Raudoni miskantai ‘Lady in Red’ išvedė visus iš proto. Tik pažiūrėkit, koks įspūdingas raudonų lapų ir sniego baltumo šluotelių kontrastas – galėtų būti tikra kiemo pažiba! Ši veislė pristatyta parodoje Lenkijoje kaip naujiena ir iškart gavo aukso medalį. Apie viską papasakosiu išsamiai: kada paraudonuoja lapai, ar augs Lietuvos klimato sąlygomis ir svarbiausia – kaip įsigyti?
Veislė-čempionė Lenkijoje
2024 m. rugsėjį buvau parodoje “Green is life” Varšuvoje. Ten kiekvienais metais skelbiamos augalų naujienos – atrenkami selekcininkų pristatyti augalai, komisija juos svarsto ir galiausiai paskelbia laimėtojus. Vienas iš aukso medalių laimėtojų šiemet buvo būtent šis raudonas gražuolis – kininis miskantas (Miscanthus sinensis) ‘Lady in Red’. Jis surinko aukščiausią įvertinimą ne tik iš komisijos, bet ir iš žurnalistų bei socialinių medijų balsuotojų. Absoliutus čempionas!
Pasinaudojau proga ir pakalbinau čia pat parodoje buvusius Slowinscy medelyno, kuris išvedė šią veislę, šeimininkus. Taigi, apie metų naujieną – specialiai “Geltono karučio” skaitytojams, iš pirmų lūpų.
Kininis miskantas ‘Lady in Red’: pagrindinė informacija
Aukštis: 1,2 m be žiedų, 1,6 m žydint.
Plotis: 4 metų keras pasiekia 1,5 m plotį.
Atsparumas šalčiui: toleruoja iki -28 laipsnių šaltį, atsparumo zona 5a.
Išskirtinumas: ryškus lapų ir žiedų spalvinis kontrastas
Raudoni miskantai būna raudoni ne visą laiką
Nors paveikslėlyje miscanthus sinensis ‘Lady in Red’ atrodo įspūdingai raudonas, mano matytas augalo pavyzdys parodoje nesukėlė to “vau” efekto. Paklausiau pačių selekcininkų, gal raudonumo reikia tiesiog ilgiau palaukti?
Pasirodo, ‘Lady in Red’ keičia savo lapų spalvą sezonui bėgant: nuo sodriai gilios žalios į intensyvią burgundinę, o galiausiai į ryškiai raudoną. Tad didžiausias efektas – spalį ir lapkritį. Ryškią raudoną spalvą matysite bent 2 mėnesius. Štai tokią nuotrauką, darytą tiesiog telefonu, man pateikė medelyno atstovas:
Žiemai lapų spalva tampa šiek tiek labiau šiaudinė.
Įdomu tai, kad raudonus atspalvius galima matyti jau gana anksti – pavasario pabaigoje, jei lapus pažeidžia šalnos, jie iš karto įgauna ryškesnę spalvą. Tuo skiriasi nuo kitų raudonų lapų veislių, kurios raudonos būna išskirtinai tik rudenį.
Kaip žydi raudoni miskantai ‘Lady in Red’
Šie miskantai nebūtų tokie įspūdingi, jei ne lapų kontrastas su sniego baltumo šluotelėmis. Kai kas juokauja, kad lenkams šis augalas neabejotinai patiks, nes tai jų vėliavos spalvos!
Bet neabejoju, kad ir lietuviškame kieme jis gali būti gražiausias rudens akcentas.
Šluoteles jis išleidžia rugpjūčio ir rugsėjo sandūroje, tačiau nuo oro sąlygų laikas gali būti ankstyvesnis ar vėlyvesnis.
Žiedynai yra sidabriški, o visiškai balti atrodo tik tada, kai orai sausi ir šluotelės tarsi pasišiaušia. Būtent tokiu metu jų kontrastas su raudonais lapais yra pats įspūdingiausias.
Kadangi šie miskantai, palyginti su kitais, nėra aukšti, dėl savo ryškaus charakterio jie puikiai tiktų gėlyno rudens grožiui.
Gerai ištveria šalčius
Ar atlaikytų lietuvišką žiemą šis raudonas gražuolis? Medelyno atstovas pasakoja, kad pas juos šalčiausiomis žiemomis temperatūra pasiekia -22 laipsnius ir tokius šalčius šis miskantas pakenčia gerai.
‘Lady in Red’ yra išvestas sukryžminus su nendriniu miskantu (lot. Miscanthus sacchariflorus), kurio atsparumas šalčiui yra aukštas. Kaip pasakoja specialistas, ‘Lady in Red’ turėtų pakęsti ir -28.
Kokių sąlygų reikia šiam miskantui
Selekcininkai augina ‘Lady in Red’ keliuose skirtinguose sklypuose, kad išbandytų įvairias sąlygas.
Šis miskantas puikiai auga derlingoje žemėje prie upės. Bet auga ir sunkioje molio dirvoje, kur drėgmės mažai. Pastarojoje nupjautą žolę jie naudoja kaip mulčią, o laisto sklypą tik 4-5 kartus per metus, kai sausros tikrai įsibėgėja. Taigi, atsparumas sausroms vis dar testuojamas, bet kol kas rezultatai – neblogi.
Įsigyti lietuviams įmanoma, bet labai sunku
Kininis miskantas ‘Lady in Red’ yra patentuota veislė, todėl ne bet kas gali ją dauginti pardavimui. Medelynas jau pasirašė sutartį su įmone, kuri užsiima licencijomis, tad jei lietuvių medelynai bus aktyvūs, galės įsigyti teisę pardavinėti juos ir Lietuvoje.
Na o kol kas pavienius augalus galima įsigyti Lenkijoje, pavyzdžiui, per internetines parduotuves. Didelių kiekių tikrai nėra – kaip patys sako, pirmą dieną įkėlę ‘Lady in Red’ į prekybą, gavo 35 tūkst. užklausų! Tad visiems neužteks, norintys įsigyti turi būti ypatingai akyli “medžiotojai”, arba tiesiog reikia palaukti, kol gausime Lietuvoje.
Tai gal dar bus naujienų?
Oi ne taip greitai. Slowinscy medelynas gyvuoja jau 24 metus. Kasmet užaugina apie 50 tūkst. įvairių varpinių augalų sodinukų. O kol išvedė kininį miskantą “Lady in Red’, užtruko net 14 metų.
Ir tai ne paskutinis įspūdingas Slowinscy selekcininkų kūrinys. Šiuo metu jie kuria skynimui skirtus miskantus, kurių stiebai – margai raudoni.
Kol įsigyti ‘Lady in Red’ dar sunku, pasižvalgykite po raudonkases miskantų alternatyvas iš Emedelynas.lt:
TAIP PAT SKAITYKITE:
Natūralistinis gėlynas Jonavos rajone + augalų sąrašas!
Ar varpiniai augalai tikrai kaprizingi? Atsako specialistė
SUSIJĘ KURSAI:
„Varpinių augalų dizainas“ – nuotolinė mokymo programa, kurioje sužinosite, kokie varpiniai augalai puikiausiai auga Lietuvos klimato sąlygomis, kokias funkcijas jie gali atlikti želdiniuose, ir susipažinsite su varpinių augalų komponavimo prinicipais.
Natūralistinis gėlynas“ – šiuose kursuose sužinosite šiuolaikinio augalų dizaino principus ir kursite savo asmeninį gėlyną. Galima registruotis į kursus grupėse arba internetu.