Ar varpiniai augalai tikrai kaprizingi? Atsako specialistė

Varpiniai augalai ir jų auginimas pradedantiesiems kelia nemažai klausimų ir dvejonių. Ar tinkami jie mūsų klimato sąlygoms? Ar tikrai jie agresyviai plečiasi? Kurie yra patikimi ir nereiklūs? Kaip juos derinti su kitais augalais? Mitus išsklaidyti ir į klausimus atsakyti padėjo želdynų specialistė Vaiva Marozienė, kuri yra ir naujausių „Geltono karučio“ kursų Varpinių augalų dizainas“ lektorė.

Varpiniai augalai. Nuotr. L. Liubertaitė
Varpiniai augalai. Nuotr. L. Liubertaitė

Ar tiesa, kad varpiniai augalai mūsų klimato sąlygomis netinka

Specialistė sako, kad tai tikrai netiesa. Šis mitas atsirado dar tuomet, kai Lietuvoje pradėta prekiauti miskantais ir soromis. Žmonės, susižavėję puriomis jų šluotelėmis, puolė juos sodinti nepasigilinę į šių augalų charakterį ir į būtinas auginimo sąlygas.

Juk ne visi varpiniai augalai vienodai atsparūs šalčiui, o vien Lietuvoje yra trys skirtingos zonos (plačiau apie augalų atsparumo šalčiui zonas skaitykite čia). Vadinasi, miskantas, kuris puikiai auga ir žiemoja Klaipėdoje ar Kaune, nebūtinai išgyvens Vilniuje ar Utenoje, nes ten jam bus paprasčiausiai per šalta.

Be to, kai kurie varpiniai augalai pavasarį labai vėlai atželia, todėl nekantriausieji gali pagalvoti, kad jie tiesiog neišgyveno po žiemos.

Dėl žinių stokos ir netinkamai parinktų augalų žmonėms atrodė, kad dekoratyvinės žolės yra labai lepios, kaprizingos ir pas mus auginti netinkamos. Bet šiandien informacijos yra kur kas daugiau, o iš gausybės varpinių augalų tikrai galima išsirinkti tokius, kurie sėkmingai augs būtent jūsų kieme. Svarbiausia iš pradžių pasidomėti konkrečiu augalu, kad paskui netektų nepelnytai juo nusivilti.

Purios miskantų šluotelės pasirodo antroje metų pusėje ir išsilaiko žiemos metu. Nuotr. V. Marozienė
Purios miskantų šluotelės pasirodo antroje metų pusėje ir išsilaiko žiemos metu. Nuotr. V. Marozienė

Ar tiesa, kad varpiniai augalai labai agresyviai plečiasi

Šiame teiginyje krislas tiesos yra. Dauguma varpinių augalų savo prigimtimi yra laukinės, natūraliai pievose, laukuose ir miškuose augančios žolės, tad jų pagrindinis tikslas yra išgyventi ir plėstis.

Kita vertus, gėlynuose dažniausiai sodinamos jau sukultūrintos šių augalų versijos. Tai reiškia, kad agresyvoki bruožai jau yra sušvelninti ir gerokai pažaboti. Todėl dauguma varpinių augalų, parduodamų medelynuose, plečiasi labai saikingai. Kartais gal net norėtųsi, kad plėstųsi sparčiau ir turėtume naujų sodinukų, o jie kerotis tikrai per daug neskuba.

Tik vienas kitas varpinis augalas plečiasi sparčiau, pavyzdžiui, smiltyninė rugiaveidė (Leymus arenarius) arba nendrinis dryžutis (Phalaris arundinacea). Kai tai žinote, išvengiate netikėtų ir nemalonių siurprizų gėlyne. Todėl prieš sodinant bet kokį augalą, verta pasidomėti, kas jam būdinga, kokiomis sąlygomis jis plečiasi nevaldomai, o kokios jo augimą sustato į vėžes.

Smiltyninė rugiaveidė (Leymus arenarius) nepageidaujama gėlynuose dėl agresyvumo. Nuotr. V. Marozienė
Smiltyninė rugiaveidė (Leymus arenarius) nepageidaujama gėlynuose dėl agresyvumo. Nuotr. V. Marozienė

Patikimi ir gražūs varpiniai augalai: Vaivos Marozienės rekomendacijos

Vaiva Marozienė jau daug metų dirba su varpiniais augalais kurdama natūralistinio stiliaus želdynus privačiuose kiemuose ir viešosiose erdvėse. Todėl ji turi patirties patikrintą gražių ir nelepių varpinių augalų sąrašą, kuriuo pasidalino ir su mumis. Tad štai tie Vaivos patys pačiausi!

Smailiažiedis lendrūnas (Calamagrostis acutiflora) ‚Karl Foerster‘ – universalus augalas, kasmet užaugantis iki 1,5-1,8 m. Itin greitai atželia – jau birželio mėnesį būna pasipuošęs šluotelėmis. Labiausiai tinka saulėtai gėlyno pusei. Gali būti kaip struktūrinis augalas arba kaip išskirtinis vertikalus želdyno akcentas. Beje, lendrūną galima auginti net ir vazonuose!

Smailiažiedis lendrūnas (Calamagrostis acutiflora) ‘Karl Foerster‘. Nuotr. V. Marozienė
Smailiažiedis lendrūnas (Calamagrostis acutiflora) ‘Karl Foerster‘. Nuotr. V. Marozienė

Drėbūnas (Sporobolus heterolepis) ‘Cloud’ – sausrai ypač atsparus ilgaamžis augalas. Dėl smulkučių, purių šluotelių gėlyne sukuria tarsi rūko efektą. Tiesa, turi specifinį kvapą, kuris ne visiems patinka.

Virblė (Achnatherum calamagrostis) – fontano formos augalas, gėlynui suteikiantis laisvumo, romantikos ir  minkštumo. Irgi labiausiai tinka saulėtoms vietoms.

Miskantai (Miscanthus) – jų įvairovė labai didelė. Šie varpiniai augalai mėgsta saulėtas, bet drėgnesnes  vietas, tik nepažliugusias. Miskantai būna aukšti ir vėlokai atželia, todėl geriau tinkami antram gėlyno planui.

Melvenės (Molinia caerulea) – puikūs ilgaamžiai varpiniai augalai. O kiek pasirinkimo! Melvenių būna nuo visai mažų iki itin aukštų, nuo fontano formos iki stačių kaip kareivėliai. Jos puikiai atsilaiko nesuglebusios per žiemą, nebent labai gausiai ir šlapiai sninga – tokiu atveju, kaip ir dauguma žolių, jos gali išvirsti. Mėgsta drėgnesnes vietas, dalinį pavėsį.

Melsvoji melvenė (Molinia caerulea) ‘Moorhexe’. Nuotr. V. Marozienė
Melsvoji melvenė (Molinia caerulea) ‘Moorhexe’. Nuotr. V. Marozienė

Rudeninis mėlitas (Sesleria autumnalis) – tinka ir ten, kur sausa, ir kur drėgniau, gali augti ir saulėje, ir pavėsyje. Todėl jeigu mėlito spalva ir aukštis atitinka jūsų gėlyno koncepciją, drąsiai jį rinkitės.

Rudeninis mėlitas (Sesleria autumnalis). Nuotr. V. Marozienė
Rudeninis mėlitas (Sesleria autumnalis). Nuotr. V. Marozienė

Apie kiekvieną norėtųsi papasakoti išsamiau, be to, patikimų varpinių augalų yra ir daugiau. Todėl jiems paskyrėme atskirą mokymų programą Varpinių augalų dizainas“. Šie mokymai yra nuotoliniai, todėl mokytis galite patogiu metu, perklausyti medžiagą galėsite keletą kartų – tai bus itin aktualu toje mokymų dalyje, kur Vaiva Marozienė analizuoja Lietuvoje esančių želdynų sudėtį ir kaip varpiniai augalai ten yra panaudoti.

Varpiniai augalai: kompozicija Vilniuje, prie A. Mickevičiaus paminklo. Nuotr. L. Liubertaitė
Varpiniai augalai: kompozicija Vilniuje, prie A. Mickevičiaus paminklo. Nuotr. L. Liubertaitė

Kaip varpinius augalus derinti želdyne

Nusprendę pagyvinti, atnaujinti savo gėlyną ir pasisodinti vieną kitą varpinį augalą, pirmiausiai įvertinkite, kokio aukščio augalai jau auga želdyne. Jeigu dominuoja žemaūgiai augalai, tai kokia dvimetrinė nendrinė melvenė prie jų visai netiks. Tokiu atveju geriau rinktis žemesnius varpinius augalus, tokius kaip rudeninis mėlitas, įvairios viksvos, melsvoji melvenė ‘Paul Peterson’, ‘Edith Dudszus’, drėbūnas. Na o ieškantiems itin žemo varpinio augalo, kuris gėlyne galėtų atlikti dengiamąją funkciją, Vaiva Marozienė rekomenduoja pabandyti gyvatbarzdę (Ophiopogon).

Žinoma, pasidomėkite, ar nusižiūrėtam augalui tiks jūsų kiemo sąlygos, t. y. ar jis mėgsta saulę, ar pavėsį, drėgnesnį ar sausą gruntą ir pan. O tada jau eksperimentuokite, kurkite unikalius derinius ir džiaukitės vaikystės pievas primenančiais gėlynais!

Varpiniai augalai: korėjiniai lendrūnai gėlyne (Calamagrostis brachytricha). Nuotr. L. Liubertaitė
Varpiniai augalai: korėjiniai lendrūnai gėlyne (Calamagrostis brachytricha). Nuotr. L. Liubertaitė

Ačiū Vaivai Marozienei už atsakymus ir rekomendacijas. Su Vaiva kalbėjomės „Žinių radijo“ laidoje „Augalų entuziastai“, kurios įrašą galite išklausyti paspaudę čia.

TAIP PAT SKAITYKITE:

Kauno Dokas“ smilgų fone: pokalbis su želdyno kūrėja“

Natūralistinis gėlynas Jonavos rajone + augalų sąrašas!“

SUSIJĘ KURSAI:

Varpinių augalų dizainas“ – nuotolinė mokymo programa, kurioje sužinosite, kokie varpiniai augalai puikiausiai auga Lietuvos klimato sąlygomis, kokias funkcijas jie gali atlikti želdiniuose, ir susipažinsite su varpinių augalų komponavimo prinicipais.

Natūralistinis gėlynas“ – šiuose kursuose sužinosite šiuolaikinio augalų dizaino principus ir kursite savo asmeninį gėlyną. Galima registruotis į kursus grupėse arba internetu.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis