Durpiniai vazonėliai – kodėl nenaudoju ir nerekomenduoju

Paprastai sakoma, kad durpiniai vazonėliai tobulai tinka daigams auginti. Jie neva natūralūs ir ekologiški, nes pagaminti iš durpių. O naudoti juos ypač patogu – užaugusius daigus su visu vazonėliu galima persodinti į dirvą, nes durpinis indelis ilgainiui joje suyra. Bet ar tikrai viskas taip gražu? Aš pati jau seniai durpiniams vazonėliams esu pasakiusi tvirtą NE ir nerekomenduoju jų kitiems. Kodėl? Apie tai šis video:

Žemiau surašiau pagrindinius argumentus, kodėl durpiniai vazonėliai nėra tarp mano pasirinkimų, ir ką aš naudoju daigams auginti.

DURPINIAI VAZONĖLIAI NĖRA EKOLOGIŠKAS PRODUKTAS

Atrodytų, juk šie vazonėliai pagaminti iš natūralios medžiagos – durpių. Jos kasamos ir Lietuvoje, tad produktas ir natūralus, ir vietinis. Tai ko aš kabinėjuosi?

Nors durpės yra natūralios, jos yra neatsinaujinantis šaltinis. Durpės gamtoje formuojasi tūkstančius metų, o mes kasam jas ir naudojam kažkokiems indeliams gaminti, kai naudos iš jų beveik jokios (apie tai vėliau). Mano nuomone, tai visiškas durpių švaistymas!

Durpiniai vazonėliai – natūralios kilmės, bet neekologiškas produktas. Nuotr. L. Liubertaitė
Durpiniai vazonėliai – natūralios kilmės, bet neekologiškas produktas. Nuotr. L. Liubertaitė

Maža to, labai abejoju, ar dauguma Lietuvoje parduodamų durpinių indelių yra tikrai pagaminti iš vietoje kasamų durpių. Didelė tikimybė, kad jie atkeliauja iš tolimų šalių, tad jų gamybai ir transportavimui išnaudojama daug papildomų išteklių. O tai niekaip neprideda produktui tvarumo.

Todėl pirmas argumentas, kodėl atsisakau durpinių vazonėlių, yra durpių išteklių tausojimas.

AR DURPINIAI VAZONĖLIAI NAUDINGI AUGALAMS

O gal augalams durpiniai vazonėliai labai naudingi?

Rekomenduojama sėti į durpinius vazonėlius, o kai daigai paauga, su visu vazonėliu persodinti juos į dirvą. Gerai sudrėkinus, vazonėlis turi suirti dirvoje.

Toks būdą ypač patariama naudoti augalams, kurie nemėgsta šaknų judinimo, sunkiai adaptuojasi po persodinimo. Pavyzdžiui, tai agurkai, paprikos, arbūzai.

Tačiau šis būdas visų pirma yra nepatogus žmogui:

  • Laistant vazonėlis greitai išgarina vandenį pro šonus, todėl sunku palaikyti normalų drėgmės režimą;
  • Persodinant vazonėlį ir dirvožemį reikia gerai sulaistyti, kad prasidėtų vazonėlio irimas. Kitaip liaunos šaknys niekaip neprasibraus pro storas vazonėlio sienas.

Tad antrasis argumentas durpinių vazonėlių nenaudai – nepatogu augintojui.

Pastebėjau, kad ir daigams durpiniai vazonėliai nepatinka.

MANO EKSPERIMENTAS

Tą pačią dieną pasėjau pomidorų sėklas ir į paprastus plastikinius indelius, ir į durpinius vazonėlius. Stebėjau, kaip pomidorų daigai juose auga. Eksperimento rezultatas – visiškas durpinių indelių nokautas:

  1. Durpiniuose vazonėliuose daigai užaugo gerokai mažesni, nupiepę;
  2. Juose šaknys buvo išsivysčiusios prastesnės;
  3. Ne viename durpiniame indelyje susiformavo pelėsis.
Skirtumas akivaizdus – plastikiniuose indeliuose pomidorų daigai užaugo dideli ir tvirti, o durpiniuose – maži ir liauni. Nuotr. L. Liubertaitė
Skirtumas akivaizdus – plastikiniuose indeliuose pomidorų daigai užaugo dideli ir tvirti, o durpiniuose – maži ir liauni. Nuotr. L. Liubertaitė

Sunku tiksliai pasakyti, kodėl taip nutiko. Spėju, todėl, kad durpiniuose vazonėliuose drėgmė pasiskirto netolygiai ir netinkamai. Indeliai laidūs orui, todėl didžioji ir svarbiausia drėgmės dalis iš substrato išgaruoja per greitai. O dažnai laistant, pats indelis beveik nuolat būna drėgnas – taip ties sienelėmis susidaro palankios sąlygos pelėsiui veistis.

Daigus plastikiniuose vazonėliuose užteko laistyti rečiau, drėgmė išsilaikydavo ilgiau, augalai akivaizdžiai laimingesni.

Tad trečiasis argumentas – augalams irgi nepatiko. Bent jau mano pomidorams.

O KIAUŠINIŲ DĖKLAI?

Popieriniai indeliai nuo kiaušinių iš pirmo žvilgsnio atrodo puiki alternatyva:

  • Pagaminti iš perdirbto popieriaus ir kartono, todėl galvoje jau sukasi žodis „ekologija“;
  • Suskirstyti į atskirus narelius – iš karto gatava daigykla.

Neatsitiktinai socialiniuose tinkluose dažnai galima pamatyti gražias nuotraukas, kaip iš tokių indelių kyšo mužučiai žali augalų daigeliai.

Daigai popieriniame kiaušinio dėkle. Nuotr. L. Liubertaitė
Daigai popieriniame kiaušinio dėkle. Nuotr. L. Liubertaitė

Bet ar esate matę juose užaugusius, didelius ir sveikus daigus? Tai nelabai įmanoma, nes indelio nuo kiaušinių nareliai labai negilūs, juose tiesiog nėra vietos daigo šaknims vystytis. Todėl pasėtos sėklos gal ir sudygs, bet sveiki ir tvirti daigai paprasčiausiai neturės galimybės užaugti.

TAI KĄ NAUDOTI?

Taip, plastikas nėra ekologiškas pasirinkimas. Bet tokios daigyklos yra pritaikytos būtent daigams, būna įvairiausių dydžių ir puikiai atlieka savo funkciją. Be to, jas tikrai galima naudoti ne vienerius metus – tereikia gerai išplauti ir naudoti vėl ir vėl.

Plastikinė daigykla. Nuotr. L. Liubertaitė
Plastikinė daigykla. Nuotr. L. Liubertaitė

Ieškantiems gamtai palankių sprendimų, siūlau ne bėgti pirkti naujų madingų „eko“ daiktų, o panaudoti tuos, kuriuos jau turite namuose.

Kadangi jau patikrinome, kad daigams tikrai tinka plastikiniai indeliai, daiginimui naudokite indelius nuo jogurto, grietinės, rūgpienio ir pan. Taip darau ir aš.

Štai, kaip užaugo mano pomidoras ‘Ananas’ indelyje nuo rūgpienio! Nuotr. L. Liubertaitė
Štai, kaip užaugo mano pomidoras ‘Ananas’ indelyje nuo rūgpienio! Nuotr. L. Liubertaitė

Prieš naudodami indelius švariai išplaukite, dugnuose padarykite skylutes – štai jums puikiausios daigyklos! Vaizdas ant palangės gal ir nebus pats stilingiausias, bet daigai augs laimingi, tvirti, o jūs nešvaistysite savo pinigų madingiems, bet visai nenaudingiems daiktams.

TAIP PAT SKAITYKITE:

„Durpės ir ekologija: netikėtos išvados dėl alternatyvų“

„Sėjimas į substratą: kur sudygs geriau (eksperimentas)“

„Pomidorų sėjimas: 3 paprasti būdai, kaip tai daryti“

SUSIJĘ KURSAI:

„Šiuolaikinis daržas“ – nuotoliniai kursai norintiems auginti valgomus augalus ne iš nuojautos, o remiantis mokslu paremtomis žiniomis ir patyrusių sodininkų sukaupta praktika.

Left Menu Icon
Krepšelis