Augalas, kuris gražiausias, kai numeta lapus

Ar žinote tokį augalą, kuris rudenį, numetęs lapus, atrodo dar įspūdingiau negu vasarą? Kas įdomiausia, šis augalas netgi nėra lepus ar Lietuvoje sunkiai auginamas. Susipažinkite, tai – “garbanotas lazdynas”! Iš tiesų šis augalas yra paprastojo lazdyno veislės ‘Contorta’ arba ‘Red Majestic’, sužinokime apie juos daugiau.

SUKTOS RAIZGYTOS ŠAKELĖS

Lazdynas ‚Contorta‘ (lot. Corylus avellana ‚Contorta‘) gražiausias yra žiemą, nes jo šakelės taip gražiai susipynusios ir susisukusios, kad atrodo tarsi meno kūrinys. Gal dėl to liaudyje įgavęs pavadinimą “garbanotas lazdynas“. Šio augalo nesupainiosite su jokiu kitu, o žvilgsnį jis tikrai užkabins. Kuo lazdynas vyresnis, tuo daugiau turi besisukančių šakelių, tuo labiau skulptūriškai atrodo visas krūmas. Nežinantys dar pasičiupinės, ar čia išties gyvas krūmas, ar kažkokia meno instaliacija.

"Garbanotas lazdynas" nesupainiojamas su kitais augalais dėl savo raizgytų skulptūriškų šakelių. Nuotr. L.Liubertaitė

“Garbanotas lazdynas” nesupainiojamas su kitais augalais dėl savo raizgytų skulptūriškų šakelių. Nuotr. L.Liubertaitė

Pavasarį sprogstančios šakelės atrodo taip pat įspūdingai, jau kovo mėnesį jos apsipila žirginėliais. Vertikalūs žirginėliai kontrastuoja su šakelėmis, besidairančiomis į visas puses, todėl visas krūmas atrodo tarsi dar labiau pasipuošęs.

"Garbanotas lazdynas" su žirginėliais pavasarį. Nuotr. Pixabay.

“Garbanotas lazdynas” su žirginėliais pavasarį. Nuotr. Pixabay.

Šakelės labai gražiai susiraizgiusios, gaila, kad lapai vasarą tai paslepia. Nuotr. L.Liubertaitė

Šakelės labai gražiai susiraizgiusios, gaila, kad lapai vasarą tai paslepia. Nuotr. L.Liubertaitė

Lazdyno ‚Red Majestic‘ žirginėliai yra gelsvi, todėl kartu su sprogstančiais purpuriniais lapais atrodo dar įspūdingiau.

O vasarą, deja, krūmas nebėra toks išskirtinis. Kadangi lapai suktas šakeles pilnai uždengia, telieka matoma bendra krūmo forma. Žiemą platus krūmas atrodo pilnas ir puikus, o vasarą su lapais jis atrodo kažkoks keistas, kreivas, išsidraikęs. Tačiau čia grožiui pasitarnauja lapai.

Vasarą nesimato lazdyno šakelių grožio. Klaipėda, nuotr. L.Liubertaitė (ačiū mūsų kursų dalyvei)

Vasarą nesimato lazdyno šakelių grožio. Klaipėda, nuotr. L.Liubertaitė (ačiū mūsų kursų dalyvei už galimybę įamžinti)

LAZDYNO LAPŲ GROŽIS

Lazdynai pasižymi gražiais lapais – ko turi, čia jau neatimsi. Lazdyno lapai stambūs, žvilgantys. Pats paprasčiausias rūšinis lazdynas, kurį galima pamatyti miške, arba lazdynas su veisle, kuris auginamas sodybose dėl riešutų, dažniausiai yra su žaliais arba purpuriniais lapais (priklausomai nuo veislės). Purpuriniai lazdyno lapai pavasarį būna tamsūs ir sodrūs – labai gražiai kontrastuoja su tuo metu žydinčiomis forzicijomis arba ryškiai žaliais jaunais kitų krūmų lapeliais. Vėliau purpurinė spalva ima blėsti, kol galiausiai persimaino į žalią.

Šią savybę išlaiko ir lazdynas ‚Red Majestic‘: pavasarį jis prabunda su purpuriniais lapais, vasarą išblanksta, spalva tampa permaininga, pasikeičia į žalią.

Todėl akivaizdu, kad šaltuoju sezonu geriausia, jei lazdynas neturi draugijos ir visą dėmesį pasiima sau: nesodinkite šalia jo kitų augalų, kurie gerai matomi ir patraukia žvilgsnį. Tuo tarpu vasarą ir rudenį auginkite tokius augalus, kurie turėtų aiškią neišsidraikiusą formą, kad bendras vaizdas „susitvarkytų“. Pavyzdžiui, tiktų dekoratyviniai česnakai su taisyklingais žiedynų bumbulais, gojiniai šalavijai su savo vertikaliais žiedynais, arba kiti augalai su aiškia kero forma ir smulkiais žiedais.

KAM IR KUR TINKA GARBANOTAS LAZDYNAS

Tai tikrai ne tas augalas, kuris tiktų natūralistiniams želdynams ar tradicinei sodybai – šis gražuolis vertas atskiro pjedestalo, kur būtų aišku, kas svarbiausias čia valdovas. Jei ieškote akcento, jei ieškote koks augalas pasitiktų atėjusius svečius ir nustebintų, pasirinkite lazdyną suktomis šakelėmis, tikrai nenusivilsite. Todėl geriausia vieta jam yra reprezentacinėje sklypo zonoje, prie vartelių ar prie įėjimo.

Žiemą, jei neturite eglutės lauke, lazdynas gali būti gražiausia jūsų kalėdinė puošmena. Jei dar subtiliai apšviesite, šis dekoratyvinis elementas jus džiugins gerokai ilgiau negu šventinis periodas.

Lazdynas 'Red Majestic' reprezentacinėje sklypo zonoje. Vilnius, nuotr. L.Liubertaitė

Lazdynas ‘Red Majestic’ reprezentacinėje sklypo zonoje. Vilnius, nuotr. L.Liubertaitė

Rekomenduojame lazdyną sodinti priešais namą dar ir todėl, kad žiemos metu rečiau išeiname į kiemą. O auginti tokį lazdyną ir nematyti jo būtų tiesiog nuodėmė. Todėl sodinkite ten, kur kasdien galėtumėte juo pasigrožėti. Dėl šių priežasčių lazdynui ‚Contorta‘ arba ‚Red Majestic‘ tinkama vieta yra prieš langą, kad žiemą būdami viduje galėtumėte žiūrėti į persipynusias šakeles.

BŪTINA ATKREIPTI DĖMESĮ

Prieš pasirinkdami atminkite vieną svarbų dalyką, kad nenusiviltumėt. Šie lazdynai auga labai lėtai. Rašoma, kad Lietuvoje jis išauga iki 2-2,5 m aukščio ir pločio, tačiau jei pirksite mažiuką ir sodinsite reprezentacinėje zonoje, galite pritrūkti kantrybės. Reikia duoti jam porą metų, kol apšils kojas naujoje vietoje, ir tik tada pradės rimčiau augti.

"Garbanotas lazdynas" auga negreitai, įvertinkite tai įsigydami. Nuotr. L.Liubertaitė

“Garbanotas lazdynas” auga negreitai, įvertinkite tai įsigydami. Nuotr. L.Liubertaitė

Riešutus jis irgi veda, tačiau nesitikėkite juos greitai užsiauginti ir turėti tiek, kad galėtumėte patys privalgyti ir kitus privaišinti. Tai krūmas dėl grožio, o ne dėl maisto.

Jei jau nusprendėte, kad šis gražuolis tiks jūsų sklype, rekomenduojame įsigyti iškart kuo labiau subrendusį krūmą, kad iškartdžiaugtis visu jo gražumu.

Straipsnis buvo publikuotas ir LRytas.lt portale.

Jei ieškote daugiau idėjų reprezentacinei zonai, skaitykite “6 patarimai, kaip gražiai sutvarkyti įėjimą į namą“.

Left Menu Icon
Krepšelis