Augalai pavėsyje: 9 variantai tamsiam kiemo kampeliui

Paunksmę mėgstančių augalų yra išties daug. Puikią temą – augalai pavėsyje – įkvėpė MO muziejaus (Pylimo g. 17, Vilnius) sodo apželdinimo projektas. Žiūrėkite video reportaže, kokius augalus, tinkančius pavėsiui, sodinome šiame sode, o kitus dar specialiai atvežiau jums parodyti. Pasisemkite idėjų savo pavėsingam kiemo kampeliui:

Taigi, augalai pavėsyje – apibendrinkime, ką parodžiau šiame video reportaže. Pradėsiu nuo visiems žinomų, o pabaigsiu įdomesniais, retesniais augalais.

1. Melsvė

Melsvės (lot. Hosta) – tipiški augalai pavėsyje. Melsvės pasipuošia nedideliais žiedais, tačiau būkim atviri, ne dėl žiedų mes melsves auginame. Yra dvi pagrindinės priežastys, kurios nuginkluoja visus skeptikus: tai melsvių lapų įvairovė ir atsparumas.

Melsvės - tipiški augalai pavėsyje. Vilnius, Bernardinų sodas. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.
Melsvės – tipiški augalai pavėsyje. Vilnius, Bernardinų sodas. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.

Melsvių lapai – ir žali, ir melsvi, ir baltai dryžuoti, ir ryškiai salotiniai. Be to, vienų veislių melsvės mažutės ir gležnos, kitų lapai – galingi ir stori. Vienų atrodo tarsi slidūs, kitų – gofruoti, trečių – garbanoti. Pasirinkimas tikrai didelis. Augalai pavėsyje paprastai nepasižymi dideliais ryškiais žiedais, todėl melsvės lapų margumas išsprendžia daug dizaino problemų tamsiame sklypo kampe.
Beje, melsvių lapais džiaugiasi ne tik sodybų ar kiemų šeimininkai, bet ir sraigės bei kiti šliužai. Tačiau pasirinkus tinkamas veisles, kurių lapai kieti ir mėsingi (pvz. ‘Halcyon’ – ją pamatysite ir video reportaže), galite būti beveik ramūs, kad sraigės jų neįveiks.

Daugiau konkrečių veislių, kurios pasižymi spalvotais lapais – straipsnyje “Neturite laiko? Štai augalai, kurių spalvoti lapai papuoš jūsų gėlyną“.

Kaip iš gausybės augalų išsirinkti tinkamus būtent jūsų kiemui — augalų dizaino pagrindų mokome Augalų komponavimo seminare. Nebrangus ir neilgas, tačiau pilnas dizaino dėsnių ir aiškiai pateiktų praktinių pritaikymo patarimų. Šis seminaras vyksta internetu, pradėti galite tiesiog dabar.

2. Astilbė

Kitas puikus ir įsimintinas augalas – astilbė (lot. Astilbe). Purios žydinčios šluotelės – vasaros vidurio pažiba. Augalai pavėsyje nedažnai gali džiuginti žiedais, ir dar tokiais ryškiais kaip astilbių, tad tiesiog neįmanoma praeiti jų nepastebėjus. Žiedynų spalvos – nuo nuotakos baltumo iki kraujo raudonumo. Be to, kai kurių veislių lapija yra įdomaus atspalvio, pavyzdžiui, sidabriški lapai ar bordiniai koteliai.

Purūs ir spalvingi astilbių žiedynai patraukia dėmesį. Nuotr. aut. L. Liubertaitė
Purūs ir spalvingi astilbių žiedynai patraukia dėmesį. Vilnius, VU botanikos sodas. Nuotr. aut. L. Liubertaitė

Svarbu paminėti, kad astilbėms būtinas pakankamas drėgmės kiekis, tad sausoje vietoje šioms gražuolėms gali ir nepatikti.

Apie astilbes skaitykite čia – buvau nuvažiavusi į VDU botanikos sodą ir parengiau išsamią informaciją, labai įdomu.

3. Pakalnutės

Miško augalai dažnai auga paunksmėje, tad pakalnutės (lot. Convallaria majalis L.) tikrai galėtų papuošti pavėsyje esančią jūsų kiemo dalį. Jai labai patiktų mirgantis šešėlis, kuris krenta nuo medžių – visai kaip miške. Žydi gegužės – birželio mėnesiais.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad pakalnutės yra nuodingos. Dėl visa ko neauginkite, kol vaikai labai maži.

4. Paparčiai

Toliau kalbant apie miško augalus, būtina paminėti paparčius. Jie turtingi savo lapų įvairove: rasite ir ažūriškų kaip plunksnelės, ir standžių, ryškiais raštais išmargintų (video reportaže parodėme japoninį blužniapapartį (Athyrium niponicum) ‘Ursula‘s red’.

Iš skirtingų veislių lapų tekstūrų gali būti sukuriami nuostabūs deriniai. Be to, kai kurios veislės keičia spalvą metams bėgant, pavyzdžiui, jauni žvynuotojo paparčio lapeliai būna su gelsvu atspalviu, o vėliau nusidažo sodriai žaliai.

Paparčiai - grakštūs ir elegantiški augalai pavėsyje.
Paparčiai – grakštūs ir elegantiški augalai pavėsyje.

O jei paparčiui draugiją papildysime pakalnutėmis ir melsvėmis? Labai gražus, subtilus, net solidus derinys pavėsiui.

5. Japoninė plukė

Japoninė plukė – augalas, kuris tikrai gali gražiai žydėti, augdamas ir daliniame pavėsyje. Jų žiedais džiaugsitės šiek tiek vėliau, antroje vasaros pusėje. Bet nesigailėsite: žiedų grakštumas ir elegancija švyti iš tolo.

Japoninė plukė netiks sausam pavėsiui, tad prie pat namo ar po dideliu medžiu jos nesodinkite – ne dėl pavėsio, o dėl to, kad gali negauti pakankamai drėgmės. Na bet jeigu drėgmės jai pakaks, žiedai jus džiugins jau nuo vasaros pabaigos ir visą rudenį.

MO muziejaus sode pasodintos japoninės plukės (Anemone X hybrida) ‘Honorine Jobert’ užaugs iki 1 m aukščio ir ilgai žydės stambiais žiedais. Puiki, patikima veislė.

6. Astrancija

Astrancija – nuostabus augalas, tinkantis natūralistinio stiliaus želdynuose. Drėgname pavėsyje jai – puikios sąlygos. Jeigu užteks drėgmės, netgi saulėtoje vietoje ji gali žydėti visą šiltąjį sezoną. Daugiausia natūralistiniuose želdynuose esu sutikusi astranciją ‘Roma’, kuri žydi švelniai rožiniais žiedais. Pasižiūrėkite kiemą, kurį sukūrė Ansis Birznieks Latvijoje: sklypas skendi pušų pavėsyje, o astrancijų ‘Roma’ žiedai ten atrodo nuostabiai (spauskite nuorodas į  straipsnį arba video reportažą).
Štai MO muziejaus sode pasirinktos baltai žydinčios astrancijos ‘White Giant’.

Astrancijos 'White Giant' puošia Mo muziejaus sodą. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.
Astrancijos ‘White Giant’ puošia MO muziejaus sodą. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.

7. Žiemė

Mažoji žiemė (lot. Vinca minor) – visžalis augalas, tad savo lapelių nenumeta net žiemą. Ją ypač tinka sodinti viešose vietose, kur norima, kad gražus vaizdas lydėtų ištisus metus.

Žiemės privalumas – ji sparčiai plinta, padauginti ją labai lengva, todėl kainuoja tikrai nedaug. Tačiau turėkite galvoje, kad ir jūsų kieme ji greitai išplis, tad patarčiau tą vietą atskirti nuo kitų augalų (pavyzdžiui, sodinti uždarose klombose).

Žiemė žalių lapelių nenumeta ištisus metus. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.
Žiemė žalių lapelių nenumeta ištisus metus. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.

Žiemė gali atlikti apsauginę funkciją nuo piktžolių, nes sukurs nuostabiai gražų, tamsiai žalių lapelių kilimą, kuris uždengs žemę. Žiemė žydi mėlynais subtiliais žiedeliais.

8. Epimedis

Epimedis (lot. Epimedium) – dar retai auginamas Lietuvoje. Tinka natūralistinio stiliaus želdynuose ir puikiai užpildo apatinę augalų kompozicijos dalį. Pavasarį jis gražiausiai pražysta, o vėliau puikiai padengia žemę – kaip ir žiemė, jis gali suveikti kaip barjeras naujoms piktžolėms.

Epimedžiai paprastai užauga iki 20-30 cm aukščio ir su laiku suauga į ištisus sąžalynus. Pavasarį pražysta originaliais žiedeliais. Pats augalas yra ilgaamžis, tad vienoje vietoje pasodintas augs ilgus metus.

Išrikiuoti epimedžių ir žiemių sodinukai, prieš pat sodinimą Mo muziejaus sode. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.
Išrikiuoti epimedžių ir žiemių sodinukai, prieš pat sodinimą Mo muziejaus sode. Nuotr. aut. L. Liubertaitė.

Jeigu nusibodo vargti su veja pavėsyje, apsvarstykite epimedžius kaip puikią alternatyvą vejai. Apie veją pavėsyje ir rekomendacijas jos priežiūrai rašėme straipsnyje, spauskite čia skaityti.

9. Hakonė

Jeigu jums reikia vėjyje plasdančio, šiurenančio, gražiai banguojančio vaizdo, hakonė (Hakonechloa) – kaip tik tai.

Augalai pavėsyje dažniau pasižymi dideliais lapais, varpinių ne tiek ir daug. O štai hakonė tikrai papuoštų bet kurį želdyną, tik aprūpinkite ją pakankamu drėgmės kiekiu. MO muziejaus sode galite apžiūrėti žaliąją hakonę (Hakonechloa macra) iš arčiau, o šiame video reportaže parodžiau dvi hakonės veisles: dryžuotą ‘Stripe it rich’ ir vienspalvę geltonai žalsvais lapais ‘Greenhills’.

Hakonės gražiausiai atrodo sodinamos palei taką, kur grakščiai nusvyra ir taip sušvelnina kampus. Sodinkite jas ne po vieną – grupėmis pasodintos hakonės bus dar įspūdingesnės.

Taip pat skaitykite:

“5 žydinčios pavėsio gėlės natūralistiniam gėlynui”

“Pavėsio augalai: viskas įmanoma!”

Apie augalų tarpusavio suderinimą:

Kviečiame į  “Augalų komponavimo dirbtuves”, kuriose išmoksite, kaip išsirinktus augalus suderinti pagal įvairius dizaino dėsnius, pasidaryti augalų sodinimo schemą ir paskaičiuoti, kiek ir kokių augalų prireiks.

KURSAI INTERNETU:

Kviečiame į nuotolius kursus “Mano sodo dizainas”. Kursai skirti Jums, jeigu turite nedidelį sklypą ir norite susikurti šiuolaikišką dizainą jame. Kursų metu kraštovaizdžio architektė paprastais žodžiais pristato dizaino kūrimo eigą ir duoda patarimų, o jūs, atlikdami užduotis su savo sklypo brėžiniu, kuriate savąjį svajonių kiemą.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Left Menu Icon
Krepšelis