Sėjimas į substratą: kur sudygs geriau? (eksperimentas)

Durpė ar substratas? Kokosas ar mišinys su biohumusu? Sėjimas ir vėlesnė daigų kokybė priklauso ir nuo žemės, į kurią sėjama. Todėl nusprendžiau, kad užteks spėlioti – laikas eksperimentui. Pasėjau 7 veislių pomidorų sėklas į 4 rūšių substratus. Eksperimentas ir jo rezultatai – šiame video:

Naudojau keturis skirtingų rūšių substratus ir septynias skirtingas pomidorų sėklų veisles tam, kad galėčiau palyginti, kuriame substrate sėklos sudygo geriau, o šaknynas susiformavo geresnis.

Į ką sėjau atlikdama eksperimentą

Sėklų sėjimas į keturis skirtingus substratus – kokie tie substratai ir kuo jie ypatingi:

1. Kokosas: natūralus produktas, pagamintas iš kokosų kevalo plaušų, tereikia pripilti vandens ir jį išbrinkinti. Kokosas vertinamas dėl to, kad tai atsinaujinantis šaltinis, kuris gaminamas iš natūraliai susidarančių kokoso atliekų.

2. Durpė: taip pat natūralus produktas, susidaręs per daugybę metų iš pelkių augalijos liekanų. Tai reiškia, kad durpė yra neatsinaujinantis šaltinis: kai iškasi, tai jau ir nebėra daugiau. Sėjimas atliekamas į nurūgštintą durpę (tai turi būti parašyta ant pakuotės).

3. Substratas daigams: tai mišinys. Dažniausiai tai ta pati durpė, tik praturtinta įvairiais mineralais ir trąšomis. Sėjimui ir daiginimui reikia rinktis kuo smulkesnę.

4. Substratas su biohumusu (biohumusas – sliekų mėšlas): puikus dalykas, praturtinantis dirvą. Tik įdomu, ar tai turės reikšmės sėklų sudygimui. Tai ir pasižiūrėsim.

Sėjimas tuos prasidės: keturi skirtingi substratai
Sėjimas tuoj prasidės: keturi skirtingi substratai, kuriuos naudoju eksperimentui. Nuotr. L.Liubertaitės

Pomidorų sėklų sėjimas

Pasirinkau daigyklą su keturiomis eilėmis, į kiekvieną eilę dedu skirtingą substratą, kad rezultatas aiškiai matytųsi:

Skirtingi substratai
Taip atrodo skirtingi substratai. Nuotr. L.Liubertaitės

Visi substratai, sudėti į daigyklą, skiriasi akivaizdžiai (žiūrim nuotraukoje nuo apačios į viršų): kokosas yra oranžinis, durpė – su plaušeliais, durpinis substratas – smulkesnės struktūros, o substratas su biohumusu – nuostabios juodos spalvos.

Kiekvienai iš 7 eilių užrašau po veislės pavadinimą: specialiai pasirinkau skirtingas pomidorų veisles, nes vienos aukštaūgės ir augs greičiau, kitos žemaūgės, pasirinkau ir hibridinių, ir selekcininkų išvestų veislų.

Sėjimas tuos prasidės
Sėjimas tuoj prasidės, pasirinkau skirtingas pomidorų veisles palyginimui. Nuotr. L.Liubertaitės

Į kiekvieną narelį sėju po dvi sėklytes. Ant sėklų uždedu labai ploną žemių sluoksnį ir supurškiu, kad nepritrūktų drėgmės ir sėklos galėtų sėkmingai sudygti. Su maišeliu uždengiu daigyklą, sukurdama šiltnamio efektą, ir dedu ant šildomų grindų.

Jei norite sužinoti detaliau, kaip turi vykti pomidorų sėjimas, pažiūrėkite straipsnį su video pamoka, kuriame parodžiau 3 būdus, kaip sėti pomidorus.

Po 10 dienų… vertiname rezultatus!

Ką matome po sėjimo praėjus 10 dienų

Daigų jau visas miškas! Iš pirmo žvilgsnio eilė, kuri pasėta kokose, atrodo žymiai prasčiau. Tačiau apie viską nuosekliai: iškasiu daigelius ir pasižiūrėsiu, kur kokios šaknys, galbūt viršutinė dalis apgaulinga, o visas rezultatas bus aiškus tik apžiūrėjus daigų šaknis.

Skirtinguose substratuose sudygusios pomidoru seklos
Skirtinguose substratuose sudygusios pomidorų sėklos. Nuotr. L.Liubertaitės

Žiūrint į nuotrauką, nagrinėju nuo viršaus į apačią:

1.Substratas su biohumusu: keletas sėklų visai neišdygo, tačiau sudygę daigeliai atrodo pakankamai normaliai. Išėmus daigelį iš narelio matosi, kad šaknelės silpnokos. Bandau su kitos veislės daigeliu – šaknys atrodo geriau. Peržiūrėjus visus daigus, kurie augo substrate su biohumusu, daigai visai neblogi.

2. Substratas daigams: abi sėklytės sudygo, abu daigai tvirti, tiesūs ir šaknys atrodo geriau, lyginant su substratu su biohumusu. Kitos veislės pomidoro daigelis – gražus, spalva gera, šaknys didelės ir išsišakojusios.

3. Paprasta durpė: nors daigelis atrodo nedidelis, tačiau šaknys labai ilgos ir išsišakojusios, todėl daigas įsitvirtins kuo puikiausiai. Pasižiūriu kitos veislės daigą – jo šaknynas taip pat labai gerai išsišakojęs.

Durpeje sudyge daigeliai
Durpėje sudygę daigeliai. Nuotr. L.Liubertaitės

4. Kokosas: jame augantys daigeliai – labai maži. Sėklos dygo ilgiau, ir kaip daigai atrodo gerokai silpnesni. Bet gal šaknys labai geros? Nubyrėjus kokosui akivaizdžiai matosi, kad šaknys – vos keli siūleliai. Palyginimui kito daigelio šaknelė kiek ilgesnė, tačiau rezultatas – prastas.

Kokose sudygusios pomidorų sėklos
Kokose sudygusios pomidorų sėklos. Nuotr. L.Liubertaitės

Visas aptariamas daigų šaknis galite pamatyti aukščiau parodytame video, atskirai jų nenufotografavau kažkaip.

Eksperimento išvados: į kurį substratą sėjimas pasiteisino?

Jeigu pasėję sėklą, daigus vėliau pikuosite, tada vienareikšmiškai nugalėtojas – paprasta nurūgštinta durpė. Ji neturi maisto medžiagų, bet patenkina dygstančios sėklos poreikius, kuriai tereikia oro, šilumos ir drėgmės. Be to, durpė paprastai yra pigesnė už visokius mišinius, todėl dėl laimėtojos karūnos net nėra ko abejoti.

Antroji vieta atitenka substratui daigams. Jį rinkčiausi tada, jei vėliau neplanuoju pikuoti – šiame substrate yra pakankamai mineralų ir maisto priedų, reikalingų tolimesniam daigo augimui.

Trečioji vieta skiriama substratui su biohumusu. Nepaisanto to, kad sliekų mėšlas labai geras dalykas, turi įvairių maisto medžiagų, o substratas turtingas ir riebus, tačiau sėklai sudygti užtenka gerokai paprastesnės durpės. Substratas su biohumusu yra gerokai brangesnis negu durpė, tad sėjimas su juo neapsimoka, bet neabejoju, kad jį verta naudoti kitais tikslais.

Ketvirtoji vieta atitenka kokosui. Jis visiškai nepasiteisino šiame eksperimente. Mūsų lektorė Ingė Auželienė, kuri dėsto kursuose Modernus sodas ir daržas“, sako, kad labai daug priklauso nuo kokoso apdorojimo kokybės, tad negalima sakyti, kad visas kokosas yra prastas. Per Facebook kalbėjomės su Raminta, kuri anksčiau mums pasakojo apie balkonams tinkamus dwarf tipo pomidorus (galite paskaityti čia), ir ji sako, kad reikia atkreipti dėmesį į spalvą: tamsus kokosas yra kokybiškas ir jame daigai užauga puikiai, o šviesaus kokoso ji siūlo nesirinkti. Gal čia idėja kitam išbandymui?

Bet kuriuo atveju, matydama rezultatus, po šito eksperimento sėdama naudoju paprastą durpę. O kokia jūsų patirtis?

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.

Taip pat skaitykite

Kaip sėti pomidorus, skaitykite “Pomidorų sėjimas: trys paprasti būdai, kaip tai daryti”

Tolesnis etapas – pikavimas, apie tai plačiau “Kaip pikuoti pomidorus: aiški instrukcija pradedantiesiems”

O kaip genėti pomidorus, kviečiu pasimokyti šiame straipsnyje “Pomidorų genėjimas: video instrukcija pradedantiesiems”

Visos su pomidorais susijusios temos – spauskite peržiūrėti čia.

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis