Durpinės tabletės ar kokosinės tabletės: ką pasirinkti?

Kad sodo entuziastams būtų lengviau pasiruošti pavasariui, sugalvojama vis naujų išradimų. Durpinės tabletės ar kokosinės tabletės – tai vienas iš tokių gyvenimo palengvinimų. Pasižiūrėsime, kokie jų privalumai ar trūkumai, ir parodysime, kaip sėti.

Šiame video papasakojau apie tai, kuo skiriasi durpinės tabletės ir kokosinės tabletės:

Na o žemiau skaitykite viską iš eilės:

KAS YRA DURPINĖS IR KOKOSINĖS DAIGINIMO TABLETĖS

Tai supresuota durpė, arba supresuotas kokoso plaušas, kuris atrodo kaip tabletė. Žemiau esančioje nuotraukoje turiu 44 mm skersmens durpinę tabletę (būna ir mažesnių, pvz. 32 mm skersmens), o toliau nuotraukose kokosines tabletes pirkau panašaus dydžio, 45 mm skersmens. Abiejų rūšių tabletes atsisiunčiau iš Žaliastotele.lt svetainės, buvo supakuotos dėžutėse (be daigyklos). Taigi toks mini tyrimas buvo darytas su jomis.

Durpinės tabletės
Šioje nuotraukoje durpinės tabletės 44 mm skersmens. Nuotr. L.Liubertaitė

Išmirkęs jis įgauna tūrio – pastorėja keletą kartų daugiau negu buvo sausa tabletė. Tiesą sakant, tas storėjimo procesas labai smagus pažiūrėti, nes tabletė pučiasi tiesiog akyse!

Durpinės tabletės
Durpinės tabletės sausos ir jau išbrikusios. Nuotr. L.Liubertaitė

Išbrinkusi tabletė yra paruošta sėjimui. Kad išlaikytų formą ir neišbyrėtų, ji apjuosta specialia medžiaga. Todėl sėjimui nereikia vazonėlių, pakanka turėti indą, kuriame sustatysite visas tabletes viena prie kitos.

Sėjimas į tabletes ypač patogus tada, jei augalai nemėgsta persodinimo (pvz. paprikos ar agurkai). Į tabletę sėjama po vieną ar dvi sėklas, o vėliau lengva visą gumulą pasodinti į erdvų vazonėlį ar į gruntą. Kadangi tabletės šonai apjuosti, šaknys, kurios išlieka viduje, persodinimo metu nepažeidžiamos.

Pats sėjimo procesas – itin švarus. Nereikia barstyti žemių, ieškoti didelių indų ir maišyti juose žemių, nelieka nepanaudoto žemių pertekliaus: kiek tablečių reikia, tiek ir panaudojate. Praktiškai net rankų nesusipurvinate, todėl su tabletėmis sėjama labai greitai vien dėl to, kad nereikia skirti daug laiko pasiruošimui ir susitvarkymui.

KOKIŲ PAPILDOMŲ PRIEMONIŲ REIKIA TURĖTI

Reikės indo, į kurį sustatysime tabletes. Galite įsigyti specialų – paprastai jie pagaminti iš perdirbto plastiko, todėl jei jums rūpi aplinkos išsaugojimas, tai jau pliusas. Tokios daigyklos gražiai atrodo (kaip mini šiltnamiukai), jos turi pritaikyto dydžio skaidrų dangtį. Žinoma, kaskart nereikia pirkti naujos daigyklos – švariai išplaukite ir naudokite keletą kartų.

Taip pat puikiausiai tiks bet kokie plastikiniai indai, kurie liko nuo daržovių, mėsos, pieno produktų (būtina gerai išvalyti). Indo dydį pasirinkite pagal tablečių skaičių.

Durpinės tabletės
Čia kokosinės tabletės, jas sudėjau į plastikinį indą su skylutėmis apačioje, ir viską įkėliau į juodą žemą plastikinę lėkštelę (nuo mėsos ar sūrio). Nuotr. L.Liubertaitė

Galite naudoti tik vieną indą, kuriame sudėsite tabletes. Jei palaisčius liks vandens, perteklių nupilsite atsargiai prilaikant tabletes.

Patogiau naudoti naudoti du indus: vieną su skylutėmis, o apatinį kaip pagrindą, į kurį subėgs vandens perteklius (taip kaip nuotraukoje aukščiau). Jei palaisčius lieka vandens, jį lengva išpilti iš apatinio indo, nereikia pagrindinio aukštyn kojom kilnoti. Jei susimeistravot didelę daigyklą, tada ji būtinai turi būti iš dviejų indų.

Čia panaudojau juodą indelį nuo mėsos (atlieka lėkštelės funkciją), permatomą su skylutėmis nuo daržovių (galėtų būti kiek žemesnis) ir pasiruošiau skaidrų dangtelį nuo sausainių pakuotės. Jis bus reikalingas apdengti daigyklą iki tol, kol išlįs pirmieji daigeliai.

Kad sėklos išdygtų greitai ir kokybiškai, reikalinga tinkama temperatūra. Todėl brinkinimui ir vėliau laistymui naudokite šiltą vandenį.

KAIP SĖTI NAUDOJANT DURPINES ARBA KOKOSINES TABLETES

Toliau viskas paprasta: sudėkite tabletes į indą. Jei vienoje tablečių pusėje yra duobutė, dėkite taip, kad duobutė žiūrėtų į viršų. Būtent į ją sėsime sėklytę.

Dosniai paliekite ir palaukite kelias minutes, kol susigers, o tabletė išbrinks. Jei suspaudus jaučiasi, kad tabletė kietoka, vadinasi, dar reikia kelias minutes palaukti.

Kokosinės daiginimo tabletės jau išbrinko. Tereikia įsdėti sėklytes ir uždengti. Nuotr. L.Liubertaitė
Kokosinės daiginimo tabletės jau išbrinko. Tereikia įsidėti sėklytes ir uždengti. Nuotr. L.Liubertaitė

Dabar vandens perteklių nupilkite, o į išbrinkusių tablečių duobutę įdėkite po sėklą ar dvi. Jei sudėtinga sėklas sukrapštyti, sudrėkinkite jas ir įdėkite į tabletę panaudodami medinį iešmelį buku galu, arba kitokį panašų ploną įrankį. Su juo pagilinsite duobutę, įdėsite sėklytę ir uždengsite ją vienu kitu plaušeliu.

Pasėjus, uždenkite skaidriu dangčiu, kad viduje būtų išlaikyta šiluma ir drėgmė.

Netrukus parodysime video reportaže, kaip viską daryti ir kaip turi atrodyti – užsiprenumeruokite mūsų Youtube kanalą, jei norite gauti priminimą.

Kasdien atidenkite dangtį pravėdinti, bent pusvalandžiui. Kai tabletė pastebimai pašviesėja, laikas laistyti: pripilkite vandens ant dugno ir palaukite, kol susigers. Jei susigėrė, o vandens dar liko, išpilkite perteklių.

KUO SKIRIASI DURPINĖS TABLETĖS NUO KOKOSINIŲ

Kai principas jau aiškus, reikia kažkaip išsirinkti tinkamas tabletes. Kokosinės yra šiek tiek brangesnės už durpines, bet jos nuolat painiojamos. Net esu mačiusi užrašą “kokosinių durpių tabletės”. Išties tai dvi skirtingos medžiagos.

Durpinės tabletės
Durpinės tabletės kairėje, kokosinės tabletės dešinėje. Nuotr. L.Liubertaitė

Durpinės tabletės gaminamos iš gamtoje esančių durpių. Tai per tūkstančius metų susiformavę uolingi sluoksniai, kilę daugiausia iš tam tiktų samanų ir medienos kilmės medžiagų. Dažnai pabrėžiama, kad durpė yra natūralus organinis produktas. Tačiau labai svarbu yra tai, kad tai neatsinaujinantis šaltinis. Durpynams susiformuoti prireikė tūkstančių metų, dabar jie kasami, ir nėra kažkaip pakeičiami ar atnaujinami.

Durpės yra rūgštinės terpės, todėl daiginimo tabletėms jos yra nurūgštinamos, perdirbamos ir supresuojamos. Durpynų yra ir Lietuvoje.

Kokosinės tabletės gaminamos iš kokoso plaušo. Tuose kraštuose, kur auga kokosai, panaudojamas kokosų vanduo ir minkštimas, o kevalas tampa nereikalinga atlieka. Būtent kokoso kevalo plaušai yra panaudojami auginimui. Jie supresuojami į tabletes, kurias galime naudoti daiginimui. Net ir dideliems kiekiams galima įsigyti kokoso plaušų substrato – jis būna supresuotas kaip plyta, o išbrinkęs tampa puikiu puriu substratu, panašiu į durpę. Taigi kokosinės tabletės yra gaminamos iš atsinaujinančių šaltinių.

Nors visada teikiu pirmenybę lietuviškiems produktams ir paslaugoms, šią temą dar reikėtų pagvildenti, ar nereikėtų orientuotis į atsinaujinančias medžiagas, o ne naudoti savo išteklius, kurie su laiku išseks.

TAD KĄ PASIRINKTI?

Tiek durpinės, tiek kokosinės tabletės veikia panašiai: jos sterilios, neturi maisto medžiagų, bet pasižymi puikiu vandens ir drėgmės išlaikymo balansu. Kad daigai gerai sudygtų, reikalinga šiluma ir drėgmė, tačiau jie pradeda pūti, jei vanduo užsilaiko. Su įprastais substratais ši rizika didesnė, o su durpėmis ar kokoso pluoštu vandens pasiimama tik tiek, kiek reikia, jo perteklius nubėga.

Kokosinės tabletės šiek tiek geriau išlaiko porėtumą. Jos greičiau išbrinksta, oro cirkuliacija jose geresnė. Kokosinėse tabletėse daigai sudygsta vienodai arba šiek tiek geriau negu durpinėse tabletėse, esant panašioms sąlygoms.

Kokosinių tablečių kaina šiek tiek aukštesnė nei durpinių – šiuo atveju abi pirkau su prekiniu ženklu “Sėklos” (t.y. tas pats platintojas), tablečių dydis panašus, buvo supakuota dėžutėse po 10 vienetų. Palyginimui, vienos kokosinės tabletės kaina buvo 0.16 Eur, kokosinės tabletės kaina buvo 0,14 Eur. Taigi šiuo atveju vienos kokosinės tabletės kaina buvo 0,02 Eur didesnė nei durpinės, skirtumas tik toks.

Kad ir kokį variantą pasirinksite, ilgai kokosinėje ar durpinėje tabletėje neauginkite – ilgainiui joms pritrūks maisto medžiagų. Kai pikuosite daigus, perkelkite daigą su visa tablete į substratą ar gruntą. Šaknys praaugs tabletės užvalkalą ir įsišaknys naujoje vietoje.

Jei kils įtarimų, kad tabletės užvalkalėlis per tankus, o šaknys per silpnos praaugti, persodinant atsargiai nuimkite jį. O jei į tabletę pasėjote keletą sėklų, o augalas persodinimo nebijo, drąsiai tą užvalkalą nuimkite ir lengvai atskirsite daigelius vieną nuo kito.

Taip pat skaitykite:

“Paprikų auginimas: ką daryti, kad spėtų sunokti”

“Kada sėti vienmetes gėles – keletas idėjų pagal mėnesius”

Susiję kursai:

“Modernus sodas ir daržas” – tai kursai, kurie vyksta grupėse. Šiuose sodo ir daržo kursuose išmoksite užsiauginti gausų derlių natūraliais būdais.

“Šiuolaikinis daržas” – tai nuotoliniai kursai norintiems auginti valgomus augalus ne iš nuojautos, o remiantis mokslu paremtomis žiniomis ir patyrusių sodininkų sukaupta praktika. Kursuose mokome ne konkretaus augalo auginimo, o perduodame visą sistemą, kaip auga augalai, kaip suteikti jiems geriausias sąlygas, kaip identifikuoti problemas.

 

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt