Kaip pikuoti pomidorus: aiški instrukcija pradedantiems

Daigai jau yra, tai kaip pikuoti pomidorus? Tęsiame pomidorų auginimo temą. Šiame video parodžiau, kaip tai daryti, o žemiau ir surašiau viską:

Neseniai parodžiau pirmąją video pamoką ir aprašiau, kaip sėti pomidorus trimis būdais. Mano pasėti pomidorai jau išaugo į labai gražius daigus, todėl dabar parodysiu, kaip pikuoti pomidorus.

Pomidorų ir kitų daržovių auginimo subtilybių galite išmokti iš ekspertės — kviečiame į kursus „Šiuolaikinis daržas“. Tai nuotoliniai išsamūs mokymai norintiems auginti augalus ne iš nuojautos, o remiantis mokslu paremtomis žiniomis ir patyrusių sodininkų sukaupta praktika.

Kada pikuoti pomidorus

Kada laikas pikuoti, rodo lapeliai:
– kai išauga pirmieji 2 lapeliai, pailgi tokie – nieko daryti nereikia;
– kai išauga pirmieji tikrieji lapeliai, kurie jau panašūs į pomidoro lapelius – laikas pikuoti. Vadinasi, daigas iš viso turi 4 lapelius.

Sudygę pomidorai pasiruošę pikavimui
Štai taip atrodo daigeliai, kuriuos jau galima pikuoti. Nuotr.L.Liubertaitės

Aš sėjau trimis būdais. Pirmuoju būdu į durpines tabletes sėti pomidorų daigai labai gražūs. Kai kuriose tabletėse išdygo net po kelis daigelius, juos nukirpau, palikdama po vieną.

Antrajam sėjimo būdui naudojau daigyklą su nareliais, kiekviename iš narelių auga skirtingos pomidorų veislės. Daigai taip pat pasiruošę pikavimui. Trečiuoju būdu eilutėmis sėtos sėklos taip pat išaugo į nuostabius daigelius.

Sudygę daigeliai: kaip pikuoti pomidorus
Sudygę daigeliai pasiruošę pikavimui. Nuotr. L.Liubertaitės

Į ką persodinti: substrato paruošimas

Visų pirma reikalingas substratas daigams. Jo sudėtis, jei pažiūrėsite ant pakuotės, dažniausiai tebus paprasta nurūgštinta durpė, praturtinta trąšomis ir mineralais. Žinoma, galima pirkti specialų substratą pomidorams.

Visada naują pakuotę pravėdinu, palikdama ją pravertą per naktį, o prieš sodindama sudrėkinu.

Substrato pagerinimui naudoju agroperlitą (galite pirkti bet kokio gamintojo, visiškai nesvarbu). Tai yra smulkios dalelytės, neturinčios maisto medžiagų. Jos palengvina šaknims apsirūpinti oru, vanduo neužsistovi. Agroperlitą gerai išmaišau su durpėmis.

Taip atrodo substratas
Taip atrodo paruoštas substratas. Nuotr. L.Liubertaitės

Nerekomenduoju naudoti daržo žemės daigams persodinti, nes joje gali būti ligų, užkratų. Be to, paprastai daržo žemė yra tiesiog per sunki, o daigams reikia purios žemės, kad šaknelės nebūtų prispaustos.

Kaip pikuoti pomidorus, augintus tabletėse

Pradedu nuo durpinėse tabletėse augančių daigų. Sakoma, kad galima sodinti su visu audiniu, šaknys lenda pro jį. Tačiau laikausi požiūrio, kad daigui lengviau be to audinuko, todėl jį nuimu.

Pomidorai išskirtiniai tuo, kad geba išsiauginti papildomų šaknų tiesiai iš stiebo, jei tik jis atsiduria po žeme. Mūsų tikslas – kuo daugiau pomidoro šaknų. Tada pomidoras užauga tvirtesnis, augalas sveikesnis, o derlius gausesnis. Dėl šios priežasties pomidoro daigą sodinu giliau.

gulsčiai pasodintas pomidoro daigas
Gulsčiai pasodintas pomidoro daigas. Nuotr. L.Liubertaitės

Į vazonėlį maždaug iki pusės prikraunu žemių ir pasidarau duobelę. Sodiname giliau, užkasant vos ne iki pirmųjų lapelių. Galima sodinti ne stačiai, o gulsčiai, iš kiekvienos užkastos vietos išaugs šaknys. Užpildžius žemėmis, stipriai spausti jokiu būdu nereikia – palaisčius žemės vis tiek sukris. Kai sukrenta, papildom žemių.

Kaip pikuoti pomidorus, augintus substrate

Substrate pasėtiems daigams pikuoti reikalingas šaukštas, su kuriuo iš daigyklos narelio išimu vieną daigelį. Pomidorai nebijo persodinimo, todėl nieko tokio, jeigu nuo šaknų nukris šiek tiek žemių, pomidorui svarbiau išsaugoti stiebą. Procesas toks pats kaip ir anksčiau, tad kuo giliau pasodinu pomidoro daigą.

Jei yra daug tankiai priaugusių daigų vienoje vietoje, atsagiai atidalinu daigelius ir greitai juos susodinu į indelius – kad daigai kuo trumpiau būtų ne dirvoje.

persodintas pomidoras
Persodintas pomidoro daigas, pasiruošęs augti. Nuotr. L.Liubertaitės

Kada ir kuo tręšti?

Labai dažnai klausiama, tai gal dabar jau laikas patręšti? Bent 2 savaites ką tik persodintų daigelių tikrai nereikia tręšti. Nereikia skatinti daigo augimo, priešingai – reikia, kad įsitvirtintų esamos šaknys, ir daigelis išleistų naujas šakneles.

Jei daigai peraugę, silpni, jei matote, kad augalui tikrai reika pagalbos, tuomet galima naudoti Humistar – organines trąšas. Tai visiškai natūralus produktas, pagamintas iš huminių rūgščių ekstrakto. Jis daigeliui padeda įsisavinti žemėje esančias maisto medžiagas.

Humistar: kaip pikuoti pomidorus
Humistar organinės trąšos, padedančios pasisavinti maisto medžiagas. Nuotr. L.Liubertaitės

Taigi vietoj to, kad išpikuotus pomidorus laistytume su kambario temperatūros vandeniu, į vandenį įpilu Humistar, maždaug 5 ml į 2 l vandens, ir su tokiu mišiniu palaistau daigus.

Prenumeruokite „Geltono karučio“ naujienlaiškius ir gausite sezoninių patarimų, dizaino idėjų ir garantuotai - įkvėpimo.

Palaukite...

Ačiū.


Taip pat skaitykite

Kaip sėti pomidorus “Pomidorų sėjimas: trys paprasti būdai, kaip tai padaryti”

Kol apie pomidorų derlių tik svajojame, pažiūrėkite pomidorų apžvalgą tiesiai iš šiltnamio: “Geriausios pomidorų veislės: subjektyvi 18 veislių apžvalga”

Nors kol kas apie pomidorų genėjimą kalbėti dar anksti, tačiau laikui atėjus būtinai pasižiūrėkite, kaip tai padaryti teisingai „Pomidorų genėjimas: video instrukcija pradedantiesiems“

Rekomendacijos iš Emedelynas.lt

Left Menu Icon
Krepšelis