Ką sodinti vėjuotoje vietoje? Dažnai kursuose sulaukiam šio klausimo iš pajūrio gyventojų, iš didelių atvirų sodybų savininkų ir net iš mažų miesto sklypų, kuriuose siautėja skersvėjai, žmonių. Ir jūs turit šią problemą?
Paprašėm pasidalinti savo rekomendacijomis daugiamečių žolinių dekoratyvinių augalų augintojos Rasos Laurinavičienės (jos blogas yra čia, Facebook čia). Štai ką ji mums papasakojo.
LEMIAMOS AUGALŲ SAVYBĖS
Ji sako, jei augalas geriausiai auga saulėtoje, atviroje vietoje, labai didelė tikimybė, kad jis augs ir vėjuotoje. Jei kyla abejonių, vertėtų atkreipti dėmesį į tokias augalo savybes:
- AUKŠTIS – be abejonės, kuo aukštesnis augalas, tuo didesnė tikimybė, kad bus neatsparus stipriems vėjams.
- STIEBO STORUMAS – plonučiai arba tuščiaviduriai stiebai taip pat mažiau atsparūs vėjams.
- ŽIEDYNO DYDIS – kuo sunkesnis, tankesnis žiedynas, tuo sunkiau augalas atlaiko vėjus. Pvz. tuščiavidurė piliarožė vėjų nebijo, tačiau puošnios, pilnavidurės formos neatlaikys pirmo stipresnio vėjo, ypač per lietų.
- GLEŽNI, STAMBŪS LAPAI – vėjas tokius lapus gali greitai sudraskyti.
- DIDELI ŠVELNŪS VAINIKLAPIAI (ypač tuščiavidurių žiedų) – tokie žiedai labai jautrūs vėjui, o jei žiedas nepilnaviduris, tai bet koks kiek stipresnis vėjas netrukus nudraskys tuos kelis vainiklapius.
Rasos Laurinavičienės rekomenduojami augalai vėjuotoms vietoms:
KRAUJAŽOLĖ (Achillea) – kraujažolės labai tinka vėjuotoms, saulėtoms vietoms. Jų žiedeliai smulkūs, lapai ažūriniai, tad vėjas nelabai turi ką draskyti. Aukštesnės veislės (iki 1m) gali būti linkę išgulti, tačiau žemesnė, kaip kad ‘Moonshine’, puikiai atlaikys stipresnį vėją.
KRISTOFO ČESNAKAS (Allium christophii) – šis dekoratyvinis česnakas pasižymi bene pačiu stambiausiu žiedynu, tačiau dėl nedidelio ūgio (40-50 cm) jis tikrai tvirtas ir atsparus vėjui.
TRIGYSLIS ŠLAMAINIS (Anaphallis triplinervis) ‘Silberregen‘ – puikus augalas atvirai, saulėtai bei vėjuotai vietai. Sidabriniai, pūkuoti lapai bei kiliminis augimo pobūdis leidžia atsispirti bet kokiam atmosferiniam poveikiui.
ZUNDA (Eryngium) ‘Big Blue‘ – dauguma zundų yra labai tvirti augalai, tačiau ‘Big Blue’ žavi dar ir įspūdingais, plačiais žiedynais bei ryškia mėlyna spalva. Ne prasčiau atrodo ir nužydėjusi.
NOTRA (Stachys monierii) ‘Hummelo‘ – tvirta notros veislė standžiais lapais bei kresnais, tvirtais žiedynais.
GOJINIS ŠALAVIJAS (Salvia nemorosa) ‘Caradonna‘ – aukštesnės šalavijų veislės gali išgulti vėjyje, bet ‘Caradonna’ – niekuomet. Klasika tarp gojinių šalavijų, išsskirianti savo itin vertikaliu siluetu.
VAISTINĖ GIRMĖTĖ (Calamintha nepeta nepeta) – puikus augalas saulėtoms, atviroms vietoms, gerai atrodantis bet kurioje augimo stadijoje, net žiemą. Puošniausia antroje vasaros pusėje. Klasikinis oudolfiškas derinys – girmėtė bei melsvoji melvenė ‘Moorhexe’
MELSVOJI MELVENĖ (Molinia caerulea) ‘Moorhexe‘ – visos melvenės, tame tarpe ir pačios aukščiausios, yra visiškai atsparios netgi stipriausiems vėjams. Ši veislė ypač kompaktiška (50-60cm) ir išsiskiria iš kitų itin stambiais, tamsiais žiedynais.
MAKEDONINĖ BUOŽAINĖ (Knautia macedonica) – klasikinis atvirų, saulėtų bei vėjuotų vietų augalas. Daug daugybės liaunų stiebelių glaudžiai susipina su aplinkiniais augalais, ir tokiu būdu tampa visiškai atspari vėjui. Puiki partnerė dekoratyvinėms žolėms.
VIRBLĖ (Achnatherum calamagrostis), AŠUOTĖ (Stipa tenuissima) – visos žolės labai tinka vėjuotoms, atviroms vietoms. Ne tik kad tinka, bet ir atrodo ypatingai gražiai dėl vėjų sukeliamo lapų bei varpų bangavimo. Bet šios dvi ypač tinkamos. Tiesa, reiktų žinoti, kad pastaroji Lietuvoje yra labai nepatikima kaip daugiametis augalas. Gera naujiena – pasėjus anksti pavasarį, tikrai spėsite per sezoną pasidžiaugti jos šiūravimu vėjuose.
Viskas įmanoma – net vėjui siaučiant!
SVARBU AUGINANTIEMS PAJŪRYJE: pasiieškokite papildomos informacijos apie konkretaus augalo atsparumą druskingumui. Mat kai kurie augalai neperneša druskų prisodrinto oro ir lietaus.
Štai kokie augalai vėjuotoms vietoms galėtų augti ir pas jus. Ačiū Rasai Laurinavičienei už rekomendacijas. Jei išbandysite arba jau išbandėte, rašykite žemiau esančiame komentare, labai įdomu!