atrodo, netikėta, tačiau tai saugus sprendimas norint išvengti chaoso.
Pasirinkite kelis augalus, kurie jums patinka ir kurie jau pasiteisino jūsų sklype kaip gerai atrodantys ir nereiklūs. Tegul jie bus pagrindas, pasodinkite juos didesnėmis grupėmis keletoje sklypo vietų. Tarkim, jei jums patinka mėlyni atspalviai, kaip pagrindinį augalą galite pasirinkti gojinius šalavijus (Salvia nemorosa), katžoles (Nepeta), melėsą (Perovskia). Sodinkite ne po vieną, kad visas grožis atsiskleistų su visa jėga. Jei pagrindinius augalus pasirinkote tokius, kurie tarsi savaime puikiai auga jūsų sklype, iškart sumažinate laiką, reikalingą priežiūrai.
Kiti augalai papildys pagrindinius arba tiesiog žydės kitu metu. Pavyzdžiui, minėtus mėlynai žydinčius augalus galima praskiesti švelniai gelsva spalva ar pagyvinti alyvine, bet ryškiai raudoni žiedai čia jau nebetiks.
Iš esmės vienas pagrindinių sklypo pertvarkos receptų – atsakyti margumyno, o pasiteisinusius sprendimus padauginti. Tuo pačiu tai reiškia, kad nederančius augalus reikės tiesiog išmesti arba padovanoti. Čia ir slepiasi sudėtingiausia sklypo pertvarkos dalis. Susilaikyti nuo nebūtinų pirkinių, atsisakyti gražių, bet netinkamų augalų gali būti labai sunku, bet rezultatas bus to vertas.
Jei aplinkos tvarkymas domina ne brandžiam, o visai naujai įrengiamam sklypui, skaitykite “Naujo sklypo apželdinimas: nuo ko pradėti?“